Sari la conținut

incepator


Adrian Soare

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 luni mai târziu...

Buna , in primul rand trebuie sa te lamuresti cu tranzactionarea pe piata Forex?

Cat timp si energie vrei sa investesti ca sa ajungi un bun trader?!

De invatat o sa ai de unde ,pe internet gasesti tot felul de materiale din care poti invata bazele Forexului ,din pacate si dupa insusirea detalilor tehnice nu esti doar la o patrime din drumul pentru a fi trader.In sfarsit trebuie sa te invingi pe tine ca sa ajungi un profesionist!!!

Si cu asta trebuie sa te lamuresti inca acuma la inceput !!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca postez aici dar am tot incercat sa postez in topicurile unde erau discutii legate de indicatori si nu mi s-a permis sa postez acolo . Din arhiva Vamist , pe un topic- "Inside Candles"   am gasit acest indicator pus de userul Oltciter

 ,si modificat de userul Tradelover . In poza atasata acolo arata bine .eu l-am incercat si apare o problema legata de umbrele candelelor . Se poate uita cineva  care se pricepe sa ne spuna care-i problema ? Multumesc!

Inside_Candles.mq4

post-8257-0-57279600-1422372672_thumb.jpg

Editat de kosar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmatorul paragraf este o parere personala si avizata despre forex: 

 

1. mergi pe site-ul: ferrari si scoti toate optiunile pe care le-ai adaugat, pentru ca nu o sa iti ajunga banii din forex nici de o roata!

2. dar chiar crezi ca te-ai nascut intr-o zodie norocoasa si crezi ca vei fi intre aia 0.01% profitabili ->3

3. te apuci de invatat: o sa inveti o gramada de lucruri inutile care nu o sa te ajute prea mult in trading deoarece tradingul ~ gambling. o sa intalnesti multi traderi guru care iti vor spune cat de buni sunt ei dar se plimba cu tramvaiul.

4. cand te simti pregatit, iti cauti un broker care sa nu te alerge dupa banii pe care poti sa ii pierzi chiar daca nu ii ai in cont.

5. daca o sa apuci 5 ani o sa tragi linie si o sa constati ca energia si banii cheltuiti nu se justifica si ca mai bine te apucai de altceva. 

 

cum creierul uman incearca sa justifice deciziile luate, majoritatea nu recunosc ca au gresit si vor continua in ideea ca sunt mari traderi si misca lumea cu contul lor demo.

 

Spor la pipsi pe demo!

Editat de iulik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta postul lui Tradelover unde explica clar ce este un Timeframe si ce e o candela si ai sa intelegi ca nu ai nevoie de indicatorul asta.
Ce sa faci cu el, ce sa faci cu Inside Bar? statistic, nu merge. Au incercat si altii.
La incepturt, primul lucru care l am facut a fost sa vad cum e cu paternurile de bare si cum e cu Inside bar si alte si mai cate. Inutil. 
Pretul se misca iar daca este sa se duca intr-o directie, se va duce indiferent daca este Inside Bar sau nu, pe H1 sau pe Daily. Se va duce pentru ca este discrepanta intre cerere si oferta. Daca pica, nu e cerere, daca urca, e cerere. Si uite asa, Inside Bar ul nu face treaba.
Miscarea raportului intre 2 valute are la baza cu totul altceva de cat paternul de bare iar tehnic vorbind, nivelele orizontale date de istoria recenta si mai indepartata fac ca in anumite locuri sa avem ricoseuri sau intoarceri dar, daca tendita este puternica, acele nivele nu sunt de beton, vor ceda mai repede sau mai lent. Trecutul ? a fost. Ce conteaza este Prezentul si Previziunea. Ce a fost, s a dus. Gata. Ziua de ieri a fost, a dat o informatie iar pretul s a miscat. Urmeaza alte zile cu alte informatii si tot asa. Ce mai conteaza ca este inside sau outside. Conteaza ca avem sau nu directie. Ca se respinge sau nu, e mai putin relevant. Directia ramane in continuare, pana se schima si nu o schimab un patern ci acel patern apare ulterior schimbarii iar noi zicem : uite, un patern de schimbare de trend, doar ca-l vedem dupa, nu inainte.

Nu poate un patern sa modifice directia generala. Nu poate o ratie Fibo sa schimbe directia la Euro acum chiar daca este acum la ea. Da, avem o corectie, cei care au facut profit, incaseaza si deci, se face cale intoarsa, dar nu inseamna ca ne intoarce la 1.30 ci continuam miscarea, poate chiar de maine, nimeni nu stie. 
Asa ca, Inside Bar ul este in esenta un patern care explica faptul ca, ultima bara din cele 2 sau mai multe a fost guvernata de indecizie, nici sus nici jos. lipsa directiei pe acea perioada. Atat. Statistic nu produce profit consistent pentru a intra la spargerea unui varf. Poate cu ajutorul a multor alte relatii cu alte paternuri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.