Sari la conținut
  • 0

Ce (nu) este forexul?


Stefan

Întrebare

  • Management

O sa gasiti o multime de definitii despre ce este, dar mai nimic despre ce nu este... Din cauza asta ne-am gandit sa va spunem noi CE NU ESTE FOREXUL (si sa spulberam si cateva mituri adiacente). Deci, ce nu este forexul?

 

Raspunsul a fost mutat intr-un post separat: http://forum.vamist.ro/topic/3774-ce-nu-este-forexul/page-4?do=findComment&comment=52678

Editat de Stefan
am mutat raspunsul intr-un post separat ca sa-l pot selecta ca raspuns acceptat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postări Recomandate

  • 0

Am vazut om care a facut tranzactionant actiuni 4.5x suma de plecare in 8-9 luni. Foarte dificil mai ales ca tranzactiona un singur sector/o nisa industriala ca sa zicem asa. 

 

La fel am vazut oameni care si-au dublat sau triplat sumele intr-o zi, pe DJI sau DAX, asta de curand.

 

Eu unul sunt multumit cu cei 18.5% pe care i-am facut anul asta din iunie si pana acum (am schimbat brokerul atunci),  cu BAC, SAN, TSLA si inca ceva nume minore. Normal ca se putea si mai bine, dar interesul meu nu e sa-mi dublez portofoliul ci sa ma protejez de "vijelia" care o sa vina de venit pana la urma si sa ies la liman cu bine ;) Daca reusesc sa fac o medie de 15% la un portofoliu de 100k pe care sper sa-l urc din ceva bonusuri  :D  la 200k pana in  2016-2017, sau poate mai mult daca se intampla furtuna aia perfecta si am sa am curajul care imi lipseste uneori de a shorta crunt si fara tagaduire, am sa-l realizez planul "cincinal" (adica inainte de a implini 35 ani  :P ) de a vedea 250k in cont, iar mai incolo sper sa fie smooth sailing si la propriu si la figurat.

 

 

Cu FX eu personal am lasat-o moale anul asta, am maxim 15 tranzactii pe tot anul , per total +500$  ;;) , dar asta la pozitii de 250k fiecare deci era mai degraba o joaca in ziua catorva anunturi.

 

 

Iar ca un apropo, am un prieten bun cu care ne mai sfatuim, el are cu ceva mai multi ani decat mine (40+) si de asemea un cont mai baban de aproape 1mio, anul trecut el a luat o decizie drastica si a iesit din majoritatea pozitiilor pe fonduri, stocks si ce mai avea si a bagat aproape tot in bonds, majoritatea suverana cu cateva corporate, cu vreo 80-85% in aria de investment-grade iar restul junk-uri, ei lucrul curios e ca a realizat pana acum profituri fulminante as zice pentru partea de bonds, mai exact peste 25% cumulat in putin peste 1 an...asta e perioada in care traim, nu credeam ca am sa vad vreodata astfel de returns pe obligatiuni...probabil de asteapta vremuri tulburi  :-S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

deci mai punem unu la numaratoare.

 

amp a fost dorinta mea de a scapa de mt4, inca nu am scapat. am trecut la armada in principal si sunt multumit. la admiral am azi o surpriza si astept sa ma lamuresc.

 

azi am 100% pana acum, stau cu ochii pe eurusd ca poate mai coboara nitel. :D ma mananca mouse-ul sa inchid tranzactia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

REALITATEA este ca din 10.000 (ZECE MII) de traderi incepatori (nu conteaza ce: stocks, futures, forex, commodities, bonds, CFDs) DOAR UNUL va reusi sa traiasca din trading!

 

Adica sa nu aiba grija zilei de maine!

Procentul este 80 pierd, 20 castiga , din cei 80%, 20% devin faliti, iar 20% chiar isi iau zilele. Asta era interpretarea Optimului lui Paretto in viziunea Rothchild.

 

Forexul nu e pentru oricine. Nu poti explica unuia care cu 1000 euro a facut 100 ca nu va reusi sa faca la fel cu 10.000, fiinca sunt alti factori emotionali. Lucrul cel ma important este fie sa cresti gradual disponibilul, fie sa astepti vreo 2-3 ani, pentru a trece cel putin prin 2 cicluri economice. Eu sunt convins ca 80% dintre cei care cu 1000 euro investiti fac 50 de euro sar cu inca 4000, si in maxim 1 an pierd cel putin jumatate.  Este mult de lucru la "șaibă" pina sa poti sa intelegi piața.

 

Eu va dau exemplul meu :pe conturile de MT4 nu pot sa obtin profit mare, maxim 10 % pe an, fiinca eu cum vad un profițel...inchid tranzacția. La MT5 îți face media...și îți înfrânezi dorința de a închide o tranzacție bună, dar tot nu poti automatiza mărirea mediei.

 

Gata...mi-a expirat timpul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Dragi prieteni, nu ma mai ocup de fx, dupa 3 - 4 ani am realizat ca e bullshit, doar bullshit, FOREX= fabrica de iluzii, de muls banii de la fraie... pardon, de la naivi . Daca aveti vise, daca aveti idealuri de imbogatire sau cel putin pt. un trai decent, atunci incercati altceva, gasiti-va alte preocupari, pasiuni, afaceri, dar nu forex, doar firmele de brokeraj vor castiga de pe urma voastra. Si atentie:  fx   creeaza DEPENDENTA!  e studiata f. bine, cititi cum lucreaza creierul vostru, nu va mai iluzionati. Adios.  Am dat unsubscribe. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la întrebare...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.