Sari la conținut

Futures trading poate lamuri/clarifica unele probleme/strategii din Forex trading ?


xtrade5

Postări Recomandate

              Am deschis acest topic cu scopul de a arata ca unele situatii din Forex, vazute ca probleme, pot fi lamurite simplu cu anumite exemple practice din Futures. Cel putin din punct de vedere personal asa vad eu.

 

 

           O situatie "dramatica" in forex este ca lumea nu vede volumul tranzactiilor, piata in adancime si altele de acest gen, in plus ca brokerul nu raspunde foarte repede si din aceste cauze multi cred ca nu fac profit. Traderul zice in mintea lui "Ce bine daca as sti toate astea, as face profit mai repede si mai mult".  Nimic mai fals.

           Pe piata Futures se pot vedea toate aceste, adancime, volum, in plus viteza de executie nu este asa de importanta, si totusi pe aceasta piata se face profit asa de usor cum crede traderul de Forex ? Si aici sunt pierzatori si castigatori, deci si cu aceste informatii poti sa pierzi.

 

         Cel mult cu aceste informatii un trader isi poate redefini sau ajusta strategia/algoritmul, dar trebuie tinut cont ca si ceilalti traderi au aceasta informatie si o pot folosi. Concluzionand, aceasta informatie nu duce automat la castig, si nu vad rostul agitatiei in jurul acestei probleme "dramatice".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine este o problema dramatica: 

eu m-am saturat de ghicitori de pivoti si analize pe o linie care se misca dar nu stim de ce, cu fibo potrivit pe grafic si alte strategii kiki riki.

cand vezi niste volume, niste pendinguri poti sa iti faci o idee la ce se intampla in piata. dintr-o linie chioara care se misca random ce vezi? stii vorba brokerilor urmaresti linia e simplu. tu esti profitabil urmarind linia?

daca nici cu informatie suplimentara nu poti sa faci profit mai bine te duci la pacanele.

prima oara am deschis mt4 si am pus ordere, dupa aia am inceput sa citesc stiri, acum incerc sa vad mai departe. de la mt4 la futures e distanta mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

         asta arata ca ai o abordare de incepator, abordare care nu este sanatoasa. Eu vad treaba altfel, trebuie gasita o metoda/tehnica de a face profit in conditiile oferite de piata pe care tranzactionezi si de de conditiile oferite de brokerii de retail.

 

         O alta situatie "tragica" de care se plang peste 90% din cei care tranzactioneaza Forex. Spreadul care difera de la broker la broker. Asta este o alta falsa problema si am sa explic de ce este asa:

   - sa luam brokerul X ca spreadul cel mai mic din piata. Acum intrebarea care se pune este: Oare toti clientii de la acel broker sunt profitabili, sau macar in procent mult mai mare fata de alti brokeri cu spread mai mare ? Ei raspunsul este NU, chiar daca spreadul este cel mai mic nu inseamna ca si procentul clientilor profitabili este mai mare automat, sau mai bine zis, daca brokerul iti ofera un spread mic NU ai asigurat profitul. Cel mult se poate obtine profit dintr-o variatie mai mica a instrumentului tranzactionat, aici se incadreaza cu succes cei care fac scalping trading. Si despre asta am o parere proasta deoarece este mult consum de energie, incordare, stres cat cuprinde si in plus un comision gras pentru broker. Acum depinde de fiecare cat crede ca este bine sa dea ca si comision dintr-o tranzactie brokerului, eu vad ca maxim 10% mai la inceput, iar odata cu experienta comisionul ar trebui sa scada undeva spre 2-3%. Adica la un spread de 1pips profitul ar trebui sa fie de 50 pipsi pentru 2% comision.

   - acum sa luam exemplul din Futures, aici toti au acelasi spread deoarece au acces direct la piata care este una singura pentru un instrument oarecare. In conditiile date avem traderii profitabili si traderii pierzatori, de unde rezulta ca aceasta situatie, a spreadului unic sau cat mai mic,  nu duce la castig automat si deci ar trebui minimalizata importanta spreadului daca nu chiar ignorata.

 

   

      Pentru cei care au intrat in contact cu piata de retail Forex mai tarziu, inainte de criza chiar prin 2004 sau mai inainte pe EUR/USD spreadul era de 4-5 pipsi, si fractiuni de pipsi a fost o noutate la Oanda cand au introdus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu conteaza spreadul. Daca ai idee de ce faci, nu conteaza. Doar ca, cu cat stai mai mult in piata, statistic, esti mai putin profitabil.

 

De aia a aparut HFT

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://forexmagnates.com/exclusive-q4-us-retail-forex-profitability-report-ib-1-again-while-oanda-slipping/

 

din tabel iti dai seama care broker are conditii mai bune si care te pisca mai rau. ala care are conturi mai multe pe plus are si crestere de clienti.

 

eu pe eurchf am 5 pipsi care m-a facut instant sa renunt, pe gpbusd care are o miscare mai ampla am 3 pipsi. conteaza si volatilitatea perechii.

 

ce broker folosesti, ce platforma, ce feed?

Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu conteaza spreadul. Daca ai idee de ce faci, nu conteaza. Doar ca, cu cat stai mai mult in piata, statistic, esti mai putin profitabil.

 

De aia a aparut HFT

 

 

         asta arata ca ai o abordare de incepator, abordare care nu este sanatoasa. Eu vad treaba altfel, trebuie gasita o metoda/tehnica de a face profit in conditiile oferite de piata pe care tranzactionezi si de de conditiile oferite de brokerii de retail.

 

         O alta situatie "tragica" de care se plang peste 90% din cei care tranzactioneaza Forex. Spreadul care difera de la broker la broker. Asta este o alta falsa problema

  

Spreadul(cu tot cu comision) este foarte important pentru ca este o cheltuiala pentru trader.

Avem 3 brokeri care au spread diferit primul 1 pip al doilea 2 pips al treilea 3 pips.

Dupa o luna de zile de tranzactionat am avut 10.000$ profit pe tranzactiile profitabile 8.000$ pierdere de pe tranzactiile pierdute. Deci teoretic 2.000$ profit. Aici intervine plata si marimea spreadului.

La primul broker spread 1 pip am avut o cheltuiala 1000$ deci ne ramane 1.000$ profit

La al doliea broker spread 2 pips am avut o cheltuiala de  2000$ deci suntem pe zero

La al treilea broker spread 3 pips am avut o cheltuiala de 3000$ deci avem -1000$ pierdere.

Deci avem un singur trader aceleasi tranzactii si rezultatul financiar este dramatic/tragic de diferit in functie de broker si nu de trader.

Cheltuielile de tranzactionare  sunt foarte importante si nu trebuie neglijate.

Statistica ne arata ca la brokerii cu conditii mai bune de tranzactionare  procentul  conturilor profitabile  este mai mare decat la brokerii cu conditii mai rele.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca rationamentul tau este gresit deoarece cand ai obtinut cei 10.000$ profit ai platit deja comisionul (spreadul).  Si chiar daca ar fi corect rationamentul de mai sus asta inseamna ca ai pus takeProfit la un pips distanta ceea ce arata ca mai mult faci profit pentru broker si mai putin pentru tine. Cum am explicat mai sus 10% comision inseamna ca pentru un spread de 2 pipsi TP ar trebui sa fie la o distanta de cel putin 10 ori mai mare adica 20 pipsi + 2 pipsi spread.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 de ce sa ii dau bani brokerului cand pot sa ii tin pentru mine, eu nu vreau sa platesc in plus. daca pentru tine nu conteaza pentru noi conteaza.

 

avand in vedere ca piata este "random" orice edge e diferenta intre profit si pierdere.

 

de ce nu ne arati tu cum faci profit pe futures din cate inteleg pentru tine este de ajuns un mt4 cu spread de 5 la eurusd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

           Eu nu folosesc mt, nu am o parere buna despre aceasta platforma, dar asta este o alta discutie. 

 

           Oricum discutia a luat-o pe aratura, nu ati inteles care a fost explicatia in care spuneam ca nu conteaza spreadul.  In cazul in care toti brokerii ofera acelasi spread tot or sa existe unii care fac profit si altii care pierd, deci nu conteaza spreadul.

Editat de xtrade5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu contează spreadul, nu contează brokerul, nu contează volumele....

Deci ce contează? Fa o introducere despre cum faci tu, vino cu un argument ca sa te înțelegem, nu le mai arunca de zid!

Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.