Sari la conținut

Analiza si plan de tranzactionare integrate wolf34-dirzuandreiovidiu


Postări Recomandate

In acest topic vom prezenta analiza din cel putin doua puncte de vedere diferite, ale lui wolf34 si ale mele. Am decis deocamdata ca doar doua analize sa fie prezente fiindca atat wolf34 si cu mine avem deja un plan strict cu privire la acest proiect; insa, dupa cum insusi wolf34 a zis-o mai devreme in topicul De ce pierdem bani pe forex, in postul #89, vom include si alte analize tehnice cu conditia ca acestea sa prezinte reguli stricte de tranzactionare, concise. Deocamdata, nu m-am gandit la un mod de postare a acestor analize, sa nu fie postate de doua ori: exemplu Analiza din perspectiva pivotilor si in urmatorul post analiza valurilor lui Elliott. Primul exemplu va fi totusi asa, pe urma probabil ca ne vom trimite unul altuia textele, pentru ca analiza sa cuprinda ambele puncte de vedere.

 

De ce ar fi nevoie de cel putin doua puncte de vedere diferite?

 

Raspunsul acestei intrebari nu trebuie sa fie unul combativ, sa starneasca spiritul de competiei neaparat, insa daca o va face vom incerca sa il fructificam cat mai bine pentru ca intreaga comunitate sa aiba de castigat de pe urma lui.

Trebuie mai mult sa intareasca o concluzie, sa ii stabileasca o manageriere a banilor riscati pe o tranzactie in chip cat mai util si potrivit.

 

Spre exemplu, am sa aduc un exemplu de analiza pe care l-am facut pentru perechea EUR/GBP, conform principiilor analizelor prezentate in topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare, care, in momentul cand am conceput-o m-am gandit ca era al naibii de bine daca stiam la un nivel mai avansat teoria valurilor Elliot. Voi prezenta mai jos analiza ca sa vedeti unde era dilema, fiind una dintre cele mai dificile analize pe care a trebuit sa le fac - aceea de a analiza o presupusa corectie dintr-o presupusa corectie de grad mai mare (Elliot)

 

EUR/GBP, analiza pivotilor (analiza pe termen scurt)



O intrebare inselatoare, un raspuns inselator

 

1. Miscare crescatoare dezordonata

 

Atat timp cat pretul sta in zona neutra de bias pretul crescator ar putea sa continua sa urce in aceiasi maniera  stearsa si inselatoare.

Daca totusi doriti sa valorificati acest potential, asteptati ca pretul sa treaca de varful temporar de la valoarea de 0.85159, pentru tintire a nivelului 0.85567 care, reprezinta nivelul de retragere de 38.2 Fibonacci din intreaga miscare scazatoare 0.88143-0.83974.

Prudenta insa, intrucat periculozitatea acestei zone de bias neutru necesita un risc scazut de pana la 10 ori decat in situatiile obisnuite (0.2% din balanta flotanta ar fi recomandat).

 

post-2510-0-43139800-1368966865_thumb.png

 

2. Continuarea miscarii scazatoare initiale solicitante si consumatoare de timp

 

Numai daca sparge nivelul pivotului 0.8400 ati putea merge in directia scazatoare. Dar avand in vedere structura scazatoare de la valoarea 0.88143, vom tinti doar nivelul de retragere Fibonacci de 61.8 din intreaga miscarea scazatoare 0.80847-0.88143 si anume, 0.83634.

 

post-2510-0-05889500-1368967175_thumb.png

 

wolf34 asteptam si concluzia ta tinand cont de ambele perspective.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

In acest topic vom prezenta analiza din cel putin doua puncte de vedere diferite, ale lui wolf34 si ale mele. Am decis deocamdata ca doar doua analize sa fie prezente fiindca atat wolf34 si cu mine avem deja un plan strict cu privire la acest proiect; insa, dupa cum insusi wolf34 a zis-o mai devreme in topicul De ce pierdem bani pe forex, in postul #89, vom include si alte analize tehnice cu conditia ca acestea sa prezinte reguli stricte de tranzactionare, concise. Deocamdata, nu m-am gandit la un mod de postare a acestor analize, sa nu fie postate de doua ori: exemplu Analiza din perspectiva pivotilor si in urmatorul post analiza valurilor lui Elliott. Primul exemplu va fi totusi asa, pe urma probabil ca ne vom trimite unul altuia textele, pentru ca analiza sa cuprinda ambele puncte de vedere.

 

De ce ar fi nevoie de cel putin doua puncte de vedere diferite?

 

Raspunsul acestei intrebari nu trebuie sa fie unul combativ, sa starneasca spiritul de competiei neaparat, insa daca o va face vom incerca sa il fructificam cat mai bine pentru ca intreaga comunitate sa aiba de castigat de pe urma lui.

Trebuie mai mult sa intareasca o concluzie, sa ii stabileasca o manageriere a banilor riscati pe o tranzactie in chip cat mai util si potrivit.

 

Spre exemplu, am sa aduc un exemplu de analiza pe care l-am facut pentru perechea EUR/GBP, conform principiilor analizelor prezentate in topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare, care, in momentul cand am conceput-o m-am gandit ca era al naibii de bine daca stiam la un nivel mai avansat teoria valurilor Elliot. Voi prezenta mai jos analiza ca sa vedeti unde era dilema, fiind una dintre cele mai dificile analize pe care a trebuit sa le fac - aceea de a analiza o presupusa corectie dintr-o presupusa corectie de grad mai mare (Elliot)

 

EUR/GBP, analiza pivotilor (analiza pe termen scurt)

 

 

O intrebare inselatoare, un raspuns inselator

 

1. Miscare crescatoare dezordonata

 

Atat timp cat pretul sta in zona neutra de bias pretul crescator ar putea sa continua sa urce in aceiasi maniera  stearsa si inselatoare.

Daca totusi doriti sa valorificati acest potential, asteptati ca pretul sa treaca de varful temporar de la valoarea de 0.85159, pentru tintire a nivelului 0.85567 care, reprezinta nivelul de retragere de 38.2 Fibonacci din intreaga miscare scazatoare 0.88143-0.83974.

Prudenta insa, intrucat periculozitatea acestei zone de bias neutru necesita un risc scazut de pana la 10 ori decat in situatiile obisnuite (0.2% din balanta flotanta ar fi recomandat).

 

attachicon.gifeurgbp.23.49(gmt+2)16.05.2013.png

 

Pretul a depasit maximul temporar de la valoarea de 0.85159, tintind dupa cum mentionam anterior pentru acest caz, nivelul de 38.2 Fibonacci de retragere din intreaga miscare scazatoare 0.88143-0.83974.

 

Eu am intrat long pe contul de concurs, insa destul de tarziu, uitasem sa pun un ordin buy stop, dintr-un total de aproximativ 20 de unitati cat s-ar fi putut valorifica am prins doar 6.5 unitati.

 

post-2510-0-57141300-1369230080_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.