Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Eu vreau sa calculez cu creionul si sa inteleg mecansimul! Si apoi, mai e chestia ca folosesc mai multe platforme, nu pot instala scriptul pe orice platforma!

 

Multam oricum!

Sau iti faci un tabel cu volumele de intrare.

La 100000 USD cont, de exemplu, ca sa ai un risc de 1%, volumul =1%  (adica 1000) /10x numarul de pipsi.

Daca tehnica ta spune ca in cazul dat trebuie sa pui SL-ul la 40 de pipsi (nu pipeti) atunci volumul este de 2,5 lot.

Daca SL-ul trebuie sa fie la 120, volumul este 0,8 lot. Nivelele astea sunt stabilite de tehnica ta, adica sub sau peste nivele de suport sau rezistenta, fibo, sau alte chestii particulare. Numeri cat este pana acolo si adaptezi volumul.

Daca contul scade cu cateva procente, faci calculele la acea suma. Bine ar fi sa te referi la balanta flotanta. Si tot asa pe masura ce-ti creste contul readaptezi volumul la noile niveluri. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sell EUR/USD la 1.3259

Marime lot: 2.6

SL: 1.3325

TP:1.3140

Risc:1.28%

RR:1:1.8

 

Indicatorul RSI arata ca perechea este overbought iar pretul s-a oprit saptamana trecuta sub nivelul 1.3318.

Am presupus ca va urma o corectie pana pe la 1.3110 care ar retrage cu 38.2% urcarea de la 1.2795

Am pus TP la inainte de acest nivel.

H4.bmp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUD/JPY

sell stop la 93.140

SL=93.830

TP=91.010

risc~1%

R:R-1/3

NS: daca pretul anterior declansarii ordinului atinge nivelul SL-ului se anuleaza pozitia. 

 

Am inchis 1/3 (0.33%-profit) si SL mutat putin mai jos de BE

Pozitie inchisa la TP!

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Horatiu si Slg, cred ca s-a intamplat ceva cu legatura dintre platforma voastra si myfxbook pentru ca vad ca graficul nu mai este updatat de mult. Puteti sa urmati din nou pasii primiti pe privat? Daca nu mai aveti mesajul sa-mi spuneti si va trimit din nou intructiunile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Horatiu si Slg, cred ca s-a intamplat ceva cu legatura dintre platforma voastra si myfxbook pentru ca vad ca graficul nu mai este updatat de mult. Puteti sa urmati din nou pasii primiti pe privat? Daca nu mai aveti mesajul sa-mi spuneti si va trimit din nou intructiunile.

Eu astept din nou instructiunile ca nu mai gasesc mesajul.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/JPY

sell stop la 98.410

v=1.0

SL=99.308

TP=710

risc= 1%

RR= 1:3

NS- daca pretul anterior declansarii pozitiei urca pana la nivelul SL-ului se anuleaza pozitia.

Pozitie inchisa la TP. + 2.33 %

La atingerea TP1 am inchis 1/3 ( 0.33%)

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CHF

sell stop la 0.93180 2.0 (~0.4% risc)

SL=0.93370

TP=0.92600

R:R=1:3

NS- daca pretul urca pana la nivelul SL-ului anulez pozitia.

Am pus TS in mod gresit (prea mica).

Tranzactia s-a inchis la BE

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.