Sari la conținut

Semnale de tranzactionare - by LuceNera


LuceNera

Postări Recomandate

Salut. Deschid si eu un topic cu semnalele de tranzactionare oferite de strategia mea. Vreau sa vad cat de profitabila este in decurs de o luna. Daca e la fel ca pe istoric intru cu bani reali. Deocamdata am pierdut pe forex 10$ in 7 luni de tranzactionat cu diverse strategii si nu mai bag pana nu am rezultate pe demo.

Despre strategie nu vreau sa zic multe, doar ca graficele care ofera semnale sunt construite in excel cu informatii colectate pe timeframe de 1 minut, se bazeaza pe divergenta curbelor si m-am axat numai pe paritatea eur/usd. De asemenea, pentru construirea strategiei m-am inspirat din cursele de cai de la Betfair, mai exact din observatiile mele referitoare la miscarile cotelor la Betfair. Nu am setat un TAKE PROFIT pentru ca strategia nu ofera semnale din timp despre inchiderea pozitiei asa ca trebuie sa verific regulat pentru a vedea daca pozitia trebuie inchisa. Evident, daca pretul ajunge in apropiere de pretul estimat, verificarile vor fi ceva mai dese pentru a putea inchide pozitia in punctul cel mai profitabil. Despre STOP LOSS pot spune acelasi lucru ca si despre TAKE PROFIT, numai ca SL-ul il setez la 100 pips, ceea ce inseamna in realitate 10$ cu marimea pozitiei de 0.01 lot pe paritatea eur/usd. Cand voi mai baga bani reali nu vreau sa risc mai mult de 10$. Consider deocamdata (evident pana la proba contrarie :)  ) ca orice corectie care apare inainte ca semnalul sa se adevereasca nu poate fi mai mare de 100 pips.

Voi atasa si balanta contului demo.

 

Asadar, primul semnal considerat a fost BUY pe 17.05.2013 la 16.49 la cota 1.281 incheiat cu un profit de 77 pips. (a se vedea imaginea atasata)

Acum am in derulare inca un BUY cu un profit actual de 48 pips. Conform calculelor din excel estimez ca pretul va ajunge pana vineri, cel tarziu luni, 27.05.2013 undeva in jurul valorii de 1.302, poate chiar mai mult, chiar daca pe termen scurt ( o zi) ma astept sa mai scada undeva pe la 1.29.

 

Revin cu noi detalii.

post-6584-0-67974100-1369214693_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Atasez acum si 2 din cele 7 grafice din excel care arata datele pe ultimele 30 000 de minute (graficul 8) si ultimele 15 000 de minute (graficul 7). Curbele negre reprezinta cotatia eur/usd, in timp ce curba rosie ofera informatii referitoare la miscarile viitoare ale pretului. Se vede cum prabusirea de 360 pips inceputa in data de 09.05.2013 a fost prezisa din timp deoarece curba rosie era in scadere evidenta (vezi graficul 8) in timp ce pretul urca si din ce am citit si eu pe mail la semnalele primite de la site-urile unde sunt abonat, toata lumea zicea ca o ia in sus. Acum sa explic si semnalele anuntate de sagetile colorate:

 

Mereu am urmarit divergenta intre varfurile curbelor negre si varfurile curbei rosii.

Sagetile albastru inchis: indica varfuri ale curbei rosii in scadere evidenta in timp ce curba neagra (a pretului) era pe crestere. Se anunta o scadere a pretului mai jos decat valoarea 1.296 inregistrata pe 24.04.2013.

Sagetile roz: imediat dupa sagetile albastru inchis a aparut un semnal de BUY indicat de sagetile roz care a prezis urcarea de 100 pips incheiata la 08.05.2013 pe la ora 16.00.

Sagetile verzi:in data de 13.05.2013 la ora 13.00 varful inferior al pretului (curba neagra) este mai sus decat varful inferior precedent in timp ce varfurile inferioare ale curbei rosii sunt in scadere. Se anunta inca un val de scadere a pretului ceea ce s-a si intamplat: aproximativ 150 pips pana in ziua de 15.05.2013.

Sagetile albastru deschis: La fel ca si sagetile verzi, al doilea varf inferior al curbei rosii este in scadere in timp ce curba neagra are varfurile inferioare in urcare. Urmarea: inca o coborare de vreo 70 pips pana in data de 17.05.2013.

Sagetile galbene: indica primul semnal serios ca trendul si-a dat duhul atunci cand, mai intai varful inferior apoi cel superior al curbei rosii, formeaza o divergenta evidenta cu varfurile curbei negre. A fost momentul cand m-am decis sa testez strategia pe demo deschizand pozitia de BUY la pretul de 1.281 (vezi postul precedent). Profit: 77 pips.

Sagetile rosii: in continuare, curba rosie urca frumos ajungand la valoarea atinsa in data de 14.05.2013 la ora 10.00, adica valoarea de 1.302 a pretului (vezi estimarea din postul precedent). Si sunt tare convins ca va mai urca de acolo. Evident, corectiile care vor aparea pe parcurs sunt perfect normale.

 

Acum, in incheiere, pot spune ca strategia ofera semnale si pe termene mai mici, gen 5 minute dar sunt prea multe ca sa le expun aici.

Hai sa vedem cum se comporta strategia in decurs de o luna. Sunt foarte curios daca e buna de ceva.

 

post-6584-0-89744100-1369221308_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@livium

Nu am cum sa trag linii de trend in excel, poate pe printscreen-ul imaginii dar nu cred ca e necesar pentru ca se vede oricum destul de bine divergenta si cu ochiul liber.

 

Spre exemplu au mai aparut intre timp o divergenta de care nu am profitat fiindca am fost plecat. Acum cateva ore, pe la 13.30 se anunta o corectie descendenta (vezi sagetile verzi in imaginea atasata). La ora la care scriu acest post deja coborase cam 140 pips. Se pare ca am ratat aceasta oportunitate. Eu imi pastrez in continuare pozitia de BUY luata pe 20.05.2013 desi ar fi trebuit sa o inchid cand a aparut semnalul de SELL la 13.30 si sa marchez un profit de 30 de pips. Dar lasa ca e bine si asa. Am incredere ca va urca acolo unde am prevazut initial, adica la 1.302 mai ales ca ultima urcare pana la 1.2995 a intarit semnalul dat de curba rosie cu privire la atingerea pragului de 1.302.

 

Apropo, vreau sa fac o rectificare referitor la postul precedent: graficul 8 este de fapt graficul 7 iar graficul 7 este graficul 6. Am in total 7 grafice, nu 8.

 

post-6584-0-78983100-1369241384_thumb.png

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca a aparut un nou semnal de SELL care prezice o valoare viitoare a pretului undeva pe la 1.282 deci inca vreo 40 de pips din acest moment dar personal mai astept un pic ca sa mai urce pentru a deschide pozitia dintru-un punct cat mai profitabil.

post-6584-0-42729800-1369241750_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca prognoza de a ajunge la 1.302 pana vineri, cel tarziu luni se va prelungi pentru ca mai intai va trebui sa coboare pe la 1.282 si de abia apoi sa urce la 1.302. Vom vedea cum va fi. Poate mai intai va urca la 1.302 si apoi va cobora la 1.282.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Ia sa vedem ce s-a intamplat peste noapte. Cum spuneam, am deschis un SELL aseara cu un TAKE PROFIT la 1.282 si l-am lasat peste noapte. Se pare ca intradevar a coborat dar numai la 1.2824 iar TAKE PROFIT-ul nu a fost atins. Apoi a urcat. Sunt pe plus acum cu 17 pips pe aceasta tranzactie si am decis s-o inchid deoarece 1.A ajuns in jurul valorii de 1.282, deci s-a adeverit si 2. A aparut un semnal de BUY (vezi sagetile verzi) care prezice o urcare pana undeva la 1.288. Al dracului SWAP, -0.05$, naspa. In continuare am ramas cu pozitia BUY deschisa pe data de 20.05.2013 care acum este pe minus cu 40 de pips si care urmareste nivelul 1.302. datorita noului semnal BUY ma bate gandul sa mai deshid inca o pozitie BUY. Divergenta este iarasi foarte evidenta. Sper sa mai coboare un pic ca sa prind un punct mai profitabil.

 

Revin.

post-6584-0-85140100-1369283673_thumb.png

post-6584-0-35189500-1369283904_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am prezis a urcat la 1.282. Din pacate nu am avut rabdare sa astept pt. a cobori putin si sa dau BUY dintr-un punct mai favorabil. Am castigat astfel numai 35 pips in loc de 55 pips. Dar e bine si asa. Referitor la pozitia din data de 20.05.2013 am luat decizia sa o inchid cu o pierdere de 3 pips fiindca pretul a urcat deja foarte brusc intr-un timp scurt si din experienta stiu ca va cobori. Am sa deschid totusi aceasta pozitie ceva mai tarziu urmarind in continuare nivelul de 1.302.

Uitandu-ma insa pe balanta contului observ cu stupoare ca am pierdut 12 pips numai din SWAP. Incredibil!!! Chiar si asa sunt pe plus cu aproape 125 pips adica 12.48$. Deja mi-am dublat cei 10$ pe care am presupus ca ii am la inceput.

 

Despre semnalul SELL care a aparut azi de dimineata indicand cresterea pana la 1.282 pot spune ca s-a intarit indicand o crestere pana la 1.291. De data asta chiar astept sa mai scada, nu mai fac greseala de data trecuta.

post-6584-0-68444600-1369297981_thumb.png

post-6584-0-80364500-1369297990_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.