Sari la conținut

stategie proprie


Postări Recomandate

Sunt inscris pe acest forum de cateva saptamani si studiez piata forex de aproximativ 2 luni. Am fost atras in aceasta lume prin intermediul reclamelor diferitelor firme de brokeraj. Pana acum nu am bagat nici un ban am avut numai conturi demo iar cei mai seriosi mi s-au parut cei de la tradeville unde intentionez sa deschid un cont live. Nu imi doresc castiguri imense pur si simplu vreau sa imi demonstrez mie cel putin in primul an ca pot sa ies pe profit, si 10 euro sunt de ajuns. Pot sa aloc cel putin 3 ore studiului si tranzactionarii in fiecare zi (sambata si duminica am mai mult timp liber pt studiat).

Am incercat sa imi formez propria strategie dar pana acum prin tranzactiile pe care le-am facut am ramas undeva aproape de suma de 700 de euro cu care am inceput. Lunea viitoare o sa imi alimentez contul dar doar sa stiu ca ma asteapta niste bani si sa ma ambitioneze sa studiez mai mult. Nu o sa intru in piata decat daca vad o pozitie foarte buna.

O sa prezint mai jos strategia mea poate se uita cineva peste si imi spune daca este buna de ceva si poate ma ajuta sa o imbunatatesc.

Prima data ma uit pe un grafic weekly sau daily sa observ trendul (trasez si eliot waves) sa vad daca trendul ar trebui sa se pastreze. De fiecare data tranzactionez in directia trendului niciodata impotriva lui. Urmatoarea miscare este pe un time frame de o ora. Acolo astept pana piata face flat (cred ca asa se numeste astept sa vad 4-5 lumanari de apoximativ aceeasi lungime asezate una langa alta iar cotatia sa nu varieze ) daca este un nivel de suport fibo cu atat mai bine.Ma uit sa vad daca exista pe undeva vreo formatiune de lumanari (ex 3 doji) dupa aceea ma uit pe rsi daca este in juru valorii de 50000 sau mai jos in cazul in care creau sa cumpar (invers in sens contrar) apoi pe macd sa vad ce semnal am sau care ar fi urmatorul.

Daca exista vreun grup de lumanari si/sau rsi-ul si macd-ul imi dau semnal pun un ordin oco. Pentru a intra long pun ordin de cumparare ceva mai sus de cea mai mare umbra superioara din grupul de flat cu un stop loss putin sub cea mai mare umbra a grupului.(invers pentru short)

Take profit-ul il pun de obicei la un interval de 2 ori mai mare decat stop loss, dar in cazul in care sunt on dupa intrare il puns sub urmatorul nivele de suport format de noile lumanari. Sau il pun pe un suport fibo. Aici cred ca ar trebui sa imbunataztesc strategia dar nu imi dau seama cum sa pun take profitul.

Imi place ceea ce fac, de fiecare data astept sa intru sa vad cum arata piata sa mai citesc un forum o carte si sper sa raman tot asa si in continuare. Vreau sa imi demonstrez mie ca pot sa bat piata si sa fac profit oricat de mic este el.

Am vazut ca sunte-ti o comunitate unita si sper sa ma primiti si pe mine. Astept comentariile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ adiy91

io zic sa mai stai vreo 6 luni pe demo, sa vezi daca poti obtine o medie de 3-4%/luna. abia dupa aia intra live.

si nu intra inainte de sarbatorile de iarna: ai o gramada de sanse sa strici porcu`de Craciun cu porcaria de Forex!

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data ma uit pe un grafic weekly sau daily sa observ trendul (trasez si eliot waves) sa vad daca trendul ar trebui sa se pastreze.

 

Citind aceasta fraza din start am inteles ca te indrepti pe un drum gresit. Cand spui "ar trebui" inseamna ca prezici piata iar eliotistii cam asta fac,prezic piata. Din umila mea parere, nu cunosc nici un eliotist profitabil, nu neaparat pe forum, ci in general, mai ales in conditiile de azi din piata. Mereu am fost de parere ca Elliot Wave este prezicere.

 

Doresc sa aduc in atentie urmatorul lucru : cu cat stai mai mult in piata cu atat cresc riscurile sa o iei pe coaja. Daca vrei sa te dai cocos sau zmeu si sa arzi profituri largi stand mult timp in piata, trebuie sa o faci cu un money management la sange. Iar un Money Management la sange se obtine dupa multa introspectie interioara si mult timp petrecut pe grafic in multe situatii din piata. Statementul pus de userul cocolino acum cateva zile unde in 20 de zile a facut 70% profit intareste afirmatia de mai sus. Nu neaparat scalp pe 5-10 pipsi insa oamenii uita ca exista "momentum" cand fluxul este puternic. Multi iau in calcul doar pretul in detrimentului timpului.

 

Baza ta sa fie PA (price action) nu vei gasi nicaieri in lume un indicator care sa fie inaintea pretului. Pretul se formeaza acum si indicatorul in urma sa. Gandeste-te astfel : vezi ca se innoreaza si se apropie ploaia. Atunci mergi sa muti butoiul la streasina casei sa se stranga apa de ploaie. Tranzactionand dupa indicatori, e ca si cum ai pune butoiul la streasina dupa ce puhoiul a trecut. La final mai iei doar cateva picaturi. Daca nu crezi, pune un macd si vei vedea ca cross-ul MA-urilor se realizeaza DUPA ce pretul a inceput sa coboare/urce.

 

Nimeni de pe lumea asta nu iti poate spune daca o strategie e profitabila. Daca exista cineva sau ceva care o poate face, atunci acela e statementul. Acelasi lucru ii spune si celui care iti spune tie daca o strategie e profitabila. Un statement intins pe cel putin cateva luni.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Apolo.

Eu sunt de 1an jumatate pe piata asta si abia acum imi permit sa deschid putin gura in legatura cu piata asta.

 

Bafta in continuare.

 

Eu sunt de 3 ani pe Forex si vreau sa ma "las". :))

 

PS: Sa intru pe futures si Bonds :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe acest site atatea posturi din care ai de invatat dar tentatia este asa de mare. Am avut in ultimul timp o serie de tranzactii nereusite si abia ma abtin tentatiei de a nu paria mai mult data viitoare (trebuie sa urmeze si una buna nu? nimic mai fals). Scriu asta aici sa ma fac singur de ras poate imi este invatatura de minte. Astazi am gresit o tranzactie am cumparat eur/uds in jurul valorii de 1.3(cat de tampit sa fii sa faci asta daca piata inca nu a testat cotatia asta ) ma uitam pe grafic cum se strang banii (15 eur) incet incet iar apoi o gramada de pozitii long inchise stop loss activat -25 eur. Bine ca inca ma joc pe demo.

 

As vrea sa ajut si acest forum si sa traduc Teoria Dow daca este cineva interesat sa ma anunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.