Sari la conținut

Uraganul Sandy = potentiala cadere temporara a dolarului ?


Uirebit

Postări Recomandate

Radu, poate ai dreptate. Esti nevasta-mea deghizata ? Ca numai ea are ideia asta fixa : ca trebuie sa ma las de tranzactionare.

 

Este adevarat ca :

 

... miscarea Hight/Low a fost de -50 pip

dar nu asta a contat, ci administrarea gresita a pozitiilor ( a marimii lor ). La MM este problema ( indiferent de volatilitatea zilei ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu, poate ai dreptate. Esti nevasta-mea deghizata ? Ca numai ea are ideia asta fixa : ca trebuie sa ma las de tranzactionare.

 

Este adevarat ca :

 

... miscarea Hight/Low a fost de -50 pip

dar nu asta a contat, ci administrarea gresita a pozitiilor ( a marimii lor ). La MM este problema ( indiferent de volatilitatea zilei ).

 

Sotia ta nu va fi niciodata de acord cu tranzactionarea, chiar daca esti profitabil pentru ca e riscant.

 

Sigur am dreptate !

Ai reusit sa calamitezi contul (scadere de 2/3 inseamna ca ai nevoie de crestere de 200% ca sa recuperezi) la o miscare minora de 50 pip.

Despre MM, pot spune ca iti lipseste cu desavarsire daca ai reusit asemenea contraperformanta.

Mai mult ca sigur ai plusat in pierdere, (gen Martingale, ruleta la culoare....)

Ia-o ca pe un sfat prietenesc : opreste-te sau schimba ceva radical pana nu pierzi tot.

 

PS: Eu personal consider ca nu poti tranzactiona si demo si real in acelasi timp ca si incepator, mai ales aceeasi strategie pt ca iti distorsioneaza viziunea asupra pietei, asupra riscului si asupra stilului personal pe care incerci sa-l dezvolti. (in demo, tot timpul tranzactiile tind sa fie catre limita superioara a riscului, tinand cont ca nu se pierde efectiv nimic.). Creaza o stare de confuzie tranzactionarea aceluiasi sistem si cu bani reali si pe demo, mai ales fiind incepator.

Editat de radu103
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma astept ca perechile raportate la USD sa creasca :

 

- nu se stie ce impact va avea uraganul (pierderi totale)

- EUR si GBP au loc de crescut fata de $, dupa retragerile din saptamanile trecute

 

E doar o parere

 

Asa cum era de asteptat, se intampla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult ca sigur ai plusat in pierdere, (gen Martingale, ruleta la culoare....)

 

Hmm ... de unde stii ? Chiar asa am facut : am piramidat negativ.

 

Dar pana la urma am avut dreptate : dolarul s-a devalorizat pe fondul uraganului Sandy.

 

Insa nu luni ci marti si miercuri.

 

Vorba ceea : " A avea dreptate prea devreme sau prea tarziu nu inseamna a avea dreptate !" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu prea va inteleg obsesia asta cu a avea dreptate. Uirebit tocmai si-a distrus 2/3 din cont dupa cum el insusi recunoaste. 2/3!!! Adica mai mult de jumate din cont pe o singura idee. Radu a dat un semnal bun de buy pe zona importanta de rezistenta de la 1.29 si a trebuit neaaparat sa vina sa ne spuna ca a avut dreptate. Daca pretul spargea in jos ce faceai? Nu mai veneai sa ne spui cat de mult ai gresit nu?

 

E un tip Boris Schlossberg, poate ati auzit de el, care tot asa, ii place sa se laude pe twitter cu cat de bune sunt semnalele lui. Nu da semnale decat de 25-30 de pips, dar de fiecare data cand are dreptate are grija sa vina sa ne spuna ce destept a fost el cu semnalul anterior. Cand nu-i iese, se abtine. Sunt unii care pun botul, dar cine are minte stie sa evite astfel de "semnale". (n-am nimic cu Boris, omul chiar stie trading, dar nu-mi place deloc marketing-ul asta care si-l face cu semnalele)

 

In plus, Uirebit, ce te face sa crezi ca uraganul Sandy a adus scadere pe dolar? De unde ai informatia asta? Care-i corelatia si unde-i cauzalitatea? Am repetat chestia asta destul de recent pe forum si tin sa o repet din nou:

 

“pentru ca stim mult prea putin despre viitor punem un accent mult prea mare pe informatia pe care o avem la dispozitie spre a prezice viitorul. De exemplu, daca evenimentul X depinde de A, B, C, D, si E, dar pentru ca data fiind natura universului nu cunoastem decat unul dintre elemente (A, de ex) vom tinde sa punem un accent mult mai mare pe acest element decat am fi facut-o daca am fi cunoscut toate elementele.” Altfel spus, daca a venit NFP-ul intr-un fel saptamana trecuta si acum saptamana asta USD sa miscat intr-un anumit fel, tu s-ar putea sa te concentrezi tare de tot pe efectul NFP asupra USD si sa uiti ca pot fi o mie de alte elemente pe langa NFP care afecteaza pretul. (pune Sandy in loc de NFP si obtii exact ceea ce practici tu)

 

Lasati-o mai moale cu pretentia asta de a intelge si descifra orice miscare a pretului. Concentrati-va mai mult pe doing decat pe explaining. Pe following decat pe predicting.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus, Uirebit, ce te face sa crezi ca uraganul Sandy a adus scadere pe dolar? De unde ai informatia asta? Care-i corelatia si unde-i cauzalitatea?

 

Rationamentul meu este urmatorul :

 

Uragan = mari distrugeri

Mari distrugeri = nevoie de infuzie de capital ( asistenta sociala, reconstructii etc )

Infuzie de capital = tiparnita de dolari la lucru

tiparnita = inflatie

inflatie = devalorizare

 

Dar astea se intampla pe termen lung.

Asta nu am realizat eu. A merge pe o astfel de ideie pe termen scurt e o gafa totala.

Stiu :-S

Editat de Uirebit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati-o mai moale cu pretentia asta de a intelge si descifra orice miscare a pretului. Concentrati-va mai mult pe doing decat pe explaining. Pe following decat pe predicting.

 

Din pacate following reprezinta spiritul de turma.

Predicting e partea cu adevarat importanta.

 

Din cate stiu pana acum, turma n-a castigat niciodata intr-un sistem capitalist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@Uirebit

Uite cica Sandy will end up causing about $20 billion in property damage and $10 billion to $30 billion more in lost business, making it one of the costliest natural disasters on record in the U.S., according to IHS Global Insight, a forecasting firm.


Pai Bernanke baga 80 de miliarde in piata in fiecare luna si are de gand sa o faca vreo 2 ani de acum incolo. Pagubele produse de Sandy sunt frectie la piciorul de lemn.


In plus, asteptarile de inflatie ridicata pot duce la asteptari de ridicari de dobanda care poate duce la aprecieri de moneda. Depinde evident de fiecare situatie in parte, dar nu e batut in cuie ca inflatie = devalorizare.


@radu103


Man si eu sunt contrarian de profesie. Intru numai cu ordine limit pe anticiparea intoarcerii miscarii. N-am insa pretentia de a prezice inceputuri de trenduri si prabusiri de piete facand analiza tehnica pe graficul daily. Intru acolo unde cred ca vor intra cei mai multi. Spiritul de turma insa creeaza trenduri. Treaba ta e sa te prinzi cat mai repede ca turma o va lua intr-o directie sau alta, nu sa ai pretentia de a prezice CAND si UNDE se va intoarce turma.


Prabusirea inceputa in 2007-2008 nu s-a intamplat intr-o zi. Au durat luni bune pana s-a ajuns la bottom. Important era sa te prinzi din primele luni ca trendul sa schimbat si sa intri short odata cu turma. Nu era foarte important sa prezici cand si unde va incepe prabusirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era foarte important sa prezici cand si unde va incepe prabusirea.

 

In convingerile mele, punctul de inflexiune/pivotare este cel mai important.

Pana sa intre turma invers, ai marcat deja profitul si poti sta in piata doar cu pozitii nesemnificative alaturi de turma.

 

Grosul se face in acel moment, pt ca nu stie nimeni din turma cat timp si ce scadere va exista (doar dupa pot veni analistii sa vada ce mare a fost scaderea din 2007-2008. la fel de bine putea sa se termine la -30% intr-o luna si nu mai era ce este azi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Uirebit

 

Uite cica Sandy will end up causing about $20 billion in property damage and $10 billion to $30 billion more in lost business, making it one of the costliest natural disasters on record in the U.S., according to IHS Global Insight, a forecasting firm.

Pai Bernanke baga 80 de miliarde in piata in fiecare luna si are de gand sa o faca vreo 2 ani de acum incolo. Pagubele produse de Sandy sunt frectie la piciorul de lemn.

In plus, asteptarile de inflatie ridicata pot duce la asteptari de ridicari de dobanda care poate duce la aprecieri de moneda. Depinde evident de fiecare situatie in parte, dar nu e batut in cuie ca inflatie = devalorizare.

Evident, cine a evaluat pagubele la doar atat, e un tampit ori un exuberant (aici ma refer cineva din media care are interese legate de Wall Street). Sa nu credeti careva ca 20 de miliarde dolari e suma, c'mon e aiurea. Si nici macar nu sunt economist de profesie. Sa nu uitam ca pe langa pierderile fizice care se vor concretiza in GDP-ul american, in somaj, etc, se vor vedea in marile companii asiguratoare ale caror pierderi vor cantari cel putin un an in indecsii americani, in viitoarele raportari de profit trimestriale. Piata va spune.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.