Sari la conținut

Hai sa construim un Holy Grail EA


Postări Recomandate

Buna, as vrea sa construiesc un EA de tip Holy Grail.Dupa multe simulari si calculatii statistice miam dat seama ca:

  • Numai un EA mecanic cu un takeprofit si un stoploss fix poate supravietui pe termen lung.Asta inseamna ca trebuie sa aiba acelasi TP si SL la fiecare trade pe care o face (in pipsi).Ex: 10 pip SL si 30 pip TP la toate tradeurile,pe o pereche,fara exceptie.
  • Tradeurile trebuie sa fie mereu macar de un RR de 1,70 : 1, preferabil 2:1  ,daca sistemul are 50% win rate, si asta este o regula stricta,daca e 1,69:1 vom pierde pe termen lung
  • Are nevoie de un sistem cu un win rate macar de 50%, preferabil 55%-60% sau mai mult

Daca vreti sa ma ajutati cu acest proiect,atunci asta aveti de facut:

  1. Gasitimi sisteme, preferabil pe timeframeuri mai mici de 1 ora,si mai mare de 1 min (5min,15 min si 30 min sunt ok)
  2. Sistemul sa aiba o rata de succes de macar 55%  si care sa contina tradeuri care sa nu aiba un RR mai mic de 1,70:1
  3. Sistemul sa fie sistem mecanic,adica sa depinda cat mai putin de deciziile traderului,pana la urma un robot va face tradeurile...
  4. Sistemul sa fie bazat pe indicatoare , si nu pe pivot points sau suport/rezistenta

Cand oi fi gata cu EA-ul o voi posta aici ca totii sa o putem testa si apoi beneficia de el.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ideea lui Proximus e buna, in esenta doar ca poate nu a comunicat prea bine acest lucru. Ce vrea omul sa faca e sa construim cu totii un holly grail, sa punem toti osul la treaba. Corecteaza-ma daca gresesc, Proximus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ideea lui Proximus e buna, in esenta doar ca poate nu a comunicat prea bine acest lucru. Ce vrea omul sa faca e sa construim cu totii un holly grail, sa punem toti osul la treaba. Corecteaza-ma daca gresesc, Proximus.

 

Unde scrie asa ceva? Ideea e a ta , nu a lui. Mai bine v-ati reorienta pe Fondul Vamist. Daca v-apucati de o treaba, duceti-o pana la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In topic scrie: "Hai sa construim..."

 

Eu inca imi desfasor tranzactii pe Fondul Vamist, Apollo. Eu, spre deosebire de altii, am si postat motivele intrarii cu analiza desi in ultimul timp n-am facut, unii n-au facut-o deloc. Oricum scopul fondului este neclar, de-aici si lipsa de motivatie a membrilor de a face ceva constructiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca facem....Insa nu prea vad cum un EA ar recunoaste ce inseamna range ...bazat pe care time frame? Adica "range" pentru mine ar insemna un Stoch atasat pe time frame H4, D1 ... iar pentru altii H1 sau M30. Se poate programa asa ceva...setari de genul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.