Sari la conținut

Intrare aleatorie, iesire dupa money-management


Proximus

Postări Recomandate

care cifre ? de pe backteste ? diferenta dintre backtest si realitate e ca de la cer la pamant. asta o poti observa usor cu ochiul liber, pe toate forumurile fiind unii cu rezultate pe backteste de zeci de procente lunar, sute sau mii anual iar in realitate ei tranzactioneaza demo sau conturi 'reale' primite bonus de la broker.

 

Corect, scopul este sa faci bani, metoda poate fi mai mult sau mai putin ciudata, dar trebuie sa aiba o logica si o expectanta pozitiva pe termen lung. Cum am spus si mai devreme, atat timp cat ai intrari la plesneala (sa o spunem pe romaneste :> ) nu se poate vorbi de metoda.

Cheia expectantei pozitive poate fi chiar exitul.Nu vreau sa zic ca intrarea random e cea mai buna intrare ,dar fara un al treilea ochi magic, sau o sfera magica care poate vedea DARK POOL-ul sau ordinele de la Goldman, nu prea ai sanse.

 

Intrarea random din punct de vedere statistic e una neutrala din punct de vedere castig-pierdere, e doar shimbarea de focus de la entry la exit.

 

Si sa zicem un exemplu:

 

Cumparam 1 lot long pe E/U la un pret random.Piata ori e in trend ori in ranging

-daca e in ranging,deja putem stabili daca am luat intrarea in directia corecta,daca nu, iesim imediat, daca da, atunci lasam tradeul sa atinga TP-ul

Rangingul de obicei are o expectanta 0 - spread, deci nu e de mult folos dar niciodata nu stim cand va veni breakoutul asa ca nu e chiar total inutil.

 

-daca suntem in trend, si daca am intrat in directia proasta, inchidem tradeul

DAR daca suntem in directia cea buna, mai adaugam la pozitie, cat mai mult se poate dupa regulile de MM.

 

Astfel din cele 4 situatii doar 1 e total profitabila, dar fiindca acesta va avea o marime mai mare,va compensa toate pierderile anterioare.

 

Daca nu vrem sa riscam la breakouturi, putem ignora rangingul in total, si ne concentram doar pe trend.

 

Astfel avem o intrare total aleatorie 50-50, cu un 1:1 RR, care va deveni ~49% din cauza spreadului.

 

Dar daca mizam pe trend si pe longevitatea lui, mai putem adauga la pozitie fara sa schimbam sansele originale, ci doar RR-ul in 2:1 sau 3:1 depinde de cate loturi mai adaugam.

 

Si un winrate de 49% cu 3:1 sau 2:1 RR va avea un expectancy foarte frumos, si DD acceptabil :)

 

E un fel de strategie de pariu,in scurt pariaza cat mai mult se poate (dar nu prea mult -> marime Kelly ) pe rezultatul cel mai probabil.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Teoria este:  ca intrarea absolut nu conteaza, si oriunde am intra intrun trade, asta nu va modifica procentul de castig a tradeului.

 

 

 

 

Nu am zis sa iei intrari la random, e doar o evaluare a indicatoarelor :D

 

 

 

 

 

Nu vreau sa zic ca intrarea random e cea mai buna intrare ,dar fara un al treilea ochi magic, sau o sfera magica care poate vedea DARK POOL-ul sau ordinele de la Goldman, nu prea ai sanse.

 

 

 

 

:))

 

Asta-i buna. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuam aici discutia care a inceput in sectia AUD/CHF despre intrarile random, si teoria mea despre insignifianta intrarilor intrun trade.

 

Teoria este:  ca intrarea absolut nu conteaza, si oriunde am intra intrun trade, asta nu va modifica procentul de castig a tradeului.Desigur acesta merge doar intrun mediu cu un spread rezonabil, ca spreadul in sine are un efect destul de rau pe winrate.Dar daca intram trade cand spreadul e minim, atunci inafara de asta, intrarea nu va avea efect pe rezultatul tradeului.

 

Doar exitul si money-managementul potrivit va decide rezultatul, si ni numai rezultatul unei singure tranzactii (ca e imposibil sa le castigam pe toate, fiindca e mai important minimizarea pierderii decat maximizarea castigului) ci si tot viitorul contului.

 

Articolul original o puteti citi aici:

http://articles.mql4.com/1061

 

Se pare ca nu ai citit complet, acelasi prost obicei la care nu renunti in ruptul capului :

 

Conclusions

This article is not intended to offer advice. It is simply intended to provide a sandbox for exploration. Users must draw their own conclusions.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Teoria este:  ca intrarea absolut nu conteaza, si oriunde am intra intrun trade, asta nu va modifica procentul de castig a tradeului.

 

 

 

 

Nu am zis sa iei intrari la random, e doar o evaluare a indicatoarelor :D

 

 

 

 

 

Nu vreau sa zic ca intrarea random e cea mai buna intrare ,dar fara un al treilea ochi magic, sau o sfera magica care poate vedea DARK POOL-ul sau ordinele de la Goldman, nu prea ai sanse.

 

 

 

 

:))

 

Asta-i buna. 

 

Nu ai inteles nimic...afirmatia "Intrare la random" este absolut echivalent cu afirmatia "intrarea nu conteaza", pentru ca e random,asa ca vom transpune concentratia noastra pe exit fata de entry, credeam ca asta se subintelege.

 

Iar postul 3 se refera la avantajul traderului retail, hai sa fim seriosi, cati traderi sau imbogatit din MACD-uri? Sau din Stochasticuri, daca imi spui doar 1, ma vei impresiona foarte mult.

 

Iar daca pui tradeuri dupa indicatoare e ca si daca ai pune tradeuri fiind legat la ochi, care nu difera foarte mult de tradeurile randome.

 

Si daca nu cunosti DARK POOL -ul, apropo pe care numeni nul cunoaste, inafara de liderii bancilor de investitii, nu prea ai avantaj la entry.

 

Singura metoda profitabila e sa depistezi tradeurile nefavorabile si sa le inchizi foarte repede, iar pe cele favorabile sa le maximizezi, prin incrementarea pozitiei.

 

 

 

 

Se pare ca nu ai citit complet, acelasi prost obicei la care nu renunti in ruptul capului :

 

Conclusions

This article is not intended to offer advice. It is simply intended to provide a sandbox for exploration. Users must draw their own conclusions.

 

Asta e concluzia mea.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si concluzia ta care este ? Piata este random ?

Nu 100%, dar aproape de random.

 

Breakouturile, cauzate de stiri sau a acumulari excesive de ordine intro directie, sau efectul "bubble" a turmei de retaileri este valida si non-random, dar restul e random.

 

Piata in starea netulburata este random, daca nu cunostri order flow-ul/ DARK POOL-ul, pentru ca nu poti anticipa urmatoarea miscare a Goldmanului, sau a HSBC-ului, fara aceste cunostiinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aici nu e  cine are dreptate. Previziunile nu sunt ceva sigur 100% si asta ti-o poate spune oricine. Cand faci o previziune , managementul pozitiei e cea care face diferenta intre pierdere si castig. Pretul poate merge doar 1/3 din targetul previzionat. Asta inseamna ca nu esti bun ? Daca ai facut profit pe acea 1/3 , e tot ce conteaza. Nu suntem aici sa facem impresie ci ca sa exersam si sa invatam, fie ca esti pe demo sau real.

Stiu ca o previziune buna nu inseamna neaparat un trade verde, dar e deja un inceput. Inca mai lucrez la pozitionarea ordinelor mele, fiindca in momentul de fata, am un obicei de a pune stopul fix pe zonele vanate, care e un obicei destul de prost.

 

 

 

 

Cum sa nu conteze intrarea ? :)

Fara o intrare precisa  poti aplica managementul pozitiei cum trebuie ?

Dupa parerea mea, absolut nu conteaza intrarea, desigur doar daca spreadul e rezonabil pe acel pret.

 

E un articol pe MQL4 care scrie despre intrarile random, si dupa acele cercetari, o intrare aleatorie a fost mult mai eficienta decat una dupa oricare dintre indicatoari

 

 

Prima oara spui ca lucrezi la pozitionarea ordinelor tale, apoi ca nu conteaza deloc intrarea.

Tu ne iei la misto sau nu stii ce vorbesti? Sunt eu noob si nu pricep ? Sfatuiti-ma si pe mine  :blink:

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si traderii de ce fac bani ? Care e secretul lor ?  :unsure:

Care trader hmm? Ca daca te uiti pe un oarecare forum de fx, 90% dintre membri se straduiesc cu "optimizarea indicatoarelor" , iar restul , cei profitabili, ori sunt pe un timeframe mai mare cu carry trade/ swing trade, ori au un feed ECN cu informatii LV3, ori tranzactioneaza stirile/breakout ,asta e secretul lor.Si doar acel 10% e profitabil.

 

Restul sunt gambleri sau nabi de a binelea, pur si simplu habar nau ce fac.Mam intalnit cu multi traderi care dupa 10 ani de trading inca nu au facut un singur ban nenorocit, si sunt atat de incapatinati incat inca nu vor sa se lase de acele "sisteme de minune", chiar daca asta le costa mii de dolari pe luna.

 

Asta e lumea adevarata de retail, majoritatea habar nau ce fac, 90% dintre traderi pierd pe termen lung, asta e cifra care conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Aici nu e  cine are dreptate. Previziunile nu sunt ceva sigur 100% si asta ti-o poate spune oricine. Cand faci o previziune , managementul pozitiei e cea care face diferenta intre pierdere si castig. Pretul poate merge doar 1/3 din targetul previzionat. Asta inseamna ca nu esti bun ? Daca ai facut profit pe acea 1/3 , e tot ce conteaza. Nu suntem aici sa facem impresie ci ca sa exersam si sa invatam, fie ca esti pe demo sau real.

Stiu ca o previziune buna nu inseamna neaparat un trade verde, dar e deja un inceput. Inca mai lucrez la pozitionarea ordinelor mele, fiindca in momentul de fata, am un obicei de a pune stopul fix pe zonele vanate, care e un obicei destul de prost.

 

 

 

 

Cum sa nu conteze intrarea ? :)

Fara o intrare precisa  poti aplica managementul pozitiei cum trebuie ?

Dupa parerea mea, absolut nu conteaza intrarea, desigur doar daca spreadul e rezonabil pe acel pret.

 

E un articol pe MQL4 care scrie despre intrarile random, si dupa acele cercetari, o intrare aleatorie a fost mult mai eficienta decat una dupa oricare dintre indicatoari

 

 

Prima oara spui ca lucrezi la pozitionarea ordinelor tale, apoi ca nu conteaza deloc intrarea.

Tu ne iei la misto sau nu stii ce vorbesti? Sunt eu noob si nu pricep ? Sfatuiti-ma si pe mine  :blink:

 

La pozitionarea iesirii (STOPLOSS & TAKEPROFIT) si la money-management, nu la intrare :)

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.