Sari la conținut

EUR/USD


Apollo

Postări Recomandate

Salut,

 

Esti sigur ca ai numerotat bine ? Din cate mi-aduc aminte , valurile nu trebuie sa faca overlap iar la tine 4 face overlap cu 2.

 

M-am gandit intr-adevar la un impuls terminal. Acum vad ca a luat-o un pic in sus si a trecut de nivelul de 61.8 din valul A si a trecut si de 1.3650. Eu cred totusi ca o sa o ia la vale. Poate ca valul B pe care l-am presupus flat va fi pana la urma un impuls terminal. S-ar putea atunci ca acest val sa fie valul 5 din patternul mai mare. Daca nu trece de 1.3830 atunci va fi un impuls nereusit si atunci acesta va fi retras in intregime, adica pretul va cobori pana la 1.2750.

Daca valul 4 nu s-a terminat, atunci ma gandesc ca se va forma si un val C care se va duce in jos destul de mult.

 

post-6644-0-50261300-1386270605_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Se pare ca trendul ascendent inceput in iulie 2013 este supus riscului de a fi schimbat.Aceasta presupunere se bazeaza pe neputinta ultimului swing high de la nivelul 1.33(1.34)de a sparge topul format la 1.38 care totodata pare sa lase in urma o succesiune fractalica a unei formatiuni de tip double top (1.3670-1.38; 1.34-1.38).Acestea fiind spuse,in conditiile unui posibil trend descendent,desi nivelul 1.34 reprezinta ultimul nivel de suport al trendului ascendent,el nu ar trebui sa opuna o rezistenta considerabila urmand ca scaderea sa intampine dificultati abia in zona 1.32.

post-6646-0-38145900-1390025619_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scenariul 2

Ca urmare a incercarii esuate de a stabili o baza la 1/2 din ultimul swing up se pare ca trendul ascendent inceput in iulie 2013 este supus riscului dupa ce intampina o rezistenta puternica la 1.38 .Confirmarea schimbarii de trend va veni o data cu depasirea nivelului 1.34, urmand ca zona 1.32 sa confirme validitatea strapungerii.Nu exclud posibilitatea formarii unui range(posibil triple top)intre nivelele 1.34-1.38 care totodata continua sa mentina conditiile bullish din piata avand in vedere iportanta majora a zonei 1.34(1.345)de care depinde soarta acestui trend(vezi grafic saptamanal cu strapungeri false si reversal week)desi majoritatea se vor grabi sa tranzactioneze acest posibil double top (atentie la confirmarea acestui pattern ce nu vine decat odata cu strapungerea valida a pragului mai sus mentionat)ce poate fi doar o capcana intinsa de catre smart money.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca trendul ascendent inceput in iulie 2013 este supus riscului de a fi schimbat.Aceasta presupunere se bazeaza pe neputinta ultimului swing high de la nivelul 1.33(1.34)de a sparge topul format la 1.38 care totodata pare sa lase in urma o succesiune fractalica a unei formatiuni de tip double top (1.3670-1.38; 1.34-1.38).Acestea fiind spuse,in conditiile unui posibil trend descendent,desi nivelul 1.34 reprezinta ultimul nivel de suport al trendului ascendent,el nu ar trebui sa opuna o rezistenta considerabila urmand ca scaderea sa intampine dificultati abia in zona 1.32.

 

Da. Dar  se intampla deseori sa se faca stop hunting si apoi pretul sa-si reia directia de unde a rejectat. De exemplu nu ar fi exclus un 1.3460 si apoi o urcare brusca in sus. Dupa mine, e posibil sa se faca un stoploss hunt pe minima lui Decembrie si apoi sa avem o urcare hotarata in sus.

 

Acest lucru poate fi verificat usor in istoric in situatii similare celei actuale de la graficul M.

 

post-3825-0-43237400-1390070837_thumb.jpg

 

Mai imi sare in ochi si openul lunii Ianuarie care s-a realizat destul de jos fata de Decembrie ceea ce imi semnifica o acumulare a ordinelor de cumparare.  

 

Situatie similara in 2010.

post-3825-0-13634800-1390071077_thumb.jpg

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei,daca urmarim stopurile marilor jucatori,ele par a fi plasate la 1.31(neavand o strapungere valida a nivelului 1.38 ele nu au fost mutate la 1.33-1.34),ceea ce inseamna ca in aceasta zona se regasesc stopurile(la BE)ale celor care au intrat buy in aceeasi zona cu stop initial la 1.31(posibil traderi de retail).Acestea fiind spuse,declansarea acestor stopuri nu ar trebui sa impinga piata cu mult sub 1.33,presupunerea fiind bazata pe ideea ca volumele acumulate in aceasta zona nu sunt suficient de mari pentru a schimba,prin declansarea lor,directia trendului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.