Sari la conținut

Analiza tehnica - Teoria Elliott wave


ovidiu_gnt

Postări Recomandate

Va salut,

Cam asa vad eu o analiza a teoriei valurilor. Cartea ( Mastering Elliott Wave ) trebuie tradusa in totalitate si dupa aceea trebuie parcursa pas cu pas ( parerea mea ).

Atasez un exemplu cu analiza la eurusd. Ce am atasat eu acum nu este inca trecut prin toate capitolele care in totalitate sunt 12. 

 

Precizez ca sunt la inceput cu teoria.

post-2700-0-30975600-1396179639_thumb.png

post-2700-0-33294000-1396179654_thumb.png

post-2700-0-88729000-1396179675_thumb.png

Analiza eurusd weekly plot.docx

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

Din cate se pare, ai mers pe un impuls terminal la aceasta miscare ascendenta. Daca ar fi impus terminal, obligatoriu va fi retras in totalitate. In aceasta situatie, care a fost logica plasarii unui ordin de cumparare la mijlocul miscarii descendente? Ai toate sansele sa iti fie executat SL-ul.  In momentul in care vei ajunge la capitolul 8, vor apare patternurile complexe (nonstandard) si atunci vei descoperi ca ceea ce ai considerat un impuls terminal, poate fi o tripla combinatie. Impulsurile terminale le gasesti foarte bine explicate la capitolul 11, insa pot aparea erori la retragerile fibonacci.

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ovidiu_gnt

Acel ordin buy limit a fost pus impotriva trendului, asa este, dar am vrut sa vad daca acolo intoarce un pic piata, cea ce sa si intamplat de altfel. A fost o miscare de vreo 80 pipsi. Am mers pe ideea de impuls terminal deoarece respecta in totalitate ( aproape ) toate regulile pe care le-am parcurs eu ( pana la capitolul 7  inclusiv ). 

Intrebarea mea pentru tine este: Tu aplici toate regulile de la capitolul 1 pana la capitolul 12 ?

Nu am vazut aici discutii referitoare la capitolul 3. Ai aplicat regulile din capitolul 3 ?

Alta intrebare este: Cum plotezi tu datele din piata ? Cum iti rezulta tie valurile ? Ce este un val ?

 

Mult succes, 

 

P.S Ai dreptate terminalul trebuie retras in totalitate. Dar daca nu-l retrage sau mai bine zis urmatoarea miscare dupa terminal ( miscarea in care suntem acum ) retrage incet si intr-un timp mai mare decat terminalul, asta inseamna ca suntem intr-un mare buy si toti o sa ia teapa pentru ca ia pozitii de short. 

Ha ha ha, dupa ce imi voi insusi la perfectie teoria o sa traduc si teoria Gann care o voi folosi la posibile intoarceri. Gann foloseste foarte bine timpul. Timpul in trade este crucial pentru mine. Am vazut cum este. Iti da semnal 100 %.

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Barbones

Da, exact 100 % semnal sigur. Fii atent, un exemplu simplu. Uitate la un grafic la H4 si cauta un segment ( val ) violent. Apoi cauta miscarea imediat dupa acel val. Aici mai este de discutat urmatorul aspect: valul 1 de care vorbesc eu acum ( valul violent ) trebuie sa aiba acelasi grad cu urmatoarea miscare.

De asta spun, ca este important sa plotezi datele din piata si sa efectuezi trasajul, astfel rezultand monovaluri. 

In fine, daca urmatoarea miscare consuma mai mult timp decat cea anterioara si presupusa de mine a fi valul 1 ( violent ), este 100 % sigur ca te afli intr-o corectie si ca urmeaza o miscare in aceeasi directie cu prima.

 

Cam asta este in mare, dar conteaza foarte mult si in ce patern te afli, cum integrezi acel patern in graficul mare ( Daily, Weekly etc.. )

Sunt multe, multe de spus......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

Daca ar fi fost val terminal, intoarcerea de la 50% nu cred ca ar fi existat (oricum nu ar fi fost asa mare). Probabil timpul pentru acest val, va fi mai mic decat pentru cel aterior, insa nu cred ca va fi retras in totalitate. Parerea mea este ca face parte dintr-un triunghi contractiv running (valul a este cel mai mare,iar valul e va fi cel mai mic).

Referitor la aplicarea tuturor regulilor, este destul de dificil sa mergi "ca la carte". Multe sunt notiuni pur teoretice, care in practica nu se potrivesc. Am incercat sa respect regulile si la un moment dat "se rupe filmul". Vei vedea in capitolele urmatoare, modelele teoretice ale combinatiilor si pot spune dupa aproape 4 ani de EWA, ca vei gasi foarte rar respectate proportiile scrise (si aici nu ma refer la + cativa pips, ci foarte multe procente).

La determinarea valurilor, este mult de discutat. Fiecare pattern, are specificul lui, te ajuta foarte mult liniile de trend trasate asa cum scrie Neely. Atunci cand gresesti (si asta se intampla destul de des pana se ajunge la confirmare), de fiecare data trebuie o noua renumerotare, uneori fara a avea 100% siguranta valului respectiv ( valul 4 retrage valul 3 peste 61,8%, val 5 esuat, val b in zig-zag invizibil, val x invizibil s.a.m.d).

Important este sa ai rabdare atunci cand esti in ceata, cand ai "identificat" un pattern, dar culmea piata se misca total diferit de cum te asteptai tu si sa o iei de la capat.

Cu timpul, ai dreptate in proportie mare, este foarte important, insa nu exista o corelatie clara intre valurile unui pattern. Nu stiu despre teoria Gann, dar la fel ca @barbones, parca 100% este totusi prea mult.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ovidiu_gnt

Ai dreptate cu 100 %, m-am exprimat gresit. Vreau sa ma refer ca ai o siguranta mare la intrare ( iti da incredere ) atunci cand timpul este mai mare decat al valului anterior.

 

Multumesc pentru raspuns,

Ne auzim,

 

Cu respect,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

Poate pare ciudat, dar sa stii ca sunt 50% sanse sa iti execute SL, insa nu vei pierde si ai sansa sa plasezi de mai sus. Este posibila o urcare si asta iti va trage un semnal de alarma asupra metodei pentru timp. Daca vom avea strapungerea suportului de 1,3722 si apoi 1,3704, atunci directia va fi 1,3600-1,3550 sau poate chiar mai jos. Daca liniile pe care le-ai trasat, sunt conform cartii, atunci inseamna ca "s-a rupt filmul". Dupa finalizarea trendului descendent voi plasa graficul cu numerotarea. Poate intre timp termini si capitolele celelalte si ma poti corecta.

Spor la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot am vorbit de necesitatea, de a intra pe TF foarte mici pentru a intelege anumite miscari ale pietei, astazi vin cu un exemplu (care sper sa fie corect). Figura 1, privita in ansamblu ne arata o miscare descendenta. Asa cum am numerotat eu, se poate observa, ca valurile a si b ale unui val plat au fost finalizate, la acest moment aflandu-se in desfasurare valul c. Deasemenea primul val al acestuia, i, este finalizat, dupa care avem o miscare ce pare a nu respecta nicio regula. Dar oare sa fie chiar asa? Pentru a vedea despre ce este vorba, vom apela la TF de 1 min. si obtinem un plat cu val b puternic si c esuat( Fig.2), dupa care miscarea continua trendul descendent. Trecem pe TF de 15 min, pentru a observa miscarea in ansamblu si descoperim, ca nu este haotica si daca va continua asa cum am trasat urmatoarele valuri, vom obtine un double three running, de toata frumusetea( Fig.3), iar miscarea ce va urma va avea amplitudinea orientativa de 261,8% din valul i. Poate ca pare plictisitor, de fapt este si enervant atunci cand nu stii ce traiectorie ia piata, dar satisfactiile sunt pe masura la finalul asteptat.

Spor la pipsi !

post-3630-0-12656000-1396854599_thumb.jpg

post-3630-0-61237700-1396854610_thumb.jpg

post-3630-0-23545500-1396854621_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.