Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

@ Stefan

Acesta trebuie sa ajunga un topic destinat celor cu experinta in trade, dar si cei fara experienta sunt bineveniti, este bine sa iasa ceva pozitiv din acest proiect.

Important este sa invatam toti.

Daca nu se respecta profesionalismul si seriozitatea atunci va fi un topic de mahala.

 

Rog seriozitate,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Folositi functia de reputatie. Aici se aplica regulamentul general al forumului si momentan nu am vazut sa fie incalcat, asa ca putem sa transformam topicul asta intr-un grup de trading cu "regulament intern" daca vreti. Si sincer cred ca asta ar fi cea mai buna varianta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu n-am intrat deloc saptamana asta si probabil voi intra mai rar in urmatoarele vreo doua saptamani ca umblu prin tara pe la runde. Voi mai intra poate seara un pic daca prind ceva net. Am scris insa de la bun inceput in prima postare cine si ce se posteaza aici.  

 

Cine nu face parte din fond NU poate posta ce balarii ii trec lui prin cap aici. Nu pot posta in acest topic cei care nu fac parte din fond decat daca vor sa ofere o analiza concreta a vreunui instrument sau altul. Acele analize sunt permise caci sunt material util atat forumului cat si fondului. Pentru orice altceva exista restul forumului.

 

Topicul asta trebuie sa ramana un loc unde membrii fondului sa poata discuta liberi chestiuni legate de piata. Un fel de trading floor daca vreti al fondului unde traderii pot discuta atat analize cat si alte chestiuni ce le trec prin cap. Cei care nu fac parte din fond au in prima postare instructiuni despre cum sa se inscrie in fond.

 

Am mutat postarile lui magicianul si raspunsurile ulterioare in topicul offtopic.

 

Cat despre metode de tranzactionare eu nu voi scoate pe nimeni din lista myfxbook daca tranzactioneaza automat dar respecta regulile impuse in prima postare. Asta nu-i vreun fond macro sau vreun fond HFT ca sa tranzactionam intr-un fel sau altul. E un loc unde toata lumea poate sa participe cu ce poate atat timp cat acel set de reguli minimale din primul post este respectate. Regulile sunt simple: ai grija la risc, fa profit cat de mult poti, posteaza in topic analize. Cine respecta indicatiile acestea face treaba buna.

 

EDIT: Vorbeati mai devreme de o mutare de cont de pe un calculator pe altul. Cel mai simplu este sa copiati intreg folderul metatrader de pe computerul vechi pe computerul nou (printr-un stick, prin email etc). Dupa ce ati facut asta puteti continua pe computerul nou exact de unde ati ramas pe computerul vechi. Daca nu va place asa detaliile de login le gasiti in View->Terminal->Mailbox->Ultimul mesaj alpari uk cu titlul registration. Copiati datele alea si dati login pe platforma nou instalata pe computerul nou.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat putin peste pozitiile deschise de unii colegi de Fond si constat cu tristete ca unii din noi, deschidem pozitii minuscule, microscopice, de dimensiuni bacteriene as zice, pt. a masca inabilitatea de a produce pipsi. De exemplu, vezi la unul ca are deschise pozitii ok, cu risc ok, si pierde 2-3%/ total. La celalalt te uiti si vezi ca pierde doar 0,2-0.3%/total cont si ai tendinta sa zici ca cel care pierde mai putin e trader mai bun decat cel care pierde mai mult!!! Dar, ce sa vezi? Cand te uiti un pic mai atent la pozitii, vezi ca unul tranz. 1-2-3 loturi, si celalalt...0,1-0,2 loturi. Evident ca cei doi, fiind la fel de buni sau la fel de prosti,unul va pierde de 10 ori mai putin! E ca si cand, la fel ca in reclama, Dorel, fraierul, scoate pamantul din groapa cu o lopata cat toate zilele, iar smecherul, nea Gogu, scoate si el cu lopatica! La sfarsitul zilei , amandoi au scos sa zicem 1000 de lopeti, dar care va fi mai solicitat, care a muncit mai mult si mai CINSTIT?!

Asa si aici. Probabil ca nu va fi (si poate nici n-ar trebui sa fie) un prag minim de risc al celor care deschid pozitii, nu trebuie suprareglementata treaba asta, dar nu poti sa nu vezi ca unii isi asuma riscuri,chiar virtuale, iar altii deschid niste pozitii minuscule, in care chiar si pe un sl de 150 pipsi el nu va pierde mai mult de 0,15% din cont! de castig, vai si amar, abia daca depaseste sl-ul, uneori e chiar mai mic! Pt mine e evident ca astfel de jmekeri doar trag mata de coada, fofilandu-se in spatele celor care chiar joaca activ in Fond!

E perfect legal, nimic de zis, dar...rusinica ``domnilor``!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Am trimis invitatiile catre grupul de trading dedicat Fondului. Daca sunt participanti care nu au primit invitatia sau au probleme, sa-mi spuna. Azi sau maine o sa mut si topicul asta in grup (mai am de facut ceva setari). Grupul va fi in continuare public, deci toata lumea o sa-l poata urmari fara probleme, ca si pana acum. 

 

Modificarea este de natura tehnica si organizatorica, pentru a putea permite acordarea de drepturi de moderare pe baza ierarhiei din Fond (daca va fi nevoie) si pentru a aduce cateva avantaje de natura functionala. De asemenea, e mai usor de aplicat regulamentul intern daca exista un grup. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti !

 

Astazi o sa  postez un material extrem de important care trebuie sa-l inteleaga nu numai participantii din cadrul Fondului dar si cei care invata ce inseamna o piata dar mai ales o tranzactionare . Acest material are obiectivul de a lua la cunostinta elemente importante din pietele financiare si de a putea face diferenta dintre tradingul automat si cel manual . Nu un lucru mai putin important este de a sti sa te feresti de ,, excrocherii ,, dar mai ales de cei care fac demonstratii pe conturi Demo a strategiilor de tranzactionare automata .

Mai jos am atasat doua grafice la doi brokeri diferiti unul este Demo altul este Live . Pe aceste grafice am notat elemente importante de diferenta care exista intre aceste doua grafice . Nu pot sa le arat pe toate dar o sa incerc sa le explic . O parte din elemente o sa le inteleaga mai bine doar cei care au terminale Live si o sa studieze problema mult mai aproape .

Toate tranzactionarile automate care le intalniti pe internet si care sunt demonstrate pe conturi Demo nu au nici o legatura cu realitatea si nici nu vor avea niciodata mai ales cele care prezinta tranzactionari mai mici de 30 de pipsi . De ce ?

  • Testele atratate pe istorie nu iau in calcul pasul de tranzactionare  care este variabil in Real fata de Demo .  Pasul de tranzactiomnare se mai poate schimba de la broker la broker diferit plus ca in Real odata cu aparitia volatilitatii mari se schimba dramatic si poate fi mult mai mare – ceea ce il face pe un robot sa nu functioneze pozitiv  pe Real .
  • Strategiile bazate pe lumanari si pe charturi mici  sunt zero , fiindca ele de la broker la broker difera si asta se poate vedea din grafice daca o sa urmariti cu atentie . Preturile de deschidere difera de cele mai multe ori chiar si in cadrul aceluiasi broker daca ne uitam pe un Demo si pe un Real  nu mai vb de brokeri diferiti .
  • Strategiile care au la baza indicatori din cadrul platformei sau adusi extern pe terminal din cauza ca au date diferite functioneaza diferit fiindca sunt bazati pe matematica ceea ce face robotul sa functioneze diferit atat pe paltforme diferite de Demo dar nu mai vb de platformele Reale . Orice indicator o sa functioneze toatal diferit pe mai multe situatii .
  • Strategiile bazate pe preturile de deschidere ale pietei financiare sunt zero . Daca urmariti pe grafice am aratat ca preturile de deschidere al sesiunii de tranzactionare este diferit  de la broker la broker si odata reglat un robot pe un broker nu va functiona si pe altul care din start raporteaza alte date .
  • Orice strategie bazata pe anumite patternuri ciclice oricare ar fi ea functioneaza diferit pe conturi diferite Demo dar mai ales pe cele Reale .
  • Orice robot care schimba volumul tranzactiei la fiecare tranzactie ( marea majoritate il maresc ) este zero . Pasul de tranzactionare fiind variabil la o transactie este prins cu un volum mare brokerul pe real nu accepta un SL mai aproape de 10 pipsi si robotul poate inregistra o pierdere mult mai mare decat profitul anterior care este apoi greu de recuperat fiindca se poate pierde o suma importanta procentuala din cont si de cele mai multe ori un robot nu este setat ca sa calculeze alte riscuri din capitalul existent nu din cel de inceput , fiindca cei care in fac nu stiu de cele mai multe ori sa faca asta si nici ce inseamna risc .
  • Orice robot testat pe un anumit instrument financiar si folosit pe alt instrument este zero . Conditiile sunt altele nu numai de la platforma Demo – Real plus Broker – Broker dar si de la felul comportamentului instrumentului , ex. unul are gapuri altul nu le are indiferent pe ce este bazat el ca strategie indicatori , lumanari nici una si nici alta nu are legatura atat cu Demo cat si cu realitatea intre ele pe Real .
  • Orice robot care nu lucreaza cu SL este zero si utopic .
  • Orice robot care incearca sa faca 3 pipsi si risca cel putin 12 ( 2 pipsi pasul de tranzactionare + 10 pipsi SL min ) are un raport de profit/ pierdere impotriva capitalului existent .

 

In final , vreau sa intelegeti ca ca un robot sa functioneze el trebuie testat doar pe REAL si prêt de multe luni  cu capital de inceput fix plus utilizarea lui sa fie doar in cadrul aceluiasi broker pe care a fost reglat . Cine se risca ?  Capitalul min al unui robot trebuie sa fie de 10 000 usd ca sa fie valid. O sa apara intrebarea de ce ?  Eu stiu de roboti de tranzactionare de multi ani  inca de cand acesti  ,, mari traderi ,,  care tot incerca sa spuna ca ce fac restul de aici este gradinita , de cand erau ei la gradinita si o sa va dau un link sa vedeti asta : http://am.rtfx.com/

Acest Broker cu acest  robot de tranzactionare care este testat Live nu pe Demo l-am intalnit la Paris , Franta martie 2010 in cadrul Salonului de Trading care se face de doua ori pe an . Cand am discutat cu ei au spus ca la inceput se poate pierde si 70% din capital sau chiar si tot pana incepe sa se adapteze la capital si la conditia de piata . Deoarece clientii apar in diferite conditii de piata ei nu garateaza nimic dar testele sunt facute pe LIVE si ei nu promovau vanzarea lui ca program exact din motivul ca Brokerii au cotatii diferite si el este reglat doar in cadrul platformei  lor . Se vede clar istoricul fiecarei luni pe o perioada de cativa ani si se vede care este realiatatea .

Dupa ceva vreme s-a umplut internetul cu roboti si  ,, Superi Traderi ,, care scriu pe platformele DEMO  inscriptia cu REAL si arata ce pot . Ex este chiar simplu . Mare atentie cum sunt denumite conturile pe myfxbook din cadrul fondului si o sa va fie clar . Aceasta deruta este si mai mare pentru cei care nu stiu nimic despre aceasta afacere si sunt excrocati de acesti  ,, Super Trederi ,, care sunt prezeti peste tot ca lacustele dar care in realitate nu valoreaza nici un cent .

Un Robot de tranzactionare care arata 300-500% pe luna sau chiar si mii de procente in realitate nu poate sa faca uneori nici 1% pe luna . Si apoi o sa raspund cu calcule bancare la cei care radeau pe forum despre procentul bancar , ca o banca iti da 3-4-8% (depinde de valuta) pe an nu pe luna ! Daca facem o matematica simpla de fapt acel robot care arata 500% si valoreaza 1% in realitate inseamna ca mai bine pun banii la banca fiindca el doar daca 12 luni va fi perfect si nici o luna nu va  fi in minus va depsi banca in rest …….pauza .

Merita sa risc 100% banii ca sa castig cat imi da o banca la care totusi riscurile sunt incomparabil de mici fata de asta .

Dar daca socot matematic ca un trader ajunge la performamta sa faca 8 % lunar stabil apare intrebarea:   Chiar si cu cateva luni pe zero sau in pierdere contolata de cate ori depaseste el procentul unei banci ?

Un sfat pentru cei care nu inteleg nici ce fac nici unde se afla si nici ce inseamna toata Bursa : 

Invatati ca pierdeti timpul degeaba  si nu-I incurcati pe cei care invata !

Ceea ce probabil este rusinos pentru multi  este procesul de invatare  dar eu as socoti ca este mai rusinos sa vb prostii fara sa cunosti realitatea . 

 

Nota:  Ora si pretul de deschidere pe platformele la diferiti brokeri pe graficele atasate este aratata de indicatorul de perioade din cadrul fiecarei platforme in parte . Zona ilustrata este aceiasi pentru ambii brokeri .

 

Succes !

post-6242-0-35243600-1370080542_thumb.png

post-6242-0-59178900-1370080556_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Ii rog pe cei care au primit invitatiile sa dea click pe "join group" dupa ce acceseaza linkul din invitatie ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti,mersi Wolf pentru sfaturi si explicatii.Pe mine personal nu ma intererseaza tradingul automat si nici nu m-a interest,dar e bine de stiut.Nu am prea avut timp sa intru in discutii saptamana asta si nici sa imi explic tranzactiile,am facut doar 2-3 postari.Dupa cum se vede sunt adeptul teoriei lui Glenn Neely si ochiar daca as vrea sa va descriu si sa va explic pasii care ii fac si ce urmaresc de la piata ,pentru cei care nu o cunosc este ceva aberrant,iar pentru cei care o cunosc sunt eu novice ca sa dau explicatii.Daca o sa doriti,o sa o fac,dar mai in masura,mult mai in masura,este Wolf,asa ca partea cu explicatiile o sa o las in seama lui,deocamdata.In legatura cu post-ul lui jonbull am cateva remarci de facut.Nu inteleg care e problema cu marimea loturilor cu care se intra in tranzactie,clar nici de 0,1 dar nici  7,8 sau 10 intr-o tranzactie.Oare cati dintre noi o sa aiba vreodata 100000 "disponibili" deci care s-ar putea "duce", sa deschida un cont (sau poate ca sunt deja???)si sa deschida tranzactii asa de mari.Eu incerc sa fac PIPSI in primul rand nu bani,incerc sa invat piata si sa previzionez ce va urma si abia apoi ma uit daca a crescut si contul,care fie vb intre noi e doar un cont demo.Am facut referire la jonbull pentru ca el a deschis subiectul asta,dar n-am nici o problema cu el.Nu stiu cati dintre voi aveti si conturi pe real si daca va merg pe plus sau nu,dar aici ar trebui sa invatam unii de la altii nu neaparat sa facem "bani".Cam atat acum.Pentru cine ar fi interestat de seminar cu Mircea Dologa!NU e reclama pentru el,doar un anunt pentru cei interesati!

 

Offtopic

Stimat Coleg,                                                     Mai 30, PARIS

 

Bursa din Sibiu – SIBEX, in partenariat cu SSIF Tradeville SA Bucuresti si SSIF Interfinbrok Corporation SA Constanta are placerea de a va invita sa participati la un seminar GRATUIT de Investitii Bursiere si Analiza Tehnica Aplicata, in asociere cu Analiza BURSIERA curenta a pietelor internationale (Indexi, Forex & Commodities) si BVB, sustinut, in limba romana, de Dr Mircea Dologa, Paris – Franta.

 

Biografia si bibliografia domniei sale sunt disponibile la urmatorul link http://pitchforktrader.com/ARCHIVE/Bio-Biblio-MD.pdf

 

 

 

1. TEMATICA de Seminare este identica

BUCURESTI (14 Iunie) si CONSTANTA (15 Iunie)

 

Lector  –  Dr Mircea Dologa  din  Paris, Franta

Commodity Trading Adviser la Bursa Futures din Chicago

Editat de Stefan
stergere formatari si adaugare tag offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Buna ziua !

      Eu tin sa va spun de la inceput ca am foarte putin timp la dispozitie si voi incerca pe cat se poate sa-mi justific intrarile in trade cel putin odata pe saptamana si probabil ca o voi face in week-end. Voi incerca de fiecare data sa fiu scurt si la obiect. Astazi fiind prima data voi  fi ceva mai explicit.

 Pentru inceput voi lua una din tranzactiile pe care le-am realizat saptamana asta si voi incerca sa motivez ce a stat la baza deschiderii si inchiderii ei .Neavand o strategie bazata pe o teorie anume ci pe un cumul de factori si pe experienta proprie de fiecare data explicatiile probabil ca vor fi diferite de la ordin la ordin sau de la pozitie la pozitie . Cred din experienta ca se pot face bani cu diferite tipuri de terorii depinde in ce context sunt aplicate si de catre cine .NU tranzactionez automat  si nu sunt adeptul  acestui tip de tranzactionare .Doar manual .

   Asa cum scria Criodi undeva eu voi incerca sa respect cele 3 aspecte principale enuntate ca principii la deschiderea acestui fond si anume :

a.)   un risc asumat incadrat undeva in maxim 2% din balanta per total ordine deschise .

b.)   cel putin odata pe saptamana sa vii si sa motivezi o tranzactie .

c:)    incercarea de a obtine un RR cat mai bun .

 

post-7270-0-84692000-1370094018_thumb.jpg

Am incercat zona aia de cateva ori in ziua  aia  . Fara succes .Ori mi-a luat SL-ul  ,ori dupa intrare analizand evolutia pretului am inchis nemultumit de forta de respingere din acea zona .

   Va urez succes tuturor ! Pe saptamana viitoare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.