Sari la conținut

Despre meseria de trader si administrarea de capital


gigi

Postări Recomandate

Doar ca e c-am greu sa faci si profit remarcabil pe termen lung, apropo de intrat la Euro long.

 

Ne rezumam la detalii ca sa vezi ca nu merita.

 

Cat ai cont, 500 1000? cat risti, 1 2%? cat vrei, 10 15% pe an? Ce faci cu 150 de Euro dupa un an de munca, Bun, ai 10 mii. Ce faci dupa 1 an cu 1 mie sau 2 mii dupa ce dai 16% la stat. Nimic. Deci? ce avem noi aici? pierdere de timp.

 

Ori faci ceva din mia aia, ori la garla. Ori o faci de zece ori, ori o pierzi, macar ai pentru ce sa muncesti.

 

Deci, mergand a la long pe distante mari in timp si pips, iti trebuie cont intial care sa merite, macar 100 de mii din care sa scoti 15 mii intr-un an macar. Aia da treaba pentru pensie, tot iti raman 1000 pe luna. Mai putin de atat... nu stiu daca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, sa zicem ca faci 3% pe saptamana, nu 6%, inseamna peste 10% pe luna fata de contul initial. Nu e c-am ce spun eu? Ori la bal, ori la spital? Sa faci 10% pe luna, inseamna 120% pe an. Ce fond nu ar vrea asta :D

Calculul e empiric dar asta e si ideea in mare. Sa stai cu 1000 sa scoti de pensie si sa risti 2% e c-am degeaba, chiar daca esti profitabil. Da, ori o risti mia aia si joci ca la concurs, si poate castigi ori, pa. 1 mie se mai gaseste peste un an. Iti mai lingi ranile, mai iesi pe-afara, mai dai la caini de mancare, te relaxsezi, si incerci iar. Macar stii pentru ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un trade tipic din statement:

 

10.08.2013 13:19 10.08.2013 13:19 CADCHF Sell 1000.00 -2.80 0.60 0.87756 0.87750 0.6 3136.64 2s 0.00%

 

 

 

Deci omul cumpara 100 mil CAD la market, si le vinde la loc dupa 2 secunde, timp in care piata a crescut 0.6 pips.

 

Cine are o minima idee despre microstructura pietei isi da seama ca asta e o fantezie. 100 mil CAD la market pe CAD/CHF (o exotica) o sa aiba slippage masiv, peste 50 pips. Chiar si pe EUR/USD o sa ai slippage de peste 5 pips.

 

Stiu ca pe Dukascopy vedeti 100 mil pe primul nivel, dar nu e chiar asa. In momentul in care vei incepe agresiv sa executi, HFT-uril vor da cancel la ordine, inainte sa apuci tu sa le atingi.

 

Apoi, cam toate trade-urile sunt green. Ceea ce imi sugereaza ca omul stia ce preturi urmeaza. De ex avea access la un alt feed mai rapid, combinat cu faptul ca e pe demo, deci executia e instanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, sa zicem ca faci 3% pe saptamana, nu 6%, inseamna peste 10% pe luna fata de contul initial. Nu e c-am ce spun eu? Ori la bal, ori la spital? Sa faci 10% pe luna, inseamna 120% pe an. Ce fond nu ar vrea asta :D

Calculul e empiric dar asta e si ideea in mare. Sa stai cu 1000 sa scoti de pensie si sa risti 2% e c-am degeaba, chiar daca esti profitabil. Da, ori o risti mia aia si joci ca la concurs, si poate castigi ori, pa. 1 mie se mai gaseste peste un an. Iti mai lingi ranile, mai iesi pe-afara, mai dai la caini de mancare, te relaxsezi, si incerci iar. Macar stii pentru ce.

 

Eu ma straduiesc spre 3-4% net gain/ zi cu o strategie de (intra/extra)daytrading , stiu ca e posibil daca ai volatilitate decenta,  castigi intre 6-7% 3 ori pe saptamana si pierzi 2-3% in celelalte 2 zile.

 

Daca iau 2 tradeuri /zi in diferite perechi si exista 260 de zile intrun an in care poti tranzactiona, asta va rezulta intrun growth de 4735401% intrun an, tranzactionand doar de 2 ori intro zi si folosind numai fundamentale.

 

Daca voi reusi o sa-l testez pe un cont demo in grupul Fond Vamist Alpha :P Si voi folosi numai fundamentale, fara nici un strop de analiza tehnica sau alte prostii. ;)

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e Proximus, e bine sa-ti faci avant, sa mergi inainte. Nu stiu ce o sa faci dar e bine sa crezi. 
Incearca si vezi dupa. Dai inainte si sa vedem si noi pe fond "minunea". 

 

@Gigi Astam am zis si eu mai subtil, pacat ca e demo. Pe demo multe minuni se arata. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.