Sari la conținut

Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex


Postări Recomandate

Pe afisarea asta de tip ranges se poate calcula o anumita probabilitate ca daca avem o bara bulish de o anumta forma atunci si urmatoarea va fi la fel , adica ce vreau sa spun, lasam trazactia sa dureze exact o bara adica un range. si iesim indiferent de rezultat la completarea barei Eu am incercat strategia asta pe H4 timp de 3 luni si testul a iesit pozitiv doar ca este destul de greu sa intru dupa alarma la fiecare 4 ore.

IMG_20201231_234056.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, viktor256 said:

Da... Stiu despre ce vorbesti... unii brokeri ofera platforma cTrader care are afisarea de tip renko si ranges. Dar iti trebuie o notificare de fiecare data cind se inchide o bara de tip ranges. De exemplu asa arata eurusd pentru tf Ranges100 , adica fiecare bara de la low pina la high are exact 100 puncte. Eu pe tf weekly am ales niste formatiuni foarte rare ca sa incasez profit din trecerea timpului. Din experienta mea pe tf weekly ai timp sa iei o decizie in weekend si sa analizezi orice grafic ti l ofera brokerul. Dar intraday ca sa tranzactionezi exista un grad mare de corelare intre  multe active. Deaceea eu intraday ma uit doar la dax mini de la ora 9 pina 22 mai ales prima H1 din zi ai prima H4 din saptamina.

ranges.png

pe un asa tip de grafic de tip ran ges se poate tranzactiona doar cu un robot pentru ca ar  ocupa foarte mult timp. Totusi se poate forma un sistem profitabil. De exemplu daca mergem doar pe varianta de cumparare la completarea unei luminari de 100 puncte si care nu are umbre atunci statistic acest sistem poate avea expectanta pozitiva. Tranzactia poate fi rulata un range sau jumate de pozitie un range iar cealalta jumare inca un range cu SL pe zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 2/5/2021 at 10:19 PM, gabysebastianmatei said:

As dori sa va spun experienta mea...

Prima mea experienta cu trading-ul a fost in 2010. La inceput m-a entuziasmat un EA, care dupa spusele creatorilor facea miracole. Dar ala a fost primul meu cont golit si prima dezamagire. Pana in 2015 am pierdut vreo 5-6 conturi de 100-200 euro. Am citit si recitit peste tot despre trading, dar vazand ca pierd mereu, imi cam pierdeam cheful. Voiam s-o las balta dar un gand ma retinea: daca toti pierd cum de brokerii merg inainte? Aia fara clienti n-ar exista. Deci trebuia sa existe vreo posibilitate de a face profit, doar ca poate n-o intelesesem eu pana atunci.

Dupa parerea mea toti ar trebui sa ne cunoastem intai pe noi insine ca sa ne gasim modul cel mai potrivit pentru trading. Eu cel putin n-as putea dormi noaptea daca as stii ca am o pozitie deschisa, nesupravegheata. Deci am inteles ca pentru mine cel mai bine ar fi sa fac scalping, adica trading de foarte scurta durata. Astfel mi-am ales TF potrivit, 5min. Apoi mi-am zis: unde pot fi cat mai putine interferente majore? Pe EUR/USD se tranzactioneaza zilnic peste 2000 miliarde de dolari, deci acolo chiar ca nici o banca, fie ea si nationala nu si-ar permite sa manipuleze pretul. Deci am ales EUR/USD cu TF 5min. N-as sfatui pe nimeni sa aleaga toate perechile valutare. Sunt o gramada de lucruri de tinut minte despre ele incat ar fi greu de stiut toate amanuntele despre ele (amanunte care de multe ori te salveaza). Ca sa dau numai niste exemple, pe EUR/USD sunt cateva lucruri esentiale de tinut minte: in jurul orei 9:30 (ora Romaniei) pretul tinde sa urce si sa coboare cam aceasi distanta. De la 10:30-12:30 de obicei intra intr-un mic trend iar pe la 13 (mereu ora Romaniei) pretul face miscari mici(parca traderii s-ar duce la masa). Pe la 15 pretul incepe sa fie cam nervos (cauza deschiderii bursei din New York) iar la 15:30 trebuie sa am o atentie marita la stirile din America care se dau de obicei la acea ora; pana pe la 18 piata e cam nervoasa si in general pretul isi cam schimba directia. Apoi directia aia o tine pane pe la 20:30 cand iar face un slalom sus-jos de aceeasi maniera ca dimineata pe la 9:30.

Deci am avut perechea valutara si TF. Imi mai lipsea strategia. Am citit zeci de strategii, din carti, internet chiar si cursuri dar niciuna nu-mi era profitabila. Am exersat toate strategiile astea pana am reusit sa-mi adaptez una. Dar inainte de asta am inteles cateva lucruri: robotii lasati de capul lor nu sunt profitabili. Comenzile ar trebui adaptate in fiecare zi ca sa poata fi profitabili la lung. Deci eu nefiind un programator am dat deoparte posibilitatea asta. Apoi trading, dupa parerea mea se face foarte greu fara martingale (adaugare de pozitii-pentru cei care nu inteleg); dar asta doar pentru a apropia cat mai mult pozitia de pretul actual, si a iesi imediat cu pozitiile in plus atunci cand se ajunge la 0 sau un minim de profit. Fara martingale, din experienta mea, nu pot cere mai mult de 3-5% pe luna oricat as incerca. Folosind martingale, daca unu este foarte atent poate ajunge si la peste 50% pe luna profit din account.

Deci cum spuneam pana in 2015 am pierdut bani. In 2016 am fost pe egal circa iar din 2017 am inceput sa fac profit. Unu ar spune, ehh deci acum esti milionar. Nu este asa de simplu. Nimeni nu-ti garanteaza profitul zilnic. Sistemul meu urca zilnic cu 2-4% din account dar cam o data pe luna imi face cate o mare pierdere de 15-20% din multe motive: neatentie, hazard legat de oboseala, sau pur si simplu piata nu vrea sa respecte legile mele si ajung la un SL usturator. Deci cred ca ideea aia ca te poti imbogati in scurt timp ar trebui eliminata. Apoi multi ar spune ca trading-ul e perfect, nu faci nimic si banii curg. Nu e asa. De cate ori mi se intampla sa opresc trading-ul ca ma doare capul...

Oricum, in fine as vrea sa va spun ceva si din modul meu de tranzactionare. Stiu cat de mult a contat l-a inceput sa aud pe altii cum tranzactioneaza. Mi-a dat curaj sa merg inainte si sa incerc. Am incercat zeci de indicatori... La sfarsit am ramas la doi, un banal MA (Moving Averange) si Fractals. Pentru mine este important sa inteleg clar directia trendului, ca sa pot intelege cand sa o schimb (la nevoie). Deci eu folosesc

MA, perioada 33, metoda simple, - uzat pe Close, culoare Albastru si - uzat pe Open, culoare rosie

Stiu sunt 2 ca sa vad clar care trend este in acel moment. Culoarea de deasupra reprezinta trendul din acel moment. Albastru trend in sus si rosu in jos. Dar s-ar putea folosi doar unul din cele doua, ar avea aceiasi valoare.

Apoi Fractals, in default.

Cand pretul intersecteaza MA si creaza un Fractals, violarea lui ar intoarce pretul. Un fractals apare cand este inchisa o alta lumanare. Dar daca pretul in lumanarea urmatoare l-ar viola, atunci fractals-ul ar disparea. De aceea pentru mine ca sa fie valabil intoarcerea de pret chiar daca fractalsul ar fi violat, ar trebui intai sa depaseasca lumanarea de fractals in pozitia inversa si apoi sa sparga fractalsul. Am pus jos 2 exemple ca sa intelegeti mai bine. Apoi folosirea martingale poate am s-o explic mai incolo.

EURUSDM5 exemplu1.png

EURUSDM5 exemplu2.png

@gabysebastianmatei

Strategia asta este buna. numai ca gresesti undeva. Exista o carte in format Kindle pe la 12 Usd sau 20 Usd in format hartie pe Amazon. Cartea se numeste "Caroline Ayuk - Forex Trading Proven FOREX Trading Money Making Strategy - Just 15 Minutes a Day". Posibil sa o gasesti si pe net pe undeva free. Daca te intereseaza sa te edifici, da-mi mesaj ..eu o am in format .PDF (76 Pagini).

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

@maslow

Din cate am citit am inteles ca trebuie sa lucrezi pe partea psihologica, sa iti stapanesti emotiile si si sa iti creezi un trading plan care orice ar fi nu il incalci! 

Sunt 3 motive pentru care cineva nu face bani pe piata forex:

1. Risca prea mult pe pozitie - Iau pozitii mult mai mai mari decat contul lor

2. Over trade - Executa mult prea multe pozitii care de fapt nici nu fac parte din strategia lor 

3. Nu au un plan de executie! Si incep sa tranzactioneze emotional 

Editat de Vibe_My_Pips
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Tranzactionez. Tot day trader sau scalping, tot forex. Acum e usor sa ai un cont de >100.000 Euro cu banii unei firme de investitii si sa fi platit cu 80% din profit. E usor sa tranzactionezi acum cu 1 million de euro in cont. Exista multe firme care te ajuta acum. FTMO, TFF, Fidelcrest, MFF, E8....

Editat de Tim_isoara
Mai multa informatie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.