Sari la conținut

Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex


Postări Recomandate

Valim ce te-a derteminat sa lucrezi cu trading212? 

 ce inseamna DOM? :>

Sunt singurii care fac pozitia medie, si poti sa plasezi ordine independente de tip if /then. Este ceea ce face si mt5, dar daca pui un tp la un ordin, ei ti-l pun la toata pozitia. la trading 212 nu se pune tp la toata pozitia, ci doar la cantitatea din ordin. De exemplu, daca ai 1000 eurusd short si pui mai de sus un alt ordin de 1000 cu tp, dupa ce iti ia ordinul, se va lansa un ordin buy cu 1000, la ce curs am specificat. La MT5 mi s-ar fi pus tp-ul la tot ordinul de 2000, lucru pe care nu il doream. 

 

Al 2-lea motiv mai este si faptul ca dau dobinda buna la short EURRON, adica 5,x centi pe zi. Daca prinzi un short de la 4.5, traiesti din dobinzi pina cade. la EURRON poti merge pe expunere pina 1:40...

 

al 3-lea motiv este ca ....m-am obisnuit cu ei..:)

 

DOM nu stiu ce inseamna. Daca imi spui unde ai vazut, iti spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ganditi-va ca adversarii vostrii din piata sunt majoritatea traderi institutionali care lucreaza in primul rand cu DOM in fata. Graficele sunt uealta secundara ca prioritate. Sunt unele companii de trading institutional care la traderii incepatori le pun DOM in fata si ATAT! Nici un grafic. Abia dupa ce s-au familiarizat cu interpretarea si tranzactionarea dupa dom se pune problema sa se uite si la grafice, care de regula daca sunt nu sunt pline de indicatori. "

 

uite aici e vorba de DOM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.multicharts.com/trading-software/index.php/Depth_of_market_(DOM)

 

Eu consider acest tip de informatie o himera. In mod normal, eu daca as fi Market maker nu mi-as desconspira catre ceilalti strategiile mele. In cel mai fericit caz, as pune pe oamenii mei sa plateasca si sa le arat ce ordine am primit spre executie si la ce pret, DAR IN NICI-UN CAZ NU AS LASA IN ACEST TIP DE DATE SI CONTUL MEU HOUSE. 

 

parerea mea este ca cei cu optiuni binare  sunt cei care misca piata. Cei cu optiunile comunica, intr-adevar, ce ordine au, dar voalat. Sunt convins ca miscarea de ieri pe EURUSD a fost cauzata de cei cu Optiuni. Sunt , de asemena convins ca intr-o luna vom avea dinnou 1.135. Vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ganditi-va ca adversarii vostrii din piata sunt majoritatea traderi institutionali care lucreaza in primul rand cu DOM in fata. Graficele sunt uealta secundara ca prioritate. Sunt unele companii de trading institutional care la traderii incepatori le pun DOM in fata si ATAT! Nici un grafic. Abia dupa ce s-au familiarizat cu interpretarea si tranzactionarea dupa dom se pune problema sa se uite si la grafice, care de regula daca sunt nu sunt pline de indicatori. "

 

uite aici e vorba de DOM

La foarte multi brokeri cu cont ECN ai DOM.

Dar daca ai mai putin de 1 milion de dolari in cont nu prea te intereseaza DOM.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot gasi niste interviuri foarte bune cu un search google cu Paul Rotter, trader foarte bun.

 

DOM se poate urmari cu TT Xtrade sau Ninjatrader pe futures. Urmarirea dom-ului este o experienta ce iti poate deschide ochii in privinta felului in care se misca pietele, formarea zonelor dev s/r, breakouturi, inversari. Necesita mult timp liber, si disponibilitatea de a sta cu ochii pe dom ore intregi. Lumea profesionistilor este un pic diferita decat cea retail, dar se fac bani si cu analiza tehnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tim_isoara & hill

 

Vad ca voi tranzactionati din 2017 respectiv 2020, cred ca sunteti la curent cu noutatile din viitor. Eu as avea o mica curiozitate. Incepe Putin razboiu'? Pică UE?

LuceNera parca am auzit de tine. Pot sa spun din viitor ca reuseste experimentul tau, din 1$ sa faci 1k.

UE merge bine China si Rusia au probleme. Romania e campiona mondiala la Forex pe echipe.

Nu mai am timp sa scriu ca trebuie sa cheltuiesc banii din viitor.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

wooow... Mi-am recitit postarea mea de trader incepator de acum aproape 7 ani. Nici nu mai tin minte  ca chiar asa ma fost. Imi pare bine ca s-a redeschis acest forum. Mai este cineva care din 2014 mai tranzactioneaza si acum !? Eu da...doar ca primii ani 2-3 au fost foarte emotionali. Vroiam sa inteleg tot ce se intimpla si de ce se intimpla si ratam esentialul ca tradingul este doar un joc statistic care trebuie sa-l  duci putin in favoarea ta. 

Editat de viktor256
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Da, eu mai tranzactionez, dar altfel decat o faceam la inceput. Nu mai fac day trading, nu mai tranzactionez in marja, iar valutele reprezinta doar o parte din portofoliu.

Bine ai revenit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.