Sari la conținut

Despre meseria de trader si administrarea de capital


gigi

Postări Recomandate

Mi-am deschis sapt trecuta cont la FXOpen, pt ca au bagat bitcoin la trading, si sunt niste avantaje fata de tradingul de bitcoin direct pe un exchange - siguranta fondurilor in principal, dar si dezavantaje. As fi preferat ca un broker mai reputabil sa faca asta (FXCM, Oanda, Saxo, Dukas), dar asta e viata. Lucram cu ce avem.

 

Din pacate, asta inseamna ca trebuie sa ma chinui cu porcaria asta de MT4. FXOpen are un plugin de MT4, care adauga Level 2 trading. Cam varza. Cand l-am instalat insa, am observat ca foloseste FIX in spate, si ca tehnologia e facuta de o alta firma, Soft-FX. Au si un SDK - FDK. Poate ma lasa FXOpen sa folosesc FIX/FDK, ca sa evit MT4. Fara permisiune nu ma joc, ca daca se prind nu va fi bine.

 

Si tot sapand la ei pe site, ghici peste cine am dat: hrenfx. Si surpriza, si el se joaca pe criptovalute (bitcoin) :))

 

http://forum.soft-fx.com/topic24-simplearbitrage.aspx

http://forum.soft-fx.com/topic25-estimation-of-liquidity.aspx

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

 

 

Eu am incercat la un moment dat sa aplic pentru pozitii de trading pe la marile banci. Am fost impiedicat sa aplic pentru internshipuri din lipsa de permis de munca, ceea ce mi-a adus un dezavantaj urias, dar am aplicat totusi pentru positii graduate (adica direct dupa facultate), mai mult de curiozitate. Long story short I failed. Failed hard. Aplicatie online (cu diverse intrebari behavioral) + Cover letter + CV + Teste (mate/financial markets/accounting - chiar grele fara studiu serios, psihologic). Daca treceam de faza asta ar fi urmat cel putin un phone interview, apoi un application center, si in faza finala o serie de interviuri in persona. Si de-as fi fost singurul participan nu stiu daca le-as fi trecut pe toate. Dar eram 10 000. Mase de studenti aplica. You gotta be on special snowflake to get in. Eu n-am fost.

 

Acuma credeti voi ca un oarecare de pe strada are vreo sansa acolo? Nici vorba. Vreun oarecare de pe strada cu statement de 10% pe luna? Nici vorba. Ce-i pasa lui ca ai avut tu noroc un an sau doi pe contul ala parlit de $500? Are la usa 10K de aplicanti, Multi dintre ei know somebody who knows somebdoy. Unii au internshipuri ori work experience in spate. Cu ce sa-l impresioneze statement-ul tau parlit? On the job nu vei pune bet-uri directionale asa cum te taie capul oricum. Vei fi in primul rand un market maker. La interviu tre sa raspunzi la intrebari gen: Make a market on the money in my wallet. Doar un brain teaser, for sure, dar ati prins ideea.

 

Unde statement-ul conteaza, e in buy side. Nu in JP Morgan, nu in astfel de firme, ci in hedge funds ori alte firme care traiesc nu din comision ci din specula. Poate eventual in diviziile de asset management pe la G Sach ori JP Morgan, dar nu neaaparat. Nu prea se face day trading pe baza de analiza tehnica in asset management. Smecheria e ca si in hedge funds networking-ul conteaza foarte tare.

 

Gasiti pe myfxbook ori alte site-uri traderi profitabili cu duiumul. Gasiti traderi neprofitabili si mai multi. Acuma cum sa stie omul din din firma ca tu nu esti unul dintre aia nush cate mii care a scos profit cel mai probabil la bulan? Nu stie. Asa ca se uita la cine esti si pe cine cunosti. Daca nu ai un network solid care sa te recomande sanse canci. Ca sa intri fara network, din nou, tre sa fi one special snowflake. Daca ai facut trading pe mai multe asset classes, ai un track record serios (nu 10% pe luna cu leverage 200:1 ci ceva mai realist cu levarage mai mic), esti bun de gura, sti sa explici rapid stirile care ies din piata, miscarile, etc, ai people skills, atunci poate ai o sansa nu zic nu. E totusi greu.

 

Anton Kreil se lauda ca a pus traderi in Hedge Funds care au facut trading prin firma lui. Asta era defapt si motivul pentru care am vrut sa-l cunosc. Ma visam si eu in vreun hedge fund pe baza conexiunilor mele parlite. Cand i-am explicat ca fac trading pe cateva mii ca nu-mi permit mai mult, ca am gap-uri de 6 luni in trading (bani scosi, achitat datorii), si ca ce-i mai multi bani i-am facut la bufuri pe news ori alte evenimente care le-am observat ca fiind sigure si pe care am pariat la greu, ei bine, n-a fost impresionat. Un cont de cateva zeci de mii, cu tranzactii relativ dese, volatilitate mica, si cativa ani de existenta ar fi fost altceva. Acuma omul probabil spera sa ma inscriu la cursul lui ca sa imi arate cum se face si n-avea interes sa ma laude, nu stiu, dar cumva nu am fost surprins. Trading speculativ la nivelele cele mai inalte nu se face cu una cu doua.

 

criodi

Eu zic ca traderii de top sunt vanati de firmele proprietary trading, pe baza de statement si proba de lucru, lucreaza in general remote si sunt platiti pe baza de comision din performanata. Comisionul este peste 50% din profit. Ce parere ai?

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Multe firme de prop trading au propriile strategii, traiesc adesea din comisioanele care le incaseaza ca provideri de lichiditate, iar daca e de facut trading fac mai mult arbitraj decat specula directionala. Multe firme prop trading adesea nu angajeaza traderi carora sa le ofere bani pe mana ci mai degraba ofera traderilor platforme/costuri/unelte/etc mai bune decat ar putea un broker sa ofere. Vii de exemplu de acasa cu un 100K dai firmei o taxa lunara si ei iti ofera in schimb un birou alaturi de alti traderi, access la niste unelte mai bune, conexiune la net mai smechera, etc Eventual daca tranzactionezi volum mult iti este redusa taxa lunara caci firma face bani cu tine pe baza de lichiditate.

 

Numai daca esti extraordinar de bun ai sanse sa prinzi un loc unde iti sunt dati bani pe mana si unde iti este permis sa faci trading dupa cum te taie capul. Nici vorba insa de comision 50% sau mai mult. Am vazut adesea cifre de genul asta pe forum si n-am idee de unde le scoateti. Cineva zicea pe aici ca nici se merita sa discuti cu investitorul daca nu e dispus sa ofere macar un 50% (daca nu cumva 75%). Seriously? Nu mai zic ca daca lucrezi in firma tre sa isi ia si firma ceva, ca doar are actionari de satisfacut. Cam ce-ai vrea, ca firma sa ia comision 60-70% sa iti dea tie 50% si sa se descurce ei cu restul? In industrie exista celebrul 2 si 20. Adica 2% taxa anuala fixa si 20% comision din profit. Din aia 20% nu stiu sa zic cam cat ar lua un trader. Iti dai seama insa ca e mult mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O astfel de firma care iti ofera "cazare" e SMB Capital. Au o prezenta pe net destul de puternica, si niste video-uri educationale "how to trade" si blog posturi din care am invatat ceva, strategii reale folosite de ei, nu doar cum sa tragi un fibo pe un chart si sa crezi ca asta e o schema.

 

Din ce am auzit eu, faimosul 2/20 e cam pe moarte, pt ca in conditiile in care majoritatea hedge-fund-urilor underperform the benchmark, e greu de justificat.

 

Oricum, nu trebuie sa iei mult din acel 20% la suta ca sa conteze, in conditiile in care un HF mare poate avea profituri de mld $ pe an. 1% din 20%, cand 20% e 2 mld e ceva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Multe firme de prop trading au propriile strategii, traiesc adesea din comisioanele care le incaseaza ca provideri de lichiditate, iar daca e de facut trading fac mai mult arbitraj decat specula directionala. Multe firme prop trading adesea nu angajeaza traderi carora sa le ofere bani pe mana ci mai degraba ofera traderilor platforme/costuri/unelte/etc mai bune decat ar putea un broker sa ofere. Vii de exemplu de acasa cu un 100K dai firmei o taxa lunara si ei iti ofera in schimb un birou alaturi de alti traderi, access la niste unelte mai bune, conexiune la net mai smechera, etc Eventual daca tranzactionezi volum mult iti este redusa taxa lunara caci firma face bani cu tine pe baza de lichiditate.

 

Numai daca esti extraordinar de bun ai sanse sa prinzi un loc unde iti sunt dati bani pe mana si unde iti este permis sa faci trading dupa cum te taie capul. Nici vorba insa de comision 50% sau mai mult. Am vazut adesea cifre de genul asta pe forum si n-am idee de unde le scoateti. Cineva zicea pe aici ca nici se merita sa discuti cu investitorul daca nu e dispus sa ofere macar un 50% (daca nu cumva 75%). Seriously? Nu mai zic ca daca lucrezi in firma tre sa isi ia si firma ceva, ca doar are actionari de satisfacut. Cam ce-ai vrea, ca firma sa ia comision 60-70% sa iti dea tie 50% si sa se descurce ei cu restul? In industrie exista celebrul 2 si 20. Adica 2% taxa anuala fixa si 20% comision din profit. Din aia 20% nu stiu sa zic cam cat ar lua un trader. Iti dai seama insa ca e mult mai putin.

Eu nu ma refer la firmele care functioneaza ca un fond de investitii care au clienti pe care ii comisioneaza ele si apoi  il platesc pe trader cu o parte din acel comision. Stiu  destule prop trading care au banii lor, nu accepta nici un client si colaboreaza cu traderi. Acele firme fac profit din tranzactionare, rebate de la broker, o taxa lunara mica de 100-200$ lunara pentru back office si eventual au si un departament de scolarizare. Comisionul pentru trader este 50-85% din profit. Dar doar day traderii au o sansa acolo. Nu vreau sa le fac reclama dar un exemplu de asa firma pot sa-ti dau.Comisionare level 1 si 2  70%   level 3 si 4   75%  level  5 si 6  80%. Alocare fonduri level 1  10,000$   pana la level 6  300.000$. Targetul lunar pentru trader este de 18% profit pentru nivelurile mai mici.Sa-mi zici daca pot sa le dau numele.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18% target lunar, asta inseamna 728% target anual daca reinvestim profitul. Sounds legit.

 

Da nume, nu te sfii, sa stim si noi ce tepari mai misca prin piata :)

 

18% target lunar, asta inseamna 728% target anual daca reinvestim profitul. Sounds legit.

 

Da nume, nu te sfii, sa stim si noi ce tepari mai misca prin piata :)

MaverickFx este din USA si este de  mai mult de 10  ani pe piata.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ha, astia imi aduc aminte de o alta firma, tot asa cu multi ani de experienta in spate, foarte respectata si laudata mai ales aici pe vamist, teletrade ii cheama.

 

Cumperi un curs educational, dai un test, apoi faci nitel trade pe demo, si numai atunci daca te plac ei te apuci de trading. Limita maxima de pierdere evident ca este mai mica ca suma care o aduci tu de acasa initial. N-am gasit pe site-ul lor nicio referinta la cati bani tre sa aduci de acasa, dar din ce-am citit pe forumuri vad ca suma aia ar fi undeva in jurul lui 5K - pentru curs. Zic ei pe site la un moment dat despre un "risk deposit", dar nu specifica cat tre sa fie. Presupun ca tre sa fie undeva in jurul limitei maxime de pierderi permise - nu care cumva sa riste ei vreun dolar. Ca sa poa sa creasca capitalul alocat tre sa treasca si risk deposit-ul asta.

 

All in all, nu par a oferi cine stie ce. In cel mai bun caz ii poti trata ca si cum ar fi un broker care iti ofera leverage, a.k.a., banii tai de acasa actioneaza ca un margin, iar banii lor ca suma pe care o poti tranzactiona activ in piata. Insa chiar si asa tot ramane dezavantajul ca tre sa le dai lor 25% din profit. Un broker obisnuit ofera si leverage si te lasa si sa pleci cu 100% acasa. S-ar parea ca in cazul asta 75% nu e defapt foarte mult ci mai degraba prea putin.

 

Ma rog, poate la sumele mai mari, daca intradevar ofera asa ceva, sa zic ca ai avea de castigat. Cand vad insa reclame de genul

 

How do you like the idea of making more money trading currencies a couple of hours each week than most people make in an entire year. And how about if you traded with someone else's money?

 

ce sa zic... n-am castigat eu la loterie, dar cu MaverickFx viitorul imi este asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice firma de prop trading care iti impune targeturi saptamanale de profit (!!!) dovedeste ca nu e in business-ul finantarii unor traderi adevarati, ci in amagirea si prostirea incepatorilor.

Intr-un fel, firmele astea sunt echivalentul 'administratorilor' care garanteaza anumite procente lunare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.