Sari la conținut

Ce parere aveti despre etoro.com?


aly

Postări Recomandate

Mai mult ca sigur cand ma hotarasc o sa va tin la curent cu rezultatele mele.. Insa daca cineva a tranzactionat si stie despre ce este vorba pe etoro.com, astept feedback.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo doi ani , o amica de-a mea , ma intreba :

 

- Cu ce te mai ocupi acum ?

- Studiez bursa, ii zic.

- Aaaaaaaaa, :)) , sa n-o faci , o prietena de-a mea a facut imprumut 50 de milioane in banca si i-a pierdut pe toti.

- Pentru ca  n-a invatat, ii raspund.

- Nu te apuca, asculta-ma, pierzi timpul degeaba.

 

Acum vreo cateva luni o persoana imi facea propunerea de a intra intr-o retea de vanzari asemenea AVON.

 

- Nu m-atrage, ii raspund.

- Pai si nu vrei sa ai si tu nici un venit in afara de cel din serviciu ? ma intreaba el.

- Ba da, ii zic, din forex. Studiez forexul de 3 ani.

- Aaaaaa, nu-ti recomand, pierzi timpul, pai nu ai vazut ce-a facut Sima ?

- Ce-a facut Sima ? Eu vreau sa tranzactionez pentru mine nu sa-mi dau banii pe mana altuia.

- Nuuuuuuuuu, nu nu , nu o face, zice, pierzi timpul degeaba.

 

Concluzia ? Cu cat apar mai multi oameni care isi iau teapa cu forexul cu atat se imprastie zvonurile ca nu merge treaba si ca , vorba universala a romanului neinformat, "e teapa".


Ca sa scoti profit din forex ai doua variante :

 

1) Apelezi la o persoana care a invatat si are experienta in forex si stie cum " sa mulga vaca de lapte." (sunt foarte rare aceste persoane, sa dai peste una inseamna sa-l iei pe Dumnezeu de picior)

2) Te apuci tu insuti sa studiezi bursa dar trebuie sa fii constient ca va dura cativa ani.

 

Daca nu agreezi nici una din variantele de mai sus, fa-ti un serviciu si fa-ne si noua un serviciu  : renunta la ideea de a face bani din forex.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

 

 

In ceea ce priveste platforma, am inteles ca la fiecare referal se castiga bonusuri, crescand astfel suma castigata procentual.

 

Un prieten mi-a propus sa ma inscriu, spunand ca imi administreaza el contul si sa ii dau un procent din suma, in sensul ca eu nu voi face nimic pentru castiguri.

 

Am cochetat cu forexul, insa din lipsa de timp nu m-am ocupat foarte mult si propunerea acestui prieten imi surade in sensul ca el mi-a zis ca pe langa faptul ca va castiga si el, ma ajuta si pe mine.

 

Ce intelegi prin riscuri pentru aceasta suma?

Cand am zis risc, m-am referit la faptul ca etoro castiga la spread si intrebarea era daca risc sa pierd banii.

 

Toti brokerii castiga prin spread si/sau prin alte comisioane (cand e cazul). La sume asa mici, fara micro-loturi, hmmmm, cred ca trebuie luate cat mai putine tranzactii avand in vedere ca esti incepator. Riscuri sunt si la sume enorme, riscurile nu dispar neaparat prin faptul ca tranzactionezi sume mai mari.

Cat despre platforma etoro, cea web (daca imi amintesc bine) e simpluta. Si un retardat s-ar descurca cu ea.

 

Din media celor care incep pentru prima oara un cont de tranzactionare si-l distrug , din cati membri am intalnit eu, rezulta ca sunt sanse de peste 99% ca balanta sa nu iti reziste nici macar trei luni. De ideea cu administratul banilor n-as stii ce sa iti zic, ca nu am date suficiente. Dar daca ar fi banii mei sincer, privind retrospectiv, as opta fie intre a nu ii tranzactiona deloc ori pentru a-i da in administrare (presupunand ca persoana care ti-i administreaza are mai multa experienta decat tine) si deja si-a pierdut cel putin un cont de tranzactionare pana acum. :))

 

Nu te asteptai la raspunsurile acestea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc inca odata tuturor pentru sfaturi.

 

Multumesc pentru raspunsuri.

 

 

In ceea ce priveste platforma, am inteles ca la fiecare referal se castiga bonusuri, crescand astfel suma castigata procentual.

 

Un prieten mi-a propus sa ma inscriu, spunand ca imi administreaza el contul si sa ii dau un procent din suma, in sensul ca eu nu voi face nimic pentru castiguri.

 

Am cochetat cu forexul, insa din lipsa de timp nu m-am ocupat foarte mult si propunerea acestui prieten imi surade in sensul ca el mi-a zis ca pe langa faptul ca va castiga si el, ma ajuta si pe mine.



Ce intelegi prin riscuri pentru aceasta suma?

Cand am zis risc, m-am referit la faptul ca etoro castiga la spread si intrebarea era daca risc sa pierd banii.

 

Toti brokerii castiga prin spread si/sau prin alte comisioane (cand e cazul). La sume asa mici, fara micro-loturi, hmmmm, cred ca trebuie luate cat mai putine tranzactii avand in vedere ca esti incepator. Riscuri sunt si la sume enorme, riscurile nu dispar neaparat prin faptul ca tranzactionezi sume mai mari.

Cat despre platforma etoro, cea web (daca imi amintesc bine) e simpluta. Si un retardat s-ar descurca cu ea.

 

Din media celor care incep pentru prima oara un cont de tranzactionare si-l distrug , din cati membri am intalnit eu, rezulta ca sunt sanse de peste 99% ca balanta sa nu iti reziste nici macar trei luni. De ideea cu administratul banilor n-as stii ce sa iti zic, ca nu am date suficiente. Dar daca ar fi banii mei sincer, privind retrospectiv, as opta fie intre a nu ii tranzactiona deloc ori pentru a-i da in administrare (presupunand ca persoana care ti-i administreaza are mai multa experienta decat tine) si deja si-a pierdut cel putin un cont de tranzactionare pana acum. :))

 

Nu te asteptai la raspunsurile acestea.

Ma asteptam la un astfel de raspuns, si apreciez. Multumesc.

Am un amic care a pierdut aproximativ 3k euro - nu e o suma foarte mare, dar este totusi o suma. Acum tranzactioneaza mult mai bine.

Editat de aly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Aly

 

Unii vor zice ca: decat sa las o anumita suma de bani altcuiva sa o administreze - mai bine o pierd pe mana mea. Insa lucurile statistic spun ceea ce spun, din pacate. Se pare ca e un proces prin care trec deopotriva cei care devin, cu timpul profitabil, sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@aly

 

Vezi tu - prietenia si afacerile nu prea se impaca. Lucrurile n-ar trebui sa mearga asa. Vorba: caci daca mi-e prieten e musai sa nu imi piarda contul... Ideal ar fi sa fi il alegi ca partener de afaceri daca chiar crezi ca are potential, nu ca iti este prieten. Sa fi cat mai obiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Euro la 1,18 ???

 

From a longer term technical perspective, the weekly chart looks to be nearing completion of the large head and shoulders pattern which has been forming since early Sept 2012. Given the time span and projected measured move this pattern presents, it should not be overlooked should the pattern be confirmed. A weekly close below the neckline of 1.2770 would confirm the pattern and set longer term measured move price target of down near 1.1870.

 

sursa: http://www.fxstreet.com/news/forex-news/article.aspx?storyid=35e20cea-51f2-4b7d-af5c-805562bec35a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Daca tranzactionezi microloturi atunci valoarea unui pip pe perechea Eur/USD este de 0.1$. Daca folosesti timeframe-ul de 5 minute poti sa tranzactionezi un microlot cu un stop de 10 pips si un target de 10 pips deci un risc de 1$ pe tranzactie. Adica un risc de 1% din cont, ceea ce este foarte OK. Este de o mie de ori mai bine decat sa stai la nesfarsit pe demo cum fac unii "experti" pe aici. Cel putin castigi experienta reala si intelegi ce inseamna emotiile. Daca risti doar 1% din cont pe tranzactie o sa treaca mult timp pana termini contul. Oricat de prost ai tranzactiona, tot nu vei pierde intr-una, o sa mai si castigi cateodata :D

Doar sa ai grija ca brokerul sa aiba un spread de maxim 1 pip pe Eur/USD si sa tranzactionezi doar 1 microlot pe timeframe mic (5 minute), altfel pe timeframe mai mare trebuie sa folosesti un stop mai mare de 10 pips, deci vei fi nevoit sa cresti riscul pe tranzactie, adica vei distruge rapid contul.

 

Asa e. Eu cu 10$ am tranzactionat la Admiral Markets timp de 7 luni si probabil mai aveam contul si acum daca nu ma incapatanam luna trecuta pe niste tranzactii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.