Sari la conținut

Extensie Vamist pentru Google Chrome


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

Zic eu ca macar pentru cativa ani din Londra n-am sa plec nicaieri. Deci ma gasesti. Mai ales daca zici ca faci cinste :) Martie, Aprilie sunt chiar ok.

 

Am observat si eu ca erau cam urate postarile cu citate in ele, dar nu prea stiam de unde sa apuc modelul vechi de cod pentru a scoate portiunile alea. Mi-am tras deci pana la urma jQuery si am schimbat mai tot codul. Problem solved.

 

v 1.1.1

 

Un mic update ce face extensia un pic mai rapida, postarile un pic mai aratoase, si eventualele viitoare update-uri ceva mai usor de implementat. Modificarile sunt mai degraba sub capota.

 

- postarile sunt acum ceva mai cizelate (citatele sunt ignorate, html-ul este mai bine administrat)

- am dat javascriptul meu primitiv pe jquery si parsing-ul este acum mult mai fluid si mai deschis unor viitoare update-uri.

 

Fisierele .crx sunt defapt niste arhive .zip. Pentru a vedea sursa nu trebuie decat sa schimbi extensia .crx in .zip

 

Extensia este usor de modificat. Fisierele de baza sunt popup.html, popup.js si background.js. HTML-ul e partea de front-end, popup.js e partea de back end care populeaza HTML-ul la fiecare click, iar background.js ruleaza in fundal inca de la lansarea browserului. In background este timerul care verifica wall-ul vamist odata la 60 de secunde. HTML5 local storage e utilizat pentru a tine minte care a fost ultima postare vazuta de user si a numara apoi cate postari au aparut de atunci.

 

Ultima versiune va fi mereu disponibila la https://chrome.googl...dahegijhdbjdpdn

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

v 1.1.2

 

- suport pentru filmulete youtube si blip

- suport minim pentru emoticoane (mesajele care contineau numai emoticoane apareau goale in extensie. acum apare varianta text a emoticonului)

 

Screenshots

 

post-3657-0-38729000-1360756936_thumb.pngpost-3657-0-51948900-1360756947_thumb.png

 

Ultima versiune va fi mereu disponibila la https://chrome.googl...dahegijhdbjdpdn

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

v 1.2.2

 

- aplicatie publicata in google chrome web store

- adaugat pagina optiuni

- optiunea de a alege cate postari sa fie afisate

- optiunea de a alege daca acel buton afiseaza o lista cu postari vamist sau va duce direct pe vamist

- optiunea de a alege daca vrei sa vedeti si video-uri (acolo unde exista) in lista cu postari sau doar textul

 

Aplicatia este acum disponibila in google webstore la https://chrome.googl...dahegijhdbjdpdn

 

Instalarea se face acum cu un click iar toate viitoarele update-uri vor fi impinse automat catre utilizatori. Voi anunta in continuare eventualele updateuri aici insa nu va mai fi nimic nou de downloadat. Gata cu multimea de arhive rar si fisere crx. Mergeti in webstore si instalati. Treceti la chrome cu ocazia asta :)

 

Pentru cei interesati, codurile sursa pentru toate extensiile chrome instalate se gasesc in

 

C:\Users\<user>\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\<Name>\Extensions

<user> E username-ul vostru windows

<name> E ori un nume ori Default

 

Extensia vamist va fi in folderul gchlpflkamfigpldidahegijhdbjdpdn

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

v 1.2.5

 

- schimbat font-ul default pe unul mai modern

- reparat o problema ce nu permitea vizualizarea unor videouri blip

- adaugat optiuni noi

- optiunea de a vedea pana la 20 de postari (intre 1 si 20, valoarea default fiind 10)

- optiunea de a alege dimensiunea fiecarei postari (intre 140 si 640 de caractere, valoarea default fiind 240)

- optiunea de a alege cat de des sa verifice extensia daca sunt postari noi (intre 60 si 300 de secunde, valoarea default fiind 120)

 

Daca ati instalat deja extensia probabil ca ati primit deja aceste update-uri deci nu e nevoie sa faceti nimic in plus. Daca nu le-ati primit inca probabil ca o sa le primit in urmatoarele cateva ore.

 

Pentru a accesa pagina cu optiuni a extensiei dati click dreapta pe icon-ul vamist.

 

Daca nu ati instalat inca extensia faceti bine de mergeti pe https://chrome.google.com/webstore/detail/vamist-wall/gchlpflkamfigpldidahegijhdbjdpdn si instalati-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
  • Moderators

v 1.3 UPDATE LOG

 

- Functie noua: Mentions

- Mici corectii in afisajul textului

 

Am facut un update extensiei vamist si am adaugat o functie noua. Avem acum doua optiuni in extensie - Wall si Mentions. Wall va arata ultimele postari, iar mai nou, Mentions va arata numai acele ultime postari in care va este mentionat username-ul.

 

Asa va arata pagina mentions by default cand o veti folosi pentru prima data:

 

post-3657-0-47651300-1377770362_thumb.png

 

Daca mergeti in optiuni veti gasi campul Username. Puneti acolo username-ul personal si extensia va va afisa apoi la un click pe mentions numai acele postari in care va apare numele. Uite, am pus de exemplu apollo la username, si extensia a gasit o postare in ultimele 20 in care "apollo" este mentionat.

 

post-3657-0-86946600-1377770488_thumb.png

 

Daca dau click pe Mentions vad numai postarea in care este mentionat apollo.

 

post-3657-0-27304900-1377770516_thumb.png

 

Cifra din paranteza reprezinta numarul de postari pe care nu le-ati citit. Aveti deci in plus fata de aceea notificare pentru postari noi si o notificare numai pentru postari noi in care sunteti mentionat.

 

Cateva mentiuni despre functia care sorteaza postarile

 

- nu este case sensitive (daca bagati "apollo" in username iar unul scrie "Apollo" extensia va recunoaste numele)

- cauta si in interiorul cuvintelor (adica daca unul scrie "apolloare cont pe forum" extensia va recunoaste numele in "apolloare"

- depinde total de cat de corect va scriu ceilalti numele (extensia n-are niciun fel de auto-correct, suggestions etc. daca lumea nu va scrie corect numele, extensia nu va gasi postarile)

 

Daca nu ati instalat deja extensia mergeti pe https://chrome.google.com/webstore/detail/vamist-wall/gchlpflkamfigpldidahegijhdbjdpdn si faceti bine de o instalati. Daca o aveti deja instalata veti primi update-ul automat in curand. Puteti forta update-ul astfel: click dreapta pe iconita -> manage -> developer mode -> update extensions now

 

In to-do list am si ceva efecte speciale pentru tranzitia de la un tab la altul. Vad eu daca gasesc timp si de astea. Daca intre timp observati cumva buguri la versiunea noua scrieti aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

v 1.3.2 UPDATE

 

- blocurile "quote" sunt inlocuite cu numele persoanei citate

 

Spre a face acea functie Mentions care am implementat-o recent am facut un mic update extensiei. De acum toate blocurile "quote", adica "citatele", sunt inlocuite cu numele persoanei care este citata. Astfel o chestie de genul

 

Offtopic
Va sa zica eu iti bantuiam gandurile :))

 

Va fi inlocuita in extensie cu @Apollo. Pana acum aceste blocuri erau sterse complet pentru ca ocupa cam mult loc si nu sunt foarte relevante in formatul extensiei. Continutul citatului va fi sters in continuare, dar va fi pastrat numele. Astfel functia Mentions ar trebui sa devina mai eficienta caci veti fi notificati si atunci cand cineva va citeaza o postare ori alta.

 

Ca de obicei, update-urile se fac automat si daca aveti deja instalata extensia veti primi ultima versiune destul de curand. Daca nu ati insatalat inca extesia faceti bine de mergeti pe https://chrome.google.com/webstore/detail/vamist-wall/gchlpflkamfigpldidahegijhdbjdpdn si instalati-o pentru a fi mereu la curent cu cele mai noi postari.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

ID-ul ultimei postari citite si implicit numarul de postari aparute dupa acea postare (postari necitite) sunt stocate local prin HTML5 localStorage. Asta e un fel de cookie mai mare unde poti stoca informatii pe computerul userului. Ca si cookies insa local storage-ul asta poate fi resetat. Poate ai avut un crash care ti-a corupt local storage-ul si browser-ul le-a resetat, poate ai facut o stergere manuala de date tinute de browser, poate ai avut vreun update Chrome care sa fi schimbat ceva, ori... nu stiu, orice altceva similar.

 

Ori, stai asa ca mi-am adus aminte chiar acum inainte sa dau submit, alta optiune - cel mai probabil asta s-a intamplat - e ca ultima postare pe care ai citit-o sa fi fost stearsa de-un moderator. Stiu ca postase unul recent ceva spam pe care l-a sters Stefan. Daca ai vazut acea postare in extensie ID-ul ei ti-a ramas in memorie si extensia numara postari in ordine cronologica pana cand da iar de ID-ul ala pe forum. Cum ID-ul ala nu mai exista extensia iti afiseaza numarul maxim de postari. Corectia se face cand dai iar click pe icon. Nu prea am cum sa corectez comportamentul asta in mod automat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Stefan a resetat ca important acest subiect

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.