Sari la conținut

News wire & Research house


Criodi

Postări Recomandate

Da , asta este destul de greu de inteles . 

 

Eu am spus ca saptamana aceasta este una destul de importanta din toate punctele de vedere si extrem de periculoasa . 

 

Vineri se inchid contractele standartizate la marile burse . Este normal ca in aceasta perioada sa apara si stiri care sa testeze pietele dupa inchiderea contractelor si anume o testare nu a speculatorilor mici dar a celaor care au o strategie mai lunga adica de 6 luni min . 

 

Pietele sunt sub presiune enorma fiindca acum o sa fie initiate tranzactii pentru urmatoarele 6 luni. Aici ne intalnim cu speculatorii de 6 luni de 3 luni si de 1 luna  plus ajustarea tranzactiilor de 1 an . Acesta luna in general dupa calmare contureaza trendurile pe 6 luni innainte .

 

De ex . Indicii o sa scada de fiecare data daca piata o sa mearga ascendent in luna 6  , asta daca nu se intalneste situatia unei schimbari de trend , dar ea se vede cu o consolidare undeva o luna in plus fata de situatia in care se afla  pe moment piata cand se inchid standartizatele . 

 

Valutele daca sunt in topuri isi inverseaza trendul si la fel scad innainte de aceasta data ca sa creasca impulsiv si sa faca ultimul top si apoi sa se intoarca  acelasi rationament este si in minime . 

 

Daca am vb de situatia actuala la EURUSD de ex acest instrument a fost prins intr-o miscare destul de complicata fiindca este o zona neutra din cauza ca a pierdut destul de mult potential din cauza problemei Cipriote si acum a primit si lovitura QE de la americani . 

Daca am vb tehnic EURUSD este gata sa plece ascendent cu toate ca este dinnou in presiune si cu toate ca poate corecta adanc acest trend ascendent care a fost inceput . Faptul ca el a existat deja innainte de aceste declaratii si in apropierea inchiderii contractelor standartizate arata ca piata este totusi dispusa sa cumpere EUR si ca aceasta miscare descendenta este doar o fluctuatie a unei stiri plus inchiderea standartizatelor . 

 

Conclizie , chiar daca suportul de la 1.3180 o sa fie spart si piata o sa coboare catre 1.3000 EUR ramane bun de cumparat pe termen lung . Dar cele mai bune oportunitati sunt cele sub nivelul psihologic de 1.3000 si anume cele din zona lui 1.2950-1.2900 . 

 

Va urez succes ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu se bate nimic cap in cap...

 

Daca tu vrei sa cumperi ceva care stii sigur ca va costa mai mult peste 72 ore si 30 de minute si nu doar tu ci toata lumea stie ca va costa mai mult decat costa azi, ce ai sa faci? Ai sa astepti 72 de ore si 29 de  minute inainte de a cumpara obiectul spre al vinde un minut mai tarziu sau vei cauta sa intri in posesia obiectului cat mai repede spre a te asigura ca nu vei fi lasat la urma? Chestii de clasa intai pe bune. Daca toata lumea e sigura ca ceva va fi mai scump maine pretul va fi mai scump azi si maine va stagna (in ceea ce priveste instrumentele speculative cel putin). Deci e normal ca nimeni sa nu astepte un an cat crezi tu ca ar trebui asteptat.

 

Apoi QE nu va disparea peste un an. Va disparea in trepte urmand sa fie redus total pe la jumatatea anului urmator. Asta depinde insa si de alte date economice. Daca economia sta pe loc s-ar putea sa vedem QE pentru ceva mai mult timp. Daca economia merge qe-ul va disparea treptat. Ce va fi insa peste o luna, doua, trei etc nu stiu sa iti zic si aproape nimeni nu stie. Ideea e ca am avut un fomc asa cum l-am avut si pretul nu a reactionat deloc surprinzator. Daca peste o saptamana pretul va fi in ala directie, vom discuta atunci care-i treaba. Decomadata asta avem.

 

Si apropo reactiile astea exista in piata inca decat a inceput Ben misiunea de salvare. E cum spunea cineva una dintre marile ironii ale politicii monetare americane. Cand Ben zice ca economia creste bursa scade. Cand Ben zice ca economia sta prost bursa creste. Asta se intampla inca de prin 2009-2010. S-au distrat alde Zerohedge cu glume pe seama asta pana n-au mai putut.

 

Criodi, tu ma faci prost pe fatza! Daca e ceva care sa-mi displaca cel mai mult, atunci e autosuficienta si aroganta! Si te contrazici si singur in replica ta!

 

TOATA lumea STIE ca QE3 urmeaza sa se termine! Pretul nu a reactionat surprinzator, dar a luat-o razna de tot! Asta e o reactie in lant, e panica, e efect de turma!

 

Vom vedea ce va urma zilele astea, daca schimbarea asta e un nou trend sau a fost doar o panica generalizata! Marimea si amplitudinea miscarii, ma duc cu gandul ca pietele stau pe un butoi cu pulbere!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Din The Economist, niste link-uri catre comentarii economice legate de Ben Elicopterul si planul lui de zbor. TODAY'S recommended economics writing:

 

Trans-Atlantic trade and its discontents (New York Times)

Bernanke and markets (Alphaville)

A potentially tragic taper (Paul Krugman)

Global monetary policy and the Fed (Stephanie Flanders)

 

Offtopic

Livium, imi pare rau ca ai luat mesajul meu ca pe o insulta, chiar nu era asta scopul meu.

 

PRO TIP: Data viitoare cand ti se pare ca ceea ce un trader iti explica sunt chestii pe care le cunosti deja si care sunt mult sub tine, nu te simti ofensat, ci simte-te avantajat. Vei tranzactiona la un moment dat impotriva acelui trader si fiind mult mai informat ca el tu vei fi cel care va iesi pe profit si ii vei lua banii. (asta bineinteles daca nu cumva ti-ai supraestimat initial abilitatile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din The Economist, niste link-uri catre comentarii economice legate de Ben Elicopterul si planul lui de zbor. TODAY'S recommended economics writing:

 

Trans-Atlantic trade and its discontents (New York Times)

Bernanke and markets (Alphaville)

A potentially tragic taper (Paul Krugman)

Global monetary policy and the Fed (Stephanie Flanders)

 

Offtopic

Livium, imi pare rau ca ai luat mesajul meu ca pe o insulta, chiar nu era asta scopul meu.

 

PRO TIP: Data viitoare cand ti se pare ca ceea ce un trader iti explica sunt chestii pe care le cunosti deja si care sunt mult sub tine, nu te simti ofensat, ci simte-te avantajat. Vei tranzactiona la un moment dat impotriva acelui trader si fiind mult mai informat ca el tu vei fi cel care va iesi pe profit si ii vei lua banii. (asta bineinteles daca nu cumva ti-ai supraestimat initial abilitatile)

Ok, Criodi, am inteles, trebuie sa ai ultimul cuvant! 

Hai sa lasam lucrurile astfel: eu sunt un trader incepator, accept cu bucurie si placere sa fiu atentionat cand gresesc, dar nu imi place sa fiu luat de sus! Raman utilizator al acestui forum.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Dupa ce de curand Ben Elicopterul si-a prezentat mandru planul de zbor evident ca toti ceilalti mari piloti de banci centrale s-au grabit sa isi dea si ei pe fata propriul jurnal de zbor.

 

Astia la est sau dovedit insa ceva mai evazivi si mai dovish caci deh, nivelul rahatului pe batranul continent e mai degraba in crestere si nu in scadere. Draghi cica va tine ratele la nivelul actual sau mai jos "for an extended period of time" iar aia de la BOE cica vor avea si ei grija sa prezinte un plan de zbor (forward guidance) la intalnirea din august. Noul tovaras Carney foarte dovish si el. Ca urmare, lira si euroiul si-au luat-o urat in freza astazi. Sper ca n-ati prins miscarile astea cu pantalonii in vine. Macar long sa nu fi fost daca short n-ati prins.

 

Alphaville are niste articole pe tema. Pe  parte de euro http://ftalphaville.ft.com/2013/07/04/1557332/forward-guidance-is-contagious-and-the-ecb-has-caught-it/ iar pe parte de lira http://ftalphaville.ft.com/2013/07/04/1557212/krona-post-the-first-carney-val/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.