Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Deoarece in cadrul proiectului am ajuns la concluzia ca tranzactionarea colectiva sa aiba un caracter educativ si sa combata tranzactionarea gresita o sa va postez doua planse care arata clar regulile de tranzactionare si respecta regula de cerere si oferta care spune : Cumpara cand este ieftin si vinde cand este scump!

 

Orice sistem de tranzactionare poate fi verificat dupa aceasta regula , cel care o va incalca mai devreme sau mai tarziu va pierde .

 

Marea majoritate incearca sa caute sistem de Scalping ca sa reuseasca cat mai repede .

 

Eu va spun ca singurul sistem de tranzactionare care incalca aceasta regula este sistemul de Scalping in plus incalca si regula de risc / profit de min 1:2 .

Nu spun ca nu exista sisteme de scalping dar sunt extrem de rare si toti cei care incearca sa faca roboti si sisteme si incalca regula de baza nu fac decat ca sistemul sa tranzactioneze sau intr-o directie sau in alta si atat .

Pe o perioada scurta de timp cat o piata va fi in trend probabil sa reuseasca sa fure cativa pipsi dar in momentul cand un trend se intoarce gata  , sistemul cade .

 

Sper ca nu supar pe nimeni si va fi in scop educativ ca cel putin sa stiti cum sa cititi un sistem daca este bun sau nu .

 

Succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot am inceput sa arat sistemul si regulile lui o sa va arat si ultima combinatie care poate sa fie elaborata doar in urma analizelor tehnice profesioniste si doar de profesionisti si doar LIVE .

 

Acum incercati sa va imaginati cum poate un robot sa faca analiza tehnica si sa ia decizii intr-un context de piata .

Cred ca este clar si nu sunt nevoie si alte explicatii !

 

Marea majoritate incearca exact aceasta varianta sa o reproduca dar ....... :D

 

Au incercat si doua vanzari la rand si trei cumparari combinate au cautat cele mai complexe formule matematice ca sa le aplice si cauta in continuare dar ....

Problema aici este ca nu ai un inceput si nu ai sfarsit si la numere care vin de la minus infinit si pleaca la plus infinit fara forma specifica repetabila cu exactitate sansele sunt minime .

 

Poate exista si pareri ca gresesc , vreau sa le aud ....

 

Succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum puteti sa urmariti si evolutia contului de 1 000 000 pe doua zile .

Unele tranzactii le-am inchis manual , fiindca am spus ca il inchid si a trebuit sa anulez toate ordinele din piata fiindca au legatura intre ele .

 

Succes !!!

post-6242-0-41597000-1369227075_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

Vreau sa stiu daca s-a definitivat acel Regulament dupa care functioneaza tranzactionarile si traderii implicati in acest fond..

 

Propunere :  In cazul stirilor cu posibil impact mare dpdv al volatilitatii sa se poata folosi strategii de protejare a

                     tranzactiilor in curs.

 

 

Mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Criodi ar trebui sa se grabeasca cu regulamentul ca sa-l posteze si sa-l punem in discutii .

 

@Mighty Eagle

In tranzactionare exista o singura regula - Profitul . Daca traderul vede ca profitil  este atacat sau pus in pericol poate lua orice decizie ca el sa fie protejat . Atat prin inchidere de pozitii care nu au aujuns la TP cat si cu tranzactii adverse ( daca permite brokerul , pe mt5 nu este permis acest lucru ) daca este cazul si asta face parte din strategie .

Eu cred ca lucruri de genul asta nu trebuie interzise atat timp cat ele pot sa aduca un beneficiu contului . Problema ca multi nu stiu sa le foloseasca , asta este alta discutie .

Eu sunt de acord sa se foloseasca acest gen de operatiune , fiindca uneori avand o pozitie destul de buna pe termen mai lung este nevoie sa fie protejata pe o anumita zona sau termen mai scurt pana se clarifica situatia ca sa se ia decizia finala .

Volatilitatea stirilor de cele mai multe ori strica strategiile chiar si pe termen mediu schimband dramatic situatia .

 

Succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.