Sari la conținut

Consiliu administrativ


Postări Recomandate

  • Moderators

Toate detaliile au fost dintotdeauna prezente in Topic de prezentare si regulament intern Orice modificare ulterioara a regulamentului va fi anuntata, propusa, sau discutata aici.

 

Cand am facut prima data propunerea pentru acest fond am fost inspirat de initiativa lui dirzu si wolf de a posta analize la comun. Am zis ca ar fi si mai misto daca am pune si tranzactii la comun. Analize poate face oricine. E mult mai misto daca putem urmari si rezultatul acelor analize. Mult mai interesant si educativ.

 

Pe langa colaborarea libera in termeni de analize si tranzactii insa am avut si eu o regula simpla care am tinut in mod deosebit sa o fac inteleasa si respectata. Regula e NU ITI DISTRUGE CAPITALUL. Daca sunteti pe aici traderi care de vreo macar 6 luni scoateti 10% pe zi si aveti un statement dovada promit sa va las sa tranzactionati dupa cum va taie capul. Pana una alta insa targetul trebuie sa fie undeva la 10% pe luna iar riscul cat mai mic. Targetul e ca toate conturile sa mai existe si peste macar un an. Cui nu-i convine ideea si i se pare ca 313% pe an (10% pe luna) e mult prea putin e liber sa nu participe la fond si sa scoata el pe banii lui mai mult de atat.

 

Regulamentul e oricum destul de libertin in sensul ca permite riscuri uriase pe numarul total de tranzactii plus riscuri de pana la 2%-4% per trade atunci cand oportunitatea apare. E mult spatiu de manevra deci pentru a atinge acel target orientativ de 10% pe luna. Atentie, target orientativ, voi scoateti cat de mult puteti, 2% sau 20%. Nu riscati insa cifre prea mari.

 

Recititi va rog topicul despre risk management. S-a discutat acolo o gramada despre cat de important e sa nu iti asumi riscuri prea mari. http://forum.vamist.ro/topic/3210-despre-risk-management-riskreward-si-rata-de-succes/?fromsearch=1 Chiar nu inteleg de unde vine lacomia asta unde cifre gen 10% pe luna sunt vazute ca fiind o cifra foarte mica. E o cifra absolut uriasa...

 

Bun, acum ca am terminat cu tinutul de lectura, sa discutam si cazul EdisonFx. My friend, data viitoare cand vezi o oportunitate risca tata cat poti, dar fa-o in limitele regulamentului. E foarte simplu. Daca poti insa, risca cat mai putin chiar si atunci cand vezi o oportunitate. Ce iti trebuie 8% pe zi? Nu iti ajunge 8% pe luna?

 

In regulament scrie foarte clar ce reguli trebuiesc urmarite si care sunt consecintele. Magicianul a fost scos din lista pentru ca inca din prima zi a incalcat orice fel de money management. EdisonFx are ceva timp in fond si nu va fi inca scos. Castiga insa cu aceasta ocazie un prim avertisment pentru risc per trade ridicat in mod constant. Daca acest comportament continua, in functie de gravitate, la al doilea sau al treilea avertisment contul va fi scos din lista.

 

Nu ma intereseaza sa vad sarituri dinastea in sus si in jos pe grafic. Nu va luati vreunul dupa EdisonFx ca n-am rezolvat nimic. Scopul fondului e acela de a crea un mediu colaborativ, educativ, si cat mai aproape de profesionalism. Daca vreti concurs unde sa puteti risca 20-30% pe zi pai facem concurs si va apucati de tras cu tunul. Daca vreti ceva serios respectati regulamentul.

 

Daca observati incalcari ale regulamentului va rog sa postati aici.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolf34:

In mare ai explicat destul de ok ce-am facut, nu ma revin. 

 

Criodi: 

OK, ne conformam! Ideea era ca e  posibil, ca uneori sa fac 2 sau 3 tranzactii pe luna la stilul meu, deci ca sa  risc un 3-4% pe trade... nu e tocmai eficient.  Vom vedea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ANUNT IMPORTANT

 

Regulamentul a fost actualizat. Vezi http://forum.vamist.ro/topic/3940-topic-de-prezentare-si-regulament-intern/ Explicatii si detalii mai jos.

 

Am urmarit evolutia si discutiile din ultima perioada si am implementat mici modificari regulamentului ce inaspresc limitele de risk si explica mult mai raspicat pedepsele ce vor fi aplicate celor care nu respecta regulamentul. Sper ca aceste reguli vor implanta mult mai adanc ideea ca asta nu-i un concurs de tras cu tunu ci o colaborare pe termen lung intr-un mediu cat mai aproape de profesionalism si realitate.

 

Astfel, de la acel risk numai orientativ de 2% per trade cu o limita reala de 4% regulamentul a fost modificat asfel ca acum nivelul MAXIM de risc pentru traderii cu statut normal este 2% REPET. MAXIM 2% per trade. Apar de asemenea alte cateva mici schimbari. Modificarile complete sunt dupa cum urmeaza:

 

Limite de risc

 

1. Risk maxim asumat pe toate tranzactiile deschise intr-un interval de 24 de ore: 8% (12%)*

2. Risk maxim asumat pe toate tranzactiile deschise in orice moment: 12% (12%)*

3. Risk maxim permis per tranzactie: 2% (4%)*

4. Drawdown maxim permis intr-o saptamana (de luni pana vineri): 12% (12%)*

5. Drawdown maxim permis: 32% (36%)*

 

* - cifrele din paranteza reprezinta limitele permise traderilor seniori

 

Pe langa limitarea riscului maxim la 2% pentru traderi cu statut normal si 4% pentru traderi seniori apare si regula riscului maxim pe zi si saptamana. Traderii seniori nu sunt afectati ei fiind liberi sa deschida intr-o zi cat intr-o saptamana insa traderii cu statut normal nu au voie sa riste mai mult de 8% intr-o zi. Deci 8% astazi si 4% maine = 12% per total = OK. 9% astazi nu e OK. 12% astazi nu e OK.

 

Pe langa aceasta limitare a riscului am introdus si drawdown-ul maxim saptamanal. Daca ati pierdut intr-o saptamana 12% NU mai aveti voie sa deschideti tranzactii noi.

 

Am marit insa drawdown-ul maxim permis. 32% pentru traderii cu statut normal 36% pentru traderii seniori.

 

Sper ca prin aceste reguli sa maresc in primul rand longetivitatea fiecarui trader in cont. Un trader senior care isi asuma riscul maxim permis poate rezista macar 3 saptamani. Ceva similar se aplica si traderilor cu statut normal. Limita de risk pe zi este menita sa reduca overtrading-ul, adica trasul cu mitraliera, si sa incurajeze trasul cu pusca cu luneta.

 

Ierarhie

 

Ierarhia este acum mai bine definita. Traderii seniori au cateva drepturi clare ce le pot utiliza in a influenta directia in care fondul o ia.

 

Trader senior

 

- libertate mai mare in ceea ce priveste nivelului de risk (numerele din paranteze)

- poate emite avertismente oficiale (la 2 avertismente trader-ul este suspendat. unul dintre avertismente trebuie sa vina din partea unui administrator)

- poate vota asupra reprimirii in fond a unor traderi suspendati (Odata suspendat un trader poate aplica pentru a fi reprimit. Decizia apartine traderilor seniori care prin vot majoritar pot decide pentru sau impotriva)

- poate propune si vota asupra scoaterii unui trader membru din fond (daca exista unanimitate, traderii seniori pot vota scoaterea unui membru din fond)

- poate propune promovarea unui trader la statutul de trader senior (prin vot majoritar traderii pot vota promovarea unui trader cu statut normal la statutul de trader senior)

 

Administratorii isi rezerva dreptul de veto in ideea prevenirii unor abuzuri insa nu cred ca va fi cazul.

 

Vor fi promovati la rangul de trader senior traderii care participa in mod activ in discutii si analize si dau dovada de seriozitate maxima in trading.

 

Pentru orice discutie/vot administrativ va rog fie sa postati in acest topic fie sa deschideti un topic nou in zona deschisa publicului. Pastrati zona "Trading Floor" numai pentru discutii despre analzie si trade.

 

Target

 

Am adaugat de asemenea in topicul de prezentare si un mic paragraf referitor la target-ul fondului. Evident ca target-ul este acela de a face cat de mult se poate cu un risc cat mai mic insa ideea pe care vreau sa o scot in evidenta e ca marii miliardari ai trading-ului si investitiilor (exemplele cunoscute oricui, Soros, Buffet, Renaissance Technology) au atins procente de 20%-30%-35% pe an si nu 400% sau 900% sau ce alte cifre probabil ca viseaza unii traderi retail. Oamenii aia au scos insa cifrele alea pe perioade de 10-20-30 de ani. Aia sunt miliardari.

 

Sa nu vi se para deci 30% pe an putin. Si hai sa nu uitam totusi ca desi mai toti traderii retail viseaza la 30% pe luna mai degraba majoritatea nu fac nici macar 0% pe luna. Mai toti pierd. Sa fie oare vreo legatura?

 

Va invit deci sa fiti mai multumiti cu procente de 2%-3% pe luna si bucurosi la procente de 4%-5% pe luna. Scoateti voi 30% pe an vreo 4-5 ani sa va garantez ca va gasiti job cu milioane in adminstrare, bonusuri babane si alte beneficii.

 

IN ATENTIA MEMBRILOR

 

Va rog sa mentineti macar nivelul minim de implicare sugerat in regulamentul intern, sa postati macar saptamanal si sa tineti la curent contul myfxbook prin deschiderea platformei demo conectate.

 

Cativa dintre voi ati avut actualizari destul de sporadice ale contului. Va rog sa va verificati toate datele din platforma si sa revizitati mesajele originale cu instructiunile de inscriere pentru a fi siguri ca sunteti online si ca va putem urmari evolutia.

 

@HORATIU


Daca saptamana aceasta nu redevi activ voi fi nevoit sa te scoat din lista. Nu ai fost activ in discutii si nici nu ai tranzactionat aproape mai deloc.

 

@MIGHTY EAGLE

 

Risk-ul MAXIM OBLIGATORIU de acum incolo este de 2%. Esti foarte aproape de 32%. Nu te juca cu focul. Chiar nu vreau sa iesi din joc. Las-o mai moale de acum incolo. Joaca un 1% maxim per trade si incearca sa recuperezi incet incet.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PROPUNERE:

 

Eu sunt de acord cu noile reguli, insa, in acelasi timp, stiu din experienta si puterea recompensei!

Asa ca daca cei care incalca regula pot fi chiar exclusi, eu propun ca primii 2-3 traderi care fac cele mai multe procente/ luna, cu respectarea stricta a regulilor privitoare la risc , sa fie admisi ca traderi seniori cu drepturi depline! evaluarea si admiterea lor sa fie facuta in ziua infiintarii Fondului din fiecare luna(cred ca 19).

Evident, dupa ce ai ajuns trader senior, nu poti sa iti dai cu firmanul in cap (noblesse oblige, nu-i asa?), asa ca propun pierderea automata a titulaturii de trader senior celor care ajung la un drawdown de 15%. Nu poti fi trader senior si tu sa fii fruntas la pierderi! In felul asta, cred ca s-ar improspata efectivul traderilor seniori si in acelasi timp, si cei existenti ar sti ca nu sunt batuti in cuie si daca calca pe bec, vor pleca, la fel ca oricare altul!

Astea sunt propunerile mele, cred si stiu ca trebuie acordate si recompense celor mai buni, asa ca supun atentiei voastre cele de mai sus!

PS. mentionez pt cei ce nu stiu ca sunt eu insumi trader senior, membru fondator al Fondului ( mai, ce bine suna!) si fac aceste propuneri in deplina cunostinta a faptului ca acestea s-ar putea intoarce impotriva mea, insa...nimeni nu e de neinlocuit!

Bafta!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat putin peste conturile tuturor participantilor la fondul de hedge, in special la sectiunea Risc of ruin, sectiune ce masoara riscul ca anumite proportii din capitalul de trade sa fie pierdut si mare mi-a fost uimirea ca foarte multi dintre noi avem la sectiunea de pierdere de 30%, probabilitate de 99.99% de a se intampla - ceea ce nu e ok. Cred ca regulile ar trebui sa fie modificate si sa fie modelate in functie de risc of ruin, sa nu faca nimeni exceptie - nici macar eu.

 

De asemenea, propun ca membrii carora li s-au acordat drepturi de a risca mai mult pe tranzactie sa le fie retras acest drept.

 

Va multumesc

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pai toata lumea are 99.9% la risk of ruin si nu doar pentru 30% ci pentru 100%. Mi se pare totusi un calcul destul de primitiv. Sa inteleg ca ei folosesc risk-ul mediul per trade pentru a calcula numerele alea insa nu prea imi dau seama cum calculeaza probabilitatea unei serii de tranzactii pierzatoare.

 

La unii dintre voi scrie ca aveti 99.9% sanse de a va distruge contul total si ca va fi nevoie de 254 de pierderi consecutive pentru a ajunge acolo. Pai probabilitatea unei serii de 254 de evenimente identice consecutive intr-un esantion mai mic de cateva sute de mii e 0 chiar si la o probabilitate mare pe eveniment. De unde sa avem noi atat de multe tranzactii.

 

Chiar si probabilitatea unor serii de 30-40 de tranzactii pierzatoare consecutive este destul de mica pe urmatoarele cateva sute de tranzactii. Tot mai face omul un profit din cand in cand si mai prelungeste inevitabilul - destul cat sa poata chiar sa o ia inapoi la deal.

 

Cat despre chestia cu riscul ce pot sa zic... Daca fiecare trader nu vrea sa inteleaga de ce 1% per trade e mai inteligent ca 4% per trade (pe majoritatea strategiilor) orice regulament am impune noi n-ar avea efectul scontat. Regula de 2% per trade e oricum o chestie pur retail predata numai pe forumuri pe care daca am fi fost convinsi ca toti traderii inteleg care-i treaba cu riscul nici n-ar trebui sa o impunem. N-am impus-o deci unui grup de traderi 'seniori' in ideea ca cei care sunt in grupul asta inteleg ca riscul trebuie sa varieze in functie de increderea in tranzactie si ca acea limita superioara de 4% trebuie folosita numai atunci cand exista oportunitati aproape sigure. Intr-un fond profesionist li s-ar fi permis mult mai mult de 4% oricum deci cifra asta e foarte mica.

 

Se observa oricum ca tocmai traderii seniori cu posibilitati de risk mai mare per trade au riscat in general mai putin per trade decat ceilalti. Eu zic ca pana acum e ok.

 

Si voi implementa si ce spune johnbull. La sfarsitul saptamanii viitoare primii doi traderi ca performanta vor fi facuti traderi seniori pe o perioada de 4 saptamani. Apoi lunar cei doi voi fi schimbati cu cei care in fiecare luna fac cel mai mult profit. Conditia insa e ca profitul sa fie macar peste 2%. Traderii deja seniori care se duc in groapa vor fi scosi din lista aia. Limita de 15% drawdown a lui john bull mi se pare ok. Decizia insa va fi luata in functie de comportament. Daca se apuca vreunul sa joace numai 4% per trade si se duce pe minus evident ca va fi scos imediat din lista si i se va impune un risc mai mic. Daca riscul insa este conservativ si numai ocazional limita maxima de risc este folosita totul este ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce ma frapeaza de fapt?

 

De doua saptamani sau de cand e deschis fondul ai pierdere sa presupunem ca ai 10% pierdere, ai 30 de tranzactii pierzatoare consecutive, de ce nu poti umbla la risc, sa il micsorezi daca vezi ca ti se duce contul vazand cu ochii? Macar pana faci o serie care sa iti dea incredere in tine ca poti sa risti iarasi 1-2%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Topic de prezentare si regulament intern

 

In acest topic veti gasi toate detaliile referitoare atat la acest grup cat si la inscrierea ca trader in fondul de investitii vamist. Tot aici este mentinut si regulamentul intern.

 

Ce este acest 'hedge fund' vamist?

 

Este o colaborare intre membrii vamist ce urmareste producerea de analize cat mai pertinente si, evident, tranzactii cat mai profitabile in cadrul unui mediu colaborativ.

 

Evolutia contului in timp real

 

Pagina speciala vamist dedicata contului (cele mai importante detalii) http://forum.vamist....tii_vamist.html

Pagina myfxbook (toate detaliile)http://www.myfxbook..../vamist_capital

 

Care este targetul fondului de investitii?

 

Targetul principal al fondului este aceea de a produce profit in mod constant si cu risc mic. Ne-am bucura enorm daca am reusi sa aratam profituri in zona lui 30% pe an. Buffet a atins un profit mediu anual de ~20% iar Soros undeva in jurul lui 30%. Ambii au facut-o pe perioade de peste 20 de ani si astazi sunt miliardari. Evident ca exista anumite diferente intre modelul lor de functionare si al nostru insa scopul nostru final este acela de a aduce un aer de seriozitate in domeniul trading-ului retail unde se pare ca nimeni nu se multumeste cu cifre mai mici de 500% pe an asta desi marea majoritate nu reusesc nici macar 0% pe an.

 

Care este strategia fondului?

 

Fiind o colaborare intre membrii vamist fondul adopta o multitudine de strategii si fiecare trader este liber sa tranzactienze cum crede de cuviinta. Exista un set de responsabilitati definite mai jos ce trebuiesc respectate insa la sfarsitul zilei ceea ce vrem sa vedem sunt traderi care trateaza treaba in mod serios si vor sa faca profit in mod constant, pe termen lung, cu risk cat mai mic. Nu ne plac gamblerii.

Vom pune in practica strategii dintre cele mai diverse, de la pivoti pana la candlestick patterns, de la suporti si rezistente si pana la elliot wave. Avem cate un pic din fiecare caci nu-i asa, natura ne invata ca progresul se naste din diversitate.

 

Cum pot deveni trader in fond?

 

1. Trebuie mai intai sa deveniti membru in acest grup. Pentru a obtine statutul de membru aveti nevoie de o invitatie din partea unui membru deja activ. Oricine poate face o cerere de invitatie in topicul Cereri Invitatii.

 

2. Odata deveniti membrii in grup, mergeti pe http://www.alpari.co.uk/ sau http://www.oanda.com/ si deschideti un cont demo in valoare de $100 000.

 

3. Postati in acest topic un mesaj prin care sa anuntati ca ati incheiat pasul doi (ex: "Am deschis cont la OANDA (sau ALPARI). Astept instructiuni").

 

4. Unul dintre administratorii fondului va va adauga in lista de traderi si va va contacta pe privat cu cateva detalii suplimentare referitoare la conectarea myfxbook.

 

REGULAMENT INTERN

 

Toti traderii conectati la contul myfxbook au obligatia de a respecta urmatoarele reguli si indicatii.

 

Responsabilitati generale

 

1. Nu iti distruge capitalul.

2. NU ITI DISTRUGE CAPITALUL.

3. Fa profit.

4. Posteaza macar odata pe saptamana o analiza a pietei si expune motivele din spatele tranzactiilor tale.

 

Limite de risc

 

1. Risk maxim asumat pe toate tranzactiile deschise intr-un interval de 24 de ore: 8% (12%)*

2. Risk maxim asumat pe toate tranzactiile deschise in orice moment: 12% (12%)*

3. Risk maxim permis per tranzactie: 2% (4%)*

4. Drawdown maxim permis intr-o saptamana (de luni pana vineri): 12% (12%)*

5. Drawdown maxim permis: 32% (36%)*

 

* - cifrele din paranteza reprezinta limitele permise traderilor seniori

 

Mentiuni si penitente

 

Pe tranzactiile deschise fara SL masuratoarea riscului se face la 100 de pips.

Orice incalcare a regulamentului aduce cu sine suspendarea traderului, scoaterea contului sau din lista myfxbook si retrogradarea statutului de la trader in acest fond la simplu membru in grupul dedicat fondului.

 

In functie de atitudinea traderului si circumstante va fi emis maxim un avertisment inainte de suspendarea traderului.

 

Traderii suspendati pentru prima data vor fi primiti inapoi numai daca o majoritate a traderilor seniori este de acord. Traderii suspendati de doua ori nu vor mai fi primiti niciodata inapoi.

 

Care este ierarhia in fond?

 

Administratori

 

1. Criodi

2. Stefan

 

Traderi Seniori

 

1. Wolf34

2. dirzuandreiovidiu

3. johnbull

4. oltciter

5. 

 

Traderi (lista in timp real AICI)

 

1. Mighty Eagle

2. Edisonfx

3. Horatiu

4. livium

5. Vaxx

6. hyena

7. slg

8. Bogdan_rex

9. chris

10. 

 

Despre titulaturi

 

Administrator - access la contul myfxbook, detine decizia finala in ceea ce priveste implementarea regulamentului, propunerilor etc

 

Trader Senior - libertate mai mare in ceea ce priveste nivelului de risk, poate emite avertismente oficiale, poate vota asupra reprimirii in fond a unor traderi suspendati (majoritate), poate propune si vota asupra scoaterii unui trader membru din fond (unanimitate), poate propune promovarea unui trader la statutul de trader senior (majoritate)

 

Trader - rol standard, parte din fondul vamist si trecut in lista traderilor, liber sa posteze orice fel de comentariu, analiza sau intrebare, poate fi promovat la rolul de trader senior de catre administrator - independent sau la propunerea celorlalti traderi seniori (traderii seniori vor reprezenta un maxim de 50% din fond)

 

Note

 

Nu uitati ca pentru a participa la orice fel de discutie in acest grup trebuie sa deveniti mai intai membrii. Urmariti deci acel pas 1 de mai sus si mergeti de cititi procedura de obtinere a statutului de membru. Odata deveniti membrii veti avea acess numai la anumite zone desemnate membrilor insa nu si la zonele desemnate traderilor. Urmariti acei pasi de mai sus spre a deveni traderi in fond si a avea access nelimitat. Toti membrii/traderii trebuie sa se supuna atat regulamentului intern descris in acest topic cat si regulamentului general al forumului.

 

Nu vreau sa fiu carcotas, dar nu prea se respecta regulamentul...

Nici nu se dau avertismente...

Daca ne uitam putin la pozitiile deschise de membrii Fondului, se vede cu ochiu` liber; nu trebuie sa ai ochelari.

Care e rolul traderilor seniori?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Eu propun sa se aleaga o persoana care sa urmareasca tranzactiile. Intrebarea este: cine vrea sa candideze pentru acest "post"? Dupa ce avem candidati, se poate vota. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.