Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Target 100% lunar timp de 6 luni

• Please log in to reply
110 replies to this topic

#71 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 26 March 2014 - 04:28 PM

Cea mai buna decizie pe care am luat-o in ultimii 7 ani de trade a fost sa rup orice contact cu forumurile de specialitate.

Am incetat sa postez si sa citesc articole de pe forumuri de la jumatatea anului trecut.

Mi-am dat seama ca imi creeam singur o presiune psihologica care invariabil ducea la decizii gresite de trade.

Zilele acestea am intrerupt putin decizia de a nu mai citi si posta pe forumuri!

Incerca si tu Proximus acest lucru macar pentru o luna si vezi care sunt rezultatele tale de trade in aceasta perioada. Compara aceste rezultate cu cele din perioada in care ai fost activ pe forum. Probabilitatea ca sa ai o surpriza placuta este de 95%!

Eu o sa intru iar in pauza incepand de maine! Este suficient cat am postat pentru anul acesta!

Va doresc numai zile verzi!

mini.jpg

mini.jpg

#72 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts
  • Interests:Elliott Wave

• Tranzactionez din 2017
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave, Pivot points, Indicators

Posted 26 March 2014 - 04:28 PM

@gigi said

Alt motiv e capitalizarea prea mica. Cand ai un cont de $100, trader-ul nu se multumeste cu un profit de 1%, adica $1, dupa sa zicem 2 ore de analiza si o zi de asteptare. I se pare ca si-a pierdut timpul. Si atunci baga mult, sa faca un 20%, ca sa merite efortul.

Gigi de ce nu te multumesti cu 1% dupa o zi de munca? Esti slab capitalizat? :)

#73 gigi

gigi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 325 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXCM

Posted 26 March 2014 - 05:04 PM

@Timi, nu inteleg la ce te referi. Daca e despre modul in care tranzactionez pe franc, e din cauza specificului situatiei. Nu mi-as permite sa tranzactionez la modul asta pe EUR/USD sau pe orice altceva.

Din cauza ca winrate-ul pe EUR/CHF tinde spre 100%, strategia optima e sa pariezi infinit. Evident, cata vreme exista acel nivel minim.

Si sa nu uitam ca 1% pe zi inseamna 1200% pe an (250 zile trading).

Edited by gigi, 26 March 2014 - 05:06 PM.

#74 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts

• Tranzactionez din 2017

Posted 26 March 2014 - 05:21 PM

@gigi

Ma refeream  la apetitul pentru risc dar si pentru profit pe care il are fiecare , cat e dispus sa riste procentual din cont cu speranta carui profit procentual.

#75 Proximus

Proximus

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 320 posts
  • Interests:Money

• Tranzactionez din 2012
  • Broker curent Deltastock, IBFX
  • Strategie/tehnica folosita Oracol

Posted 26 March 2014 - 05:54 PM

Cea mai buna decizie pe care am luat-o in ultimii 7 ani de trade a fost sa rup orice contact cu forumurile de specialitate.

Am incetat sa postez si sa citesc articole de pe forumuri de la jumatatea anului trecut.

Mi-am dat seama ca imi creeam singur o presiune psihologica care invariabil ducea la decizii gresite de trade.

Zilele acestea am intrerupt putin decizia de a nu mai citi si posta pe forumuri!

Incerca si tu Proximus acest lucru macar pentru o luna si vezi care sunt rezultatele tale de trade in aceasta perioada. Compara aceste rezultate cu cele din perioada in care ai fost activ pe forum. Probabilitatea ca sa ai o surpriza placuta este de 95%!

Eu o sa intru iar in pauza incepand de maine! Este suficient cat am postat pentru anul acesta!

Va doresc numai zile verzi!

Sa nu ma intelegi gresit, nu iau semnalele de pe forumuri, stiu ca nu e o sursa foarte buna pentru idei :D .Le iau pe toate dupa analizele mele proprii, iar de postari, pai e doar pentru relaxare, dupa ce stai 2-3 ore in fata chartului iti mai trebe ceva relaxare si atunci intru pe vamist.

Daca tu iei semnalele de pe forumuri sau siteuri de analize, atunci imi pare rau pentru tine.Atatea idei exista cate siteuri, daca te duci pe babypips si citesti sa zicem prognoza pe EUR/USD 1H si apoi te duci pe forexfactory sau dailyfx pun pariu ca vei primi informatii contradictorii =))

It's all about bucks, kid. The rest is conversation... :money:

#76 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 26 March 2014 - 07:15 PM

Din pacate  ,Proximus, ai inteles gresit mesajul!

Probabil nu am fost suficient de explicit! Nu conteaza!

Nu iau semnale de nicaieri!

mini.jpg

mini.jpg

#77 Proximus

Proximus

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 320 posts
  • Interests:Money

• Tranzactionez din 2012
  • Broker curent Deltastock, IBFX
  • Strategie/tehnica folosita Oracol

Posted 26 March 2014 - 07:43 PM

Din pacate  ,Proximus, ai inteles gresit mesajul!

Probabil nu am fost suficient de explicit! Nu conteaza!

Nu iau semnale de nicaieri!

Am inteles mesajul, dar credema ca presiunea nu are nimic de a face cu forumurile.Daca ai o strategie fixa, atunci nimeni de pe un forum nu te poate induce in erori, iar despre presiune cred ca asta e cauzata de trader si nu de forum.In primele 3-4 luni cand am inceput tradingul nu am fost pe nici un forum, am invatat bazele dintro carte si de pe babypips fara sa postez ceva pe forumuri si habar n-aveam de tranzactionare.

Au trecut 2 ani si tot habar nam =))

Nu e vina vamistului , ci al meu :)

Edited by Proximus, 26 March 2014 - 07:45 PM.

It's all about bucks, kid. The rest is conversation... :money:

#78 usernome

usernome

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 118 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 26 March 2014 - 11:31 PM

Stai linistit, eu am 5 si ma simt la fel.

#79 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts

• Tranzactionez din 2017

Posted 28 March 2014 - 08:04 PM

A venit si sfarsitul de saptamana.

Rezultatul pe aceasta saptamana esteTim_isoara martie saptamana 2.png profit.

Dupa 2 saptamani de tranzactionare avem un rezultat de

Tim_isoara martie 2.png .

Rezultatul este mutumitor dar este doar inceputul de drum.

Weekend placut.

#80 ovidiubenone

ovidiubenone

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 123 posts
  • Interests:Profit!

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Pepperstone, Fx-trend,fxmtf.com-IB LMAX
  • Strategie/tehnica folosita Account Managers

Posted 29 March 2014 - 08:56 AM

Ne arati si DD-ul pe aceasta perioada?

Edited by ovidiubenone, 29 March 2014 - 08:56 AM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.