Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 1 votes

Cereri invitatii (obtinerea statutului de membru al grupului de trading)

• Please log in to reply
93 replies to this topic

#61 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • Interests:Tehnologie, afaceri si investitii, fotografie

• Tranzactionez din 2007

Posted 16 December 2014 - 04:59 PM

Hai ca am reusit pana la urma. Sa vedem acum ce se poate face pentru a recupera graficele. Exista voluntari care vor sa se ocupe in continuare de aceasta activitate (sa administreze cererile de invitatii, sa reorganizeze activitatea fondului, etc)? 

• 0

#62 iulik

iulik

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 343 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent armada
  • Strategie/tehnica folosita ufo

Posted 17 December 2014 - 01:11 AM

era unu paici, un dotore care cumpara si administra tot forumul, a disparut?  :D

• 0

#63 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts
  • Interests:Elliott Wave

• Tranzactionez din 2017
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave, Pivot points, Indicators

Posted 18 December 2014 - 12:13 PM

Filosofia de tranzactionare se bazeaza pe urmarirea trendului primar și tranzacționare pe valurile impulsive ale acestuia. Acestea din urma sunt trendurile intermediare care dureaza de la cateva saptamani la cateva luni. Uneori aștept mult pana se termină valurile corective pentru a intra într-o tranzacție pe val impulsiv. Inainte de a intra aștept confirmarea semnalelor clasice de inversare a direcției trendului, sfarsitul valului 2 minor corectiv și apoi intru. Tintele le stabilest conform extensiilor fibo.  Riscul e limitat la o pierdere de 2-3% per tranzacție, deci SL-ul ajunge si la 150 puncte. Odată ce tranzacție merge profitabil, după primul val minor corectiv de obicei mai adaug 2%, astfel la un TP de minim 300 pip de ajunge la un profit de 8,5%.

1. Trendul primar nu a fost respectat.

2.Riscul de maxim 3% nu a fost respectat. Ati trecut de 4%.

3. SL maxim 150 puncte nu a fost respectat. Ati trecut de 215 puncte.

Domnule Veaeceslav, analizand activitatea, disciplina si rezultatele de tranzactionare a managerului, m-ati sfatui sa investesc?

Edited by Tim_isoara, 18 December 2014 - 07:05 PM.

• 0

#64 valim1975

valim1975

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 169 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent trading212
  • Strategie/tehnica folosita analizele altora :))

Posted 20 January 2015 - 11:23 AM

Veceslav!!!! Unde esti? Mai traiesti? Sau Te-au mancat investitorii ! Tot nu inteleg de ce nu ai ciupit si tu ceva? Tot cu pozitii mari operezi ! 

Inca mai crezi ca poti inchide pozitia long in profit in 2015? Vad ca nu ai mai pus nimic pe site in 2015.... Nu imi spune ca ai renuntat! Trebuie doar sa iti regandesti strategia. 

• 0

http://www.forexfactory.com/valim1975

Vreti sa vedeti de unde ma inspir   luati de aici ....imi e mai usor sa nu mai caut....

http://fx.twomini.com/

#65 Forex4Life

Forex4Life

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Interests:Administrare conturi FX

• Tranzactionez din 2006
  • Broker curent GKFX, Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita Swing trading

Posted 20 January 2015 - 12:00 PM

Nu nu am renuntat, cum sa renunt :) Investitorii mei sunt ok. O sa postez si pe site neaparat.

• 0

#66 valim1975

valim1975

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 169 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 20 January 2015 - 12:10 PM

vezi ca EURUSD o sa faca un spike spre 1.17. Sa mai shortezi de acolo...Daca mai cade pe la 1.12, sa imi dai si mie un semn. Vezi pe swissquote...

Chiar nu ai de gand sa recunosti ca anul 2015 ai sa il inchizi cu un profit sub dobinda Fed-ului daca pastrezi calculele actuale si ai sa deschizi tranzactii dupa algoritmii folositi pina acum ???

Daca esti full time trader, ciupitul este indispensabil. In cel mai nefericit caz, ai fi ciupit cat sa inchizi cel putin 0.05 si sa deschizi mai de jos, daca tot crezi in long. 

----------

latter edit

Lucrezi cu BCR-ul?? Doar ei coteaza anul acesta leul la 4.48 si EURUSD la 1.22 in martie.

Attached Files

Edited by valim1975, 20 January 2015 - 12:21 PM.

• 0

Vreti sa vedeti de unde ma inspir   luati de aici ....imi e mai usor sa nu mai caut....

#67 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts

• Tranzactionez din 2017

Posted 20 January 2015 - 12:40 PM

Nu nu am renuntat, cum sa renunt :) Investitorii mei sunt ok. O sa postez si pe site neaparat.

Au -900 pipsi. Nu e rau chiar e OK. Nici macar nu e o mie.

Cat ai pierdere 10-14%?

Altii au pierdut tot contul in pierioada aceasta.

Edited by Tim_isoara, 20 January 2015 - 12:50 PM.

• 0

#68 valim1975

valim1975

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 169 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 20 January 2015 - 01:13 PM

Au -900 pipsi. Nu e rau chiar e OK. Nici macar nu e o mie.

Au fost 1000, fiinca minimul a fost la 1.147x. Ne vedem la 1.11, ca sa simulam caderea aurului de acum cativa ani si la 0,95 pentru a simula caderea EURCHF de acum 5 zile. ( stiu, m-am uitat prea mult la Formidabilul 2 si la Forest Gump)

Daca ajunge la 0,85 , atunci simulam cea mai mare cadere din ultimii 5 ani, si a doua din istorie , dupa DJ de acum vreo 8 ani, parca, unde a fost vreo 5-6 mii atunci ( nu tranzactionam atunci).

Veceslav, nu te supara pe mine, pur si simplu am chef de glume. Chiar nu vreau sa fiu in pielea ta. Stiu ca o sa ne arati tu ca nu avem dreptate, dar te vei chinui vreo 2 ani ca sa iesi la liman.

Stiai din Decembrie ca vom avea alegeri in Grecia in ianuarie, stiai ca ECB va anunta QE-ul lui in ianuarie, stiai ca 2015 este anul dolarului, dobinda Fed previzionata  de ERSTE fiind de 1% la coada lui 2015.... chiar crezi ca mai vedem EURUSD la peste 1,25??? Eu vad mai repede 1.12 decit 1.22. Spike poate fi chiar saptamina aceasta.

Edited by valim1975, 20 January 2015 - 02:04 PM.

• 0

#69 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts

• Tranzactionez din 2017

Posted 20 January 2015 - 02:14 PM

EURUSD la peste 1,25??? Eu vad mai repede 1.12 decit 1.22. Spike poate fi chiar saptamina aceasta.

Eu daca nu e Euro la 1 Martie 1.27-1.28 am incurcat-o rau de tot

Barbones stie.

Edited by Tim_isoara, 20 January 2015 - 07:05 PM.

• 0

#70 Barbones

Barbones

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 957 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXDD
  • Strategie/tehnica folosita Linii de Trend - sma

Posted 20 January 2015 - 11:02 PM

Heineken!!! 

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.