Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • Management

Pentru a satisface nevoia de off-topic a "forumistului amator" (si in speranta ca asta va diminua macar putin offtopicul in celelalte discutii), declar deschis oficial threadul de "Offtopic Profesionist". Aici se poate posta orice si oricat atata timp cat mesajele respecta celelalte puncte ale regulamentului (adica cele care nu sunt legate de offtopic).

 

Nu este nevoie ca posturile sa aiba legatura intre ele si nici macar ca ele sa aiba vreo logica. Puteti pune linkuri (daca nu faceti reclama), puteti spune povesti, poezii sau ce vreti voi. Puteti sa vorbiti despre forex, sau despre orice altceva. Dati frau liber imaginatiei :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hey... Posted Image

 

Am o curiozitate...

Daca ati citit cartile lui Bill Williams, Trading Chaos, First si Second Edition si New Trading Dimensions.

Sau daca stiti pe cineva care aplica tehnicile prezentate in aceste carti intrucat as dori sa vorbesc cu asemenea persoane.

Sry dc e offtopic.

 

Bye! Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Mersi, Andrei!

Mi-ar place sa-i spui asta si contului meu!!

 

Apropo de intrebarea pe chat - distributia lui Gauss - fara a fi un as in matematica (ba chiar destul de mediocru), stiam ca este o functie ce ia forma unui "clopot" in care valorile medii, de mijloc, ce se supun unei reguli sunt cele mai multe (in varful clopotului), iar abaterile de la regula descresc proportional cu indepartarea de medie. (Cam aiurea explicat, nu?! Sper sa nu fie vreunul pe aici care se pricepe la matematica, ca nu mai scot capu' prin lume!).

Depinde de contextul in care se aplica. Tine oricum de statistica de care reusita in forex este imbibata pana la refuz.

 

Pipsii sa fie cu tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

@darziuandrei Daca nu stii prea multe despre Patriciu atunci de ce iti faci pareri fara sa fi informat?

 

De la cazul anchetarii sale pentru spalare de bani, in cazul privatizarii Petromidia, mi-a ramas in minte Patriciu cat si a celui din cazul de manipulare a pietii.

Am dat totusi un search acum, sa vad ce e cu cazul manipularii pietii, fiindca banuiesc ca asta va intereseaza cel mai mult despre distinsul om de afaceri si, am aflat ca, actiunea a fost voit subevaluata, pentru ca, mai apoi, o dubioasa companie Saltville Ltd., de care nu mai auzise nimeni, vine si cumpara actiunea la un pret relativ mic. Continuarea o stiti cu totii, nu mai trebuie sa zic nimic.

Chiar recent am citit o carte scrisa de Michael Culp, conflicte pe Wall Street (coperta cartii o gasiti aici), unde asemenea proceduri de subevaluare a actiunilor sunt atent investigate de comisii, ceea ce in cazul sau nu s-a intamplat cum ar fi fost firesc. Sa nu credeti ca domnul Patriciu este un om ce isi castiga traiul intr-un mod decent, Doamne fereste.

Mai mentionez ca insusi tatal sau a fost anchetat intr-un caz cu niste sonde deviate. De unde putea oare sa deprinda unele "mestesuguri", pe care sa le implementeze, mai apoi?

A avut cel mai probabil, oameni sus-pusi prin tatal sau, om de vaza, inginer si doctor in geologie, care l-au ajutat sa deschida drumul primelor afaceri private din Romania - el a fost cel care a infiintat prima firma, dupa '89, se chema SC Alpha Construcţii şi Investiţii Imobiliare S.A.

Tragand niste concluzii, deducem ca Patriciu a fost cel care a deschis drumul AFACERILOR CURATE in Romania, a deschiderii drumurilor catre NOI INVESTITII, cat si ATRAGEREA DE CAPITAL STRAIN, pe carui mana inca mai suferim si astazi.

 

Doar atat a facut, restul e istorie.

Multumesc.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursuri organizate de Ministerul Sanatatii in colaborare cu Ministerul Educatiei si Cercetarii

 

 

 

Curs special pentru barbati

 

Obiectivul pedagogic al cursului de formare este de a le permite barbatilor sa-si dezvolte acea parte a creierului a carei existenta o ignorau

 

Program : 4 module - dintre care unul obligatoriu

 

 

 

Modulul 1 : (curs obligatoriu)

 

1. Sa invat sa traiesc fara mama mea (2000 ore)

2. Sotia mea nu este mama mea (350 ore)

3. Sa inteleg ca fotbalul nu este altceva decat un sport (350 ore)

 

 

 

Modulul 2 : Viata in doi

 

1. Sa am copii fara sa devin gelos pe ei (50 ore)

2. Sa nu zic prostii atunci cand nevasta isi primeste prietenele (500 ore)

3. Sa depasesc sindromul controlului telecomenzii (550 ore)

4. Sa inteleg ca pantalonii nu se duc niciodata singuri pana la dulap (800 ore)

5. Cum sa ajung pana la cosul cu rufe murdare fara sa ma ratacesc (500 ore)

6. Cum sa supravietuiesc unei raceli fara sa agonizez (350 ore)

 

 

 

Modulul 3 : Timpul liber

 

1. Sa calc in doua etape o camasa in mai putin de 2 ore (exercitiu practic)

 

 

 

Modulul 4 : Curs de bucatarie

 

1. nivelul 1 (incepatori) Electrocasnicele : ON = deschis, OFF = inchis

 

2. nivelul 2 (avansati)

 

Prima mea supa instant fara sa ard cratita

 

Exercitiu practic : fierbe apa inainte de a adauga pastele

 

 

 

CURS INTENSIV

 

Din ratiuni de dificultate si intindere a temelor, cursurile vor avea maxim 8 inscrisi.

 

Tema 1 Calcatul-acest proces misterios; de la masina de spalat, pana la dulapul de haine

 

Tema 2 Riscurile umplerii tavii pentru cuburi de gheata (demonstratie sustinuta de diapozitive)

 

Tema 3 Tu si electricitatea. Avantajele economice in urma angajarii personalului calificat pentru reparatii (chiar si cele elementare)

 

Tema 4 Ultima descoperire stiintifica : A gati si a duce gunoiul nu provoaca impotenta si nici tetraplagie (practica laborator)

 

Tema 5 De ce nu este un delict sa-i oferi flori, chiar daca te-ai casatorit cu ea.

 

Tema 6 Sulul de hartie igienica. Hartia igienica nu creste langa WC. Tema 7 Cum sa coboram capacul de la wc pas cu pas (teleconferinta cu Univ. Harvard)

 

Tema 8 Barbatii la volan. Daca se ratacesc, pot cere informatii fara riscul de a parea impotenti? (Marturisiri)

 

Tema 9 Masina de spalat - acest mare mister din casa.

 

Tema 10 Diferente fundamentale - cosul pentru rufe si podeaua ( exercitii in laboratoarele cu terapie muzicala)

 

Tema 11 Barbatul in scaunul pasagerului > Este posibil sa nu vorbeasca sau sa nu se agite in timp ce ea parcheaza ?

 

Tema 12 Ceasca de la micul dejun nu leviteaza singura pana la chiuveta.

 

Curs special pentru femei

 

Obiectivul pedagogic al cursului este dezvoltarea functiunilor creierului la femeia moderna.

 

Durata Brunete - 1,5 luni / modul; Roscate - 3 luni / modul; Blonde - 6 luni / modul

 

 

 

Modulul 1

 

1. Acceptarea soartei : m-am nascut femeie

2. Cunoasterea locului de desfasurare a vietii : bucataria

3. Cum pastrez ordinea in poseta ? (sub control strict)

4. Cum fac cumparaturi in mai putin de 4 ore - notiuni elementare

5. Pastrarea limitelor : Cum ma machiez corect

6. Curs de programare I (toate categoriile) : Folosirea cuptorului cu microunde

7. Curs de programare II (numai brunetele si roscatele) : Videorecorderul

 

 

 

Modulul 2

 

1. Ecuatia cu o necunoscuta. Autoturismul.

2. Exercitii de dinamica grupului. Ce trebuie sa fac cand stau in masina.

 

3 Partea 1 - Diferenta intre carosabil si trotuar

 

4 Frana si acceleratia - provocare sau necesitate ?

 

5 Cutia de viteze. Descriere completa. (pentru blonde, numai cutia automata)

 

6 Notiuni elementare de fízica. Corpuri in miscare.

 

7 Adevaruri optice : Culorile semaforului

 

8 Curs special : Parcarea in garaj

 

9 Ecuatia cu mai multe necunoscute. Cutia cu scule

 

10 Curs de supravietuire I : Unde se afla lumina de avarie.

 

11 Curs de supravietuire II : Schimbarea unui cauciuc

 

12 Curs de supravietuire III : Schimbarea mai multor cauciucuri. (Da, este posibil !)

 

13 Curs de supravietuire V : Verificarea cu succes a nivelului uleiului si al apei.

 

 

 

Modulul 3

 

1. Notiuni elementare : Nicio cucerire a tehnicii moderne nu ma va putea ridica la nivelul barbatului.

 

2. Vocabular I : Definitia cuvantului "DA". Corectarea exercitiului "Esti gata ?"

3. Vocabular II : Definita notiunii " 5 minute"

4. Sociologie : Fotbalul nu este un sport ci o religie.

5. Drept cetatenesc I : Numai barbatii discuta despre fotbal.

6. Drept cetatenesc II : Femeile nu se amesteca in aceste discutii.

7. Psihologie (nivel elementar) : Cum evit intrebarile inutile - de exemplu " Ma iubesti?", "Sunt frumoasa?", "Am ceva special?"

 

8. Adevaruri zilnice I : Si femeile ragaie. (exercitii de grup)

9. Adevaruri zilnice II : Mustata - o problema ? Comunicari stiintifice pe tema " Lama, ceara sau penseta ?"

10. Comportamentul la cumparaturi . Cardul Visa - Definirea notiunii "Limita de suma"

11. Comportamentul la cumparaturi. Dezbaterea temei " Si eu pot cara naveta de bere"

12. Logica (nivel mediu). De ce mama ta nu e binevenita la noi ? (1000 studii de caz)

 

 

 

Modulul 4

 

1. Telefonul. Cand trebuie sa inchid? Exercitii de grup - 4 femei / telefon (nu uitati sacul de dormit !)

2. Machiajul. Metamorfoza femeii

3. Terapie TV I : Si fara telenovele se poate trai !

4. Terapia TV II : Filmele de dragoste sunt pura fictiune si nu realitate

5. Oglinda - martor obiectiv

 

 

 

 

 

"Error is human, but 2 really screw things up U need a computer!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Daca se duce careva sa vada filmul Capitalism sa-mi spuna si mie cum e (ala romanesc, nu ala facut de americani) :)

 

Sper sa apara si pe net dupa ce va rula in cinema.

 

Si trailerul pentru cei care nu stiu despre ce e vorba

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

A, si legat de mutarea offtopicurilor aici, ca am uitat sa raspund. Intr-adevar, e nasol cu sortarea asta. Asa ca pana la urma cred ca ne rezumam la varianta de aici: Curatenia de primavara-vara - Vamist Forex - Forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.