Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Offtopic

 

Un depozit care la depunere are o suma si la retragere are o suma mai mica . Personal as vinde euro si m-as orienta pe o moneda care imi acorda dobanda pozitiva (aud,nzd).

Destul de complicat de raspuns daca se va lua aceasta masura sau nu. Ce au de spus producatorii? Ce au de spus exportatorii? Ce au de spus etc, etc etc?  Asta in conditiile in care discrepantele economice din zona euro sunt mai mult decat evidente.

Avem oare informatia necesara pentru a risca un raspuns la intrebarea legata de rata negativa a depozitelor?

 

Later edit;

 

In ultimele discursuri al oficialilor BCE s-a strecurat ideea unei posibile masuri de acest fel!

 

Problema este ca majoritatea bancilor centrale isi forteaza mana, fiscaliceste vorbind, prin practicarea unor dobanzi din ce in ce mai mici, la fel e si cu dobanda dolarului australian si a altor monede, poate nu asa de rapid ca cele ale monedei Euro ori a celei Usd. Insa aceste chestiuni de politica monetara nu le vad de bun augur si nu m-ar mira ca anul acesta, poate chiar in toamna sa asistam la volatilitati pe toate pietele ori a vreunui crash.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa explic ce inseamna dobanda negativa de depozite si daca am greseli in explicatii ma puteti corecta , fiindca nu sunt un Fundamentalist atat de bun si chiar as avea de invatat :

 

- O rata negativa la depozitele bancare nu inseamna o rata negativa la depozitele persoanelor fizice si al societatilor care lucreaza prin banci sau au depozite in valuta .

O rata negativa la depozitele bancare , inseamna o rata negativa pentru banii bancilor care la randul lor pastreaza lichiditatea in BCE pentru garantia ca banii sunt in siguranta .

Daca mai au si dobanda pentru ei , cat de mica este perfect pentru ei .

Odata introdusa o dobanda negativa , se urmareste ca acesti bani se vor misca din depozitele de la BCE si vor merge catre IMM sau catre populatie prin creditare si in acest fel economia sa se revigoreze .

 

In mod normal vad o logica dar deoarece economia este mult mai complicata si mai diversificata decat ne imaginam , bancile pot lua decizii chiar sa plateasca dobanda bancii centrale si sa tina banii in continuare la BCE cu un risc mimim ( acea dobanda ) in loc sa finanteze mediu de afaceri si economia care este mult mai riscanta in acest moment .

 

In concluzie , aceasta decizie ar putea sa nu aiba efectul asteptat de catre oficialii BCE si economia sa nu raspunda la aceasta decizie .

 

Un factor bun ar putea sa se intample si anume devalorizarea EUR care ar putea ajuta economia cat de cat dar asta nu este o solutie si deja au numit-o ,, Razboi Valutar ,, .

 

Asa vad eu aceasta problema .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Volatilitatea stirilor de cele mai multe ori strica strategiile chiar si pe termen mediu schimband dramatic situatia .

 

Ce vrei sa spui prin "volatilitatea stirilor" ca eu nu am mai auzit termenul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ultima pozitie pe ziua de azi, buy market usd/chf, 0.5 lot, SL 0.9598, TP 0.98141. 

Ratiunea deschiderii pozitiei, sper ca se va vedea din imaginea atasata.

 

post-6441-0-85746800-1369676556_thumb.jpg

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

 

livium, on 27 May 2013 - 14:15, said:
ok, nu vreau sa inclac regulile. oricum sl si tp le ajustez dupa ce se executa ordinul!

Si, voi transforma ordinul pending in ordin market, voi muta SL-ul sub rezistenta si pragul psiho de la 100, cu TP sub ultimul maxim, respectiv 103.724.

Si daca imi este permis, parerea mea este ca e mai bine cu 2 thread-uri distincte, fiecare cu subiectul sau.
Multumesc.

Ti-am atasat aici un fisier excel pentru perechile de orice forma, sa iti calculezi riscul. Numai casutele marcate cu galben sunt editabile, celelalte - e recomandat sa nu le modifici caci vei strica formulele.

 

Calcularea riscului.rar

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

 

livium, on 27 May 2013 - 14:15, said:

ok, nu vreau sa inclac regulile. oricum sl si tp le ajustez dupa ce se executa ordinul!

Si, voi transforma ordinul pending in ordin market, voi muta SL-ul sub rezistenta si pragul psiho de la 100, cu TP sub ultimul maxim, respectiv 103.724.

 

Si daca imi este permis, parerea mea este ca e mai bine cu 2 thread-uri distincte, fiecare cu subiectul sau.

Multumesc.

Ti-am atasat aici un fisier excel pentru perechile de orice forma, sa iti calculezi riscul. Numai casutele marcate cu galben sunt editabile, celelalte - e recomandat sa nu le modifici caci vei strica formulele.

 

attachicon.gifCalcularea riscului.rar

 

ok, multam frumos, imi va fi de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.