Sari la conținut

Despre meseria de trader si administrarea de capital


gigi

Postări Recomandate

Asta e un mit, ca traderii pierd pt ca nu respecta analiza. Pierd SI pt ca nu respecta analiza, nu PT ca nu respecta analiza.

 

Motivul nr 1 pt care pierd e pt ca atunci cand o pozitie intra pe minus o tin pana la Dumnezeu, poate poate isi revine.

 

De asta si obsesia asta cu hedging-ul, nu cumva sa accepte ca s-a inselat.

 

FXCM a facut in 2012 un studiu pe traderii lor, si mai mult de 50% din trade-uri pe diverse valute erau in directia care trebuie. Problema era ca nu aveau RR pozitiv. Desi directia era in general corecta, trade-urile castigatoare erau de 3 ori mai mici ca cele pierzatoarea. Adica 60% din trade-uri castigau 1, 40% pierdeau 3.

 

Motivele tin de psihologia umana - https://en.wikipedia.org/wiki/Prospect_theory

Si eu sunt pe partea analizei tehnice. Imi place analiza fundamentala dar nu cred ca are efect pe daytrading.

 

Pretul e construit din tickuri pana la charturi monthly, din jos in sus, deci daytradingul dupa parerea mea nu prea e afectat de fundamentals, cu exceptia stirilor "high impact" dar din punct de vedere tehnic asta se poate interpreta si ca un breakout de la un nivel de S/R.

 

 

De asta si obsesia asta cu hedging-ul, nu cumva sa accepte ca s-a inselat.

Daca te referi la hedging ca si la buy- sell in acelasi timp atunci da, am vazut destule sisteme aiurea pe youtube unde tranzactionau asa, puneau buy/sell in acelasi timp fara stoploss si TP la distanta echivalenta de open.Ciudat ca in situatii ranging chiar merge strategia, dar in trenduri isi pierd pana si chilotii. :)

 

 

Problema era ca nu aveau RR pozitiv.

 

Asta e un mit tampit, no offense. Nu conteaza ce RR ai ca winrateul este proportional cu RR-ul.Conteaza numai valoarea asteptata = expected value, care este variabila care ne arata profitul/pierderea mediu dupa X tradeuri.

 

Un RR 1:4 va avea cel putin 80% winrate din start

Un RR 4:1 va avea maxim 10-20% winrate din start

 

Si asta e in cazul in care nu ai edge. Cand gasesti edge-ul asta se adauga la winrateul de baza, si numai asa poti face profit in veci.

 

Pentru mai multe detalii cititi acest post: http://forum.vamist.ro/topic/3210-risk-management-riskreward-si-rata-de-succes/?p=54015

(nu stiu din ce motiv dar cineva mi-a mutat postul in acest thread :D)

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.