Sari la conținut

Abordarea minimalista sau Less is More in Forex!


Postări Recomandate

iti zic eu cum se diferentiaza traderii profesionisti: traderii profesionisti pierd mai incet (ei au cunostinte, strategii, mm, tf, ea si alte chestii ciudate, care-i face sa para mai inteligenti) iar incepatorii (rookies) pierd mai repede. Pana la urma singura diferenta e viteza cu care pierzi banii (ai tai sau ai altuia) :ohno: .

Cei de pe demo...pierd doar timpul...

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Johnbull, prietene, da-mi voie sa-ti spun ca esti cam pesimist! Inteleg care sunt cauzele, esti afectat de rezultate, e firesc , e omeneste sa fii asa... Stiu ce simti, mai ales ca nu sunt banii tai in joc si poate ca trebuie sa dai explicatii investitorilor... Crede-ma, mi-a fost f. greu sa ma rup de live, sa iau decizia sa fac o pauza, dar a fost cel mai bun lucru... Cele mai mari prostii le-am facut atunci cand eram in concediu, cand toata ziua o petreceam in fata monitoarelor: stiri, analize pe Bloomberg, dimineata Oltciter - pe de o parte, graficele pe de alta parte. Faceam over-thinking, over-analyze, over-trading , adica pacatele de moarte pt. un trader!! Spui ca faci trade daily - nu m+am uitat prea atent la graficele tale - Ia stabileste tu singur ca de maine sa petreci doar 1 ora/zi in fata monitorului! Parca ai 3 tranzactii deschise simultan, eurusd si 2 indici daca nu ma insel, bun, lasa doar 1 tranyactie!!! Tu vrei sa obtii alte rezultate, dar faci aceleasi si aceleasi lucruri de ani de zile?!! Cum se cheama asta..... insane.... Stai calm, in clipa de fata am 2 beri la bord, vorbim amical .... sa nu te superi pe mine! Nu-ti dau sfaturi, just talk...Am pus niste statementuri pe la inceputul topicului in care se pot vedea ce PROSTII MARI faceam pe real, in faza mea de debut: tranzactii multe si deschise aiurea, dupa setupuri de 2 lei, nu puneam stop loss!!!, foloseam o gramada de indicatori, era o varza pe ecranul meu, credeam ca stiu incotro o ia pretul, erau zile cand faceam si peste 100 usd, da ma imbatam cu apa rece, nici macar bere nu era....

Mai tarziu am evoluat: foloseam Sl si TP dar interveneam in tranzactii, mutam SL, piramidam....ce castigam azi, pierdeam a 2 zi. Faceam trade emotional .

Daca as fi in locul tau, la banii aia 50.000 coco, mi+ar fi suficiente 2, maxim 3 trade pe luna, alese cu cap, cu un RR de 1:2, si esti profitabil!!! Dar RENUNTA LA VECHILE OBICEIURI!

Mamaaaaa .....ce chef de caterinca am....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Edison, prietene, eu nu fac nici analize prea multe( nu am nici un indicator pe grafic), intru doar cand mi-o cere price action-ul, si nici stiri nu citesc aproape deloc, iar pe stire nu intru. Dar 7 ani sunt 7 ani. am fost acolo si in perioada de crestere masiva, si la Lehman Brothers, si la AIG, si la flashcrashul din mai 2010, pe toate le-am vazut. Am vazut clienti care azi aveau +40%, maine erau in margin call, am vazut cu Ciprul prelua clientii pt ``operatiuni speciale`` si se intorceau in margin call...nu sunt deloc pesimist! sunt realist. daca eram pesimist, nu administram conturile oamenilor. daca eram doar optimist nu-i puteam probabil, recupera la ultimul 10.000 de eur, adica 13.500 usd.

Iar ieri noapte, pe la 12,15 vine mesajul de la client: ``Multumesc! Mergem mai departe!``

Asa e: keep walking!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare bine ca se discuta serios de problema cu rr-ul, pt ca aici pot eu sa va dau date concrete,......

 

......Dupa care, in mod miraculos, piata incepe si revine la procentul de BE care merge la setarile tale. Am postari si un topic deschis cu statementuri din perioada aia, puteti sa le vedeti.

 

Read more: http://forum.vamist....0#ixzz2Jmnrh0Wn

 

Din experienta mea, am vazut ca piata are un "patern" de miscare repetitiv pe perioade din an si chiar pe luni. Mai exact, Iunie nu seamana cu August dar seamana cu Iunie trecut. Seamana, nu e identic. Asa ca, nici RR ul nu poate fi identic Iunie cu Septembrie.

Nu am sa fac acum analiza in detaliu, dar din ceea ce stiu ca este real si am tinut mai mult ca orice sa am in EA este chiar asta: MM pe perioade, lunare, trimetriale si chiar in intraweek ca sa zic asa. Luni nu e indentic cu Miercuri dar e foarte asemanator cu Lunea trecuta. Cine vrea, poate vedea cu usurinta ceea ce spun.

Un detaliu care cred ca poate fi de folos tuturor. RR ul este difererit pentru ca piata nu este identica dar este asemanatoare in zile si luni si trimeste. Luni cu Luni si Trimestrul 1 cu Trimestrul 1 si tot asa. PIata nu e identica in miscare pentru ca anul calendaristic face ca viata sa nu fie identica pe parcursul unui an. Piata este rezultatul actiunii omului din spatele butonului numit azi EA. Asteptarile si dorintele sunt diferite. Intr-un fel vrei in Septembrie si altfel vrei in Decembrie, sau poate nu vrei deloc, nu?

 

EA ul meu se numeste SUN_EA. Cred ca spune tot. (Nu-f fac reclama caci nu-l vand si nici nu-l dau la testat :D si nici nu vreau ca cineva sa ma caute pe privat sa ma intrebe ceva, orice)

 

Un detaliu ce l-am aflat dupa ani de teste si care functioneaza. Modificarea RR ului si implicit a MM ului in functie de zi, luna si perioada din an.

Mai mult, azi suntem intr-o piata de tip "sideways", adica range si se para ca sansele sunt sa mai tine inca 8 10 ani. Caracteristica ei este vinde sus, cumpara jos, tip antitrend. Cand aflam ca suntem pe trend? Nu stiu dar mai e pana atunci.( Aici ma refer la perioade lungi , nu TF daily sau Montly)

 

Statistica, caci pentru mine e baza de plecare in trade, spune ca poti sa ai 80% traduri pierdute dar sa fii pe profit, si aici ma refer la 100% traduri si nu Risk. Una e riscul/trade si alte e numar traduri luate in total.

EX: Intru luni de 5 ori si pierd dar intru cu 0.01 si intru Joi 1 data si castig 5:1 cu 1 trade cu risk de 10X. Statistica tradeurilor este inutila in a-ti face o parere. Statistica profitului este baza.

 

Tot din experienta zic ca 80% din miscare este Range iar restul Trend. Daca reusesti sa identifici Cand incepe una si se termina alta atunci se modifica si RR un si MM ul.

 

Cateva detalii:

 

Luni - Varza, Marti, parca mai merge, Miercuri, actiune, Joi- ori continuam ori schimbam trendul, Vineri - daca nu e NFP, nimic nu e.

Ianuarie, - Bani Multi, Februarie, - Ia sa vedem pe ce mergem de maine, Mai - Sell in May and go away - Iunie, inchidem jumatea anului, Iulie - Mare, Soare - August, tot la mare dar...care e directia totusi - Sept - eeee... incepem sa ne miscam, Oct - Acum e acum - Dec - Luna Cadourilor, familie, bunatati. gata cu munca. Am uitat de Noiembire. E cea mai cea.

 

Numai daca te gandesti la ce am spus mai sus si deschizi platforma si te uiti la S&P, Dow, DAX, Euro, sau Dolar ai sa vezi ca Domnia Sa Zamolxes ( Zalmoxis in greaca.. apropo de unicitate), are de aface mult cu conturile noastre daca nu tinem cont de el.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa simplificam putin discutia... Vroiam sa subliniez faptul ca, de la un anumit pct. incolo - dupa ce te-au lovit o serie de trade neg.- faptul ca te raportezi la % din balanta, equity sau marginea disponibila nu mai este relevant , si ca este greu daca nu imposibil sa reconstruiesti riscand tot la %.

Reversul medaliei, ar fi sa gandesti in risc vs. castig, dar concret in usd: cati usd am riscat in tranzactii luna aceasta vs. cati usd am castigat! Procentele nu spun nimic, pt. ca unul are 1000 usd in cont, iar altul are 10.000 usd. Repet ideea, pe un cont real, conteaza la sf. de luna sau de an, cati bani am riscat vs. cati bani am incasat, se pare ca asa se diferentiaza traderii prof. intre ei.

 

Eu zic ca ideea ca banii riscati diferenteaza traderii profesionisti de cei amatori, nu ar trebui sa se afle in dictionarul niciunui trader. Fiindca, din punctul meu de vedere, pare o atitudine mai mult ....a atitudine marlaneasca, smecheroasa (de blocuri, daca vrei). A motiv de lauda, asa suna. Poate ma insel dar...

Fiecare risca dupa cat il tin buzunarele si profesionist nu e niciunul dintre noi. Mai putin cei care fac asta ca profesie, ca urma a unei pregatiri. Profesionist se vrea a fi cel mai probabil un trader intr-o companie, institutie, etc. Noi incercam sa ne auto-educam sa fim profesionisti. Insa si noi facem trial and error fiindca nu stim care e calea cea mai corecta. Mergem pe niste reguli (cand suntem la inceput) care sunt puse pe internet, sunt transmise de la unul la altul, insa nu e neaparat cea mai corecta cale. Nici cei care fac trading ca singura sursa de venit nu sunt profesionisti. Faptul ca pe contul cuiva scrie pro, nu inseamna ca e profesionist.

 

PROFESIONÍST, -Ă, profesioniști, -ste, s. m. și f., adj. (Persoană) care lucrează într-un anumit domeniu de activitate pe baza unei pregătiri corespunzătoare. [Pr.: -si-o-] – Din germ. Professionist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne concentram prea mult pe raportul RR si pierdem alte aspecte importante din vedere, cum ar fi EDGE!

 

Johnbull, vorbeai mai sus despre EDGE, hai sa mergem mai la concret, sa-ti spun cum vad eu acum problema, poate ma insel...

Atunci cand analizez un grafic si caut sa iau decizia de intrare, urmaresc 2 lucruri:

1. EDGE-ul meu este prezent pe grafic?

2. Pot atinge un raport RR de 1:2, 1:3 per trade?

-------------------------------------------------------------------

Cand zic EDGE, zic un setup valid! E valid pana cand piata il infirma si pretul imi atinge SL. Atentie! Orice setup, cat ar fi el de beton, poate fi invalidat! Chiar daca are si 3 elemente de confluenta. Nimic nu e 100% sigur. Noi tranzactionam probabilitati, nu certitudini!

Deci, EDGE=SETUP care intruneste checklistul din Trading plan. In continuare, nu mai am niciun fel de dubiu si intru in trade; calculez SL, marimea pozitiei, TP ... intru si nu mai intervin! Din clipa in care am deschis rtanzactia, nu mai revin asupra rationamentului care m- a determinat sa intru. Pentru ca astfel, as face trade emotional. Las piata sa confirme sau sa infirme logica mea. Odata lansat in trade nu mai fac absolut nimic, doar verific o data pe zi evolutia. Si astept! Calm si rabdare! Disciplinat ca un militar. Aici apare linia de demarcare dintre traderi. Intervine autocontrolul, daca il ai. Exersand chestiile astea, dupa un timp vor deveni obiceiuri, deprinderi sanatoase de trading. Asta e rutina!

Intr-un post de-al tau parca, daca nu ma insel, spuneai ca intri pe strapungeri ale key level, fie S/R. Nu e indicat, stii si tu mai bine ca mine, tocmai asta asteapta rechinii. Ar trebui sa filtrezi mult mai bine intrarile....Johnbull, iarasi doar discutam, nu-mi permit sa-ti dau sfaturi. Just talk, like old comerades!

 

 

dirzuandreiovidiu: " ...Noi incercam sa ne auto-educam sa fim profesionisti. Insa si noi facem trial and error fiindca nu stim care e calea cea mai corecta. Mergem pe niste reguli (cand suntem la inceput) care sunt puse pe internet, sunt transmise de la unul la altul, insa nu e neaparat cea mai corecta cale."

Corect. Invatam de la altii si din propria experienta, dar trb. sa vezi ce ti se potriveste. Cand spun trader profesionist ma refer la un individ care face profit si traieste din trade.

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la a 4-a tranzactie castigatoare in linie, am avut rabdare si s-a inchis pe TP. Recunosc ca vineri, dupa 23:00, ma manca sa o inchid manual, facuse un high la cativa pipsi de targetul meu. Trade-ul asta a avut un RR de cca. 1:3.

.......................................................................................................................

Principalul pericol care apare dupa o serie de tranzactii castigatoare in linie, ca in cazul de fata, e ca traderul devine superincrezator in capacitatile sale si, pe cale de consecinta, se arunca imediat in trade, luand adeseori setup-ri la nimereala, care nu merita tranzactionate. Over-confident = pericol de moarte, asa ajungi sa returnezi tot ce-ai castigat! Dupa un trade castigator se recomanda 1 zi de pauza, decuplarea de la aparate!

post-2904-0-26627900-1359991797_thumb.gif

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EdisonFx

 

Well done sau cum ar zice romanul: bravo, manca-ti-as!

 

Sincer nu credeam sa explodeze asa de tare, in directia sus. Cel putin nu in asa maniera. E foarte bine ca ai crezut in ceea ce ai deschis, ca nu ai inchis aiurea, ca ti-ai respectat planul. Nu foarte multi reusesc asta.

Te asteptam si de parte ursilor pe USD/JPY, cand va fi cazul. Eu, personal, iti voi da primul semnal pentru termen mediu, cel putin, cand va fi cazul. No charge! :))

 

Ma bucur nespus cand vad pe cineva care face mandra comunitatea Vamist! Sa ne traiesti! Toate cele bune!

 

Later edit: te astept si pe dukascopy pe trader's contest, ma gasesti acolo cu dirzu_a (user). Si cand esti, da un semnal sa stiu cu cine ma lupt pentru premii.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.