Sari la conținut

Uraganul Sandy = potentiala cadere temporara a dolarului ?


Uirebit

Postări Recomandate

Vad la tv stiri despre iminenta lovire a coastei de est a americii de catre uraganul Sandy.

Stiu ca e luni si stirile bursiere sunt putine, dar in opinia dvs. va influenta uraganul bursa de la NY ?

 

E posibil sa vedem o cadere pe toate perechile dolarului de la ora 8 PM ( ora NY ) ?

Stirile spun ca Sandy va lovi New York-ul la ora respectiva :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai vrut sa numesti topicul potentiala urcare temporara a dolarului, daca mai jos ai zis ca perechile dolarului ar putea sa cada. E doar o chestie de semantica insa cred ca m-am facut inteles. Din cate imi amintesc, ultima oara cand s-a suspendat activitatea NYSE (New York Stock Exchange) a fost din cauza unei masini presupuse a contine explozibil la cateva strazi distanta de Time Sqare si USD, ca moneda de deprecia, iar perechile cu dolar cresteau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin scadere , am vrut sa spun devalorizare.

Ma gandesc la uraganul Katrina.

 

Intrucat ar putea fi afectate milioane de familii americane, e posibil ca increderea in dolar sa scada pe termen scurt.

 

Adica EUR/USD sa creasca astazi.

 

editare:

 

2:03AM EDT October 29. 2012 - Hurricane Sandy has shut down U.S. stock markets Monday – and perhaps longer.

Sunday night, as the dangerous storm took aim at the heart of the USA's financial district, both the New York Stock Exchange and Nasdaq stock market said they will not open for trading Monday due to Hurricane Sandy.

 

sursa: http://www.usatoday.com/story/money/markets/2012/10/28/nyse-sandy/1664249/

Editat de Uirebit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

S-a inteles ca prin scadere ai vrut sa spui devalorizare, dar nu a inteles nimeni de ce ar duce asta la o cadere pe toate perechile dolarului. Adica USD se devalorizeaza si EURUSD scade? In fine, ne-am lamurit pana la urma, n-are importanta. Parerea mea e aceeasi cu cea a tipului care a scris articolul catre care ai dat tu link:

 

The trading halt, while unusual, is likely to be viewed by traders more as a long weekend-type pause than one with more sinister market implications, such as the terror attacks in 2001, which was a major economic event and a huge hit to investor confidence, market experts say.

 

Nu prea vad cum va afecta uraganul pietele valutare. E posibil sa afecteze actiunile companiilor care activeaza in partile lovite de uragan si deci sa duca eventual la o cadere pe indecsi dar nu cred ca va avea un impact atat de major. Sunt alte forte mult mai importante care influenteaza miscarile de pe piata in momentul acesta. In cazul in care vedem intradevar miscari pe valute determinate de uraganul asta as zice ca probabil vom vedea miscari risk off si deci o apreciere a dolarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Uirebit,

Ce exprimi tu mai sus i-mi aduce aminte de vremurile bune din punct de vedere al tranzactiilor la noi in Romania pe piata caselor de schimb valutar si anume : cind era vreme rea, mai ales ninsorii se intimpla sa scada euro in raport cu leul nostru, deci se intarea leul (exact opusul ce ai gindit tu ca se va intimpla in America pe motiv de vreme rea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma astept ca perechile raportate la USD sa creasca :

 

- nu se stie ce impact va avea uraganul (pierderi totale)

- EUR si GBP au loc de crescut fata de $, dupa retragerile din saptamanile trecute

 

E doar o parere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afurisita zi :(

 

Toata ziua am tranzactionat pe cresterea Euro/USD si am avut parte doar de dinti de ferastrau si o pierdere de capital de 2/3 din portofoliu.

 

Nah ... sa mai tranzactionezi dupa starea vremii :(

 

La lira nu ai facut nimic ?

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o candva atat de urat in barba cu lira sterlina, incat nu am mai tranzactionat-o.

 

Dar observ ca si EUR/USD e perfect aleatoriu. Nu stiu ce se intampla, adesea stirile fundamentale au efect exact opus pe grafic si mult prea des isi baga "coada" politicienii cu declaratii care se bat cap in cap sau sunt doar vorbe goale ( de genul:" vom face tot ce este necesar" incheiat citatul lui Draghi ).

 

Cred ca ma apuc de recitit cartea lui Alexander Elder :(

( Omul scria pe undeva , pe acolo, sa nu tranzactionam nici stirile si nici sperantele sau dorintele noatre ci CEEA CE VEDEM pe grafic ).

Editat de Uirebit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afurisita zi :(

 

Toata ziua am tranzactionat pe cresterea Euro/USD si am avut parte doar de dinti de ferastrau si o pierdere de capital de 2/3 din portofoliu.

 

Nah ... sa mai tranzactionezi dupa starea vremii :(

 

Serios acum, daca ai pierdut 2/3 din portofoliu intr-o zi in care miscarea Hight/Low a fost de -50 pip (fata de o volatilitate medie de 80-120 pip) ar trebui sa te lasi de tranzactionare pentru ca iti bati joc de bani. (banii oricui ar fi)

Mai bine ii spargi in mall sau ii donezi la saraci decat sa-i arunci in stilul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.