Sari la conținut

Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex


Postări Recomandate

.... Imi pare rau ca nu s-a inteles ca am dorit sa spun si s-a ajuns la concluzia ca dau cu banul. Nu dau cu nici un ban. Fac o abordare statistica a unui grup de traderi care apreciez ca sunt buni si au un istoric rezonabil. Este ca si cum ti-ai construi un indice de trading bazat pe o superpozite de strategii si analize si ai tranzactiona acel indice. Daca exista acest indice renumit S&P care nu este decit o gramada de fime de succes din America, adica pina la urma o colectie de oameni de succes din aceastea lume iar lumea ii tranzactioneaza crezind ca stiu suficient de mult despre acestia atunci de ce eu nu as putea tranzactiona un grup traderi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Fac o abordare statistica a unui grup de traderi care apreciez ca sunt buni si au un istoric rezonabil."  dupa recensamant meu grupul ala e sub 5, sau statistic vreo 0.01% asa ca restul e cancan.

 

Teorie fac toti la nivel de fizica quantica, Einstein e Birlic, aia 0.01% fac bani si nu prea arata. 

 

o sa vezi conturi demo, poze cu cate un trade de 2loturi pe demo si mai se lauda cate unu cat a platit el impozit la 100k virtuali. cam asta e forexul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Da asa este..Sunt de acord. Tocmai si asta e ideea.... Este destul de dificil pentru un incepator ca dintr-o multitudine de oportunitati care iti apar sa le alegi doar pe cele bune asa ca sa fii profitabil. Toate acele idei de intrare in piata le filtrezi prin acest grup statistic de traderi. Daca acel grup au un istoric intre 6  si 12 luni pe profit luna da luna pe cont real oare nu as putea sa profit si eu din asta. Este ca si o copiere de tranzactii doar ca manuala. cu management propriu si cu nivele de iesire personalizate. Ideal ar fi sa poti urmari marii jucatori pe intervale mari de timp. Dar eu ma multumesc cel putin sa urmaresc niste jucatori mai mici in speranta ca acestia au o experienta suficient de buna ca sa-i urmareasca pe cei mari...

Editat de viktor256
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti pe profilul D-lui valim1975 observi ceva interesant:

  • Strategie/tehnica folosita
    analizele altora
Deci faptul ca nu a folosit termenul de analiza tehnica sau fundamentala sau alte chestii ci face aluzii la altii nu inseamna decit ca mai sunt si altii profitabil in acest forex.
Editat de viktor256
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate. Folosesc analizele altora. Nu vreau sa dau nume, ca sa nu se prinda cei care mi le dau.

 

Eu tranzactionez forex din 2010 pe real si cu seriozitate. In toata existenta mea am inteles ca doar pe eurusd poti face profit frumos daca nu te expui la mai mult de 1:10. Cu alte cuvinte, acum EURUSD este 1.13, iar eu deschid un short cu expunere 1:10, inseamna ca eu rezist cu succes pina ce EURUSD ajunge la 1.24. Pot sa va spun ca o singura data mi-am luat pleasna, in August 2012, cand Maroi Draghi a rostit faimoasa fraza "whatever it takes", intorcand piata de la 1.21 catre 1.32 (parca) , dar cand am vazut ca analistii au devenit full bullish, am inchis si am asteptat caderea. In August 2012 eu eram cu familia la Disneyland, iar amaratii de francezi nu aveau net decit la un restaurant din satul indian, restul era seceta mare la net. Cand am vazut de dezastru aveam, am inchis imediat jumatate. restul pe la 1.26 parca.  La fel am patit anul trecut. USDRUB era 38, iar eu eram in Grecia. Nu aveam net pe plaja, asa ca nu am vazut ca rusii patrunsesera in Ucraina. Am inchis la 42, dar ce castigasem in 9 luni(tot pe USDRUB), am pierdut in 10 zile. Deci.....nu lasati pozitiile nesupravegheate, ca puteti sa va treziti cu averi...sau cu surprize. Azi m-am trezit cu EURRON la 4.409. Am inchis tot . Este neverosimil de bine. Asteptam 4.4 de 3 luni.

 

Eu nu merg in ambele sensuri pe EURUSD, decit ca sa mai ciupesc ceva, adica in momnetul in care am 20-30.000 pe short, mai bag ceva timid pe long, adica 1-2-3 mii, pentru a maiculege vreo 2-3 euro, maxim 10. Eu merg acum( de 2 ani incoace) pe short . Daca creste, am loc sa ajustez media. la o crestere de 200 pips, garantat o sa cada 100 in urmatoarea perioada. Oricum ,eu rezist mai mult de 1200. 

 

Revin la analize. Eu ma uit in fiecare vineri seara  pe fxstreet:

 

 

vedeti si voi o orientare pentru ce se previzioneaza ca va fi. puteti vedea cum au fost analistii in sapt trecute....etc.

Asa cum v-am mai spus, favoritul meu este Yohay Elam, ultimul din lista, care pune analiza pe forexcrunch.com . saptamina aceasta este neutral, deci crede ca poate sa mai creasca.

 

Ma mai uit si pe http://www.fxstreet.com/analysis/trading-positions/

 

Dintre analistii Romani, eu il prefer pe Mihai Nichisoiu de la Tradeville. Cred ca este unul care gandeste cu adevarat si are argumente palpabile pentru ceea ce spune. E bun de tot pe RON.

 

Alte surse mai sunt bancile, respectiv ING, Rzbr, Erste ( apropos, Erste da analize gratis pe mail, iar daca selectezi doar limba romana, primesti tot ce da BCR-ul fara sa platesti, in timp ce in Ro se platesc....politica lor) 

 

https://www.rba.hr/wps/public-web/en/cee-weekly

https://www.slsp.sk/en/all-about-banks/analysis-and-prediction/fi-fx-cee-insights/fi-fx-cee-insights.html

 

 

MAI VRETI???  E mult de citit.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Am citit pe acest forum pareri ca de fapt nimeni nu face bani pe termen lung din forex. Cred ca acestia au dreptate.

 

Stefane, scuze ca intervin mai devreme decat am anuntat, dar nu pot sa stau indiferent la cata prostie s-a debitat se debiteaza si inca se va debita, din pacate,pe forumul asta :) .

 

Viktor, ceea ce ai citit pe acest forum legat de faptul ca nimeni nu face bani pe termen lung  au fost doar opiniile unor habarnisti declarati. Sau altfel spus dovediti . Toti cei care sustin ca nu se pot face bani pe termen lung sunt niste loseri care si-au spart conturile live pe forex si acum isi varsa frustrarea .  Iti recomand sa stai pe demo pana cand iti atingi obiectivele care ti le propui. Daca PE DEMO NU POTI FACE PERFORMANTA CUM POTI SA AI TUPEUL SA INTRI CU CONT LIVE IN PIATA ? :)) .

 

Revenind la intrebare, doar daca nu cumva esti un prost asemenea aluia din proverbul "Prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul" ,  adica se promoveaza ideea "Fii prost si pierde bani pe live, dar esti live si asta e tot ceea ce conteaza" .

 

Uita-te in simularea Hedge Fund-ului Vamist si vei vedea cum stau lucrurile pe DEMO . 

 

Cum poate un habarnist din asta care da cu risk de 30%  pe cont LIVE si pierde contul intr-un singur ordin ,ca nu joaca cu SL,  sa vina si sa pretinda ca el e trader declarat si parerile lui sunt avizate ? Tu chiar ai crede o astfel de imitatie de trader? (acum ti-ai ascuns sistemul de la fxbook, nu te mai dai curcan ca faci sute de procente , loserule :)) ) . Sau mai sunt altii care s-au inscris in concursuri de DEMO si spuneau ca la final de luna tot ce conteaza e sa fii in top 100 international si dupa ce a trecut luna si nu s-au calificat nici macar pe pozitia 100 s-au facut nevazuti, liniste cat cuprinde :)) . Cele mai mari progrese le faci analizandu-ti propriile greseli, nu ascultand parerile unor habarnisti care si-au ratat destinatia .

 

Si nu uita, cel mai important : UN LOOSER IL CUNOSTI DUPA MENTALITATE SI ATITUDINE !

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni, de ce trebuie sa va jigniti reciproc??? 

 

Acum sunt plecat, dar cand ma intorc imi deschid un cont cu 1000 euroi ca sa vedeti tranzactiile mele, poate asa nu va mai jigniti si nu mai spuneti ca unul e looser si altul șmecher că își ține contul ascuns. Ori vreti sa invete lumea ceva de la noi, ori sa va bălăcăriți ca frustrații. Eventual deschideti un topic special " înjurături- bălăcăreli", iar cand vreti sa bagati una intr-un topic normal, puneti doar codul, ca sa nu ne sanctioneze Stefan.

 

Tradingul nu e usor, dar al naibii sa fiu daca vreunul crede pina nu se arde. Credeti ca eu nu m-am ars? Ati vazut leii, daca nu ii inchideam cu 300 usd in pierdere, acum eram cu obiectivul indelpinit.... Piata e imprevizibila, dar daca te dedulcesti, ți-o iei frumos de tot.

 

Cred ca nu are rost sa va spun modul in care "telefonistii " va iau banii. Va mai spun odata:

 

Cand va dau tranzactii, tu esti contra brokerului. Daca tu ai castigat, te pun sa mai bagi, poti sa ma icastigi, DAR O DATA SI O DATA TOT VEI PIERDE. NICI NU STII CAND TE ELECTROCUTEAZA.

 

Din ceea ce vad eu la voi, foarte multi sunteti telefonisti pentru voi însivă. Nu inteleg, sincer, de ce vă este frica sa recunoasteti ca ati gresit si ca ati reusit sa nu mai repetati grseala a doua oara???

 

V-as mai scrie, dar am treaba, chiar daca sunt in vacanta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.