Sari la conținut

Rezultate dupa 7 luni


Postări Recomandate

Salut.

 

In ultimele 7 luni, aplicand constant o strategie ce implica o singura tranzactie zilnica, am obtinut urmatoarele rezultate:

 

Ianuarie: -90 pips

Februarie: +45

Martie : +330

Aprilie: +240

Mai: +30

Iunie: -60

Iulie: +230 pips

 

Total: +725 pips

 

Am lucrat pe un cont Oanda la sume mici. 

 

Acum intrebarile mele: vi se pare o constanta indeajuns de buna incat sa trag concluzia ca e intr-adevar un "sistem" ? Sa fie doar o intamplare ?

 

Astept parerile voastre..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imack1453

 

Dupa parerea mea, nu cred ca e relevant sa ne arati un statement. Eventual fa-ti un cont de myfxbook si de acolo spune-ne cateva detalii statistice, caci la libera interpretare a noastra nu are niciun sens si iti vei manca nervii si rabdarea cu unii din noi, de pe aici.

 

Mult succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

700 pipsi in 7 luni inseamna 100 pipsi pe luna la 25 zile avem 4 pipsi pe zi. daca ai >5$/pip merita.

dar ce te faci daca numai merge jucaria peste 3 luni si o sa ai -4 pipsi/zi?

 

Problema asta cu media care coboara sub zero - cred ca se aplica la orice sistem. Iar despre cat merita sau nu, proprietarul stie cel mai bine daca merita in functie de veniturile sale, cheltuieli si filosofia sa cat priveste banii si implicit profiturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimele 7 luni, aplicand constant o strategie ce implica o singura tranzactie zilnica, am obtinut urmatoarele rezultate: Total: +725 pips

Am lucrat pe un cont Oanda la sume mici. 

Acum intrebarile mele: vi se pare o constanta indeajuns de buna incat sa trag concluzia ca e intr-adevar un "sistem" ? Sa fie doar o intamplare ?

Numarul minim de tranzactii necesare pentru a trage concluzii asupra unui sistem este de 33 tranzactii (1/3%=1/0.03=33), unde 3% este eroarea standard.

 

In cele 7 luni, numarul total de tranzactii ar fi cam de ordinul a 154 tranzactii (7 luni*22 zile de trading*1 trade=154), superior numarului minim de tranzactii necesare.

 

Cei +725 pips raportati la un numar total de 154 tranzactii dau o medie de aproape +5 pips/trade. Daca pips-ii sunt la a 5-a zecimala (1pips=0.00001), la un spread la Oanda de 12 pips/trade si la un profit mediu de +5 pips/trade, se castiga in medie la o tranzactie mai putin de jumatate din spread-ul platit, ceea ce NU poate fi deloc multumitor !

 

Morala : Multumitor ar fi ca factorul de multiplicare sa NU fie mai mic de 1/2 din spread ca in exemplul de fata (+5 pips/trade), ci sa fie cam de 10 ori spread-ul, adica un +120 pips/trade !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@imack1453

 

 

Ai reusit sa faci o chestie care face diferenta intre traderii care fac bani si cei care nu fac bani (singurele tipuri de traderi care exista  :D )

 

O SINGURA TRANZACTIE PE ZI.

 

O medie de 7pips / trade este in general un rezultat extraordinar dupa ce cumulezi cateva mii de tranzactii.

 

Cam in jurul a 5-7 pips/trade se invarte statistica.

 

Daca continui abordarea cu o singura tranzactie pe zi vei avea o sansa.

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.