Sari la conținut

Intertrader - pareri


Rhesus

Postări Recomandate

Buna seara.

 

Cu pasi mici, am inceput si eu sa intru in ,,febra” financiara al tranzactiilor online. 

 

Momentan sunt speculator (spread betting) pe platforma Intertrader.

 

Orice informatie referitoare la Intertrader este binevenita (dacă sunt seriosi, dacă există anumite limitări la un moment dat - de ex. dacă ai profit mare și brusc, etc.)

 

De asemenea, mai este și Intertrader Direct dar momentan nu stiu diferenta (practic pe Intertrader Direct am platforma MT4). Care e diferenta? Dacă pe Intertrader am acces la spread betting si CFD, la ce am acces pe Intertrader Direct?

 

Mulțumesc, și cât mai mult verde! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul la interteader direct  e pe site :

 

Please be advised that you will be directed away from InterTrader.com where you can set up a separate InterTrader Direct account, trading via the MT4 platform. Please note that you are moving away from an FCA regulated entity to an FSC regulated entity. Registered address Suite 6, Atlantic Suites, Europort Avenue, Gibraltar.

 

Adica vei tranzactiona in Gibraltar, unde in caz de faliment o sa iei praful de pe toba, daca nu au un fond de despagubire, iar daca vrei sa contesti o tranzactie, te judeci in gibraltar, etc . Pt UK, fondul de despagubiri este pina 50.000 GBP PER CONT.

 

 

Inca ceva :

Losses may exceed deposits.

 

deci la un spike pe piata ECN poti sa pierzi NU NUMAI TOT, CI ITI MAI SI CER BANI!!!! (nu vei castiga fiinca va creste spreadul LA SPIKE-URI)

 

 

eu zic ca nu merita, mai ales daca esti incepator. Sunt altii care macar nu iti cer sa vii cu bani daca uiti un stop loss. Nu e mare branza ca este reglementat in UK

 

Sfatul meu este sa nu incepi cu spread betting, e un fel de optiuni binare, numai ca pariezi pe 1-2 pipsi. Eu zic ca este mai riscant decit indicii bursieri, care, dupa parerea mea, alaturi de optiunile binare, sunt cele mai riscante active de pe piata.

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ei stop loss automat.

 

Ideea e ca ma descurc foarte bine incepand cu doar 60e am ajuns la 400 in cateva zile. Exista riscul sa-mi inchida contul cand ajung la 2-3 mii? La asta ma refer?

 

,,Prind” caderile si cresterile ca in paine.

 

,,Incepator” de tot nu sunt, am inceput cu pariuri financiare (care sunt f. asemanatoare, dar mai limitate).

 

Si stai... cum adica pt. UK, fondul de despagubiri e 50000 GPB? Deci pt. conturile din alte tari, despagubire nu este?

 

50.000 e o limita ok, dar ma intreb daca exista posibilitatea sa-mi inghete contul daca ei vad ca nu devin profitabil pentru ei  (cum am primit un email, de la o alta firma, cei drept, de pariuri - pe ăștia i-am lasat fără doar 1000e).

 

Ar fi culmea ca ei sa se fofileze pt 1000-2000 de euro / luna

Editat de Rhesus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ei stop loss automat.

 

Ideea e ca ma descurc foarte bine incepand cu doar 60e am ajuns la 400 in cateva zile. Exista riscul sa-mi inchida contul cand ajung la 2-3 mii? La asta ma refer?

 

,,Prind” caderile si cresterile ca in paine.

 

,,Incepator” de tot nu sunt, am inceput cu pariuri financiare (care sunt f. asemanatoare, dar mai limitate).

 

Si stai... cum adica pt. UK, fondul de despagubiri e 50000 GPB? Deci pt. conturile din alte tari, despagubire nu este?

 

50.000 e o limita ok, dar ma intreb daca exista posibilitatea sa-mi inghete contul daca ei vad ca nu devin profitabil pentru ei  (cum am primit un email, de la o alta firma, cei drept, de pariuri - pe ăștia i-am lasat fără doar 1000e).

 

Ar fi culmea ca ei sa se fofileze pt 1000-2000 de euro / luna

Daca sunt reglementati in UK, nu ar trebui sa fie probleme. 50.000 GBP e pentru oricine are cont deschis la firmale reglementate in UK. Daca era reglementata in Romnaia, CIpru sau Bulgaria, limita era 20.000 euro PER PERSOANA. La britanici e PER CONT, CEL PUTIN ASA STIU. Eu nu lucrez cu britanici, fiinca sunt extrem de tipicari si pana faci compliance-ul dureaza 1 saptamina, iar cind vrei sa retragi te suna, iti cer documente la telefon...tu nu intelegi ce vor, fiinca la telefon sunt indieni, pakistanezi, etc....care vorbesc o engleza de balta. Nu trimiti tot....intirzie retragerea, tu deschizi pozitii, te anunta ca nu iti aproba pina nu inchizi pozitiile...etc

 

Daca ai apucat sa retragi o data, este ok.

 

Spor la tranzactionat, eu fac maxim 40%  pe an pe contul real si zic ca fac bine. Daca ai avut randamentul de mai sus pe demo, si eu am sarit de 500% in 6 luni, dar aici daca pierd tot, resetez. Daca nu faci macar 2 ani experienta, eu nu iti recomand sa te bagi cu sume mari pe real. Mare este norocul incepatorului si mic e drumul pina la dependenta.

 

Spor la tranzactii , inca o data...

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de răspuns!

 

Am început cu 60 de euro, iar ieri am ajuns la 500 de euro (am prins caderea de pe Wall Street). 

 

Deja mi-au cerut un extras de cont și buletinul, iar contul este verificat. Mă mai pot aștepta la altceva?

 

Dacă ajung cu bine la 1000 de euro, cer o retragere de 500 euro sa vad cum se comporta. (sa nu ma trezesc ca ma chinui degeaba).

 

60 de euro e o sumă acceptabilă zic pt. un începător. Cred că ,,mare” este norocul meu, dar la fel de ,,mare” va fi și pierderea când va fi.

Editat de Rhesus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu plangi dupa laptele pierdut......nu pierzi decit 60 de euro, pe care poti sa ii scoti de acum :)))

 

Nu pot sa iti spun decit ca circa 10% din miscarile neobisnuite ale pietei sunt generate de site-urile de optiuni, care daca multi au mizat intr-un fel, pierd mai mult daca se misca unde ar trebui conform datelor care ies (vezi NFP de luna trecuta, cand miscarea a fost cu vreo 70 de pipsi mai mica decit trebuia). 

 

deja ai facut destul, eu zic sa retragi jumate....si sa vezi urmarea. macar sa merite. Daca ai facut 500 din 60, poti sa faci 1000 din 250.

 

Spor la vanat de pipsi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il urmaresc de un an. (dar pana acum, doar din prisma pariurilor financiare). Oricum am vazut evolutia, si deja am intervalele zilei cand e pe crestere, cand tinde sa scada, etc.

 

Am sa-mi maresc portofoliu, dar mai intai vreau sa-i testez pe astia de la Intertrader sa vad daca am sa continui cu ei. (mi-a placut ca suma minima e de doar 30 euro/FTSE/punct). Restul brokerilor fie cer sume de 5000 de euro la inceput, fie nu accepta romani, fie....

 

De asemenea, vreau o perioada sa raman pe spread betting. Pana ma acomodez. Iar Intertrader se pliaza cel mai mult cerintelor mele. O companie (cei drept de pariuri) mi-a dat eject ca le-am luat ceva bani pe financiare.

 

Sunt curios daca la retragere imi mai cer ceva... deja le-am dat ce mi-au cerut.

Editat de Rhesus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.