Sari la conținut

Despre meseria de trader si administrarea de capital


gigi

Postări Recomandate

@Criodi

Prop trading si hedge fund 2 chestii total diferite. Traderii de la hedge fund nu indeplinesc conditiile pentru prop trading. Cei de la prop trading nu indeplinesc conditiile pentru hedge fund.Dar educatia pentru hedge fund e mai scumpa decat pentru prop trading.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu stiu ca potrivit legii hedge fundurile nu au voie sa isi faca reclama drept urmare liste oficiale sunt rare.

poti sa imi spui totusi fondurile mutuale si alea de pensii cam ce strategii de investitii au? alea par ca sunt constante. sau sunt ajutate de state?

Fondurile de pensii trebuie sa investeasca o mare parte din fonduri in produse cu risc redus. Cand ai porofoliul format din obigatiuni de stat, depozite bancare mai greu sa pierzi.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit o platforma care sorteaza traderii nu doar dupa profitul total.

 

We’ve received some queries regarding the TopTradr Scoring system; based on our proprietary algorithm developed with leading quant traders, there is a limit to how much detail we can share.

The basic purpose of the algorithm is to distinguish the “good” traders from the “lucky” traders.  Each trade is awarded points based on its risk reward and percentage performance. The TopTradr Score is determined by factoring this together with the consistency of returns and equity growth of a trading account.  At the end of each day, a multiplier is applied to trading points accrued – the multiplier changes depending on the consistency of your performance to previous days. Overall, steady performance with low volatility will achieve the highest multiplier.

Most trading competitions are based on pure performance and winners tend to be simply lucky.  Long term, most competition champions with returns over 100% tend to “blow up”, as they simply take a lot of risk with little to no risk management.  Professional investment managers are interested in performance compared to risk, and TopTradr’s end goal is to introduce quality traders to the professional trading community.

 

You may have seen some unusual scores popping up but this is simply the TopTradr's algorithm dealing with the data sets from the first few days of the contest, rest assured these are constantly recalculating your performance and all trade history is recorded.

 

Foarte interesant, o sa ma uit peste o luna la traderii din top, poate leg si eu contul meu aici, desi la cum am tranzactionat francul nu cred ca as avea un scor prea mare :))

 

http://toptradr.com/the-tt-score

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gigi said

Si eu cred ca 80% din deciziile din piata se iau pe fundamente statistice, mai degraba quant decat analiza tehnica.

 

Ce imi place mie cel mai mult e ca analiza tehnica e prezentata ca o stiinta, cu reguli, si scheme, si metode, si totusi nu pare sa functioneze, si nici doi analisti tehnici nu par sa ajunga la aceiasi concluzie pe un chart dat. Si atunci unde e stiinta?

 
@Gigi
Primul pas e sa faci analiza, de care o fii tehnica, fundamentala, dar traderul nu respecta propria analiza si money managementul pentru ca nu este disciplinat.
In acest video eu ii vad pe traderiii indisciplinati cei 80% pierzatori.
Si aici este vorba de un castig 100% garantat, dar....
 

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un mit, ca traderii pierd pt ca nu respecta analiza. Pierd SI pt ca nu respecta analiza, nu PT ca nu respecta analiza.

 

Motivul nr 1 pt care pierd e pt ca atunci cand o pozitie intra pe minus o tin pana la Dumnezeu, poate poate isi revine.

 

De asta si obsesia asta cu hedging-ul, nu cumva sa accepte ca s-a inselat.

 

FXCM a facut in 2012 un studiu pe traderii lor, si mai mult de 50% din trade-uri pe diverse valute erau in directia care trebuie. Problema era ca nu aveau RR pozitiv. Desi directia era in general corecta, trade-urile castigatoare erau de 3 ori mai mici ca cele pierzatoarea. Adica 60% din trade-uri castigau 1, 40% pierdeau 3.

 

Motivele tin de psihologia umana - https://en.wikipedia.org/wiki/Prospect_theory

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un mit, ca traderii pierd pt ca nu respecta analiza. Pierd SI pt ca nu respecta analiza, nu PT ca nu respecta analiza.

 

Motivul nr 1 pt care pierd e pt ca atunci cand o pozitie intra pe minus o tin pana la Dumnezeu, poate poate isi revine.

 

 

Eu am zis analiza si  money managementul.

Si disciplina de a le respecta. ca degeaba pui SL initial dar apoi renunti la el.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In prima faza pierd pt ca tin loss-urile mult prea mult si nu au disciplina.

 

In momentul in care trec de faza asta, si devin disciplinati, atunci vor descoperi ca analiza lor nu are edge, cel putin daca mergi pe ideile clasice asa cum sunt prezentate in carti/forumuri.

 

De aia spunea ca pierd SI pt ca nu respecta analiza, nu PT ca nu respecta analiza.

 
Majoritatea nici macar nu ajunge sa piarda din cauza ca fac analize proaste, is ard conturile inainte cu leverage excesiv si trading la impuls.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In prima faza pierd pt ca tin loss-urile mult prea mult si nu au disciplina.

 

In momentul in care trec de faza asta, si devin disciplinati, atunci vor descoperi ca analiza lor nu are edge, cel putin daca mergi pe ideile clasice asa cum sunt prezentate in carti/forumuri.

 

De aia spunea ca pierd SI pt ca nu respecta analiza, nu PT ca nu respecta analiza.

 
Majoritatea nici macar nu ajunge sa piarda din cauza ca fac analize proaste, is ard conturile inainte cu leverage excesiv si trading la impuls.

 

 

Tu ar trebui sa scrii o carte . Intre unul care spune ca exista edge si iti si arata cum tranzactioneaza si unul care spune ca nu exista dar nu arata nimic, eu prefer sa-l cred pe primul. In sensul asta pot da exemple de multi autori care au scris carti de analiza clasica. Si cred ca sunt mai multi care cred ca si mine. Sunt curios sa stiu si parerea lui iulik2k care tinea discursuri similare pana cand a pierdut mai bine de jumatate din cont si de cateva zile incoace nu i se mai aude gura pe forum. Ce frumos, piata inchide gura cui trebuie atunci cand trebuie si pune stampila pe fiecare , winner sau looser.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te putin pe aici, si mai discutam cand arati si tu ceva - http://www.myfxbook.com/members/adal

 

Si acolo nici macar nu sunt tunurile care le-am dat pe bitcoin, 260% profit intr-o luna.

 

Nici prin hedge fund-ul vamist nu te-am vazut.

 

Tie ce stampila ti-a pus piata? Sau iti e frica sa ne arati edge-urile tale ultra-secrete, cum ii ziceai lui iulik.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.