Sari la conținut

Despre "celebritati"


hyena

Postări Recomandate

Salutare tuturor,astazi as vrea sa scriu despre o problema care ma framanta de ceva vreme si m-am hotarat in  dimineata asta sa scriu dupa ce am vazut un articol despre "marele" economist Nouriel Rubini care previzioneaza ca aurul va scadea in urmatoarea perioada pana la 1000$/uncie.Ce ziceti de asta?
"El a devenit celebru pentru că a an­ticipat criza financiară provo­cată de creditele sub­prime din SUA. Unele dintre argumentele sale sunt însă demontate de experţi."Nu stiu exact cand a facut aceste declaratii dar as vrea sa va aduc in atentie si v-as ruga sa si cititi ce va scriu si atasez in acest post.Departe de mine de a-l ridica in slavi si a-l lauda,desi merita,stiti avem printre noi si are si buna-vointa sa ne arate din stilul sau de tranzactionat pe cineva care din pct meu de vedere,il depaseste pe Roubini.O sa va atasez 2 grafice ,unul din 03.04.2013 si din 08.04.2013 in care colegul nostru ne avertizeaza de caderea iminenta a aurului,deci cu ceva vreme buna inainte de d-l Roubini.Asta este doar un exemplu si cine doreste si nu stie are si un site(se vede pe atasamente)unde il puteti urmari.Din ce am vzt pana cum pe forumul vamist sunt multi "experti"care isi dau cu parerea despre o metoda sau alta,fiind niste fini cunoscatori,dar rezultatele de pana acum nu confirma.Evident fiecare e liber sa tranzactioneze dupa ce metoda doreste,cu orice si oricati indicatori,dar v-as ruga nu mai comentati despre metodele altora si vorbiti de sus depsre ceva de care habar nu aveti.Fiecare metoda este buna,pentru cel care reuseste sa faca bani,parerea mea.Nu va cer sa urmati NeoWaves ,nu va cer sa aalegeti o alta tehnica,dar nu mai comentati daca nu stiti despre ce vorbiti.Rezumati-va la analiza ce o faceti pe metoda voastra nu la altele.NeoWaves este din pct meu de vedere cea mai buna(doar ca mai am f mult de invatat),daca va intereseaza aveti sit-ul lui Wolf,intrati pe el si va garantez ca n-o sa va para rau.
Am atasat si un link cu Roubini,daca va intereseaza.http://www.zf.ro/business-international/nouriel-roubini-anticipeaza-ca-pretul-aurului-va-plonja-pana-la-1-000-de-dolari-uncia-in-urmatorii-doi-ani-de-la-1-400-de-dolari-acum-10952571

post-7292-0-57446700-1370947197_thumb.jpg

post-7292-0-05597100-1370947199_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,astazi as vrea sa scriu despre o problema care ma framanta de ceva vreme si m-am hotarat in  dimineata asta sa scriu dupa ce am vazut un articol despre "marele" economist Nouriel Rubini care previzioneaza ca aurul va scadea in urmatoarea perioada pana la 1000$/uncie.Ce ziceti de asta?

"El a devenit celebru pentru că a an­ticipat criza financiară provo­cată de creditele sub­prime din SUA. Unele dintre argumentele sale sunt însă demontate de experţi."Nu stiu exact cand a facut aceste declaratii dar as vrea sa va aduc in atentie si v-as ruga sa si cititi ce va scriu si atasez in acest post.Departe de mine de a-l ridica in slavi si a-l lauda,desi merita,stiti avem printre noi si are si buna-vointa sa ne arate din stilul sau de tranzactionat pe cineva care din pct meu de vedere,il depaseste pe Roubini.O sa va atasez 2 grafice ,unul din 03.04.2013 si din 08.04.2013 in care colegul nostru ne avertizeaza de caderea iminenta a aurului,deci cu ceva vreme buna inainte de d-l Roubini.Asta este doar un exemplu si cine doreste si nu stie are si un site(se vede pe atasamente)unde il puteti urmari.Din ce am vzt pana cum pe forumul vamist sunt multi "experti"care isi dau cu parerea despre o metoda sau alta,fiind niste fini cunoscatori,dar rezultatele de pana acum nu confirma.Evident fiecare e liber sa tranzactioneze dupa ce metoda doreste,cu orice si oricati indicatori,dar v-as ruga nu mai comentati despre metodele altora si vorbiti de sus depsre ceva de care habar nu aveti.Fiecare metoda este buna,pentru cel care reuseste sa faca bani,parerea mea.Nu va cer sa urmati NeoWaves ,nu va cer sa aalegeti o alta tehnica,dar nu mai comentati daca nu stiti despre ce vorbiti.Rezumati-va la analiza ce o faceti pe metoda voastra nu la altele.NeoWaves este din pct meu de vedere cea mai buna(doar ca mai am f mult de invatat),daca va intereseaza aveti sit-ul lui Wolf,intrati pe el si va garantez ca n-o sa va para rau.

Am atasat si un link cu Roubini,daca va intereseaza.http://www.zf.ro/business-international/nouriel-roubini-anticipeaza-ca-pretul-aurului-va-plonja-pana-la-1-000-de-dolari-uncia-in-urmatorii-doi-ani-de-la-1-400-de-dolari-acum-10952571

Cred ca este pierdere de timp sa ascult un "Guru", fie el si Roubini. Mai bine citesc un roman sau orice literatura, imi pun o alarma sa ma avertizeze ca pretul a ajuns la un anumit nivel si intru in piata. Fiecare cu tehnica lui in care are incredere. Pana la urma ceea ce trebuie sa facem este sa mergem cu gloata, cu turma. Depinde de fiecare cum se adapteaza si schimba directia cand turma o ia invers. Totul e sa nu ne rupem vreun picior si sa fim tavaliti  prin colb si "masline".

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Hyena 

 

Ha ha ha ha ha ha ha ha ha , nu mai sunt eu mai bun ca Roubini , intradevar cei care inteleg analiza tehnica se pot uita pe siteul meu ca sa vada ca am anuntat Declinul Major al Aurului inca din data de 15022013. 

 

Pe acele timpuri multa lume probabil ca a citit si sau amuzat  si socoteau o prostie , la aproape doua luni dupa acest lucru cand nici macar un om nu punea in calcul ca piata este in schimbare de trend dar este intr-o corectie pe data de 1004213 piata a inceput sa se prabuseasca si in dimineata zilei de 12042013 la ora 9 ora Romaniei innainte de deschiderea pietelor Europene piata a inceput sa se prabusesca brutal . 

Probabil ca multi nu au observat acest eveniment fiindca nu sunt interesati dar a doua zi mass media si televizoarele plus internetul era in valuri de panica si de alarma fiindca se prabuseste piata Aurului . A fost cea mai mare prabusire inregistrata intr-o zi in ultimii 30 de ani . Ha ha ha ha ha ha ha ha 

Stiu ca multi din cei care cauta un pipsi in piata nici nu au simtit acest lucru si nici nu au fost deranjati de acest eveniment Major  in schimb multi investitori si speculatori mari au avut de suferit si mai au inca fiindca au pierdut sute de milioane de dolari si unii din ei chiar au dat faliment . 

Acest vuiet a fost in surdina si nu a afectat oamenii ca si Criza Financiara, pana cand , fiindca impactul acestei prabusiri brutale inca nu este resimtit asa cum nu a fost nici cel de Criza in anul 2007, cand a inceput. Ca mai apoi sa faca foarte multe victime . Dupa impact milioane de oameni au ramas someri si au piedut tot .

Aurul inca isi v-a spune cuvantul , multi inca spera la o recuperare a pierderii si cred ca Aurul o sa mai ajunga la nivelul de 1900 dolari/uncie in scurt timp .

Eu am spus ca cativa ani buni de acum in colo Aurul v-a cadea in continuu chiar daca deja se vede ca exista interventie ca caderea sa fie controlata si sa atenuieze caderea prin intinderea de timp .

Pot sa intinda si sa faca ce vrea oricine si oricat , Aurul este in cadere Majora .

Am fost contrazis si in aceste momente cand se vede clar ca piata si-a schimbat trendul si are un trend descendent si am dat sfat ca sa cumpere Aur cei care cred ca el se v-a scumpi curand.  

Succes !  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,astazi as vrea sa scriu despre o problema care ma framanta de ceva vreme si m-am hotarat in  dimineata asta sa scriu dupa ce am vazut un articol despre "marele" economist Nouriel Rubini care previzioneaza ca aurul va scadea in urmatoarea perioada pana la 1000$/uncie.Ce ziceti de asta?

"El a devenit celebru pentru că a an­ticipat criza financiară provo­cată de creditele sub­prime din SUA. Unele dintre argumentele sale sunt însă demontate de experţi."Nu stiu exact cand a facut aceste declaratii dar as vrea sa va aduc in atentie si v-as ruga sa si cititi ce va scriu si atasez in acest post.Departe de mine de a-l ridica in slavi si a-l lauda,desi merita,stiti avem printre noi si are si buna-vointa sa ne arate din stilul sau de tranzactionat pe cineva care din pct meu de vedere,il depaseste pe Roubini.O sa va atasez 2 grafice ,unul din 03.04.2013 si din 08.04.2013 in care colegul nostru ne avertizeaza de caderea iminenta a aurului,deci cu ceva vreme buna inainte de d-l Roubini.Asta este doar un exemplu si cine doreste si nu stie are si un site(se vede pe atasamente)unde il puteti urmari.Din ce am vzt pana cum pe forumul vamist sunt multi "experti"care isi dau cu parerea despre o metoda sau alta,fiind niste fini cunoscatori,dar rezultatele de pana acum nu confirma.Evident fiecare e liber sa tranzactioneze dupa ce metoda doreste,cu orice si oricati indicatori,dar v-as ruga nu mai comentati despre metodele altora si vorbiti de sus depsre ceva de care habar nu aveti.Fiecare metoda este buna,pentru cel care reuseste sa faca bani,parerea mea.Nu va cer sa urmati NeoWaves ,nu va cer sa aalegeti o alta tehnica,dar nu mai comentati daca nu stiti despre ce vorbiti.Rezumati-va la analiza ce o faceti pe metoda voastra nu la altele.NeoWaves este din pct meu de vedere cea mai buna(doar ca mai am f mult de invatat),daca va intereseaza aveti sit-ul lui Wolf,intrati pe el si va garantez ca n-o sa va para rau.

Am atasat si un link cu Roubini,daca va intereseaza.http://www.zf.ro/business-international/nouriel-roubini-anticipeaza-ca-pretul-aurului-va-plonja-pana-la-1-000-de-dolari-uncia-in-urmatorii-doi-ani-de-la-1-400-de-dolari-acum-10952571

 

Si daca ar ajunge la 1000, ce-ar fi? Nu cred ca s-ar scutura lumea din temelii. Cu atat mai mult cu cat aurul a avut un trend multianual halucinant in sus. Era inevitabil sa vina si corectia, mai devreme sau mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ darzuandreiovidiu 

 

Nu este chiar asa ! Ce-ar fi daca Aurul ajunge la 1000? Este sumplu raspunsul ? Lumea per toatal saraceste vazand cu ochii ! De ce ? Fiindca statele au rezerve de Aur si luam creditari garantand cu el ca sa se mentina pe linia de plitire . Aurul se ieftineste tu ce mai faci ? 

Sunt suficiente lucruri care trebuie sa fie intelese . Nu vb de o persoana care are un inel , vb de miii si mii de tone de Aur care juca rol important in Economie . 

 

Asa ca o cadere de la 1900 usd/uncie - 1000 usd/uncie - este un dezastru mondial. Asta trebuie de inteles . 

In plus rezervele nu pot fi inmultite cu doi atat de repede ! 

 

Cate firme de Antreprenoriat de Constructii nu au dat faliment in Romania dupa 2008 ? De ce ? Ce treaba aveam noi romanii cu Criza ? Pai , nici una !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mult ma amuza unele comparatii facute in stiri si chiar in gandirea unor oameni . 

 

Daca EUR creste de la 1.3 pana la 1.4 este o catastrofa , BCE sare in sus Draghi este inebunit si face tot posibilul sa ajunga cu el la 1.3 . 

Asta insemna 10 centi . 

Daca EUR scade la 1.2 toti tipa Europa se prabuseste ,un EUR la paritate este o nebunie totala saraceste populatia- Razboi Valutar este un dezastru .  . 

Asta inseamna iar 10 centi .

 

Dar daca Aurul scade de la 1900 usd / uncie la 1000 usd /uncie ----------- parca este o normalitate ! ha ha ha 

 

Nu este nimeni afectat cu absolut nimic ! 

 

Deci comparatia elefantului cu musca !

 

Lucrurile mari si importante sunt invizibile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAlutare ,din nou,am citit ce s-a postat astazi pe forum si este exact cum am banuit.Trecem f usor cu vederea si aproape n-a fost nici o reactie in legatura cu Wolf.Un post a cuiva ca nu are nevoie de guru,altul ca ce se intampla daca va cadea aurul pana la 1000,cacamaca!Ne "laudam" si postam tranzactii de 15-20 pipsi facem analize la ele de parca ar fi cele mai tari ever,dar v-am aratat celor care nu ati vazut pana acum o previzionare a unui "coleg" al nostru pe aur,care a prevazut cu 2 luni mai devreme cea mai mare cadere a aurului din ultimii 30 de ani si noi habar n-avem.Nicaieri in tot internet sau in ziare nu am vazut ceva asemanator.Eu nu zic ca el este GURU,Inteleptul inteleptilor,sau TATA forex-ului!E clar ca nu e infailibila metoda si nu poate prevedea totul,or fi altele poate mai bune,nu stiu.Tot ce spun este ca OMUL trebuie respectat ca atare pentru ce este in stare sa faca.Din partea mea

"JOS PALARIA,RESPECT"!! Cand o sa cresc mare vreau sa fiu ca Wolf!!!!(sau Soros) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ hyena

 

Intreba-l daca a tranzactionat acea previziune!

 

@ Mighty Eagle .

Imi este destul de dificil ca sa-ti raspund fiindca nici nu stiu cu ce sa incep . :D

 

Dar o sa-ti fac cunostinta pe scurt ce inseamna sa tranzactionezi Aur .

  • Cumparare de monede din aur.
  • Cumparare de lingoruri  ( fizic ) .
  • Investitii in  actiuni la societati miniere de aur .
  • Investitii in Fonduri Mutuale bazate pe aur .
  • Contracte Futures pe aur .

-          Fonduri  tranzactionate la bursa (ETF-Exchange Traded Funds)

-          Titluri de valoare in aur .

-          Contracte CFD bazate pe aur .

Intrebarile mele sunt:

  Unde crezi ca se poate folosi o analiza tehnica care o fac eu si ce ar insemna  sa tranzactionezi cu ea?

Unde se poate folosi o analiza tehnica bazata pe un indicator sau o linie si un expert de tranzactionare  facut sa castige un pips sau zece pe un CFD  ?

Ce cunoaste un trader care alearga toata ziua dupa un pipsi pe un CFD si cauta minuni , in loc sa invete ?

Cum crezi ca se tranzactioneaza un instrument ?

Ce inseamna a tranzactiona un instrument ?

Ce insemna a cumpara un SHORT ?

Exista o diferenta intre a vinde o pozitie sau a o lichida ?

Ce insemna a garanta o contraparte cu un Titlu de valoare in aur  ?

Ce inseamna un contract commercial cu valoare  fixa  in aur  decontat la pretul  pietii ?

Ce inseamna a investi in aur , a cumpara sau a vinde ?

Care este diferenta dintre un investitor un speculator si un trader ?

 

Eu cred ca este sufficient ! ;)

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.