Sari la conținut

Binary options strategies pe forex (dintr-o noua perspectiva)


Postări Recomandate

Criodi ; Mda...nu ne prea intelegem.

1. Nu caut programatori pe acest forum . Avand in vedere ca nu folosesc MT , nici nu vad la ce mi-ar folosi un "expert" scris in mql. Dar un astfel de expert ar putea fi de folos celor care doresc sa verifice pe platforma preferata deca ce spun eu ar putea fi interesant sau nu.

2. Nici nu se punea problema sa "joci optiuni binare" folosind MT. Toti smecherii care ofera acest tip de bet pe forex folosesc propriile platforme . Din nou, MT ar putea fi folosit de utilizatorii acestui forum pentru testarea  ideii de a face bani din optini binare DUPA O serioasa si profesionista ANALIZA PREALABILA, urmata de o OPTIMIZARE si o testare WF .

3. Mi se pare cam bizar ca tocmai moderatorul sectiuni de "strategii si planuri de tranzactionare"  sa ma tot intreba ce caut eu , de fapt , pe forum si sa incerce sa ma conviga ca " pierd vremea pe acest forum".

In mintea mea , un forum ar fi un loc unde oameni cu experiente si backgrounduri educationale diferite fac schimb de idei , eventual se mai ajuta/ completeaza , se mai contrazic constructiv in scopul crsterii generale a nivelului de instructie specifica . Daca eu am impresia ca am gasit o cale de a face ceva bani din betul pe forex ( desi domeniul meu de trading este cu totul altul...) de ce ar fi gresit sau nepotrivit sa aduc ideea asta in discutie pe un forum romanesc de forex ? Pe de o parte poate unii sunt curiosi sa vada daca am dreptate si fac propriile teste ,gasind modalitati mai sigure si mai eficiente, pe de alta parte poate punem la punct niste metode de testare incrucisata , prin care sporim gradul de incredere in strategiile propuse, etc. Ce ar avea da castigat comunitatea daca mi-as "deschide cont si m-as apuca de facut profit" la blat, cu capul in cheson sa nu ma vada nimeni ? Sau ce ar avea de pierdut daca ia in discutie "o noua stategie/plan de tranzactionare" ?

Se pare ca imi scapa ceva din ratiunea de a fi a acestui forum. Sau din modul in care acesta sectiune este moderata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulik2k1 : pai fara binary option nu are nici un haz ! Ce sa testezi ? Daca martingala aplicata la plesneala te duce la faliment ? Nici nu mai e nevoie sa testezi. Raspunsul l-ai dat singur de la primul reply.

Ideea era sa se poata testa diverse strategii aplicate DOAR  la BET. Poti trata BetProfitul ca pe un indicator si sa incerci plotarea lui separata ,  indiferent de equity curve (care poate sa fie cat de catastrofala vrea, ca tot nu conteaza) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pai stai ca n-a moderat nimeni nimic. Purtam doar o discutie.

 

Atat timp cat respecti regulamentul si nu cazi in sfera comercialului esti mai mult decat liber sa discuti orice. E un forum public. Libera exprimare e la putere.

 

Eu promit sa nu ma mai bag in seama pe topic, caci asa cum bine zici, nu prea ne intelegem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci (cum altfel as putea incepe ?) : avand in vedere sprijinul consistent de care m-am bucurat din partea comunitatii , m-am hotarat sa pun in practica ideile enuntate ,
pe banii altuia , asa cum se si cuvine .
In consecinta :
- am cautat in camara un comp mai puchinos ,
- l-am legat de un port al routerului ,
- am instalat pe el Win 7 (cu licenta, evident !), Zone Alarm si "platforma" ( nu spun care,ca ma sanctioneaza careva pt reclama)
- am dechis 5 charturi  si am inserat pe fiecare cate o strategie
(NB: strategiile au fost alese dintre cele testata in prealabil ( optimizate intai genetic apoi exhaustiv pe zone mai restanse pe INS=01.01.2009 - 31.06.2012 ,
 apoi testate WalkForward pe OOS= 01.07.2012 - 13.03.2013 ; in final reoptimizate pe 13.03.2009-13.03.2013 .
  Alegerea seturilor de parametri pentru viitoarele 6 luni s-a facut cam "dupa ochi" folosind charturile 3D si ceva grafice Excel.)
- am setat platforma sa trimita cate un e-mail pe adresa amicului de care ziceam in primul post, cu ocazia fiecarui "entry".
(NB: avand in vedere ca toate strategiile au fost optimizate urmarind drept criteriu principal MCL=4 ( de ce 4 si nu alta cifra , e o discutie lunga si complicata)
si drept criteriu secundar Nr max de Win Trades , nu ma astept la mai mult de 2 tranzactii/saptamana/strategie. Deci in medie 2/zi .) Din care 1 Win.
- am pus compul in balcon (legat de un UPS, of course) si am chemat amicul cu 1 sticla ( nu spun care,ca ma sanctioneaza careva pt reclama), la briefing.

Dupa ce a ascultat si a pus vreo 50 de intrebari (majoritatea de bun simt, iar cateva sclipitoare) amicul a fost de acord sa isi deschida un cont la un broker de "binaries"
( mai putin golan, caci ia "doar" ~12-15% ) si sa depuna 500 usd . La insistentele mele s-a angajat sa mai aiba pregatiti inca 1000 , "just in case").
Eu i-am propus un bet standard de 30 usd si o martingala simpla cu rata 2.
Din pacate nu pot sa evaluez MCL pentru intregul PORTOFOLIU ... Asta poate fi o mare slabiciune a sistemului . Intuitiv vorbind , avand in vedere ca cele 5 strategii au toate MCL=4,
 si ca perechile valutare au fost alese cat mai putin corelate , probabilitatea ca toate 5 se debuteze ca cate 4 pierderi consecutive este mica.
 Dar modalitatea asta de "estimare" ma cam indispune. Din pacate softurile de optimizare de portofoliu sunt gandite toate sa optimizeze profitul si nu MCL , asa incat nu imi sunt utile in acest caz.
 In general vorbind,intregul sistem este departe de a fi testat si optimizat riguros . Am in analiza combinatii mai interesante (cate 2-3 strategii cu MCL diferit aplicate pe acelasi instrument dar pe charturi diferite, MM care sa ia in calcul intregul portofoliu , dar tinand cont de pozitia fiecarui trade in secventa perdanta a fiecarui instrument, etc, etc.)
 Dar tinand cont ca Betingul pe forex nu este "meseria" mea de baza , nu ii pot acorda chiar tot timpul meu.
 
 Ce urmeaza ?
 Amicul doarme/mananca/etc cu smartphone-ul in brate , si cand primeste e-mailul deschide aplicatia de beting si intra (trebuie insa sa tina si un "carnetel" cu valoarea betului pt fiecare instrument , ca altfel se .... in ea de martingala).
 O data pe luna se prezinta cu "darul" la baiatu` ( la sticla sau la doza, dupa anotimp) , iar dupa 6 luni imi aduce aminte sa ii reoptimizez parametrii.
 Daca dupa 1 an iese pe plus suficient , isi cumpara o tableta si ma lasa pe mine in pace. Daca nu , nu mai bea bere 2 ani si ma ocoleste pe strada ( asta in cazul in care se dovedeste a fi un domn ...).
 Vreo luna ma mai joc si eu cu ideile de beting ( poate reusesc sa dau o forma grafica BetProfitului , pentru a putea calcula mai serios  marimea maxima necesara  a contului in divese variante) dupa care ma intorc " la jug ".
 
 La multi pipsi stimati tovarasi si pretini !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu vroiam sa mai intervin inaintea obtinerii unor rezultate comentabile , mai fac o exceptie :

Am primit cateva PM de la niste domni amabili care ma averizau cu privire la riscurile martingalei,care prezentau diverse variante incercate de ei sau de altii de bet aleator + variante de MM ,etc.

Asta m- a facut sa suspectez faptul ca nu prea am explicat clar despre ce vreau sa vorbesc . Daca , in realitate toata lumea a inteles,si precizarile urmatoare sunt inutile, imi cer scuze.

Pana atunci voi posta textul prescurtat al raspunsului  meu care numitii domni :

 

" ATENTIUNE : postul se cheama Binary options strategy . In consecinta este vb despre BETING-UL EDUCAT si NU despre TRADING . Martingala este doar un mod de money management al betului luata ca exemplu; se poate inlocui cu orice alta tehnica de MM .

Ceea ce am incercat eu sa propun  este PASTRAREA INTREGII LOGICI a tranzactionarii pe forex  , cu diferenta majora ca nu cautam PROFITUL MAXIM , ci NUMRUL MINIM DE TRANZACTII CONSECUTIVE PERDANTE.
Deci , se pleca de la analize  complicate de entry (indicatori, paliere, waves, ce stie fiecare) si se ia decizia de BUY/Sell (dupa cum rezulta din strategie) , si se fixeaza momentul de exit (peste 3 ore si 45 , peste 3 zile si 4 ore, peste 45 minute, cand ne spune optimizarea strategiei ca obtinem MCL minim ).
 Conditia de exit conditionat doar de TIMP este impusa de catre brokerii de Binary options (beting).  Nu ne intereseaza diferenta intre pretul de iesire si cel de intrare ci numai sensul diferentei. (ca de aia e BET si nu TRADE)

Repet , poate inutil : Se pastreaza toate regulile, principiile, invatamintele, experienta, etc.  dobandite de trader dealungul vietii , dar ele nu se mai pun in slujba determinarii perechii, time chart, entry cond, exit cond, nr lots care ofera CEL MAI MARE PROFIT pe intervalul de analiza, ci in slujba determinarii perechii etc...etc... care asigura (atat in backtest cat si in forward test) Numarul Minim De Tranzactii Consecutive Perdante .

 De ce sa schimbam scopul de o viata a oricarui trader (obtinerea profitului) cu o chestie abstracta si aparent nerelevanta (obtinerea unui MCL minim , in anumite conditii)?
Simplu ! Pentru ca in final tot la Profit ajungem . Dar nu il mai obtinem din Trading (cu toate necunoscutele si capcanele lui) ci din Beting ( care este mult mai usor de gestionat).

Pai nu putem sa pariem si fara sa ne batem capul cu optimizarea MCL ? Putem , evident , dar ne trebuiesc niste buzunare foooarte mari !

Cu MCL controlat e mai fezabil. De aceea se si cheama beting EDUCAT.

 

Conditia evidenta a succesului  este sa existe acele strategii care sa ne garanteze MCL=4 (sau 5, sau 6, sau cat ne tine buzunarul) pentru 3-6-12 luni in viitor, dublata de conditia ca  noi sa fim suficient de destepti incat sa le gasim. "

 

Va multumim pentru atentie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.