Sari la conținut
  • 0

Ce studii academice sunt relevante in trading?


alexr8

Întrebare

Salutare!

As vrea sa stiu care facultate din Romania m-ar ajuta cel mai mult in Forex. In 2013 termin liceul si vreau sa merg in aceasta directie. Am inceput sa ma documentez si sa tranzactionez (ce-i drept, nu pe bani reali) acum aproape 3 ani. Cea mai mare performanta a mea este de 850% adica din 200 am facut 1900 in ultimele 4 luni (August-Decembrie), si inca mai continui. Oricum nu cred ca asta e important deocamdata.

Revenind la intrebare. Ce ziceti de Facultatea de Finante, Banci, Asigurari si Burse de Valori, din cadrul ASE? La asta m-am gandit pana acum.

Astept parerile voastre.

Editat de alexr8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 răspunsuri la această întrebare

Postări Recomandate

  • 0
  • Moderators

Nu stiu ce sa zic despre ASE sau alte facultati romanesti caci nu m-am interesat. Eu studiez momentan in Anglia. Am sa iti ofer insa o parere despre studiul academic in general si relevanta lui in trading.

 

Un raspuns sec ar fi ca studiile academice nu vor avea niciun fel de impact asupra trading-ului tau. E un raspuns pe care multi il dau. E in mare parte adevarat. O diploma in economie si finante nu iti va creea vreun mare avantaj in piata. De altfel, foarte multi dintre cei care ajung in joburi de trader (sau care au succes in trading independent) nu au o pregatire in domeniul economic. Nu o au nici macar in domeniul matematic sau stiintific. Multi vin din facultati de literatura, istorie, si alte astfel de domenii.

 

Nu cunosc programa scolara din romania insa daca este cat de cat apropiata de cea pe care o urmez eu aici, pana in anul III nu ai sa inveti absolut nimic practic. E foarte multa teorie, grafice, calcule ideale, valabile numai intr-o lume ideala, deci imaginara si nu reala, s.a.m.d. Inveti insa si chestii interesante. Inveti despre macro economie (incepi sa intelegi ce inseamna defapt analiza fundamentala si ca tine de mult mai mult decat de acel calendar forexfactory), inveti despre detaliile tehnice din spatele operatiunilor bancilor centrale si ale altor mari jucatori in piata, si capti astfel o mai buna intelegere a intregului sistem economic. Desi e prea posibil sa cunosti toate acestea si sa nu faci nici un ban din ele in mod direct eu sunt de parere ca toate aceste cunostinte academice te vor ajuta sa capeti o mai buna imagine de ansamblu asupra economiei si te vor ajuta in cele din urma sa devii un trader mai bun.

 

Avantajul major care ti-l ofera insa un studiu economic e ca te arunca in aceeasi oala cu o multime de oameni care probabil au interese similare cu ale tale. Iti ofera acces la profesri care cunosc foarte multe informatii utile, iti ofera acces la o programa structurata, la o librarie plina de carti ce poate nu au legatura cu programa ta, dar care in mod sigur au legatura cu trading-ul (sau orice alt interes al ta), si iti ofera aces la un mediu social in care poti conversa si impartasi idei cu oameni ce urmaresc aceleasi scopuri.

 

In functie si de ce capacitati tehnice are facultatea poti profita si de alte avantaje pe care altfel nu le-ai avea. Eu am de exemplu la facultate un laborator cu vreo 10 terminale bloomberg (google it daca nu sti ce sunt). Consider ca e un mare avantaj sa poti sa iti iei stirile din bloomberg si nu din forex factory daca vrei sa faci trading in functie de stiri. Daca nu iti palce jocul asta intraday pe stiri atunci poti sa iti iei din terminalele bloomberg rapoarte JP Morgan, Wells Fargo s.a. Toate rapoartele sunt strict pentru clienti si sunt de o mai mare calitate ca orice alt material gasit pe net care e semnat JP Morgan. Pe langa faptul ca am acces la aceste terminale prin simplu fapt ca am folosit acel laborator am reusit sa cunosc o gramade de persoane la fel de interesate ca si mine de trading. Persoane chiar mult mai bine pregatite ca mine si mult mai dotate financiar. Am invatat multe de la ei. N-as fi avut parte de toate aceste avantaje daca nu as fi mers la facultate.

 

In plus, incepand un studiu academic in economie la nivel de licenta iti deschide calea catre o cariera in domeniu. Poate nu ca trader initial insa nu are foarte mare importanta. Atat timp cat vei lucra in domeniu vei capata o anumita experienta ce in mod sigur te va ajuta. Sau poate continui studiile la nivel de master. Poate mai apoi prinzi un job la banca nationala. Poate in RO sau poate in strainatate. Daca te pasionaeza domeniul, te vei simti bine intr-un astfel de job si vei capata experienta ce mai tarziu o poti folosi in propriul trading. Lucrand in domeniu poti sa intri in contact cu anumiti oameni. Daca mai tarziu te dovedesti a fi un trader foarte bun poti sa te folosesti de aceste contacte si eventual sa iti deschizi propriul fond.

 

Concluzionez deci prin a spune ca desi o diploma in economie nu iti va asigura niciun fel de avantaj direct in piata procesul prin care vei trece pentru a obtine acea diploma e foarte posibil sa iti ofere un avantaj ce mai tarziu se poate transforma in profituri din trading.

 

E foarte important insa sa fii pasionat si sa dedici timp studiului. Daca nu esti pasionat de economie sau finante, dar iti place trading-ul si te gandesti ca o astfel de diploma te-ar ajuta, eu zic sa te gandesti mai bine. Daca nu esti pasionat ai sa fi plictisit de ce se preda in scoala caci nu ai sa reusesti sa ii gasesti utilitatea practica si in cele din urma nu vei reusi sa profiti foarte tare de intreg mediul academic si social in care te afli. Daca iti place altceva, precum programarea, tehnologia, matematica sau orice alt domeniul de genul acesta atunci iti recomand sa te indrepti catre o astfel de facultate. Desi nu vei avea aceleasi avantaje ca in facultatea de economie, o diploma de profil real (stiintific/matematic) iti va fi de folos in trading si te va face mai fericit (caci e ceea ce te pasioneaza). Daca te pasioneaza orice alt domeniu care nu l-am mentionat, atunci iarasi, ti-as recomanda sa te indrepti catre o facultate in acel domeniu. E mai bine sa te specializezi pe ceea ce te pasioneaza si sa te ocupi de trading in timpul liber. Daca in timp descoperi ca esti bun in trading si ca iti place mai mult decat celalalt domeniu atunci poti oricand sa devii trader full time. Daca in timp descoperi ca nu poti sa faci fata in trading atunci vei avea oricand sansa de a te intoarce la celalalt domeniu.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Subscriu la ce a scris Criodi mai sus. Facultatea nu iti influenteaza decat indirect trading-ul si intr-o masura destul de mica.

 

FABBV-ul este cea mai indicata in domeniul asta. Am facut si eu un an acolo si am ramas cu o parere buna (+bonsus: gagici cat cuprinde).

 

Cand am dat eu era concurenta destul de mare pe locurile de la stat. Daca nu intri, mai recomand Matematica-Informatica de la Univ Buc. Acolo, daca stii putina matematica intri sigur, partea proasta e ca te cam dai cu capul de pereti pana cand termini. Nu prea are nici o treaba cu economia, nici macar in materiile specializate (statistica, cercetari operationale), insa iti da un background destul de bun pentru trading, mai ales daca vrei sa te orientezi pe partea tehnica si/sau automatizata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la întrebare...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.