Sari la conținut

In cautarea investitorilor!


Postări Recomandate

  • Moderators

Topicul se cheama "In cautarea investitorilor" asa ca am sa postez si eu cate ceva legat de aceasta activitate. N-am investitorii mei insa am discutat cu oameni care au. Oameni din City of London cu birou in cladire de sticla, cu mercedes, si cu terminal bloomberg. Nu-s chestii noi sau extraordinare insa cred ca merita puse pe ecran. Daca vrei sa pui mana pe bani ca asset manager iti trebuie urmatoarele:

 

1. Network

2. Marketing

3. Statement

 

1. Network

 

Esti X de pe vamist cu statement de 6 luni? Asa si? PA!

 

Esti Cristian, tipul ala de care mi-a spus Frank? Am auzit de tine. Salut! Hai sa discutam!

 

Daca il cunosti pe John care il cunoaste pe Frank care il cunoaste pe Investitor ai zece sanse in plus de a pune mana pe bani. Networkingul e cel mai important in domeniul finanatelor. Nu va baga nimeni bani in fondul tau pana cand nu vei reusi sa iti construiesti un network de oameni importanti cu legaturi cu oameni care ar putea baga bani in fondul tau.

 

2. Marketing

 

Sa zicem ca ai profitat de contactele tale si ai intrat pe usa. Ce faci acum? Ce ii spui omului? Ii bagi statement-ul sub nas? Pai ce sa faca el cu chartul ala de doi lei? A citit sau macar a auzit investitorul tau de Taleb si de Black Swan. Stie si el de law of large numbers si de survivorship bias. Stie si el ca sunt mii si mii de oameni in lumea larga care cauta sa aiba success. E inevitabil ca macar unul dintre ei sa aiba succes la bulan si apoi sa se nimereasca in biroul lui. Sa iti dea tie bani si apoi sa se trezeasca ca il ingorpi?

 

E adevarat ca tu ai intrat pe usa datorita conexiunilor tale si ca deci e posibil ca investitorul sa se lase ceva mai usor impresionat de statementul tau insa nu poti sa te bazezi numai pe asta. Nu deschizi discutia cu statementul.

 

Trebuie sa intri in birou cu un costum fin pe tine si un ceas scump la mana (pot fi inchiriate, nu despre cati bani ai e vorba, ci despre imaginea proiectata). Trebuie sa sti ce ii place omului. Poate aduci cu tine un mic cadou. O tabachera. Un cognac. Sau orice altceva care stii tu ca ii place omului. Stabilesti o conexiune. Ii arati ca iti pasa de el. Apoi te asezi cu el la birou si ii spui: Fac asta de X ani. Mananc pietele pe paine la mic dejun, pranz si cina. Nu-mi scapa nimic. Iti faci reclama. Ii arati ca sti despre ce vorbesti. Il impresionezi.

 

3. Statement

 

E destul sa ii spui omului ca mentii un cont real si ca faci bani din asta de ceva timp. Daca ti-ai facut treaba pana acum s-ar putea sa nu-l mai intereseze altceva. Daca ii plac totusi detaliile tehnice s-ar putea sa vrea sa vada un statement. Atunci scoti statement-ul si ii arati omului ca esti bun la acumulat equity. Daca profitul e constant si drawdown-ul e mic nimic altceva nu mai conteaza.

 

Povestea mea cu biroul e un exemplu inventat de mine menit sa ilustreze cele 3 puncte. Intalnirea cu investitorul poate avea loc oriunde. Poate fi la o bere, la telefon, la un meci, la birou. Nu toate discutiile vor fi asa si evident depinde si de ce sume discutam. Exemplul meu vine dinspre partea de city/wall street unde se invart sume mari de bani. Ideile de baza se aplica insa la orice suma.

 

Spunea tradelover candva ca unii se rugau de el sa le ia banii in administrare. Fara statement, fara nimic. Erau doar impresionati de retorica lui vamisticiana. Erau impresionati de discursul lui, faceau parte din aceeasi comunitate deci simteau o oarecare legatura personala, si ergo, erau dispusi sa ii dea bani. Ce statement?

 

Am avut ocazia de a discuta cu fosti absolventi ai facultatii mele care acum lucreaza in city ca asset managers deci ce spun nu-i din imaginatia mea. N-am discutat cu de-alde soros insa sunt oameni cu experienta.

 

Daca nu era deja clar pana acum cine esti pe hartie conteaza mult prea putin. Daca omul afla cine esti prin intermediul cv-ului nu prea ai sanse sa ajungi departe. Pana cand sa iti ceara cv-ul omul trebuie sa stie deja cine esti. CV-ul trebuie sa fie doar o formalitate. E important pe cine cunosti si e important cine te cunoaste pe tine. Daca ai legaturi cu oamenii care trebuie vei pune mana pe bani.

 

Sunt evident diferente de la caz la caz. Cand lucrezi cu investitori independenti e mai importanta partea personala (exemplul meu cu trabucurile si cognac-ul. cliseu, stiu, dar prindeti ideea). Cand lucrezi cu investitori institutionali (fund of funds, pension funds etc) e ceva mai important statement-ul si marketing-ul decat conexiunea personala. Tot networking-ul va fi insa cel care iti va deschide usi.

 

Ce face cocolino pe topic e un pas in directia corecta. In fond, daca nu ai statement, nu sti sa faci bani. Daca nu sti sa faci bani ce marketing sa faci? Marketing la ce? Si daca n-ai nimic de oferit atunci cine sa te bage in seama? De unde conexiuni si relatii daca tu nu esti bun de nimic? Totul incepe cumva de la statement. Nu se termina insa in statement.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ cocolino1987

 

 

Pentru a fi mai convingator detaliaza sistemul pe care il folosesti sa nu creada cineva ca intri aiurea si ai noroc.

 

Cred ca ai un sistem simplu si eficient.

 

Ce scria Emilio cu avionul e perfect adevarat.

Daca ai fi scris acestea pe alt forum ar fi sarit imediat pe tine unu care se crede mare si tare .

Nu cred ca baietii de pe aici sunt rauvoitori, dar cred ca trebuie sa explici unele amanunte.

 

Multa bafta incontinuare

Editat de DCM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ cocolino1987

 

 

Pentru a fi mai convingator detaliaza sistemul pe care il folosesti sa nu creada cineva ca intri aiurea si ai noroc.

 

 

 

"Cocolino daca esti fraier, detaliaza un pic sistemul". Nu doar ca bate a nesimtire , dar ai si tupeu. Macar altii ii cer direct asta si nu umbla cu ocolisuri.

 

De acord cu Dârzu, Cocolino,eu te-am sfatuit ceva mai demult, n-ai tinut cont iar acum ai ajuns in situatia respectiva.

Vei ajunge in situatia in care daca vei gasi investitori, vor dori sa le arati care e "smecheria". In momentul cand o vei face, ti-ai pierdut investitorul. Este un fapt, tine de natura umana. Se numeste lacomie.

 

Revenind,o bara Daily poate sa aiba 50-100 pipsi. Una de o ora intre 10-20 pipsi sau chiar mai bine depinde. Ce vreau sa evidentiez e faptul ca miscarea sus jos, oscilatia pretului in acea zi la tf-uri mici poate sa-i aduca unui scalper mai bine de 100 pipsi cat are acea bara daily. Psihoza nu ?

 

Miscarile long term nu sunt proaste. Proaste sunt deciziile celui care deschide ordinele. Iar daca o decizie a fost proasta de la inceput mai ai o singura sansa sa o faci sa nu se transforme intr-un dezastru : money management. Daca ignori si a doua sansa, LOOSER scrie pe tine.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sa zicem ca esti om al strazii si te ocupi cu stersul de parbrize prin intersectie. Gasesti o intersectie circulata si te apuci de treaba. Incepi dimineata si termini seara. Seara, te intorci in mahala si te culci pe cartoane. Inainte de culcare insa discuti cu prietenul tau cersetor "cu dizabilitati". El iti spune ce greu ii merge lui si ca nu prea il mai crede lumea ca n-are un picior. In plus, piata unde lucreaza el s-a umplut cu tiganusi, pirande, ghicitoare si hoti de buzunare. Nu mai ies bani din cersit cum ieseau odata. Tu mandru de banii grei care ii scoti in intersectie din parbrize te lauzi la prietenul tau "dizabilitat" si ii explici ce bine iti merge tie in intersectie printre parbrize.

 

A doua zi esti din nou in intersectie la treaba. Nu trec insa mai mult de cateva minute si ce se intampla? Tovarasul tau cu dizabilitati nu mai e atat de dizabilitat astazi si ti se alatura printre parbrize. S-a gandit el ca mai bine renunta la prefacatoria cu piciorul si in loc isi ia un mop si niste apa si se apuca de dat pe parbrize. Treaba inca merge insa deja simti cum colegul iti face concurenta. Nu-i nimic, iti spui. Sunteti prieteni si e ok.

 

A treia zi aceasi poveste. In mijlocul zilei insa doi cersetori din piata si o piranda vi se alatura. Au auzit ei ca va merge bine in intersectie, mai bine decat le merge lor in piata, si au zis sa se apuce si ei de parbrize. Deja intersectia se aglomereaza. Seara banii nu mai sunt atat de multi. Parca iti vine deja sa te apuci de altceva. Ceea ce candva era o oportunitate uriasa acum s-a transformat intr-o oportunitate obisnuita din care nu ies profituri extraordinare.

 

Ce trebuia sa faci tu ca spalator de parbrize in intersectie? Sa nu spui la nimeni cat de bine iti merge si cum iti faci banii. Eventual puteai chiar sa incerci sa ii convingi ca nu iti merge bine deloc in intersectie dar ca nu ai ce face altceva. Cand ai o metoda din care scoti bani cel mai important e sa nu spui la nimeni care e metoda. Piata nu e perfect eficienta insa isi face treaba destul de bine. Cand apar oportunitati piata va stoarce si pana la ultima picatura de profit din ele.

 

Pe aceasi tema are tradelover un post cu banane, bande rulante, si maimutze AICI. E dupa parerea mea cel mai original si util post al lui tradelover. Va recomad cu mare caldura sa il cititi.

 

In final doua concluzii trebuiesc trase

 

1. Daca sti sa faci bani si vrei sa faci bani in continuare nu spui la nimeni cum faci. Pastrezi intersectia si parbrizele numai pentru tine.

2. Nu exista metode publice de a face profituri extraordinare. Metoda publica e asemenea intersectiei aglomerate cu oameni ai strazii. Nu ies bani din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cocolino daca esti fraier, detaliaza un pic sistemul". Nu doar ca bate a nesimtire , dar ai si tupeu. Macar altii ii cer direct asta si nu umbla cu ocolisuri.

@APOLLO

Am mai spus si prin alte parti ca fiecare intelege atat cat il duce capul.

Eu cred ca am fost corect in ceea ce am cerut,nu stau toata ziua cu gura mare pe aici dorind sa demonstrez ca sunt tare si mare forexist ,dar unii trebuie sa isi reverse frustrarile cumva si cel mai simplu mod e sa stai in spatele calculatorului si sa incerci sa demonstrezi ceea ce nu esti.

Editat de DCM
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

``Tradingul înseamnă că vrei să jefuieşti alţi oameni, în timp ce ei încearcă să te jefuiască pe tine``. Tradelover

 

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/1159-losers-anonymous/page__st__10#ixzz2KJObgLyH

Este una din cele mai tari si mai adevarate afirmatii ale lui Tradelover!

Imi pare bine ca Criodi ne-a pus la dispozitie postarile lui Tradelover. Ceea ce scrie el acolo contine o mare doza de adevar si mult bun simt! Nu stiu cati bani a facut Tradelover ca trader, dar cu certitudine are talent literar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am uitat peste statement-urile lui cocolino1987 insa dupa cum merge discutia inclin sa zic ca nu a tranzactionat la nimereala. Unii membrii inca nu inteleg ca trebuie sa munceasca mai mult decat o fac, ca nu va pica niciodata para malaiata - for free, cum ar zice americanul. Ma gandeam, totusi, si la viceversa, nu stiu care scrisese ca Cocolino1987 tranzactioneaza dupa noroc, - well, daca nu o face dupa un sistem si o face, sa zicem, cum il ducea mintea, fara a tine cont de chestii tehnice, atunci poate insemna ca omul asta detine ceva in interioriul lui care ii zice cand sa nu tranzactioneze si asta e AUR fratilor.

Recomandarea mea e sa gasesti un investitor mare si sa nu ii spui nici chiar lui cum o faci. Si sa nu te grabesti, nu incerca sa pari disperat, fiindca te va gasi el pe tine, fi sigur de asta. Asta nu inseamna sa nu te faci auzit, vazut. Insa nu trebuie sa strigi. Cam asta e ideea. Poti face analize aici, insa trebuie sa fi constant, sa se vada ca ai determinare. Si iti va surade si tie sortii. Si, pana apare, descurca-te pe cont propriu, cum poti mai bine.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut dragi colegi,

pentru DCM:ok,a inteles unul gresit dar au inteles gresit toti care au postat dupa tine?n-ai vrea sa-ti trimit un mail cu strategia?"pica para malaiata in gura lui natafleata.multumesc tuturor colegilor pentru incurajari.cam cat noroc sa ai sa tranzactionezi la intamplare si sa le nimeresti in asa hal.nu,nu tranzactionez la intamplare,am un sistem si un set de reguli de intrare si iesire,de tranzactionare.acesta e statementul pe saptamana asta.63,7% profit curat.

DetailedStatement.htm

Editat de cocolino1987
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.