Sari la conținut

Offtopic


ovidiubenone

Postări Recomandate

Este idea vechiului Offtopic Profesionist- orice, oricat, in limita decentei limbajului!

 

Am intrat pe Offtopic universal care este in grupul lui Apollo- care pe vremuri numea comunist si fascist pe oricine in cerca sa il cenzureze!

 

Ieri Apollo m-a cenzurat de 3 ori in 5 minute- ESTE INACCEPTABIL- dar unii uita de unde au plecat si cand au unu pic de putere isi dau in petec.

 

"Daca vrei sa testezi cu adevarat caracterul unui om: da-i puterea - Abraham Lincoln

Editat de ovidiubenone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Ma gandeam la o strategie, o metoda sa fii profitabil pe termen lung si (probabil) sa te autodisciplinezi in acelasi timp:

 

Intrii in piata forex cu o suma de $250-300, la un leverage de 1:50.

In aceasta situatie: 1 pip = $1.

 

Mai departe ne fixam niste targeturi, fara sa fie batute in cuie, ci sa avem o idee cam pe unde trebuie sa ne situam la sfarsitul fiecarei perioade:

 

10 pip/zi => 50 pip/saptamana => 200 pip/luna

 

200 pip pe luna inseamna $200, cu o investitie de $250-300 - deci profit aproape 100%.

 

In fiecare luna putem reinvesti ceea ce am castigat luna precedenta, astfel luna urmatoare obtinand, evident, un profit mai mare, dupa care putem urma acest model o perioada pana ajungem de exemplu la 1 pip = $10 (aproximativ $2800 la acelasi leverage de 1:50), situatie in care daca obtii 200 pip/luna, ai $2000 in buzunar de cheltuiala.

 

Perioada de care vorbesc, din calculele mele, ar ajunge undeva la 6 luni, poate si mai putin daca ai ceva experienta.

 

Ideea de baza consta in faptul sa urmaresti 10 pip/zi, 50 pip/saptamana, 200/luna, toate in acelasi timp, dar fara sa te simti obligat ca trebuie sa indeplinesti acest target; astfel micsorezi riscul de a intra in tranzactii pe care nu esti sigur.

 

Important de retinut e ca poti obtine 50 pip intr-o zi, dintr-o singura tranzactie, caz in care targetul tau pe saptamana respectiva e realizat. Deci nu trebuie sa faci mii de tranzactii ca sa fii profitabil; poti face 10 intr-o luna si faci acelasi profit, poate si mai mult, pe care il face altcineva cu 100 de tranzactii.

 

Ce parere aveti? :D

Editat de banana_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.