Sari la conținut

Caut trader si broker in TImisoara


Vladimir

Postări Recomandate

@dirzuandrei

omu`a luat examenul la ei. au ei un barem strict, dar unii se pare ca-l mai si iau. ca si in statementuri: din 20 tranzactii, trebuie sa fie bune minim nu stiu cate.bun. Apoi, i-au zis ca-l angajeaza, si ca-i dau un cont ``real``, pt care a asteptat o vreme, ca trebuiau sa ii trimita contul din ``Asia``. deci, a primit omu meu un cont de 5000, insa, volumul minim de tranzactionare era 1 lot. Trebuia sa faca parca 20% profit pe el, deci 1000 usd, care erau ai lui, Radiotrade traind doar din spread, deci trebuia sa faca si volum pt firma. Daca pierde 20% din cont, ii luau contul. La asa marja, evident ca i l-au luat, ca a pierdut cei 20% ( de fapt 1%, ca tranzactiona cu minim 1 lot).

Asa au pierdut Radiotrade un trader de mare viitor, iar un ``asiatic`` a ramas fara 20% din cont! Trista poveste. Cred ca in toata povestea asta, real era doar omu meu, contul asiatic...poate era doar un dragon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tiberiu

Nu m-am prezentat ca trader, ci ca investitor, am o experienta relativa cu conturi demo de aproximativ 8 luni, in schimb sunt manager general la un post de radio local, si ma pregatesc pentru admiterea-n magistratura avand vocatia de jurist, nu de trader. Am mai studiat si altele in paralel: sociologie, etnologie, drept societar, elemente generale de contabilitate, studii auxiliare criminologice, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banii tranzactionati pe forex numai investitie nu sunt...

investitori sunt cei care sustin economia si platesc salarii din activitatea in care au investit

 

radu103, daca tu, personal, aduci contributii benefice pe acest forum (desi nu e forumul meu) cum ar fi: analize, strategii bine gandite (pertinente) eu, personal, iti dau un cont de tranzactionare real, sa zicem ca investesc in tine. Stiu sa recunosc valoarea si pot investi in tine, investesc indirect in forex.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@radu 103

cred ca radu 103 are dreptate: faptul ca joci cu brokerul, adica ce pierzi tu e al lui(de cele mai multe ori) si ce castigi tu pierde el( foarte rar), cu greu se poate chema o investitie...o investitie cred ca e atunci cand deschizi si tu un magazin, angajezi si tu un om, platesti salarii, impozite, tva, esti si tu o rotita mica, mica, care invarte economia. Dar faptul ca iti macini banii in cazinourile astea jegoase numite pompos case de brokeraj, de unde banii nu ajung in veci in piata ci in buzunarele lor pe prostia noastra...chiar nu cred ca e o investitie.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, termenul de investitie, conform DEX-ului presupune: Plasare de capitaluri în întreprinderi industriale, agricole, comerciale etc., cu scopul obținerii de profituri; (concr.) capitalul plasat., deci e partial adevarat ce spuneti voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

banii tranzactionati pe forex numai investitie nu sunt...

investitori sunt cei care sustin economia si platesc salarii din activitatea in care au investit

 

radu103, daca tu, personal, aduci contributii benefice pe acest forum (desi nu e forumul meu) cum ar fi: analize, strategii bine gandite (pertinente) eu, personal, iti dau un cont de tranzactionare real, sa zicem ca investesc in tine. Stiu sa recunosc valoarea si pot investi in tine, investesc indirect in forex.

 

Trecand peste autosuficienta cu care te oferi sa dai, (desi nu a cerut nimeni si chiar nu am nevoie/dorinta sa iau nimic de la nimeni)

trebuie sa-ti marturisesc ca tranzactionez (nu investesc in forex) pe baza unui sistem matematic/statistic si nu ma intereseaza sa fac vreo analiza tehnica sau fundamentala pentru ca mi-ar fi inutile in ceea ce fac.

"Valoarea" nu e data de volumul analizelor si nici de calitatea lor astfel incat sa ma simt obligat de a face analize.

Si daca as face analize bune si le-as posta pe forum, nu consider ca ar ajuta pe cineva.

 

Nu e nevoie sa investesti in mine pentru ca nu sunt sclav.

In al doilea rand, imprumutul sau datul banilor in administrare nu se numeste investitie in "valoarea" oamenilor.

(fara suparare si atac la persoana : gandirea tinde a fi "putin manelista")

 

E o mare greseala sa zici ca investesti in oameni. Oamenii sunt remunerati pentru timpul si munca lor.

Doar in "capitalismul" specific tarilor bananiere se vorbeste despre investitii in oameni.

 

Observ ca definita DEX, sustine total aceste afirmatii, nu doar partial.

 

PS: Consider benefica contributia mea, atata timp cat e obiectiva si contrabalanseaza pareri, analize si tendinte subiective sau insuficient aprofundate. Spun asta in calitate de investitor si trader (in adevaratul sens al cuvintelor)

Editat de radu103
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@johnbull

Cu valul nou de firme offshore, sa vedem cate taxe si impozite mai sunt indreptate catre statul roman. Termenul de investitie are o definitie foarte larga, investitie este si pretul platit biletului de loterie cu scopul de a obtine castig (desi aici se pot aplica regulile contractului de joc si prinsoare cu referire la OUG 159/1999 actualizata in 26 iulie 2009).

Atata timp cat o parte se obliga la prestarea unor servicii, chiar daca nu exista o deontologie prea bine conturata in materia pietei valutare si a traderilor, libertatea de a contracta ramane nemarginita neimpunandu-se o conduita expresa sau o calitate exceptionala partilor. Se poate incheia si un contract nenumit cu clauze licite utilizand notiuni generale pentru a defini partile in contract.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tiberiu

Nu m-am prezentat ca trader, ci ca investitor, am o experienta relativa cu conturi demo de aproximativ 8 luni, in schimb sunt manager general la un post de radio local, si ma pregatesc pentru admiterea-n magistratura avand vocatia de jurist, nu de trader. Am mai studiat si altele in paralel: sociologie, etnologie, drept societar, elemente generale de contabilitate, studii auxiliare criminologice, etc.

 

Intrebarea pe care ti-am adresat-o referitor la experienta este pertinenta dintr-un punct de vedere extrem de important

pentru supravietuirea ta pe piata Forex ca si Investitor.

 

Un investitor de succes (nu doar in trading, ci si in business si real estate) trebuie sa cunoasca piata pe care urmeaza

sa plaseze o investitie.

Si cand spun "sa o cunoasca" ma refer la implicarea directa. In forex, de exemplu trebuie sa tranzactionezi intai

pe propriul cont real si sa pierzi ceva banuti pana vei vedea ce inseamna trading-ul. Si abia atunci vei refuza din start

orice discutie cu un eventual trader/money manager care iti va propune un profit lunar mai mare de 5% (7-8% in cel mai bun caz).

 

In postura de investitor, este de indicat sa ai in vedere cateva aspecte:

 

- sa cunosti foarte bine piata pe care intri,

- sa investesti nu doar in piata respectiva ci si in omul/echipa cu care vei lucra,

- sa ai asteptari realiste si sa-ti stabilesti punctul de EXIT (atat pe profit cat si pe pierdere).

- sa ai o Balanta lunara atat cu cheltuielile cat si cu veniturile generate de investitia ta.

- pt Forex: sa ceri un statement pe cel putin 6 luni/1 an in care sa vezi profitul mediu lunar si ROI anual.

- pt Forex: sa fii in tema cu cele mai mici detalii ale unui cont PAMM (Money Management)

- pt Forex: sa-ti alegi Broker-ul cu mare grija.

 

PS: poate o solutie mai ieftina dar extrem de riscanta pt tine ar putea fi Signal Providers (nu recomand)

 

Succes in investitii,

Tiberiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.