Sari la conținut

De ce e dificil sa fii profitabil pe tf mici?!


Postări Recomandate

De ce e dificil, daca nu chiar imposibil pentru cei mai multi traderi, sa fie profitabili pe tf mici, gen M5 sau M15?

 

         Suntem de acord cu faptul ca marea masa a traderilor Fx nu sunt profitabili pe termen lung, iar cei mai multi dintre acestia tranzactioneaza pe tf sub H1, in mod special pe M5 si M15, exista suficiente statistici ... Sa faci trading pe M15  e limpede ca trb. sa stai in fata graficelor si sa urmaresti miscarea pretului, basca multi nici nu folosesc SL sau TP, ci inchid manual.

        Daca pt. un trader incepator, cu 2-3 ani vechime, atractia sau dependenta asta de a urmari nonstop graficul si miscarea pretului - implicit de a deschide un nr. mare de tranzactii = de a executa orice setup/patern care se formeaza - poate fi pana la urma de inteles, nu la fel sta treaba cu unul care are ceva vechime(4-5 ani) pe real, si care inca se lupta sa tina un cont la breakeven sau are profituri f. mici! Sunt cateva voci autorizate in Fx care au recunoscut pe fata ca tradingul pe tf mici este tot una cu gambligul. 

        Una dintre capcanele Fx  in care cadem cu totii de la bun inceput este aceea  ca suntem convinsi 100% ca un volum mare de tranzactii efectuate, cat mai mult timp alocat monitorizarii graficelor, anal. tehn., a declaratiilor, news... + cat mai multi indicatori , eventual si experti, roboti... toate astea ne vor asigura succesul! Altii schimba strategii de la o luna la alta, fiind inca in cautarea Holy Grail. Unii traderi insa, incep sa realizeze la un moment dat ca aceasta supraimplicare, fortare... acest comportament adictiv este de fapt cauza esecului lor. 

         HAi sa lasam la o parte zgomotul care exista pe tf mici si sa vedem care e mecanismul luarii deciziei de a deschide trade, cum intervin emotiile si ce se intampla in creierul nostru pe timpul tranzactionarii sau in timp ce urmarim graficele. 

Simpla observare a miscarii pretului, mai ales cand ai un cont real, dar e valabil si pe demo, produce o stare de excitatie la nivelul cortexului. Sa recunoastem sincer, primul lucru care ne trece prin minte  atunci cand privim chartul este posibilitatea de a castiga usor si rapid niste bani! Nici vorba de risc, de pierdere...  Tranzactionarea pe M5 sau M15 stimuleaza la maxim centrii sistemului de recompensa imediata/instanta din creierul nostru, declansand productia de endorfine=moleculele fericirii, nu mai vezi decat castigul potential. Cativa pipsi  castigati in viteza, cateva tradeuri luate la noroc iti vor inunda creierul cu dopamina, apoi vei dori sa retraiesti starea aceea de bine si vei repeta acele actiuni, apoi vei pierde si vei cauta sa recuperezi....si tot asa, pana cand renunti sau te trezesti! ASTA E TRADING EMOTIONAL! Si pe termen lung, garantat e sortit esecului. Dependenta de tranzactionare, ca despre asta e vorba, e la fel de nociva ca dependenta de alcool, nicotina, droguri, jocuri pe pc, pacanele...Toate astea iti ofera un sentiment de satisfactie imediata... 

Recompensa imediata vs. obiectivele pe termen lung!

 

Ca sa scapi din capcana asta ar trebui sa: 

1. constientizezi ca exista o mare problema!

2. sa-ti fixezi obiective pe termen lung si implicit sa reduci la maxim contactul cu piata, adica sa tranzactionezi pe H1, H4, dar mai ales pe Daily!

 

N-am sa ma refer la abundenta de semnale false care apar sub H1, dar tranzactionand pe D, dar nu oricum ci doar atunci cand ai Edge - like a sniper!, si neintervenind fara motiv in trade - Set and forget!, folosind un risk per trade nu de 2%! ci mai mare, toate astea iti vor creste considerabil sansele de reusita!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, in schimb, cred ca aceleasi probleme sistemice duc la distrugerea contului, deopotriva ca le executi deschizand graficul de cincisprezece minute ori cel de patru ore. Fiindca lipsa de disciplina, educatie ori lipsa, de ce nu, a unui sistem solid, uneori se merge pana la lipsa unui sistem cauzeaza distrugere.

Ca urmare a deschiderii acestui topic eu o sa incerc sa fac profit, nu des, insa o sa incerc si dupa graficul de cincisprezece minute. Desi nu am mai facut-o pana acum, cel putin nu pe acest principu o sa incerc sa fac cateva analize din punct de vedere al principiului analizelor prezentate in topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare.

Prima o puteti gasi in postul #30, deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ovidiu, ai sanse mult mai mari sa urci un cont atunci cand faci trade pe Daily, pt.  ca ar trebui sa deschizi graficele doar O DATA PE ZI,  si asta dupa inchiderea New York-ului(trb sa-ti gasesti alte ocupatii, preocupari diverse, sau poti citi despre trading, bursa etc), deci nu esti asaltat de o sumedenie de setup-uri care mai de care... Esti mult mai calm, relaxat, disciplinat, nu exista presiunea aia enorma de pe tf mici, avalansa de emotii, ai sanse mult mai mari sa iei decizii logice atunci cand intri.  Faptul ca nu stai toata ziua cu nasul in grafice urmarind sa intri din ora in ora e foarte benefic pt. tine!!! Incearca 3 luni de zile macar si vezi ce iese... Stiu ca suna paradoxal ceea ce spun eu, dar gandeste-te ca nu iti trebuie decat ... 4 - 5 trade pe luna, luate dupa setup-uri de calitate . De exemplu pe eurjpy, gbpjpy, cadjpy avem pinbar-uri  uriase(pe tf weekly) dupa 3-4 sapt. de retragere,  cu respingere din keylevel, cu triger de long, avem si spatiu de urcare ... Sunt toate conditiile de intrare long, dar nimic nu sigur!!!

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa pun aici un fisier updat-at pe masura ce mi se inchide cate o tranzactie deschisa exclusiv dupa cadrul de timp de cincisprezece minute, sa analizam evolutia, regulile sunt stricte, desigur, ca si in cazul altor cadre de timp - nu e nici o diferenta. Deocamdata sunt doar doua tranzactii insa cu timp se vor aduna mai multe si poate vom ajunge la o concluzie - una pozitiva, zic eu.

 

De ce e dificil sa fii profitabil pe tf mici (dirzuandreiovidiu) 11.06.2013.xlsx

 

Succes tuturor!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai incheiat o zi, am mai inchis o tranzactie pe aceiasi pereche USD/JPY, tranzactia o gasiti aici, monentan dupa trei tranzactii ne situam la -4.6 unitati, am atasat mai jos fisierul, pentru a vedea restul tranzctiilor inchise.

 

De ce e dificil sa fii profitabil pe tf mici (dirzuandreiovidiu) 01.30(gmt+2).12.06.2013.xlsx

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am mai inchis o tranzactie, de data aceasta pe perechea EUR/Usd, pe acelasi cadru de timp de cincisprezece minute, cumva situatia e amuzanta fiindca nefiind acasa de dimineata, tranzactia in asteptare a ramas setata cu tinta de pret la nivelul 1.3296, ce corespundea nivelului de 38.2 de retragere Fibonacci din miscarea 1.31772-1.33695 insa pretul a facut intre timp un nou maxim si tinta de pret trebuia ajustata (marita) din cauza noului maxim format, fapt ce s-ar fi concretizat cu 12 unitati in plus profitului incasat. :))

 

Per total, e foarte bine si-asa: 19 unitati in profit.

 

post-2510-0-48815300-1371140663_thumb.png

 

Situatia tranzactiilor arata bine pana acum: +15 unitati. Puteti vedea tranzactiile efectuate pana acum, mai jos

 

De ce e dificil sa fii profitabil pe tf mici (dirzuandreiovidiu) 01.30(gmt+2).12.06.2013.xlsx

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un sfat sincer pentru toti incepatorii dar si pentru cei cu oarecare experienta pe forex: OAMENI BUNI, NU VA MAI LUATI DUPA TOT CE SCRIE IN STANGA SI IN DREAPTA! De multe ori succesul implica incalcarea regulilor, reguli care sunt facute tocmai pentru a impiedica succesul. Cititi tot dar inainte de a lua o decizie treceti-o prin filtrul gandirii voastre. Parerea mea este ca tocmai timeframe-urile mici sunt mai importante pentru ca noi, traderii, suntem de fapt speculanti nu prezicatori ai economiei mondiale ca sa analizam timeframe-uri de o zi sau o saptamana. Hai sa fim sinceri si sa recunoastem ca orice strategie implica analiza catorva lumanari. Daca ne uitam pe daily si asteptam sa se formeze sa zicem 5 lumanari (desi 5 e cam putin pentru o strategie satisfacatoare) deja avem o saptamana consumata. De timeframe-ul de pe weekly nu mai vorbesc. Oare chiar crede cineva ca cei care castiga din forex asteapta cu saptamanile ca sa apara un semnal?

 

Parerea mea este ca cel mai important lucru la o strategie este sa fii corect cu tine insuti. Intrebarea nr. 1 ar trebui sa fie: chiar este profitabila strategia ta sau te minti singur? Daca ai emotii atunci cand deschizi sau inchizi o tranzactie, emotii care vin dintr-o nesiguranta evidenta, atunci exista o greseala undeva. Ca sa faci bani din forex trebuie sa ai incredere oarba in semnalele tale, trebuie sa fii gata sa bagi mana in foc ca e asa cum zici tu, altfel emotiile te darama. Indoielile te darama. Si ce poate oferi o asemenea siguranta decat testarea (cu atentie si cat mai corect/obiectiv) pe istoric cu rezultate peste asteptari. Este important sa fii corect intotdeauna. Mai ales cu semnalele. Respecta-le, in special atunci cand indica inchiderea unei pozitii cu pierdere. Increderea oarba trebuie sa existe atat in cazul castigurilor cat si in cazul pierderilor. Daca semnalul indica pierdere, nu sta pe ganduri si iesi din piata imediat. Speranta si forexul sunt ca apa si focul.

 

Insa tot ce am spus mai sus nu isi are rostul daca traderul nu detine informatii. Si cum majoritatea traderilor nu sunt informati deloc sau sunt prost informati, atunci elaborarea unei strategii castigatoare devine un vis frumos. Stim cu totii ca stirile deja exista in pret inainte ca acestea sa ajunga la publicul larg. Stim cu totii (macar cei cu putina experienta) ca piata vaneaza SL-uri, ca piata e ca un boxeur care se face ca loveste in mai multe locuri pentru a lovi in final unde te astepti mai putin. Astfel, in lipsa informatiilor putem descoperi adevarul numai din fapte. Fapte cat mai detaliate. Si unde putem privi decat pe timeframe-uri mici. Cu cat mai mici cu atat mai bine. Sa ne gandim ca modificarea pretului cu o singura unitate inseamna, in realitate, ca cineva a avut mai multi bani decat altcineva sau, cineva s-a retras intentionat, dintr-un motiv sau altul, pentru a da de inteles ca are mai putini bani decat altcineva (rezultatul diverselor strategii pentru a construii valuri false). De aceea noi, multimea neinformata, trebuie sa fim atenti la orice miscare: cand a urcat cu o unitate, cand a coborat, cu ce viteza, cand au aparut pauze fara modificari ale pretului si multe alte observatii de acest gen. Sigur ca este o munca colosala dar daca putem descoperi un model logic in acest haos am avea samburele unei strategii profitabile.

 

Este la fel ca in realitate. Nici un om nu detine informatiile pentru a cunoaste gandurile altor oameni dar analizand faptele celorlalti putem descoperi adevaratele intentii ale celor din jurul nostru. Am auzit cu totii despre limbajul corpului, mimica fetei, retina ochilor, etc. Cu cat analizam mai multe detalii cu atat descoperim adevarul mai bine. Si la forex se aplica la fel. Fiecare miscare trebuie analizata. Cand, cat, cum, incotro, mai repede, mai incet, cu pauza, fara pauza, etc. Cu cat mai detaliat cu atat mai bine. Cu cat e timeframe-ul mai mic cu atat mai bine. Se analizeaza pana se ajunge la o logica, la un model. Acum sa nu imi sara cineva in cap, ca, vezi dom'ne, cine sta cu ochii beliti in monitor non-stop ca sa observe cate in luna si-n stele. Nu, nu zic asta deorece odata ce se observa un model in comportamentul pietei se poate incerca construirea macar a unui indicator sau chiar un expert, desi e cam imposibil sa construiesti un robot care sa analizeze gandirea umana.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LuceNera:

 

90% dintre traderii incepatori sau 95% ...sau cat vrei tu actioneaza exact asa cum gandesti tu, iar rezultatele se stiu foarte bine! 

Pe contul de la TradingPoint am inceput sa ma implic din ce in ce mai putin, iar rezultatele sunt invers proportionale, asta de cand ma implic mai mult pe conturile de la Oanda, Alpari-Fondul, si acuma Andromex. Bineinteles ca ma consider si eu tot un incepator, doar ca am adoptat o strategie opusa majoritatii. 

Fiecare e liber sa aleaga ce i se potriveste, dar eu cand afirm ceva vin si cu statementuri .  Parerea mea este ca trebuie sa fii extrem de bun sa faci profit pe tf gen M5, M15. Arata-mi un statement pe minim 6 luni cu trade luate pe tf mici!!! Asta ca sa dai greutate vorbelor tale, altfel ..... 

 

P.S:

Daca as fi broker... as gandi exact ca tine, dar nu sunt! 

post-2904-0-26806000-1371759325_thumb.gif

DetailedStatement 20.06.13.htm

post-2904-0-70239300-1371759336_thumb.png

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@EdisonFx

 

Ce sa zic, tin sa te contrazic, desi nu sunt eu detinatorul statisticilor, banuiesc ca majoritatea traderilor tranzactioneaza urmarind stirile si respectand diverse sfaturi de prin carti ori isi construiesc diverse strategii insiprandu-se din stanga si din dreapta insa nimic inovator cu adevarat.

 

Nu am statement pe 6 luni ci doar pe 2 saptamani insa nu cred ca este relevant timpul aici, ci mai degraba numarul de tranzactii asa cum si pentru un sofer bun este relevant nr. de ore la volan si mai putin data cand si-a luat permisul. Observ ca statementul tau contine numai 22 de tranzactii daca nu ma insel, probabil pe minim 6 luni. Uite, iti atasaez un statement cu mai putine tranzactii, numai 17 dar pe 2 saptamani si daca ma crezi, desi nu am cum sa dovedesc pe care timeframe m-am uitat eu, am deschis si inchis pozitii numai pe timeframe de 1 minut. De fiecare data am postat semnalele aici: http://forum.vamist.ro/topic/3932-semnale-de-tranzactionare-by-lucenera/ pana la data de 31 mai cand a trebuit sa plec putin din oras si nu am mai putut tranzactiona.

 

Ca drept rasplata, fix din data de 31 mai, timp de vreo 10 zile, nu am mai avut pe timeframe-ul de 1 minut lumanari. Tu ce ai crede la asa intamplare?

post-6584-0-02914300-1371760988_thumb.png

post-6584-0-03396000-1371760995_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ LuceNera 

 

Dupa parerea mea un grafic de 1 min este destul de mare si se pierde prea mult timp . Sunt terminale care au grafice de 12 secunde  eu cred ca o strategie buna iti scurteaza asteptarea de 1 min .  :D

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.