Sari la conținut

Analiza tehnica - Teoria Elliott wave


ovidiu_gnt

Postări Recomandate

Datorita faptului ca Eur/Usd a crescut peste 1,3571 , datele se complica , insa nu dramatic . In aceste conditii se activeaza rezistenta de la 1,3295 si vom avea doua scenarii posibile , unul prezentat mai sus si altul cu o coborare pana in zona 1,3350 , cu intoarcere catre 1,3900 , ce pare cu fiecare ora care trece mai aproape de realizare . Dupa NFP-ul de astazi , vom avea probabil o clarificare a situatiei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce zici daca ai face o analiza pe lunar la Euro. Sa iei de prin 2000 si pana azi. Ce ar da caderea din 2008 pentru viitor. E de vazut.

Fundamental vorbind, daca nu avem sustinere (infuzie) de fiecare data cand e rau, toata chinuiala de pana acum de sustinere a economiilor nu ar mai avea efect.

 

In consecinta, daca avem infuzie si sa presupunem ca si speculatorii stiu asta, atunci stii ca, de fiecare data cand ai date proaste, vei avea cadere la dolar exact pe ideea asta. Orice date care duc la rau, trebuie contracarate prin infuzie si deci, pica dolarul. 

 

Considerand ca lucrurile merg pe fagasul asta, e logic ca Euro are directie sus si probabil mult mai sus de cat a fost cel mai sus in 2008. Caderile vor fi ca asa merge treaba, speculezi si iesi dar iesirile devin oportunitate de reintrare. A cauta luni de zile caderile e mai greu si mai putin profitabil dovedit chiar de chart.

 

Desigur ca ma refer aici doar la sisteme cu tinte lungi in timp, nu la acele sisteme de trade rapid unde nu conteaza directia generala.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbones

 

Pe graficul lunar , asa cum probabil ca marea majoritate dintre traderi stiu , ne situam pe o corectie , care deocamdata pare a fi valul b al unui zig-zag , dar in acelasi timp poate fi si valul 2 al unui impuls ( insa este mai putin probabil - vom vedea ) . Valul a al acestei corectii a fost finalizat , iar acum ne aflam pe valul b , care este posibil sa depaseasca maximul de 1,6037 , insa nu obligatoriu . Valul a se pare ca a fost un dublu zig-zag ,iar valul b este un plat , asadar aceasta strapungere a maximului este realizabila . Asteptam finalizarea valului c , al acestui plat ( cativa ani buni - a inceput acum 1 an si jumatate si nu avem finalizat nici valul 2 , dar mai avem inca 3 valuri ) si in functie de ce forma va avea valul urmator si pana unde va cobora ( alti ani ) vom sti daca aceasta corectie este un plat sau un alt patern . Insa este foarte mult de asteptat si mii de pips ce pot fi luati . Nu sunt adeptul tranzactionarilor intraday si a speculatiilor pe date economice , insa cred ca este putin probabil sa faci o analiza corecta pe un TF Monthly ( pe monthly nu se observa ca valul a este dublu zig-zag ) , ai nevoie uneori sa intri in amanunt , eu unul cred ca un TF de 1H sau 4H este rezonabil , dar este doar o opinie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea cel mai relevant grafic este graficul Daily. Pentru majoritatea traderilor acesta ar trebui sa fie cel mai relevant (in plus pe acest time frame au relevanta si forma candlestick-urilor). Astfel se poate tranzactiona stiri, intraday, scalping, swing etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea cel mai relevant grafic este graficul Daily. Pentru majoritatea traderilor acesta ar trebui sa fie cel mai relevant (in plus pe acest time frame au relevanta si forma candlestick-urilor). Astfel se poate tranzactiona stiri, intraday, scalping, swing etc...

Nu am dorit sa faca o analiza pe lunar pentru a face trade pe ea, nu e cazul. Ceea ce vroiam sa verific si din alte metode cum e numaratul valurilor este ceea ce cred eu pe analiza situatiei economice, a modului cum se rezolva criza. 

Accentul se pune, asa cum cred ca este si bine, pe infuzie de capital ieftin, spre deosebire de criza din 30" , criza plecata tot din SUA si "exportata" in toata lumea, care a fost "rezolvata" exact invers, adica AUSTERITATE. Stim cu totii ce a urmat in urma acelei decizii la nu mai putin de 10 ani de la inceputul ei. Azi m-as fi asteptat, datorita dezvoltarii tehnologiei informatiei si a transportului in general, ca un eventual razboi mondial sa fi inceput deja. Am avut noroc. Probabil ca e mai profitabil sa ai "muncitori" cu bani in buzunar ce sa cheltuie de cat profit din reconstructie. 

 

Timeframe ul este irelevant in trade, este un sfat de la mine, un retailer care a incercat sa afle raspunsuri la tot ce e legat de trade. Din ce e facut un FF? dintr-un start si un final, nivele, iar intre ele niste maxime. Bun, dar CAND e startul real in FX, il stii? cand e finalul? E oare relevant? Parerea mea este ca nu. Tinem cont ca vorbim de F, nu de actiuni, unde lucrurile difera mult.

FX ul este o piata imensa ce nu se compara cu o actiune in particular.  Nivelul unei actiuni poate fi multat muuuult mai usor ca nivelul Euro USD. E deajuns ca un Fond sa speculeze serios, pe piata si in media, si nivelele se misca serios si profibabil. In FX ai in fata Banci, Fonduri si Tari. 4 5 Miliarde zilnic, asta era valoare de prin 2010, azi nu mai stiu, probabil cu mult mai mult datorita FED.

Deci, TimeFrame este o iluzie. Ce este real este ca pretul face maxime si minime pe ABSOLUT toate TF urile. Tot ce e diferit este modul de comprimare in candele sau bare legate de "cand incepe si cand se termina comprimarea"

Daca sistemul tau merge pe Daily si eu pun un TF pe 1 min dar pot sa vad ca tine, pe distante mari in timp ari fi identic, doar ca tu vezi 10 candele iar eu echivalentul in minute pentru 10 zile.

FX ul nu are Start si Stop. Este non-stop, In weekend mai slab dar se misca si iti spun cu siguranta asta. Asa ca, cum faci tu analiza bazata pe candele cand Openul este o Iluzie, ca si Close ul Barei sau Candelei? 

Daca nu intelegi fiecare element in parte cu care vrei sa te joci, e mai complicat, apar intrebari DUPA ce vei avea deziluzii.  Paternurile de bare merg, sau mergeau pe piete linistite, in crestere. Azi suntem inca tensionati fata de ce a fost. Fiecare perioada de trade are caracteristi. Se vede pe chart cu ochiul liber. Uita-te pe Daily intre 2000 si 2008, care era amplitudinea chiar intr-o singura zi, pe medie, adica high low, si ce a fost dupa 2008. Complet diferit. Azi, treaba e mai calma dar nu e identica cu cea de dinainte, inca. Asa ca, paternurile sunt dar sunt ele profitabile azi? si cat vor mai fi daca sunt? Totul se scimba datorita climatului economic. Nu uiata ca nu Chartul muta pretul, ci natura, noi oamenii luam decizii. Pe miscari marunte, da intervine ideea de extrema, poti spune despre un nivel ca "e prea sus" ca sa intru buy. Corect. Dar este pur speculativ si pe termen scurt pentru ca orice nivel in extrema nu este din otel, facut sa nu fie spart. Orice nivel este spart. Pai, daca a fost spart si pretul tot urca, cine oare intra "prea sus"? E clar ca e cineva. Deci, se poate intra buy chiar daca pretul "e prea sus". Pe ce motiv, caci Tehnic nu e bine. Tocmai datorita climatului economic.

 

Deci, TF ul este asa si asa in FX. Pe Apple poate da, nu stiu, dar cu siguranta are mai mare relevanta pentru ca, acolo se deschide piata si se inchide clar, cu ora si secunda, chiar daca exista trade si dupa.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbones

 

Uite cum analizez eu un chart pe piata Forex, de fapt orice chart si orice piata...Adaug, pe Daily, cateva medii mobile bazate pe nr. lui Fibo. Pentru mine, liniile principale de trend sunt aceste medii mobile, in special MA(34). Daca pretul este deasupra (lumanari verzi - deschise la culoare inseamna ca open e mai jos decat close) si ricoseaza din zona MA(34), intru cu ordin de BUY - in principiu incerc sa ma disciplinez sa fac asta la fiecare corectie, adica sunt un swing trader. Dupa anumite reguli, determin daca ne aflam intr-un trend, dupa culoarea lumanarilor anterioare - pentru Daily - iau in considerare aprox. 1 an de istoric d p chart. Daca majoritatea lumanarilor sunt verzi si unghiul mediei mobile arata inspre 12 - 14 o`clock se cheama ca este vorba de trend ascendent si caut sa intru, in special, mai mult "long".

 

Exemplu de chart

 

post-6809-0-92417700-1392063721_thumb.jpg

 

Normal, imi asum riscul si sunt constient ca dupa mai multe swinguri "prinse" va urma si acel swing care va depasi MA(34) ... totul este ca, coroborat cu datele fundamentale intr-un spatiu de timp mediu (4 - 10 zile) sa pot recunoaste ca trendul a incetat si (comform lui Dow ar urma o perioada de range sau incertitudine).

 

Daca se utilizeaza o platforma care ploteaza doar lumanarile corespondente doar celor 5 zile cand - in cazul de fata Forex - piata e deschisa si folosind formatiuni de lumanari (pentru comfirmare - nu ca regula generala) de intoarcere (doji etc) eu ma multumesc sa nu am dreptate la ultimul swing si sa le prind pe celelalte...

 

Nu mai intru in alte detalii, ca nu vreau sa plictisesc pe careva.

 

Ce parere ai despre acest sistem? Are viitor?

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e destul de evident ca sistemul va functiona atunci cand exista un trend, si nu in celelalte situatii, nu? Deci cheia e sa il aplici pe o pereche care e inca trending.

 

Parerea mea e ca nu functioneaza, pt ca nu vei stii pe ce pereche sa-l aplici, vei nimeri si unele care tocmai au terminat trendul.

 

Citeste articolul de mai jos. Eu cred ca sistemul tau are fix problema despre care vorbeste el. Un excerpt:

 

 

Note that each period of profitability from a trending market is followed by a period of unprofitability from a consolidating or choppy market. Additionally, the loss recorded during a non-trending market equals the profit from the preceding trending market.

 

The Efficient Profit Hypothesis recognizes that most traders make money during trends, and relinquish those profits when markets range. The few traders who are consistently profitable don’t outperform their peers on the trends, but they tend to lose less during the subsequent consolidation. The trick lies in knowing when to take a break from trading and when to re-enter the markets.

 

The Efficient Profit Hypothesis suggests applying trend-following strategies only after all of the profits from the previous trend have been erased. You may miss some trends, but you should also expect to spend less of your time battling difficult, meandering markets.

 

 

http://www.oanda.sg/analysis/commentary/the-efficient-profit-hypothesis

 

Articolele lui sunt geniale. Recomand sa le cititi pe toate, desi sunt un pic mai tehnice (vb mult despre volatilitate, aia stiintifica din optiuni). A prevazut perfect explozia de anul trecut USD/JPY de la 75-80 (are mai multe articole pe tema asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt putine informatii despre sistem ca sa pot sa zic ceva. tu stii cel mai bine. Daca faci bani atunci e super. 
Repet, Candele/Barele mai mult incurca ca sa nu zic de culoare lor. 

 

PS. E creu de spus asta, treaba cu barele pentru ca, toate platformele se bazeaza pe ele dar treaba e ca nu sunt un sistem in sine sau in combinatie cu orice altceva. E complicat de spus asta cand multe sisteme de trade de pe net se bazeaza pe ele, dar poate spune cineva cat de profitabile sunt acele sisteme? Nu. 

 

 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Salut ,

Am asteptat ceva mai mult timp  , pentru a avea confirmarea terminarii trendului ascendent la Eur-Usd . In opinia mea , este necesara trecerea la planul B si abandonarea ipotezei ca trendul descendent este in plina derulare . Prin depasirea valorii de 1,3739 , avem confirmarea acestui fapt . Asadar , in loc de spargerea suportului de la 1,3295 , vom avea o coborare pana in apropierea acelei zone . Cred ca la acest moment se afla in desfasurare valul x al unei duble combinatii ( primul pattern al dublei combinatii a fost zig-zag ) si sunt putine sanse ca un dublu plat sa fie valul x ( eu unul deocamdata merg pe varianta ca este doar valul a , al unui plat ) , insa vom vedea evolutia viitoare si sunt posibile modificari . Aceasta dubla combinatie ce se afla in desfasurare , este valul b , al unui plat ( valul a este plat cu b slab si c alungit ) , ceea ce ne duce cu gandul la faptul ca trendul ascendent nu a luat sfarsit , indiferent daca vom avea sau nu o strapungere a maximului de 1,3892 , dar deocamdata asteptam coborarea spre 1,3300 .

Spor la pipsi !

post-3630-0-79832200-1393491011_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.