Sari la conținut

Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex


Postări Recomandate

de Trading212 e vorba. .Eu am avut acum ceva timp la ei un dax care inchisese vineri sub 9100, iar luni a deschis la 9130...si a luat-o in sus. SL-ul meu era la 9100, si mi-a fost executat la cat am pus eu, chiar daca piata a deschis mai sus. Daca erai la markets.com, ti-ar fi inchis la cat s-a deschis piata, fiinca acolo am patit nu o data . Acum ca se GARANTEAZA....nu stiu. Stiu doar ca  am spread de 1,9 pipsi pe eurusd si ca spreadul nu creste nici chiar la NFP. La ei poti sa pui TP si SL la ce distanta vrei tu, nu ca la altii care te obliga minim 8 pipsi.....si cu asta am zis tot.

 

Astept pareri..

Trading 212 este un serviciu într-o rapidă dezvoltare, aparținând Brokerului European AVUS CAPITAL.

AVUS CAPITAL este un borker NDD (Non Dealing Desk) și STP (Straight-Through Processing). Acest lucru înseamnă că tranzacțiile, în procent de 100%, sunt în mod automat confirmate și direcționate spre executare către alte instituții financiare, precum Bănci și alți Brokeri licențiați.

 

deci din ce spune valim1975 e clar ca oamenii nu-s NDD, ci fac jocurile la ei in bucatarie.

PS. am dat exact copy-paste de pe site, poate pt multi faptul ca broker e scris 'borker' nu inseamna nimic, insa pt mine e inca un indiciu ca nu e o firma cu care sa faci business.

 

Pentru siguranţa dumneavoastră şi în conformitate cu reglementările noastre, toate fondurile clienţilor sunt ţinute separat, în conturi separate. Toţi banii pe care îi depuneti la AVUS CAPITAL sunt asiguraţi de către Fondul de Compensare a Investitorilor, pentru protecţie suplimentară.

 

Nu pricep cum un broker reglementat poate pune pe prima pagina asemenea minciuni sfruntate. Se intelege de aici ca fondu' lui peste ar fi nelimitat si indiferent ca deschizi cont de 100 eur sau 100k eur poti sa dormi linistit (ca cei de la FNI =((  )

 

Nu are rost sa mai continui, treaba e clara pt cine are ochi sa vada ;;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

de Trading212 e vorba. .Eu am avut acum ceva timp la ei un dax care inchisese vineri sub 9100, iar luni a deschis la 9130...si a luat-o in sus. SL-ul meu era la 9100, si mi-a fost executat la cat am pus eu, chiar daca piata a deschis mai sus. Daca erai la markets.com, ti-ar fi inchis la cat s-a deschis piata, fiinca acolo am patit nu o data . Acum ca se GARANTEAZA....nu stiu. Stiu doar ca  am spread de 1,9 pipsi pe eurusd si ca spreadul nu creste nici chiar la NFP. La ei poti sa pui TP si SL la ce distanta vrei tu, nu ca la altii care te obliga minim 8 pipsi.....si cu asta am zis tot.

 

Astept pareri..

Trading 212 este un serviciu într-o rapidă dezvoltare, aparținând Brokerului European AVUS CAPITAL.

AVUS CAPITAL este un borker NDD (Non Dealing Desk) și STP (Straight-Through Processing). Acest lucru înseamnă că tranzacțiile, în procent de 100%, sunt în mod automat confirmate și direcționate spre executare către alte instituții financiare, precum Bănci și alți Brokeri licențiați.

 

deci din ce spune valim1975 e clar ca oamenii nu-s NDD, ci fac jocurile la ei in bucatarie.

PS. am dat exact copy-paste de pe site, poate pt multi faptul ca broker e scris 'borker' nu inseamna nimic, insa pt mine e inca un indiciu ca nu e o firma cu care sa faci business.

 

Pentru siguranţa dumneavoastră şi în conformitate cu reglementările noastre, toate fondurile clienţilor sunt ţinute separat, în conturi separate. Toţi banii pe care îi depuneti la AVUS CAPITAL sunt asiguraţi de către Fondul de Compensare a Investitorilor, pentru protecţie suplimentară.

 

Nu pricep cum un broker reglementat poate pune pe prima pagina asemenea minciuni sfruntate. Se intelege de aici ca fondu' lui peste ar fi nelimitat si indiferent ca deschizi cont de 100 eur sau 100k eur poti sa dormi linistit (ca cei de la FNI =((  )

 

Nu are rost sa mai continui, treaba e clara pt cine are ochi sa vada ;;)

 

1.Nu inteleg ce nu inntelegi. Asa scrie la toti NDD, doar ca in engleza. 

2. Ce nu intelegi cu privire la fondurle tinute in conturi separate. Asta e legea in UE. Citeste MIFID si ai sa vezi, DACA ESTI CURIOS! 

3. Faptul ca exista un Fond de Compensare....ce te nemultumeste? Daca stiai sa citesti, Fondul Bulgaresc compenseaza pina la 20.000 de euro. Ca e 20.000 si nu 100.000 ca in UK ? Te rog sa ma ierti, dar peste 3/4 din introducing brokerii din Romania spun ca reprezinta brokeri britanici, dar cind te uiti mai bine vezi ca nici macar in Cipru nu au rezidenta, SAU NU CONTRIBUIE LA FONDUL CIPRIOT!

 

Apropos de FXCM, cu care tranzactionezi: in caz de faliment , stii cu cat poti fi despagubit??? macar asa, daca tot esti bazat. Macar stii cine este entitatea al carei client esti? Ai sa spui US... WRONG! Reglementarile americane si australene se refera strict la clientii cetateni ai lor (verifica). Poti sa imi spui al cui client esti si care este limita de garantare (daca au).

 

Pun pariu ca nu imi raspunzi in 2 ore, fiinca este de cautat ....de chatuit, de citit conditii, de inteles limba franceza sau spaniola eventual, Ar fi trebuit sa citesti aceste conditii inainte de a tranzactiona.Eu am citit la mine aceste conditii, am verificat datele......si am avut informatii in limba romana, SUNT REGLEMENTATI DE ASF ( fostul CNVM Romania), au birou in Romania, ai cu cine sa vb aici. La FXCM trebuie intii sa afli al carui client esti, din cele x birouri deschise in diverse parti ale lumii, iar apoi sa vezi cine te garanteaza. SPOR LA MEDITAT.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Tu intelegi ce inseamna NDD ? Inseamna ca iti trimite ordinul direct in piata. Atunci cum poti sa ai spread fix la stiri si SL-uri executate la alte preturi decat cele din piata ?

2.O fi tinand banii in conturi separate cum cere legea. Insa exprimarea lor e menita sa induca in eroare si sa creeze un fals sentiment de siguranta.

3. Pentru tine 20k si 'toti banii depusi la Avus Capital sunt asigurati' e acelasi lucru ? N-am vazut pe site sa scrie ca nu poti deschide cont cu mai mult de 20k. Faptul ca-s reglementati si de ASF nu incalzeste pe nimeni care stie ce incompetenti numiti politic misuna pe acolo la cel mai inalt nivel...vezi numirea recenta a lui Marian Sarbu.

 

Nu mi-a luat 2 ore de cautat ci 2 minute :P . Am cont la FXCM UK, deci m-am dus direct pe site-ul lor, ce treaba am eu cu Australia sau cu limba franceza sau spaniola in acest caz ?!  http://www.fxcm.com/uk/advantages/safety-of-funds/ de aici am ajuns aici http://www.fscs.org.uk/what-we-cover/eligibility-rules/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Tu intelegi ce inseamna NDD ? Inseamna ca iti trimite ordinul direct in piata. Atunci cum poti sa ai spread fix la stiri si SL-uri executate la alte preturi decat cele din piata ?

2.O fi tinand banii in conturi separate cum cere legea. Insa exprimarea lor e menita sa induca in eroare si sa creeze un fals sentiment de siguranta.

3. Pentru tine 20k si 'toti banii depusi la Avus Capital sunt asigurati' e acelasi lucru ? N-am vazut pe site sa scrie ca nu poti deschide cont cu mai mult de 20k. Faptul ca-s reglementati si de ASF nu incalzeste pe nimeni care stie ce incompetenti numiti politic misuna pe acolo la cel mai inalt nivel...vezi numirea recenta a lui Marian Sarbu.

 

Nu mi-a luat 2 ore de cautat ci 2 minute :P . Am cont la FXCM UK, deci m-am dus direct pe site-ul lor, ce treaba am eu cu Australia sau cu limba franceza sau spaniola in acest caz ?!  http://www.fxcm.com/uk/advantages/safety-of-funds/ de aici am ajuns aici http://www.fscs.org.uk/what-we-cover/eligibility-rules/

1. Eu nu am avut recotari la ei, si tranzactionez de peste 4 ani. Daca te referi la deschiderile cu spike negativ, SL au fost executate la cat am pus eu. Am spus mai sus exemplul.

2. FXCM's retail client funds are held in segregated bank accounts, separate from FXCM's corporate funds accounts.  Now it is better for you to understand?

Cred ca ai inteles ca e acelasi lucru si la FXCM? Or fi facut o traducere din bulgărească.  Oricum, au si site in engleza, asa ca poti sa gasesti acolo "versiunea care ti se potrivește" :))

3. Scrie si la trading212 ca sunt echivalentul a 20.000 de euro in leve bulgărești, dar nu stiu unde si nici nu ma intereseaza...eu am verifcat lucrul acesta acum 4 ani, cind se numeau FH Ever.  Vezi ca alti provideri britanici dau 100.000 euro, dar nu stiu cum le plateste lor fondul. Zic ca mai au o alta schema de compensare, pe linga cea de stat.

 

Si in privinta CNVM, lasa-ma sa nu te numesc profan in astfel de chestii. Eu am avut din 1997pina in 2001 de a face cu ei, inclusiv in perioada cind a cazut FNI. CNVM nu insemna doar cei 5 comisari, numiti politic, ci inca peste 100 de angajați în funcții de control și anchetă pe diverse segmente. Crede-ma ca oamenii de jos erau profesionisti care greu erau duși de nas, fiinca si ei proveneau din piață și știau șmecheriile noastre. Mai repede ne angajam un avocat bun, care le demontau în instanță probele lor, fiinca aveau jurisiti slabi. Preferam sa le dam lor satisfactie, decit sa sape mai adanc. Deci, daca vezi un rechizitoriu facut de CNVM, eu iti spun ca ceea ce scrie acolo este adevarat. Ca au juristi prosti, ca inclusiv DIICOTul nu a fost in stare sa sustina si sa obtina o condamnare in cazul Banca Transilvania, sa stii ca nu e vina alora care si-au dat interesul sa curețe piata de astfel de oameni. Pot sa iti spun ca nici 4 comisari din 5 nu isi permit sa faca smecherii, fiinca celalalt  poate sa faca opinie separata, care constiuie circumstanta agravanta pentru cei 4 ( vezi cazul cu madam Anghelache, care a cerut ca desteapta informatii privilegiate,.... si apoi era sa o pateasca. Nu stia ca subordonatii sunt singurii abilitati de lege sa gestioneze astfel de informatii) . Legea care guverneaza piata romaneasca a fost copiata dupa legea americana din 1994. Stiu ce vorbesc. Daca nu ai incredere in ea...ma abtin de la comentarii.

 

Referitor la cele 2 minute, te rog sa te uiti ce inseamna FXCM, adica http://www.fxcm.com/support/international-sites-offices/

Eu zic ca sansele ca tu sa fii la FXCM-ul britanic sunt sub 50%, fiinca nu le convine sa plateasca taxe pentru tine, cat timp nu ii obliga nimeni. Nu vreau sa intru in controversa cu tine, dar cat timp nu primesti de la un ofiter de chat confirmarea ca esti client FXCM UK, eu nu te cred. Poti la fel de bine sa te dea la biroul din Grecia, Franta, Italia sau Israel. Trebuie sa intelegi ca taxele londoneze la 10.000 de clienti ca tine sunt suficient de mari incit sa te cedeze unui birou regional, care , in caz de faliment (putin probabil), e posibil sa nu te alegi cu nimic. Am 2 exemple de escroci de genul acesta.  Tu nu stii in evidentele cui esti, fiinca nu te afecteaza.

Daca nu stii unde sa citesti, dai o bere si te invat eu.  Pot sa iti explic si cum functioneaza schema olandeza de compensare bancara, in care daca banca da faliment, te alegi peste vreo 2 ani cu banii, daca ai mai mult de 20.000 euro. 

 

Asa ca....ia-ti un minut si vezi cine te are in evidenta, si apoi vezi "who is regulating y_u" :))   Understood???

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ma opresc aici, pentru ca vad ca nu vorbim aceeasi limba.

E a treia oara cand spun ca problema nu e ca au conturi segregate (ceea e e normal si practica comuna pt brokeri) ci ca transmit repetat falsul mesaj cum ca toate fondurile depuse la ei ar fi protejate. Ti se pare tie ca FXCM transmite acelasi mesaj ?

 

Cat despre faptul ca nu stiu  la ce FXCM am cont, desi am deschis cont pe site-ul din UK, am trimis banii la o banca din UK, am statementurile contului cu marca fxcm.uk, e o fabulatie din aceeasi categorie cu germanii prefera vara euro tare si iarna slab (sau invers, nu ma uit in spate sa vad cum ai spus ;;) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma opresc si eu. La markets.com, trade.com, etoro etc apare barclays la plata cu cardul ca si banca, iar safecap este licentiata in Cipru 100% si acolo au si fondul de compensare, iar la youtradefx apare tot o banca britanica, iar ei sunt licentiati in Antigua, si nici nu au fond de compensare a investitorilor, decit pentru australieni. Aici nu este loc de intors, dar FXCM nu e de teapa lor . Voiam sa iti spun ca nu tot ceea ce scrie mare este si adevarul intreg.

 

p.s. Daca nu ii placi pe nemti si nu stii sa selectezi ceea ce scrie despre ei, nu e vina mea. Sa stii si tu ca in Germania toate vacantele exotice sunt mai ieftine in anumite perioade.....si mult mai ieftine ca in Ro. Daca iti permiti sa zbori pina la Frankfurt, sa astepti vreo 10-12 ore cu bagajele (si cu copiii daca ai) si sa zbori 12 ore linga moși care nu vorbesc decit germana, merita sa te duci. Ceea ce spui tu, ca isi petrec vacanta in tara lor, e vorba de tineri (statistica DESTATIS ). Sa stii ca poti sa iti cumperi la jumate de pret vacante in tarile vecine Germaniei, doar bifând că ești neamț, nu român......sau, ca sa nu se prinda toti, daca bifezi ca esti neamt, iti apar o groaza de gratuități. Si asta fiinca nemtii nu se duc???? Asa o fi....tu stii. Ce stiu eu este ca nemtii vaneaza chilipiruri, iar cind sunt in vacanta, nu prea se uita la pret daca produsul este de calitate si pretul nu e nesimtit de mare, dar putini pleca in concediu avand mai putin de 3500 euro de cheltuit pt o familie de 3 persoane timp de 7-10 zile . De obicei alocă 5000. Am si eu prieteni nemti, si stiu cam ce le poate pielea. Stiu cat de chitrosi sunt...etc. 

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fiecare an il incep cu 2 conturi pe 2 nume diferite, de maxim 15.000 in cont, si cel mai bine am avut 18800. Dar anul acesta e primul in care am ajuns la 19.000.....si abia suntem la jumate. A mers bine si cu short EURRON, si acum cu short GBPUSD( daca nu sare de 1.705, am target 1.6888). Pe linga mine, mai am inca 3 prieteni , dar care au inceput cu vreo 7000 de dolari si au ajuns la vreo 9000. 

 

De ce sa tii toti banii intr-unul? diferenta dintre a tranzactiona cu 2 de 20.000 si cu unul de 40.000 este intr-adevar vizibila, dar eu nu imi iau riscul, nu poti sa stii cum iti fura unul datele din telefon...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua Valim1974 si tuturor celor care subscriu la acest topic al meu de incepator,

 

Valim, uite, eu m-am uitat pe contul tau public si am observat ca ai short GBPUSD in intervalul 6970-6990. Recent s-a atins un maxim record din ultimii ani de 7060. Observ ca perechea a sarit in sus dupa ce saptamina asta a coborit si s-a atins de suportul 6920. Crezi ca mai coboara in aceste conditii?

 

Eu in ultimul timp mi-am schimbat foarte mult atitudinea fata de trading. Pentru un cont de 500$ nu deschid decit maxim 4-5 pozitii de 0.01 bazindu-ma exclusiv pe pozitionarea  graficului fata EMA20, 50, si 200 pe TF de 30M,1H si 4H. Am inteles ca o tranzactie daca e deschisa trebuie lasata sa creasca, uneori chiar zile intregi, trebuind sa avem foarte multa rabdare. 

 

Spune-ti va rog ce ar trebui sa iau in calcul atunci cind deschid pozitii exclusiv dupa medii mobile exponentiale pe time-framuri multiple. Deocamdata nu folosesc nici SL si nici TP. Credeti ca este bine asa?

  

De exemplu GBPUSD a atins ultima data EMA200 pe un grafic D1 in luna august 2013 iar acum este la 560 puncte distanta.Pe mine asta ma duce la gindul ca perechea asta este un balon umflat prea repede care un curind se poate dezumfla. Vedeti acest scenariu posibil la fel cum a fost cu EURUSD? La fel este si pe H4 dupa cresterea spectaculoasa pina 1.7060. Suntem la 150 puncte de EMA200. Unde credeti ca atinge EMA200 pe H4?

 

O sa atasez istoricul care il am pina acum poate va fi util vreodata cuiva mai ales ca scoate in evindenta doua moduri trading total opuse.

5may_20june2014.xls

Editat de viktor256
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in ultimul timp mi-am schimbat foarte mult atitudinea fata de trading. Pentru un cont de 500$ nu deschid decit maxim 4-5 pozitii de 0.01 bazindu-ma exclusiv pe pozitionarea  graficului fata EMA20, 50, si 200 pe TF de 30M,1H si 4H. Am inteles ca o tranzactie daca e deschisa trebuie lasata sa creasca, uneori chiar zile intregi, trebuind sa avem foarte multa rabdare. 

  

De exemplu GBPUSD a atins ultima data EMA200 pe un grafic D1 in luna august 2013 iar acum este la 560 puncte distanta.Pe mine asta ma duce la gindul ca perechea asta este un balon umflat prea repede care un curind se poate dezumfla. Vedeti acest scenariu posibil la fel cum a fost cu EURUSD? La fel este si pe H4 dupa cresterea spectaculoasa pina 1.7060. Suntem la 150 puncte de EMA200. Unde credeti ca atinge EMA200 pe H4?

 

Ai sa observi cu timpul ca EMA200, SMA89-29, nu au nicio relevanta in tranzactionare.

Invata ce este un chart si de ce se misca pretul, de ce pretul a sarit 100-200 de pipsi in 2 minute de la un nivel si unde s-a oprit...si de ce a stationat acolo timp de 2 zile fara sa se miste, etc.. you get my point.

 

Daca ai o strategie pe termen lung atunci trebuie sa te uiti la funfamente; la gbpusd de exemplu, daca lira este prea scumpa atunci afecteaza exporturile sau creditele la schema "help to buy" creata de guvern si atunci sunt nevoiti sa modifice Interest Rate care este de 0.5% .

Daca Interest Rate scade, 0.25% de exemplu atunci poti sa ai o pozitie de short gbpusd.

 

Deci, daca ai o strategie bazata pe fundamente, poti face profit pe termen lung;

daca ai o strategie bazata pe analiza tehnica atunci este mai riscant si necesita mult timp in fata monitoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.