Sari la conținut

Abordarea minimalista sau Less is More in Forex!


Postări Recomandate

EURJPY

Posibil sa inchida peste 131.220.

Rationamentul initial trebuie respectat, cata vreme nu sunt semnale clare contrare, nu intervenim in tranzactie! 

Just wait! 

post-2904-0-54774700-1368123242_thumb.png

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EURJPY:

O zi linistita, fata de ieri. Am asigurat 1R=190 pips.

 

CADJPY:

Final de tranzactie: astazi am fi atins 4R, adica vreo 590 pips, dupa  3 sapt. E inca un exemplu care demonstreaza ca Less is more in Forex! Nu am intervenit in trade, nu am piramidat, nu am facut trailing SL...  Simplu si curat!

La un cont de 15,000 - 20,000 usd, cu levier de 1:50, SL=145 pips, volum 0.5 lot, 1 pip=5 usd, am fi atins TP=4R adica cca. 2950 usd. Deci se poate! 

Doar ca eu sunt pe eurjpy...

post-2904-0-09458000-1368215411_thumb.png

post-2904-0-20617900-1368215654_thumb.png

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot eurjpy, dar pe TradingPoint.

 

Am inceput topicul cu contul asta;  dupa o serie de erori copilaresti, care m-au costat, am zis sa ma implic mai putin...

4R(cca. 400 pips) atins si aici, inca n-am intervenit cu nimic, din cauza ca uitasem de ea! Concluzia?!...

 

post-2904-0-78410200-1368342941_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Uite ca s-au implinit mai bine de 6 luni de cand am deschis contul de 1000 usd la TradingPoint, situatia prezentandu-se ok pana acum. Am sa prezint mai jos cateva ideii dupa care m-am condus in tranzactionare, de fapt sunt liniile directoare ale strategiei mele - Trading Plan. 

I.                    Reguli de bază – Strategie de tranzacţionare

Ø  Tranzacţionez doar după setup-urile formate pe TF Daily chart! Analiza tehnică se va face doar pe T.F. Daily. Trendul Daily va fi corelat cu trendul Weekly!

Ø  Voi deschide tranzacţii numai în direcţia trendului D/W şi  doar atunci cand pe grafic s-a format un setup-pin bar evident, care întruneşte următoarele condiţii - elemente de confluenţă:

1.       Pin bar-ul s-a format în vecinătatea unui key level S/R

2.       Pin bar-ul este în direcţia trendului daily

3.       Prin mărimea umbrei indică o respingere clară dintr-un S/R

4.       S-a format după o retragere de 38%  sau 50% (ratiile Fibo)

5.       Avem o falsă străpungere ce indică respingerea dintr-un key level.

6.       Setup-ul a reacţionat la contactul cu EMA 8 & 21 ce joaca rolul de S/R dinamică.

Ø  Nu tranzacţionez pe mişcările contra-trendului! Nu deschid trade pe străpungerea unui key level! NU tranzacţionez top-uri sau bottom-uri!

Ø  Un setup evident ca mărime + confluenţe = EDGE

Ø  Deschid tranzacţie doar atunci când identific EDGE pe graficul daily! Nu intru în trade după orice pinbar!

Ø  Voi avea întotdeauna doar 1 tranzacţie deschisa, niciodata nu voi avea 2 tranzacţii deschise simultan!

Ø  După deschiderea unei tranzacţii, nu mai intervin să modific setările iniţiale(SL, TP), rămânând consecvent deciziilor iniţiale luate, lăsând astfel marketul să-şi facă treaba.  Set and forget!

Ø  Nivelul de Risk per tranzacţie nu va depăşi niciodată 5 % din cont(valoarea in USD), iar raportul Risk-Reward trebuie să fie de minim 1:2 şi se va calcula în usd, nu în %,  pips.

Ø  Mărimea lotului rămâne constantă, crescând doar după dublarea contului!

Ø  După finalizarea unei tranzacţii ştiu că sunt extrem de vulnerabil la emoţii: dacă am căştigat tind să devin  euforic, superîncrezător în capacităţile mele de trader, iar dacă am pierdut tind să devin furios şi să recuperez banii pierduţi! În ambele situaţii tot ceea ce trebuie să fac este să iau o pauză până a 2-a zi şi sub nicio formă să nu deschid o nouă tranzacţie!

Ø  Trading forex like a sniper!  Am răbdare şi aştept cu calm formarea unui setup valid, care să aibă şi confluenţe, pentru a deschide o nouă tranzacţie!

Ø  Accept pierderile în trading pentru că sunt parte a afacerii Forex! Am stabilit ca valoare maximă pierdută pe trade 5% din balanţă! Riskul pe trade nu va depăşi niciodată 5% din balanţă!

Ø  Interacţiunea mea cu piaţa este reglementată de Trading Plan. Ori de câte ori incep să analizez graficele voi respecta procedura/rutina descrisă în T.P.  Nu uit nicio clipă că tradingul este o profesie/business cu o mare încărcătură emoţională, fiind astfel predispus din start la a lua decizii greşite! Respectând paşii din T.P. evit să deschid tranzacţii aiurea sau să intervin fără motiv într-o tranzacţie în derulare. Nu voi face overtrading, overthinking, overleverage!

Ø  Sunt convins că tranzacţionând numai după setup-uri daily de calitate, deci mai rar, voi obţine profit mai rapid! Tranzacţii puţine, dar de calitate.

Ø  Sunt capabil să dezvolt şi să aplic o rutină zilnică bazată pe obiceiuri pozitive de tranzacţionare!

Ø  Sunt un trader CALM şi DISCIPLINAT, aplic consecvent regulile din T.P. şi respect rutina zilnică în tranzacţionare!

Ø  Emoţiile sunt inamicul nr. 1 în trading. De obicei, deciziile luate înainte de a intra într-o tranzacţie sunt cele mai corecte, de aceea este total gresit să intervii într-o tranzacţie în desfăşurare! Trebuie să ai răbdare şi să laşi preţul să lucreze pentru tine!

 

I.                    Procedura de identificare a unui setup/Analiza tehnică

1.       Se analizează graficele selectate pe TF Daily şi Weekly  şi se stabileşte mai întâi dacă preţul descrie un trend sau consolidează(range sau sideways).

2.       Se trasează nivelele orizontale importante de suport şi rezistenţă, atât pe weekly cât şi pe daily(nu neapărat round number). Cu roşu key level pe termen lung, cu albastru key level pe termen scurt.

3.       Se analizează EMA 8 şi 21: direcţie/bias, puncte de încrucişare, starea de divergenţă, comportamentul preţului în contact cu acestea. EMA joacă rol de suport/rezistenţă dinamică.

4.       Urmăresc să identific mai ales pin bar (single bar sau pin bar format din 2 bare consecutive), atât pe Daily cât şi pe Weekly, apoi analizez locaţia unde s-a format şi mărimea lumânării în raport cu barele precedente. E obligatoriu să existe confluenţe: setup-ul a apărut în apropierea unui nivel oriz. important de S/R sau a reacţionat la contactul cu EMA 8 & 21,  este în direcţia trendului daily, s-a format  în urma unei retrageri Fibo.  de 38.2%, 50% , 61.8%.., setup –ul ne indică o străpungere falsă  a unui nivel important  de preţ şi are umbra mare….

5.       Deschiderea unei tranzacţii înseamnă execuţia unui setup valid, nimic mai mult! Chiar şi cel mai valid setup se poate solda cu o tranzactie pierzătoare. Nu deschid tranzacţie atunci când nu există format un setup care să aibă confluenţe!

6.       Voi respecta strategia mea de tranzactionare si Trading Planul chiar şi atunci când voi avea mai multe tranzacţii pierdute la rând!

 

II.                  Money management

Ø  După identificarea setup-ului şi evaluarea acestuia, se stabileşte RISK-ul asumat pe tranzacţie – locul unde plasăm Stop Lossul, obligatoriu în usd. Risk-ul pe tranzacţie nu trebuie să depăşească 5% din balanţă.

Ø  Pentru plasarea Take Profitului se va avea în vedere spaţiul de înaintare a preţului şi existenţa unor  piedici în calea înaintării preţului = nivele de S/R anterioare!

Ø  Se calculează raportul Risk:Reward, care trebuie să fie de cel puţin 1:2, ideal 1:3, 1:4.

Ø  Menţin riskul de maxim 5% constant, până ce voi dubla contul.

Ø  Când există trend puternic, voi piramida menţinând acelaşi risk, de maxim 5%.

Ø  Trebuie să conserv capitalul şi profiturile făcute! Atunci când deschid o tranzacţie mă gândesc întotdeauna la risk-ul implicat, apoi la potenţialul profit. Sunt un risk manager eficient! Doar astfel pot fi profitabil pe termen lung.

Ø  Accept  faptul că orice tranzacţie poate fi pierdută! Deschid o tranzacţie doar atunci când s-a format EDGE(setup + confluenţe)!

Ø  Înţeleg şi Accept faptul că NU pot face bani rapid în forex! Emoţiile, graba, presiunea duc la pierderea banilor!

 

III.                Managerierea tranzacţiei după deschidere

Ø  Set and forget Forex trading! Nu se va interveni într-o tranzacţie în desfăşurare pentru a modifica SL, TP sau pentru a o închide manual, decât în condiţii speciale!

Ø  În condiţii de trend puternic şi după asigurarea a 1R sau 1,5R voi piramida, menţinând riskul constant!

Ø  Imi dezvolt obiceiurile pozitive/pozitive habits în tranzacţionare: calmul, răbdarea, autocontrolul, disciplina!

post-2904-0-25938100-1370630714_thumb.gif

DetailedStatement 6 luni.htm

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.