Sari la conținut

Experiment - de la 10k la 1 milion


Postări Recomandate

Fiindca am avut mult succes cu strategia mea de trading:

http://widgets.myfxbook.com/widgets/906613/mini.jpg
 
Mam gandit sa fac un experiment pe un cont demo, cat de repede poti ajunge la 1 milion de € incepand de la 10k € :))
 
Absolut nu recomenez nimanui sa tranzactioneze asa ca mine, va fi o metoda foarte riscanta!! , cu un drawdown efectiv pe la 30% sau si mai rau, insa tinta va fi 1 milion de euro intro luna de zile.
 
Acesta e contul:
 
 http://widgets.myfxbook.com/widgets/919884/large.jpg

 
Asa ca incepand de azi, 13 mai 2014, am la dispozitie 31 de zile sa multiplic balanta de o 100 de ori pana la data de 13 iunie 2014.
 
Va fi o testare a profitabilitatii, si a miturilor care sunt in aceasta comunitate.2 rezultate sunt posibile:
1) O sa pierd toti banii virtuali margin call, din care lecta va fi sa nu riscam prea mult pe nici o tranzactie
2) Voi reusi sa fac milionul, din care lectia tot va fi sa nu riscam sume mari, si ca e posibil sa devii milionar din forex
 
Voi rezuma dupa fiecare zi, starea contului si actiunile pe care leam facut in acea zii, trade historicul va fi public, si puteti invata din ele.
 
ATENTIE INCAODATA! NU TRANZACTIONATI PE BANI REALI DUPA ACEASTA METODA CA ESTE UNA FOARTE RISCANTA, ACEST THREAD SI POSTURILE MELE DE AICI AU DOAR UN SCOP EDUCATIV, SI NU AU FOST MENITE SA OFERE SFATURI DE TRANZACTIONARE!!!!!

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine faci un cont la FxOpen , ai 10$ welcome bonus si testezi acolo in conditii reale . Ai STP , deci comisionul nu ar trebui sa fie o problema pentru tine. Si ai si margine , mai bine transforma cei 10$ in 100$ . Asta chiar ar fi un experiment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

          Mai bine incerci sa pleci de la 100$ si sa ajungi la 1000$ pe real astfel incat sa incluzi si factorul psihologic care nu poate fi cuantificat. Pe demo orice este posibil, mai putin stresul de pe real care nu poate fi simulat cu nici-o strategie pe demo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine faci un cont la FxOpen , ai 10$ welcome bonus si testezi acolo in conditii reale . Ai STP , deci comisionul nu ar trebui sa fie o problema pentru tine. Si ai si margine , mai bine transforma cei 10$ in 100$ . Asta chiar ar fi un experiment.

Cu 10$ e imposibil, tre sa ai macar 1:1000 leverage sa pot face ceva, iar daca lucrez cu 1:100 cu care mam obisnuit, imi trebe tot 10$ pentru margin requirement, asta inseamna ca nam voie sa pierd nici o pozitie pana nu ajung la 20$, ca sa am destul margin requirement pentru a ma descurca dupaia.

 

Chiar ar fi ceva hardcore :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

          Mai bine incerci sa pleci de la 100$ si sa ajungi la 1000$ pe real astfel incat sa incluzi si factorul psihologic care nu poate fi cuantificat. Pe demo orice este posibil, mai putin stresul de pe real care nu poate fi simulat cu nici-o strategie pe demo.

 

Asta o sa si fac, dupa ce termin testarea pe Gordon Gekko'  , ca daca reusesc acolo, nu mai e rost sa-mi pierd timpul pe demo, dar inca nu sunt multumit nici cu rezultatele  de acolo, si nu doar cu rezultatele, ci si cu metoda, ca daca ai vazut bine, pe acel cont am ceva 90% long-uri castigate si doar 78% shorturi castigate.

 

Asta sa intamplat pentru ca am prins o piata destul de bullish in aceste 3 saptamani, si vreau sa ma testez si pe conditii bearish, sa vad daca fac fata acolo.Estimez un reversal spre bearish in urmatoarele 2-3 saptamani, asa ca mai e nevoie de 1 luna de testare.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

          Mai bine incerci sa pleci de la 100$ si sa ajungi la 1000$ pe real astfel incat sa incluzi si factorul psihologic care nu poate fi cuantificat. Pe demo orice este posibil, mai putin stresul de pe real care nu poate fi simulat cu nici-o strategie pe demo.

Nu cred ca stresul de pe real, si in general atmosfera de cont real pot fi date de un cont de 100$. Cred ca este nevoie de un cont care sa contina economiile din salariu/venituri de pe parcursul a cel putin 6 luni...si atunci poate reusesti sa intelegi, daca ai open positions la -20%, e riscul destul de 'palpabil' ca sa ajungi la -80% in cateva zile...si pt banii aia ai avut nevoi de 6 luni sa-i strangi si uite ca ii pierzi in 3 zile....si atunci vezi cum se schimba optica de la potentialul de profit al tradingului la potentialul de pierdere.

Editat de gubyiq
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) Asa ai facut tu ? 

 

Eu sunt aproape ... de fapt sunt sigur ca mai toti care blameaza conturile demo spunand ca orice e posibil acolo,  in realitate le fac praf. Le fac praf nu doar pe alea live, ci si pe alea demo . E suficient sa ma uit la "Hedge Fund-ul" Vamist si sa imi confirm sustinerea.Teoria " Da, da demo nu e ca live" e un non sens, in ceea ce ma priveste. Absolut ! Din contra, sansele sa ai rezultate mai bune pe live sunt mai mari decat pe demo din simplul motiv ca creste atentia si responsabilitatea .  

 

Ca sa fii atlet de performanta ai nevoie de antrenament indelungat. Nu te duci  sa tragi de fiare la sala o luna si apoi vii cu pretentia sa ai aceeasi forta ca aia de trag de ani.  Ca daca ai pretentia asta, se intampla sa ajungi in situatia sa blamezi pe cei care ti-au aratat cum se fac exercitiile, si ei saracii nu au nici o vina. Da' e mai usor sa arunci vina pe altul decat pe tine, logic.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu blamez dle contul demo, e la fel de bun ca cel real. Da' sa-mi spui si mie ce dealer auto, ce site de travel sau ce agentie imobiliara accepta plata in dolari/euro demo. :>

 

Si daca crezi ca pe live e mai usor sa faci profit decat pe demo, arata-mi  comunicatele de presa ale brokerilor seriosi gen interactive, oanda, fxcm, saxobank unde conturile reale ale traderilor au randamente de mii de procente anual...ca de asemenea randamente pe demo da pe din afara myfxbook-ul. ;;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

          Mai bine incerci sa pleci de la 100$ si sa ajungi la 1000$ pe real astfel incat sa incluzi si factorul psihologic care nu poate fi cuantificat. Pe demo orice este posibil, mai putin stresul de pe real care nu poate fi simulat cu nici-o strategie pe demo.

Nu cred ca stresul de pe real, si in general atmosfera de cont real pot fi date de un cont de 100$. Cred ca este nevoie de un cont care sa contina economiile din salariu/venituri de pe parcursul a cel putin 6 luni...si atunci poate reusesti sa intelegi, daca ai open positions la -20%, e riscul destul de 'palpabil' ca sa ajungi la -80% in cateva zile...si pt banii aia ai avut nevoi de 6 luni sa-i strangi si uite ca ii pierzi in 3 zile....si atunci vezi cum se schimba optica de la potentialul de profit al tradingului la potentialul de pierdere.

 

   

    Am propus suma de plecare de 100$ deoarece este mai potrivita pentru un experiment ca asta. Te doare si daca pleci de la 100$ ajungi la 900$ si apoi cazi la 5$.

     Cand ai cont cu economiile de pe cateva luni nu mai merge sa faci experimente, aste le-ai facut inainte pe demo sau pe sume reale mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.