Sari la conținut

De ce pierdem bani in forex?


Postări Recomandate

"Dati search pe google despre cum se tranzactioneaza pe forex si veti vedea ca 99% din informatie este informatie buna de scos la imprimanta si de folosit pe post de hartie igienica. "

Pacat ca uneori (cel putin in cazul meu ...) dureaza mult timp pana realizezi cat de adevarata este aceasta afirmatie.

 

Ai vreun exemplu concret care sa iti sustina aceasta afirmatie? Ai verificat statistic vreo strategie, vreo metoda de analiza? Daca da - ataseaza, te rog, fisierul excel cu tranzactiile verificate de pe istoric pe o strategie oarecare!

 

Si inca o intrebare, daca nu ti-e cu suparare, tu ai postat de cand activezi pe formul asta, Vamist, aparent inutil - cum e, vreo analiza cat de cat pertinenta? De asemenea, daca da, ataseaza niste link-uri. Ori de cate ori apare cate unul sa sustina contrariul a ceva, as vrea ca acel cineva macar sa incerce sa scoata capul in fata, sa aduca la lumina macar ceva nou, nu neaparat inovativ. Nu vreun secret, ceva obisnuit, pentru care sa plecam capul macar cateva secunde. Daca nu iti place ce vezi si vrei schimbare, FII TU SCHIMBAREA! Nu mai croncani fara a avea niste explicatii. Ne-am saturat de vorbe. Sa mai si gandim ce spunem, va rog.

 

Multumesc.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine mai tranzactioneaza perechi cu yen in coada?

Interesanta miscarea de azi de pe eurjpy, la fel si pe cadjpy, pe sesiunea Asia pretul a cazut si a atins minima zilei de ieri, 127.000 reconfirmat ca suport, dupa care incepand cu ora 08:00, ora N.Y., a reluat tendinta bullish.

Volatilitate mare = posibilitate de pierdere sau castig mare! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la volumul/frecventa mare a tranzactiilor, la nevoia de a fi permanent in piata = bani pierduti usor

 

Cred ca si aici se ascunde o capcana, in care cad cei mai multi traderi incepatori. Sa presupunem ca tocmai ai inchis o tranzactie pe +, si a 2-a zi(asta in cel mai fericit caz, de obicei se intampla in secunda 2) te apuci sa cauti un semnal valid de intrare. Cele mai multe semnale e clar ca nu merita luate, fie ca nu se formeaza in vecinatatea unor key levels, fie apar in zone de range, ori sunt contra trendului ....depinde de strategia fiecaruia. Si totusi ne trezim ca deschidem tranzactii foarte usor, de multe ori doar pe baza unui feeling, ori ca trendul e puternic = momentum, sau ca pretul tocmai a spart o rezistenta/suport, dupa care vezi ca o ia contra ta... 

Un lucru e clar: cele mai multe semnale nu merita tranzactionate! De aceea se tot invoca CALMUL, RABDAREA, DISCIPLINA, ASTEPTAREA  formarii unui setup care sa aiba confluente = EDGE. O idee geniala - care nu-mi apartine - e ca trebuie sa acceptam faptul ca n-o sa facem bani mai rapid, n-o sa crestem contul mai repede daca vom tranzactiona mai des, daca vom avea un volum de tranzactii mare, care normal ca se pot lua doar pe tf mici, sub H1! Faptul ca tranzactionezi mai des, ca ai nr. mare de trade luate, nu echivaleaza cu cresterea contului! Din contra.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"Dati search pe google despre cum se tranzactioneaza pe forex si veti vedea ca 99% din informatie este informatie buna de scos la imprimanta si de folosit pe post de hartie igienica. "

Pacat ca uneori (cel putin in cazul meu ...) dureaza mult timp pana realizezi cat de adevarata este aceasta afirmatie.

 

Ai vreun exemplu concret care sa iti sustina aceasta afirmatie? Ai verificat statistic vreo strategie, vreo metoda de analiza? Daca da - ataseaza, te rog, fisierul excel cu tranzactiile verificate de pe istoric pe o strategie oarecare!

 

Si inca o intrebare, daca nu ti-e cu suparare, tu ai postat de cand activezi pe formul asta, Vamist, aparent inutil - cum e, vreo analiza cat de cat pertinenta? De asemenea, daca da, ataseaza niste link-uri. Ori de cate ori apare cate unul sa sustina contrariul a ceva, as vrea ca acel cineva macar sa incerce sa scoata capul in fata, sa aduca la lumina macar ceva nou, nu neaparat inovativ. Nu vreun secret, ceva obisnuit, pentru care sa plecam capul macar cateva secunde. Daca nu iti place ce vezi si vrei schimbare, FII TU SCHIMBAREA! Nu mai croncani fara a avea niste explicatii. Ne-am saturat de vorbe. Sa mai si gandim ce spunem, va rog.

 

Multumesc.

Eu m-am referit la cazul meu, poate nu am fost suficient de explicit.

Informatiile de acest forum m-au ajutat tocmai sa inteleg ca este necesar sa capeti experienta si intelegi ca pretul nu se misca dupa indicatori , (de exemplu) ci indicatorii dupa pret.

Ceva am facut, la inceput din prea mult entuziasm, ai fisierul atasat :).

http://www.izoon.eu/candlestick.pdf

 

Cat despre strategii am avut rabdare pentru una, a mea personala, la inceputul anului 2012.

 

http://www.izoon.eu/DetailedStatement.htm

 

Si daca am facut ceva, ofer cursul pe mobil (fara bannere si alte reclame), gratuit

 

http://www.izoon.eu/fx/

 

Cred ca astea-s mai mult decat vorbe...

Editat de dandesign
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat mult timp si am reflectat de ce majoritatea dintre noi nu putem sa ne mentinem profiturile initiale, chiar si ele fabuloase, cum 'or fi. Procentul traderilor care m-au contactat si mi-au spus ca au dat-o in bara la un moment dat mi-au cam dat de gandit. Din toate persoanele cu care am interactionat din acest domeniu eu personal cunosc doar o singura persoana profitabila pe termen lung. Iar asta din punct de vedere al proportiilor traderilor profitabili e strigator la cer si ar trebui sa ridice semne uriase de intrebare. Personal, nu am ajuns decat la concluzia ca trebuie sa fie un factor psiholgic determinant, purtat de-a lungul adolescentei, inca din copilarie, un factor care ne-a modelat gandirea cu privire la tot ce inseamna bani, avutie, profituri, un impediment psihologic stabilit inca din copilarie, pe baza a ceea ce am auzit in familie, comunitate, etc si care, din subconstient, ne dicteaza cumva intr-un mod nevazut si neinteles noua intoarcerea la pierderi, dupa perioade (poate constante) de castiguri. Alta explicatie nu am. Ganditi-va la modul cel mai serios si daca puteti aduce argumente serioase cu privire la acest aspect prezentat de mine, va rog sa o faceti si-atunci poate ajungem la niste concluzii mai concrete, sa putem sa luam decizii mai bune nu numai in trading, ci si in toate domeniile in care avem de-a face cu banii.

 

Va multumesc.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Darzuandreiovodiu:

Un lucru e limpede: ne sabotam singuri contul, desigur ajutati putin de intreaga industrie forex. Suntem propriul nostru dusman, pentru ca de cele mai multe ori actionam instinctual si luam decizii pe baza emotiilor! Cred ca traderul neprofitabil(pe termen lung) se aseamana cu omul preistoric: o persoana aflata sub stres permanent, tot timpul in cautare de resurse/profit,  dispus sa ia orrice tranzactie, cat mai multe tranzactii, sa fie nonstop in contact cu piata, sa creasca inutil riscul asumat, sa supraleverage ... dar daca instinctele ne-au asigurat supravietuirea in vremurile de caverna, nu la fel stau lucrurile in activitatea de trading. Trebuie sa stii sa pui frana!  Factorul psihologic determinant, de care vorbesti tu, este de fapt Factorul Biologic! Luam decizii si actionam instinctual, pe baza emotiilor! Aici e problema. Uita-te la reclamele comerciale cum sunt gandite: ele vizeaza partea emotionala a individului, cauta sa declanseze o stare, apoi un comportament - de cumparare, nu se adreseaza laturii  cognitive, rationale.

Singurele momente cand esti rational 100% e atunci cand nu ai tranzactie

deschisa. Deci atunci cand ai bani in cont, nu trb sa petreci prea mult timp analizand graficele, daca s-a format un setup valid, mai mult ca sigur el va iesi usor in evidenta! Altfel, vei intra total aiurea. Suntem puternic stimulati, tentati, provocati sa deschidem trade la nimereala! De aceea trb sa ai calm, rabdare, autocontrol. Problema e ca nu e nimeni langa tine care sa te traga de maneca, sa ti spu a STOP! nu e bine ce faci, sistemul e f.bine gandit-in defavoarea noastra- si f.pervers.

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ADN e de vina!

Cand ne-au clonat extraterestrii au pus prea mult ADN de maimute cu fundul rosu si daia ne mananca. 

 

Pai si roboteii bazati pe inteligenta artificiala de ce nu castiga, ca aia nu au emotii? 

Mai ramane sa spuneti ca intra Luna in retrograd cu Marte si suntem agitati!

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulik-ule, tati... tu ai chef de vrajeala ieftina, din cate vad eu, nu stiu daca te tine...

Ideea era sa ti dai cu parerea la intrebarea din titlull topicului, functie de ce ai patimit tu, de nr. de neuroni etc. Dupa bibilica mea incercam si eu sa dau niste exp.icatii, mai mult sau mai putin pertinente... dar cand vii mataluta si ma iei cu ozn uri...nu i frumos monser!

In privinta robotilor forex, a expertilor automati... nu pot sa spun prea multe, ca nu ma pricep. Dar daca e sa ma raportez la o persoana care i a folosit pana si a dat seama ca sunt inutili, am sa zic asa:

Ce e piata forex? In esenta e reflectia emotiilor actorilor. Cine poate intelege mai bine miscarea din piata? Un program de calculator sau mintea antrenata a unui trader? Acuma faptul ca pierdem bani sau ca nu reusim sa fim profitabili pe termen lung e din cauza unor greseli de tranzactionare de natura emotionala. Din pct asta de vedere, un robot are clar un avantaj in fata noastra: el executa o tranzactie in baza unui algoritm, a unor reguli clar stabilite si le executa fara emotii, fara indoieli, cu disciplina. Deci e gre ca un EA sa faca overtrading sau overleverage, doar daca programatorul e prost! Pe de alta parte, un robot nu va surprinde contextul, conditiile generale in care s a format un setup, ii lipseste intuitia, simtul discretionar. Un trader bun=profitabil stie sa combine dis iplina si lipsa de emotie, specifice robotului, cu intuitia si simtul discretionar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.