Sari la conținut

Ce WFA folositi ?


Postări Recomandate

@ionion

 

S-ar putea ca tu sa asumi implicit ca toti tranzactionam sisteme bazate pe indicatori, ceea ce nu e cazul... unii mai tranzactionam si discretionar... de aici ar  putea sa apara confuzia

 

Cred ca ionion se referea strict la strategiile non-discretionare, pentru a putea fi efectuate intrarile/iesirile din tranzactie cat mai clar cu putinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu fac wf legat la ochi ce o fi o fi, daca as fi sigur ca wf mi-ar da siguranta 90% pentru viitor atunci fie.

 

eu fac test pe 2010 EA este putin pe +

test pe 2011 la fel putin pe +

2012 e bine

2013 cu d-zeu inainte.

 

o sa incerc mai pe seara si walkfuck.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@ionion

 

Dar tu, ce WFA folosesti? Ai spus ca ai testat 400 000 de variante de strategii, ai spus ca ai gasit vreo 20-30 profitabile, care nu pierd mai mult de 4 ori la rand. Cand ti-am zis de data scooping ai zis ca nu-i problema caci ai avut grija sa eviti asta. Ai spus ca ai facut si out of sample testing. Pai spune-ne si noua, ce analiza ai folosit tu, cum ai ajuns la concluzia ca nu ai facut data scooping snooping, cum ai ajuns la concluzia ca aceste 20-30 profitabile nu au venit doar la noroc si ca sunt robuste? Pune macar una din acele 20-30 de strategii ca sa le testam si noi, sa rulam propria analiza pe ele si sa vedem cum stam. Te plangi ca moderatorul (eu) e asa si pe dincolo, ca forumul e nu stiu cum, ca romanii sunt asa si pe dincolo, si ca toti suntem individualisti si nu vrem sa dam de la noi. Pai fi tu mai bun ca noi si da tu de la tine. Daca deschizi calea, cine stie, poate vor fi si altii care vor vrea sa te urmeze.

Editat de Criodi
corectat data scooping.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@qinvest

 

Nu asum nimic ! Este evident ca fiecare tranzactioneaza diferit . Dar indraznesc sa cred ca a tranzactiona discretionar nu este acelasi lucru cu a tranzactiona " la plesneala" .

De cele mai multe ori tradingul discretionar inseamna ca regulile sunt greu de cuantificat in expresii programabile intr-un limbaj conventional. Dar asta nu inseamna ca nu exista reguli !

Vrei sa sugerezi ca un trader discretionar nu isi testeaza ideile pe date istorice ( fie cu creionul ,fie cu tabele excel, fie grafic , etc) ?

Sau ca nu ar trebui sa estimeze functionarea in viitor a ideii de trading folosind date Out Of Sample (OOS) ?

Intrebarea mea ramane valabila pentru orice trader, indiferent de stilul sau metoda folosita .

Cu mentiunea ca , poate , ar trebui usor modificata :

"stimati domni/doamne , voi folositi WFA ? Daca da ,ce WFA folositi ? Si cata incredere aveti in rezultatele oferite ?"

...dar m-am gandit ca daca formulez asa , voi jigni o gramada de forumisti , prezumand faptul ca ar exista traderi care comit astfel de erori...
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@johnbull

 

Pardon, am vrut sa zic data snooping (sau data dredging). Nici eu nu stiu ce e ala data scooping.  :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Data_dredging

 

http://imgs.xkcd.com/comics/significant.png

 

@ionion

 

Uite, AICI a scris un coleg de forum, despre experti, supra optimizare, analiza etc. E strans legat de acest topic.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@criodi

 

Hai sa nu amestecam lucrurile . Discutia cu 400.000 de strategii testate si tot ce am mai scris acolo se referea la "binary options strategies" . Adica la beting.

Daca incep sa povestesc cum testez eu robustetea strategiilor de beting , nu mai terminam in veci, provoc rauri de lacrimi de compasiune , plus ca nu interesaza pe nimeni (se pare...) .

Daca totusi intereseaza pe cineva betingul, pot sa va comunic o ( mai multe) idee de strategie , dar "pe vorbe" deoarece eu nu folosesc MT (mql) . Cine vrea poate sa o codeze si sa o testeze pe MT , urmand a compara si discuta rezultatele. Dar, repet, este vorba despre strategii de beting !

 

Topicul asta se refera la WFA-ul strategiilor de trading  . Ceea ce este mult mai simplu , deoarece fiind vorba despre profit , o gramada de lume a scris si a vorbit pe tema asta.

Tocmai de asta am intrebat , deoarece am presupus ca multa lume foloseste asa ceva si pe  forex.

Daca povestesc cati bani si timp m-au costat masinile si softurile pe care le folosesc pentru analiza si optimizare, voi fi urgent injurat si catalogat ca "jmecher care vine sa ne invete el pe noi" .

Este suficient sa cititi ce platforma folosesc , si sa aflati ca o fac de nevoie , nu ca m-ar da banii afara din casa.

In ceea ce priveste altruismul , iacata ca ma ofer sa testez moka orice strategie doriti , cu conditia sa fie scrisa in EasyLanguage.

Sau , doar in scop academic , dau descrierea amanuntita a unei strategii de trading care la prima vedere ar trebui sa mearga bine , cineva o codeaza in mql si se ocupa cu testarea ei pe MT cu ce scule are si poate , eu o testez cu sculele mele si comparam rezultatele . Sau , accept variante.

Problema este ca o astfel de intreprindere este dificila, consumatoare de timp si resurse si se justifica doar daca starneste interesul unei mase critice de  traderi educati si avizati.

Daca o facem doar din orgoliu, spre a dovedi care e mai "destept"  , e pierdere de vreme. Eu personal nu doresc sa dovedesc nimic nimanui .

Imi doream sa mai schimb citeva idei cu niscaiva oameni destepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@criodi

 

Sau , doar in scop academic , dau descrierea amanuntita a unei strategii de trading care la prima vedere ar trebui sa mearga bine , cineva o codeaza in mql si se ocupa cu testarea ei pe MT cu ce scule are si poate , eu o testez cu sculele mele si comparam rezultatele .

 

Uite, despre asta vorbesc. Chiar te rog. Pune strategia, spune-ne si ce rezultate ai obtinut, si apoi noi o testam si comparam. Eu programez in mql de foarte mult timp. O pot implementa (daca am timp, daca nu, atunci poate altii) si apoi o pot posta aici. Apoi o poate testa oricine si putem avea o discutie concreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK. Voi pregati un material cat mai inteligibil, cu ceva capturi ( sper ca se pot insera in post , sau macar atasa cumva . Poate imi spune cineva cum, pentru a scurta din cautari) ) .

Caut prin arhiva sau facem ceva nou . Incropesc eu ceva  datator de speranta . Ceva profitabil pe backtest si cu o equity curve datatoare de sperante.

Sa nu te astepti la vreo opera de arta deoarece forexul nu este tocmai punctul meu forte , iar timpul aflat la dispozitie e destul de scurt .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pt attach apasa pe "more reply options" in casuta de comentarii si o sa ai acolo optiune pentru atasamente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.