Sari la conținut

ECN forex broker


Marshal

Postări Recomandate

Are cineva cont deschis la un broker forex care sa fie ECN (Electronic Communications Network)? Se pare ca acestia, nefiind MM (Market Makers) nu pariaza impotriva ta (asa cum fac MM) - in acest fel cresc sansele tale sa nu pierzi banii din cont prin slippage si prin pariurile pe care brokerul forex MM le face impotriva pozitiilor tale (ca sa castige bani din faptul ca tu ai pierdut o pozitie). Daca da, puteti sa recomandati un astfel de broker foex ECN?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Buna Marshal,

 

Eu sunt broker pentru IronFX. Avem conturi STP/ECN, si poti alege genul asta de cont, daca te face sa te simti mai in siguranta. Totusi inainte de asta, iti recomand sa incerci tipul asta de cont, pe un cont demo. Iti las un link unde te poti convinge http://www.ironfx.com/en/demo?utm_source=001288&utm_medium=link&utm_campaign=IronFX_Sales

 

In afara de asta, daca ai nevoie de orice fel de detaliu sau alte informatii: monica_stefanovics@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Are cineva cont deschis la un broker forex care sa fie ECN (Electronic Communications Network)? Se pare ca acestia, nefiind MM (Market Makers) nu pariaza impotriva ta (asa cum fac MM) - in acest fel cresc sansele tale sa nu pierzi banii din cont prin slippage si prin pariurile pe care brokerul forex MM le face impotriva pozitiilor tale (ca sa castige bani din faptul ca tu ai pierdut o pozitie). Daca da, puteti sa recomandati un astfel de broker foex ECN?

Dukascopy europe  100 euro deschidere de cont

Alpari UK MT5   Fx open

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu cand m-am apucat de forex visam ecn de 100e, acum m-am linistit.

crezi tu ca un order de 0.01 lot se imperecheaza in piata? cine te baga in seama cu 0.01? tot market maker e si ala cu ecn de 100euro.

prefer sa imperechez orderul si nu ma intereseaza cine il imperecheaza, atata timp cand executia e buna si la pretul pe care il vad pe ecran.

atata timp cat ai mt4 e market maker = cazino

cand o sa ai flux de date dtn iqfeed cu broker care sa iti ruteze orderele in piata si platforma gen ninja trader, multicharts, tradestation atunci o sa fii in piata. cont de la 1k in sus.

si acum or sa sara in sus frecangii de mt4 ca ei sunt in piata! =))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu cand m-am apucat de forex visam ecn de 100e, acum m-am linistit.

crezi tu ca un order de 0.01 lot se imperecheaza in piata? cine te baga in seama cu 0.01? tot market maker e si ala cu ecn de 100euro.

prefer sa imperechez orderul si nu ma intereseaza cine il imperecheaza, atata timp cand executia e buna si la pretul pe care il vad pe ecran.

atata timp cat ai mt4 e market maker = cazino

cand o sa ai flux de date dtn iqfeed cu broker care sa iti ruteze orderele in piata si platforma gen ninja trader, multicharts, tradestation atunci o sa fii in piata. cont de la 1k in sus.

si acum or sa sara in sus frecangii de mt4 ca ei sunt in piata! =))

Sunt de acord un market maker cu reputatie si transparent gen Oanda   IG market

sunt Ok. Dar si ECN mici la firmele respectabile functioneza bine.

E mai mult o problema psihologica pentru cei care nu au incredere. La ECN nu le fura nimeni banii, nu le vaneaza ordinele, pe cand la market maker se intampla toate relele.

Eu sunt de parere ca exista brokeri buni si altii care nu ofera conditii bune de lucru.( spred, executie, informatii si backoffice)

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat Dukascopy azi. Demo. 

 

Am comparat volumele de pe mai multe platforme mt5 cu volumele duka si difera mai apoi am vazut ca au volume din zona bancilor elvetiene. Nu stiu daca e rau dar JP si restul fac legea, zic eu, asa ca trebuie sa mai testez sa vad diferentele. 

 

In mare pare serioasa firma. Pe unde am citit, numai de bine :D ... mai sa fie. Oricum, sun ECN, spred mic dar cu comision. Cont minim 100 E. 

 

Platforma e diferita de mt4, Chart ul e muuuult mai bun pentru manual iar pentru automate se pare ca nu e rau. Jforex se numeste si singurul inconvenient este ca nu are buton de Close order sau ceva asemanator. Are cele 2 butoane de buy sell dar ca sa inchizi rapid tre sa mergi pe order, clik dreapta si Close. deci 4 5 sec pierdute. 

 

In mare, are SL si TP automat daca vrei dar nu are trail sau nu l am gasit eu pana acum. Oricum, un trail simplu nu e mare branza asa ca trebuie construit.

 

Transferul se face cu credit cardul ceea ce cred ca e jmecherie,

 

In concluzie, 80% cred ca trec la Duka.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape sigur poti inchide cu un ordin invers. Ai long 100K, dai sell 100K si ai inchis, sau dai sell 200K si schimbi pozitia din long 100K in short 100K. Asta e lucrul care imi lipseste cel mai mult in MT4, faptul ca trebuie sa ma chinui cu Close in loc sa pot pune ordin invers (care sa-mi inchida poz anterioara, nu sa deschida una noua).

 

Dukas spune ca e conectata cu toata lumea buna: Dukascopy Bank is currently connected to Bank Of America, Commerzbank, Nomura, Barclays, Currenex, EBS, Deutsche Bank, JP Morgan, Societe Generale, UBS, Goldman Sachs, Citibank, BNP Paribas, HSBC Bank, HotstpotFXI, Lava - FX All Morgan Stanley

 

Inclusiv JP. Ceea ce are sens. Bancile mari vor sa fie conectate la toate pool-urile majore, pt a putea lua/da lichiditate dupa cum au nevoie.

 

Ce nu-mi place la ei e ca au doar forex si aur + argint. Si nu au cross-uri mai exotice (GBP/SEK de ex care e tentant acum). Nu ca as tranzactiona eu prea multe, dar ca idee.

 

Ceva ce nu e foarte obvious la ei: reduc leverage-ul in weekend la o treime (de la 1:100 la 1:30 de ex).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

altul care face trade pe ecn cu 100euro :))

ECN e cu loturi nu cu jumatati, pe ECN nu inchizi un order.

ia vezi ce marja iti trebuie sa faci trade cu 1 lot ca sa vezi ce cont iti trebuie.

vrabiile malai viseaza!

 

ce banca te baga pe tine in seama cu 0.01 loturi?

orice banca care are schimb valutar la ghiseu!

 

ECN e doar cu comision, cine iti da cote cu spread fix nu e real ECN.

in concluzie mai cautati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat cu invers si intru in hedge deci nu merge. Am citit la ei pe undeva ca e volatilitate din zona Elvetiei, am sa ma mai documentez.

Nu ma interezeaza altceva de cat Euro pentru ca la asta ma pricep. Restul trebuie sa le inveti miscare, tempoul ca za zic asa.

Pe euro, am comision asa: 0 001 milioane = 10 centi, sau 0.005 milioane - 50 centi. Adica 10 centi pe pip, dai zece centi din start comision. Eu zic ca nu e rau. cu un target de 3 6 pips dai 1 comision si 2 5 sunt ai tai.

Avantajul mare zic eu este felul cum lucreaza, cel putin in 2 3 ore de test. Intrarea si iesirea au fost impecabile. Sa vedem pe real dar pe demo au mers la secunda si asta ma intereseaza. Sa stiu ca daca dau, pai sa fie dar sa vad ca se misca nu sa stau 20 30 de secunde pana se hotaraste fata de la birou daca sa ma arda sau sa-si faca manichiura.

 

Deci, una peste alta, executie buna, chart foarte bun, volatilitatea parca parca mai tre sa vad ce si cum,

Am uitat sa zic de siguranta banilor. La 100 200 nu conteaza, te arde, asta e, nu e mare pierdere dar daca faci cateva mii si vrei sa-i scoti lunar parca e mai important "cu cine stai de vorba". Au garantari de peste tot.

 

De ex, in comparatie cu Alpari pe cont Standard, nu ai ECN, doar pe Pro unde e minim 10 mii E, nu bag chiar 10 mii de start. 

 

Nu stiu cat de ECN sunt dar ei asa spun.

Au optiunea de PLACE BID/ASK adica te duci direct in piata dar cu risc, lucru care il spun si ei atunci cand dai in piata. E riscul sa nu se imperecheze si sa ramai cu el in piata. Market Order e direct si e cu spread si comision, Place BId e cu spread mai mic sau c-am asa ceva. Ramane sa mai vad.

 

PS Am uitat sa zic ca Chartul seamana cu Tradestation dar nu are plugin urile de trendline alea misto. Are ceva cu patern recognition dar nu m-am bagat sa-l testez.

La Tradestation, liniile de trend sunt belea. Te scuteste de multe clickuri si chiar merita doar ca e c-am scump pentru mine acum.

 

 

Nu e spread fix si are comision.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PLACE BID/ASK nu e altceva decat un limit order standard. Prin definitie are spread zero, pt ca spreadul e platit de market order-ul care-l incruciseaza. Daca e incrucisat de un alt limit order, atunci spread-ul era din nou zero prin definitie inainte de match.

 

Atentie: nu e un limit order in sensul MT4. Alea nu sunt limit ordere in sensul standard. Sunt niste hibrizi limit/market order. La alea platesti spread-ul, pt ca limitul nu ajunge in piata, si nu se poate incrucisa cu alti clienti/lp.

 

BTW, am avut conturi reale la 5 brokeri pana acum, si la nici unul nu a durat mai mult de 2 sec executarea unui ordin, cu o singura exceptie, cand duminica seara, la 20 min dupa deschidere, timp de 2 min nu am putut pune ordine pe EUR/CHF.

 

Deci e mai mult de criticat admiralul, decat de laudat dukasul la faza asta.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.