Sari la conținut

Abordarea minimalista sau Less is More in Forex!


Postări Recomandate

Vorbeam mai sus despre over-confident! Ni s-a intamplat tuturor cred, ca dupa 2-3 tranzactii reusite la rand sa devenim superincrezatori in capacitatile noastre de tranzactionare. Daca nu suntem atenti la starea aceasta, ne trezim ca incepem sa crestem frecventa de tranzactionare: ajungi sa nu mai filtrezi setup –urile si te trezesti ca intri mai jos de Daily … pe H4, H1 si mai jos… Si ajungi sa vezi setup-uri acolo unde nu sunt de fapt , devii tot mai confuz . Si uite asa ajungi dependent de tranzactionare!

Ideea ar fi sa nu te atasezi emotional de nicio tranzactie, fie ea castigatoare sau pierzatoare. De fapt, nu faci decat sa executi un setup, sa deschizi o tranzactie doar atunci cand ai EDGE pe grafic! Unele vor fi reusite, altele nu. Atunci cand ai un Trading plan, toate aspectele astea sunt foarte clare, nu trebuie decat sa respecti regulile, sa nu te abati absolut deloc!

 

Tranzactionez doar atunci cand am EDGE pe grafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....just wait...

 

Ceva in sensul asta a zis si omul asta, doar ca el a dat in extrema cealalta :)).

 

 

post-3825-0-78771300-1360134237_thumb.jpg

 

 

Oricum sper (Dumnezeu sa-i ajute pe cei care inca mai spera :)) ) ca azi sa duca si mai jos.

 

Si cum speranta nu moare niciodata, nu ultima :

 

post-3825-0-04859000-1360138633_thumb.jpg

 

 

:ph34r:

 

Brut : post-3825-0-58555000-1360139589_thumb.jpg

 

O pregatim invers acu :).

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era cazul sa avem si o pierdere... Trebuie sa ramai neutru, detasat atat atunci cand castigi, dar si atunci cand pierzi. Asta e! setup-ul n-a functionat. Ochii mari pe risk... In niciun caz n-am sa fortez intrarea, ca sa recuperez ce-am pierdut! Atentie mare!

 

Apolo: Ai inclinatie spre filosofie....

post-2904-0-47154300-1360256492_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare . De ce ai ales acea intrare ?

 

post-3825-0-80159500-1360262766_thumb.jpg

 

(Nu vreau sa para ca iti dau lectii, e doar parerea mea.)

 

Eu asa as fi pus SL-ul pentru a reduce pierderea cat mai mult. Si daca tot vrei sa tai scurt , atunci inchizi manual daca pretul trece prin intrarea ta si n-ai apucat sa asiguri macar riscul. Nu astepti sa iti dea in SL.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Apolo.

Lectii o sa luam toata viata... si sunt dispus sa invat de la oricine, no problem!

Am intrat dupa un pinbar la h4, sl l-am pus mai jos de minima facuta. Am riscat si pierdut cca. 5,5% din cont... asta e, semnalul n-a functionat ...Dupa cum am mai spus, eu nu mai intervin intr-o tranzactie aflata in desfasurare, nu mut sl, si DA, astept ca pretul sa loveasca sl sau tp! Astea sunt regulile mele. Exceptie fac doar atunci cand se formeaza un semnal contrar evident. In rest sa stii ca nu-mi urmaresc tranzactia, intru cel mult de 2 ori pe zi sa vad cum evolueaza, dar cu ideea clara de a nu interveni. Asa cred eu ca este ok, am adoptat si eu strategia asta de la altcineva, argumente pro sunt multe! deci gandim putin diferit, dar asta nu inseamna ca unul dintre noi greseste! Este o alta abordare! Nimic mai mult.

 

Acuma, daca era sa micsorez la maxim sl, ar fi trb. sa intru buy limit la 50% din marimea pinbarului. De fapt asta se si recomanda atunci cand tail-ul pinbarului este f. mare.

post-2904-0-49118000-1360346547_thumb.gif

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observi ceva aici ?

 

post-3825-0-01189500-1360347666_thumb.jpg

 

post-3825-0-14111300-1360347722_thumb.jpg

 

post-3825-0-99490500-1360347787_thumb.jpg

 

Nu exista nici un pinbar in acea perioada. 3 brokeri diferiti. Conform proverbului "cand doi iti spun ca esti beat, te duci si te culci", eu iti recomand sa schimbi brokerul chiar daca e demo. Poti incerca unul din cele 3, desi as inclina spre O ... ANDA :)

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.