Sari la conținut

In cautarea investitorilor!


Postări Recomandate

tocmai ce ziceam mai sus:iesi din tipare nu esti bun sau ceea ce faci,nu faci bine!!!cateodata imi vine sa renunt la topicul asta,uit de ce l-am deschis da nu ma las nici de-al naibii numai ca sa va inchid odata gura.sa fiu eu ala anormal,cu tranzactii anormale si cu procente de castig uriase!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Puteai sa spui simplu ca nu vrei sa o faci publica si inchideai gura tuturor.

 

 

 

La asta ma gandeam si eu .Nu prea inteleg ce se intampla prin forumurile romanesti.Pe forumurile din strainatatea ,oameni share-uiesc sisteme de 1000 de euro ,doar la 2-3 luni de la lansare lor,iar la noi astepti un raspuns civilizat (asa cum solicitasem si eu in ultimul meu post pe acest topic) de da sau nu,si te trezesti cu raspunsuri de copil " caruia i s-a luat jucaria".Normal ca fiecare are dreptul sa nu-si faca publica strategia.Si totusi pe forumurile straine am intalnit de multe ori posturi de genul: "Imi impartasesc strategia pentru ca am invatat multe de pe acest forum si am cunoscut succesul datorita lui". Va trece multa vreme pana cand vom iesi la suprafata din egoismul in care ne-am inecat.

 

cat despre strategia lui sincu_viorel1987,daca aruncati o privire pe Statement,nu cred ca multi si-o doresc.Si asta nu pentru ca nu ar fi buna,ci pentru ca incalca reguli de MM si RR,cu care nu suntem obisnuiti.

 

am luat ca exemplu o tranzactie EUR/USD.

Dupa cum se vede din imaginea atasata, intra la sageata rosie (1.3402),pretul cade 21 pips si inchide la sageata albastra (1.3411) cu TP de 9 pips.Si multe din tranzactiile efectuate sunt facute in stilul acesta.

 

Repet:nu spun ca strategie nu e buna ( pentru ca se vede rezutatul),dar tare as vrea sa stiu pe ce baza lasi pretul sa cada ,uneori,atat de mult fara sa inchizi tranzactia pe minus,ca apoi pretul sa-si revina si sa inchizi pe un profit care nu are legatura cu ratia risc /castig.

 

 

oricum,nu trebuie sa-mi raspunzi

 

numai bine!

 

 

 

 

..

 

Eu, Adi, il inteleg perfect. Fiindca eu dupa fiecare isprava pe forex (cand am dat serios cu capul) m-am reapucat de calculat, invatat si am venit cu ceva si mai bun decat o facusem initial. Asa functioneaza la mine, se pare. Insa am muncit foarte mult. Am muncit un an de zile sa realizez cum sa imi pun pierderea-asumata (n.a. eng. stop-loss) ca dupa doi ani sa realizez ca nu era buna deloc ideea. Ca sa nu mai vorbesc cum sa imi dau seama ca miscarile mari sunt importante, cum sa le identific, samd. Vorbim aici de timp important. Cum ti s-ar parea ca, scuza-mi expresia, un "ciuri-buri" de numai doua zile de forex sa primeasca ceva pentru care altii au muncit ani de zile. Daca tu crezi ca asta e corect...no comment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia care stau pe forexfactory si arunca strategii in public mai rau ca nemtii ce-si arunca toalele si incaltamintea pe care "ai nostri" o culeg de prin tomberoane si o vand "varsata" pe un cearceaf in targ, nu sunt profitabili. Sau daca sunt profitabili atunci sunt de foarte putin timp si strategia respectiva nu a fost testata suficient timp incat sa traga linie si sa puna stampila pe ea : profitabila sau neprofitabila.

 

Asta e parerea mea.

 

Si mai cred ca o strategie profitabila nu va fi pusa in public niciodata. Sunt multe motive dintre care in acest topic s-au enumarat doar cateva.

In primul rand tine de RESPECTUL pentru cel care a creat strategia. Cel mult poti sa apelezi la el ca investitor dar sa ii ceri strategia inseamna sa intregi orice limita. Il transformi automat in fraierul pe care-l poti "face" din vorbe. Cine a stat cu ochii in monitor, stresat, cearcane etc, ma intelege ce vreau sa spun.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ce ziceam mai sus:iesi din tipare nu esti bun sau ceea ce faci,nu faci bine!!!cateodata imi vine sa renunt la topicul asta,uit de ce l-am deschis da nu ma las nici de-al naibii numai ca sa va inchid odata gura.sa fiu eu ala anormal,cu tranzactii anormale si cu procente de castig uriase!!!!

 

Stiu ca majoritatea oamenilor tind sa se victimizeze.Tocmai de aceea nu ma folosit cuvinte de genu "rau,nu e bun, etc".Am scris cu bold cuvintele "Repet:nu spun ca strategie nu e buna",dar se pare ca am scris in alta limba.Nu te-am criticat nici pe tine. nici pe sistem ,am spus doar ceea ce vad .Un sistem iesit din tiparele cu care suntem obisnuiti.Vad ca ai rezultate.Ma bucur,si asta pe bune.Nu trebuie sa te obosesti sa inchizi gura nimanui.Stii tu "Cainii latra si ursul trece".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, Adi, il inteleg perfect. Fiindca eu dupa fiecare isprava pe forex (cand am dat serios cu capul) m-am reapucat de calculat, invatat si am venit cu ceva si mai bun decat o facusem initial. Asa functioneaza la mine, se pare. Insa am muncit foarte mult. Am muncit un an de zile sa realizez cum sa imi pun pierderea-asumata (n.a. eng. stop-loss) ca dupa doi ani sa realizez ca nu era buna deloc ideea. Ca sa nu mai vorbesc cum sa imi dau seama ca miscarile mari sunt importante, cum sa le identific, samd. Vorbim aici de timp important. Cum ti s-ar parea ca, scuza-mi expresia, un "ciuri-buri" de numai doua zile de forex sa primeasca ceva pentru care altii au muncit ani de zile. Daca tu crezi ca asta e corect...no comment.

 

Inteleg si eu alegerea de a nu impartasii strategia si o respect.Dar nu vad nimic rau in a o cere .Suntem oameni .Daca omul vrea ok,daca nu,e la fel de ok.Cred ca cu totii am pierdut ore intregi pe charturile astea.Am murit si am renascut de mii de ori incercand tot felul de strategii.Si in felul acesta am invatat sa respectam pe cei care au succes.

Insa e corect sa primim de la cei care au inventat,masina,avionul,pc-ul,o idee de afacere si toate inventiile de pana acum?Din punctul meu de vedere da, ... atat timp cand cel ce le-a creat este de acord sa le impartaseasca.

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Puteai sa spui simplu ca nu vrei sa o faci publica si inchideai gura tuturor.

 

 

 

La asta ma gandeam si eu .Nu prea inteleg ce se intampla prin forumurile romanesti.Pe forumurile din strainatatea ,oameni share-uiesc sisteme de 1000 de euro ,doar la 2-3 luni de la lansare lor,iar la noi astepti un raspuns civilizat (asa cum solicitasem si eu in ultimul meu post pe acest topic) de da sau nu,si te trezesti cu raspunsuri de copil " caruia i s-a luat jucaria".Normal ca fiecare are dreptul sa nu-si faca publica strategia.Si totusi pe forumurile straine am intalnit de multe ori posturi de genul: "Imi impartasesc strategia pentru ca am invatat multe de pe acest forum si am cunoscut succesul datorita lui". Va trece multa vreme pana cand vom iesi la suprafata din egoismul in care ne-am inecat.

 

 

 

 

Eu sunt sigur ca raspunsul sau a fost influentat de altcineva care doar incarca serverul forumului cu vorbe fara nici o valoare !!!

Editat de DCM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DCM nu m-a influentat nimeni.niciodata nu mi-a trecut prin cap sa-mi fac publica strategia.batem apa-n piua degeaba.am spus ca nu o sa ma repet dar totusi o fac:NU O SA-MI FAC PUBLICA STRATEGIA!!!!sper ca acum sa fie clar odata pentru totdeauna.e munca mea,sunt zilele si noptile mele pierdute,asa ca nici prin cap nu-mi trece sa o dau la altcineva nici macar viitorilor mei investitori.asta daca o sa gasesc vreunul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acum incolo nu o sa mai postez decat statementurile saptamanale.ca vad ca apar cate unii care se baga ca musca in lapte,scriu si ei de dragul de a avea postari pe vamist sau ca sa nu adoarma.am incheiat.umpleti acest topic cu ce vreti voi.am incheiat orice discutie.

Editat de sincu_viorel1987
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.