Sari la conținut

Offtopic universal


Apollo

Postări Recomandate

Criodi prin iarna ne amenintati ca pe la primavara o sa vedem UN STATEMENT cu ce s-a intamaplat in contul tau in primul trimestrului 1 din 2014. 1 Aprilie a trecut.

 

Mai vine statemtntul sau ...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar 4% din români ştiu să răspundă corect la trei întrebări simple de finanţe personale

 

http://www.zf.ro/zf-24/doar-4-din-romani-stiu-sa-raspunda-corect-la-trei-intrebari-simple-de-finante-personale-12324353

 

 

Vai de steaua ta Românie!

 

Asta explica de ce Romania e pe sfarsitul listei de GDP pe persoana din UE, din pacate populatia generala habar nare cum se fac banii.Desigur metoda cea mai usoara si eficienta e prin investitii suplimentare care sa suplimenteze venitul general al unei persoane, ca nu toti ajung sa fie full time investors sau traderi. Toti stim ca din salarii nu poti lua Lamborghini, dar cu metoda BUY & HOLD a lui Bufett, macar ajungi sa ai ceva bani economisite pana ajungi pensionar (daca te pricepi atunci posibil cateva milioane de €).

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o stire si mai trista: http://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/reportaj-zf-studentii-de-la-finante-fata-in-fata-cu-bursa-viitorii-ceo-si-cfo-nu-stiu-mai-nimic-despre-piata-de-capital-12142121

 

Studenţii de la Finanţe, faţă în faţă cu bursa: viitorii CEO şi CFO nu ştiu mai nimic despre piaţa de capital

 

Niciunul dintre ei nu ştia câte companii sunt listate la bursa din Bucureşti şi nici ce sunt fondurile mutuale. Nu auziseră de Mark Mobius, gurul pieţelor emergente, şi nici de Warren Buffett, printre cei mai respectaţi investitori din lume.

 

Dar stim cu toti cum se face facultatea la noi...

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o stire si mai trista: http://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/reportaj-zf-studentii-de-la-finante-fata-in-fata-cu-bursa-viitorii-ceo-si-cfo-nu-stiu-mai-nimic-despre-piata-de-capital-12142121

 

Studenţii de la Finanţe, faţă în faţă cu bursa: viitorii CEO şi CFO nu ştiu mai nimic despre piaţa de capital

 

Niciunul dintre ei nu ştia câte companii sunt listate la bursa din Bucureşti şi nici ce sunt fondurile mutuale. Nu auziseră de Mark Mobius, gurul pieţelor emergente, şi nici de Warren Buffett, printre cei mai respectaţi investitori din lume.

 

Dar stim cu toti cum se face facultatea la noi...

Pai nu vreau sa critic facultatile si educatia din tara dar eu cred ca traderii si investitorii adevarati "nu cresc pe copaci" , asta inseamna ca nu poti invata meseria cu metode teoretice cum te invata la facultati, altfel toti absolventii noi ar fi o armata de miliardari.Pun pariu ca nici o facultate financiara din lume nu pune studentii sa tranzactioneze pe piete, ceea ce e o greseala grava.

 

Te fac sa memorizezi toate teoriile economice si financiare care au existat vreodata (majoritatea lor a fost deja inlocuit cu ceva mai bun) si "at the end of the day" nu esti cu nimic mai istet decat ai fost inainte.

 

Asta e o meserie ce se invata cu practica si nu cu tocirea.Si pun pariu ca daca au pune studenti si profesorii la fel si lear da un cont de sa zicem 100$ fiecaruia , pe long term nici unul nici macar profesorii nu au fi profitabili, pentru ca poate ca sunt oameni foarte educati , si experti in toate aspectele financiare dar cum am zis mai devreme fara practica, no chance.

 

Apropo, n-am mai vazut nici un profesor academic sa fie un investitor/trader reusit, majoritatea lor nu a investit/tranzactionat in viata lor, oare de ce ? :D

 

Ce rost are sa fii doctor academic in finante si sa nu tranzactionezi in viata ta nici macar un singur instrument :))=))

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trading-ul se si invata. Quantii dupa ce termina facultatea se angajeaza la banci si hedge-funduri si fac trading acolo. Si crede-ma, au mult mai mult success decat un trader de retail tipic.

 

Pt ca da, tradingul din instinct, discretionar nu se invata. Tradingul stiintific insa se poate invata. Si e mult mai profitabil.

 

Jim Simons, a construit unul din cele mai legendare hedge fund-uri din istorie (35% pe an timp de multi ani), si a castigat 12 miliarde $ din trading. E un profesor de matematica. A predat si dupa ce s-a imbogatit din trading. Stiu ca te refereai la profesori de finante, dar stai linistit, sunt si din aia foarte profitabili, dar nu atat de faimosi. Doar pe pile si relatii poti investi la el in fond. E legendar pt ca refuza sa accepte fonduri de la oricine.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/James_Harris_Simons

 

In stainatate facultatile te pun sa faci trading. Chiar Criodi ne spunea cum la facultatea lui financiara din UK aveau acess la terminale Bloomberg.

 

Uite aici poze cu trading floor-urile din diverse facultati financiare:

https://encrypted.google.com/search?tbm=isch&safe=off&q=university%20trading%20room

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ltbeErkPM-w

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trading-ul se si invata. Quantii dupa ce termina facultatea se angajeaza la banci si hedge-funduri si fac trading acolo. Si crede-ma, au mult mai mult success decat un trader de retail tipic.

Nu am zis cu nici un cuvant ca traderii retail sunt maestrii pietelor, ca toti stim cifrele, majoritatea va pierde mereu.Dar nici majoritatea studentilor nu ajung sa fie miliardari, succesul e doar o exceptie in aceasta afacere :)

 

 

Pt ca da, tradingul din instinct, discretionar nu se invata. Tradingul stiintific insa se poate invata. Si e mult mai profitabil.

 

Aici nu sunt sigur la ce te referi, ca cuvantul "stiintific" ma confunda.In primul rand tradingul nu e o stiinta, ci o arta, cu exceptia HFT-lor ca acolo intradevar scalparea pe milisecunde necesita un algoritm solid.

 

Dar in rest, daca tranzactionezi pe H1, cuvantul "stiintific" va insemna un sistem banal cu indicatoare sau un EA, ceea ce e nu mi se pare prea profitabil , si aici stii la ce ma refer :))

 

 

im Simons, a construit unul din cele mai legendare hedge fund-uri din istorie (35% pe an timp de multi ani), si a castigat 12 miliarde $ din trading. E un profesor de matematica. A predat si dupa ce s-a imbogatit din trading. Stiu ca te refereai la profesori de finante, dar stai linistit, sunt si din aia foarte profitabili, dar nu atat de faimosi. Doar pe pile si relatii poti investi la el in fond. E legendar pt ca refuza sa accepte fonduri de la oricine.

 

Sunt si exceptii, dar majoritatea profesorilor nu cred ca sunt traderi reusiti, altfel de ce ar mai fi profesori cand pot sa fie full time traderi?

 

 

In stainatate facultatile te pun sa faci trading. E foarte normal, nu e deloc o greseala. TU practic spui ca studentii la medicina nu ar trebui sa faca practica, si cei de la constructii sa nu construiasca nimic in facultate.

 

Si te contrazici pe final. Spui la inceput ca ar fi o greaseala sa faci trading practica in facultate, dar la final spui ca ce rost are sa fii doctor in finante fara practica.

 

Chiar Criodi ne spunea cum la facultatea lui financiara din UK aveau acess la terminale Bloomberg.

 

Nu , am zis ca e o greseala foarte mare sa nu pui studentii la tranzactionat, citeste postul incaodata ca ai inteles gresit.

 

Bineinteles ca practica, tradingul in facultati e beneficiar, ca meseria se bazeaza pe experienta si nu pe cunostiinta.

 

Dupa parerea mea toate facultatile din lume ar trebuii sa aiba un parteneriat cu un broker si asa brokerul ar fi promovat de facultate dar si facultatea ar avea un mijloc de practica.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand spun trading stiintific ma refer la abordare.

 

Adica emiti o ipoteza despre un sistem de trading care ar putea functiona, ii faci backtest, masor parametrii statistici, il rulezi pe live, masori rezultatele si cum difera de predictii, si tot asa.

 

Asta include lucrul cu date de calitate, verificate, ...

 

In interviul asta un quant explica mai in detaliu cum abordezi problema tradingului stiintific. Gasirea unui "semnal" e doar o parte mica a problemei, din pacate cam singura pe care o abordeaza un trader retail care incearca sa faca asta.

 

Cartea asta explica mai in detaliu procesul. Spre deosebire de majoritatea cartilor de trading, e scrisa de un baiat care a construit singur o firma de trading proprietar (HFT) si a castigat multe milioane din asta, si inca mai castiga.

 

http://www.amazon.com/Inside-Black-Box-Quantitative-Frequency/dp/1118362411

 

Uite-l aici la lucru, la sediu :)

 

 

HFT inseamna si scalparea la 5 min, nu doar la milisecunda.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand spun trading stiintific ma refer la abordare.

 

Adica emiti o ipoteza despre un sistem de trading care ar putea functiona, ii faci backtest, masor parametrii statistici, il rulezi pe live, masori rezultatele si cum difera de predictii, si tot asa.

 

Asta include lucrul cu date de calitate, verificate, ...

 

In interviul asta un quant explica mai in detaliu cum abordezi problema tradingului stiintific. Gasirea unui "semnal" e doar o parte mica a problemei, din pacate cam singura pe care o abordeaza un trader retail care incearca sa faca asta.

 

 

Cartea asta explica mai in detaliu procesul. Spre deosebire de majoritatea cartilor de trading, e scrisa de un baiat care a construit singur o firma de trading proprietar (HFT) si a castigat multe milioane din asta, si inca mai castiga.

 

 

 

Uite-l aici la lucru, la sediu :)

 

 

HFT inseamna si scalparea la 5 min, nu doar la milisecunda.

Ok poate e viabil tradingul algoritmic, dar tre sa ai resursele si cunostiintele potrivite.Nu includ HFT in acest grup fiindca cum zice omul, ei doar exploateaza lag-ul interbancar.Ci ma refer la TF sa zicem mai inalt sau egal cu M5.Dar daca tranzactionezi dupa acest model circular (PLANNING->BACKTEST->FORWARD TEST->FAIL->PLANNING...)

atunci profitul tau e la mila pietei, daca piata decide ca isi va schimba structura in fiecare 5 minute din trend in reversal sau invers, atunci nu vei avea mult succes.

 

Si inca nu am vazut nici un trader quant, dar nu HFT , care a facut o avere asa.Poate exista dar se ascund bine de public :)

Eu admit ca nu am nici cunostiintele si nici resursele necesare pentru tradingul algoritmic, am incercat asta 2 ani de zile si nam gasit nimic util cu care sa lucrez.De asta mi-am schimbat perspectiva si acum folosesc numai metode discretionare, desi e greu sa scap de mentalitatea lineara de programator, caci cand e vorba de tradingul real asta e ultimul lucru de care ai nevoie.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proximus, ceea ce ai incercat 2 ani de zile a fost doar sa creezi un EA profitabil din semnale date de diversi indicatori traditionali. Cand vei face primul tau EA care sa poata monitoriza cel putin doua timeframe-uri, cred ca s-ar putea sa-ti schimbi perspectiva.

 

Uitasem : si cand vei invata sa transpui conditii in reguli clare automatizate.

Deocamdata singurii care par sa promita la capitolul programare de pe forumul asta sunt Criodi si Mangusta, -  exclud pe theSeer care mai scoate cate un tipat din Joi in Paste pe aici  - si tare mi-ar placea sa vad ce le poate capul amandurora dandu-le fiecaruia cate un proiect complex de facut. :)) . Pe Mangusta mai ales as vrea sa-l stresez tare rau , am o "afinitate" (contrar) aparte pentru el datorita pesimismului sau in forex  :pirate: .

 

N-am specificat : contra cost, evident.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.